جهاد تبیین

By:

Nov 9, 2021

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی  در مراسم عزاداری اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین؟ع؟  (5مهر 1400)، طی ارتباط تصویری با تجمع هیئت‌های دانشجویی حاضر در دانشگاه تهران فرمودند:

فرمان «جهاد تبیین»

«امیدوارم ان‌شاء‌الله خدای متعال همه شما را موفّق کند. جوان‌های ما امروز بحمدالله مجهّزند؛ مجهّز به فکر، به عقلانیّت و به آگاهی‌های فراوان و می‌توانند در این زمینه‌ها خیلی تلاش کنند. خودتان را آماده کنید؛ این تجهیزات را در خودتان افزایش بدهید و به معنای واقعی کلمه خود را مجهّز کنید و در این میدان وارد بشوید: میدان تبیین و افشاگری، یعنی راهی که زینب کبری ؟سها؟ در آن چهل روز انجام داد.

من از این جمله استفاده کنم برای بیان این مطلب که شما جوانان و دانشجویان عزیز که به معنای واقعی کلمه میوه دل ملّت و امید آینده این کشورید، به مسئله «تبیین» اهمّیّت بدهید. در این زمینه به معنای واقعی کلمه جهاد کنید.»

ضرورت جهاد تبیین

«در قبال حرکت گمراه‌کننده‌ای که از صد طرف به سمت ملّت ایران سرازیر است و تأثیرگذاری بر افکار عمومی که یکی از هدف‌های بزرگ دشمنان ایران و اسلام و انقلاب اسلامی است و دچار ابهام نگه‌داشتنِ افکار و رها کردن اذهان مردم و به‌خصوص جوان‌ها، «حرکت تبیین» خنثی‌کننده این توطئه دشمن و این حرکت دشمن است.»

بایدها و نبایدهای جهاد تبیین

«هر کدام از شما به عنوان یک وظیفه، مثل یک چراغ، مثل یک نور پیرامون خودتان را روشن کنید. امروز خوشبختانه میدان باز است برای انتشار افکار. این فضای عمومی در کنار مشکلاتی که ممکن است به وجود بیاورد، برکات بزرگی هم دارد؛ می‌توانید افکار درست و صحیح را منتشر کنید، پاسخ به اشکالات و به ابهام‌آفرینی‌ها را در این فضا با استفاده از این امکان منتشر کنید و می‌توانید در این زمینه به معنای واقعی کلمه جهاد کنید. البتّه اصل قطعی در این باب این است که بایستی از شیوه اخلاقی در این کار پیروی کرد.

بایستی حقایق را با منطق قوی، سخن متین و عقلانیّت کامل، همراه با زینت عاطفه و عواطف انسانی، و به‌کارگیری اخلاق منتشر کرد. امروز همه ما بایستی در این میدان حرکت کنیم؛ هر کدام به نحوی و با سهمی که در این راه داریم.

از کاری که بعضی‌ها در فضای مجازی یا در مطبوعات و مقاله‌ها و اینجا و آنجا انجام می‌دهند که با دشنام، تهمت، فریب و دروغ با افکار عمومی مواجه می‌شوند، باید به شدّت اجتناب کرد.»

نمادِ جهاد تبیین

«این چهل روزی که از عاشورا تا اربعین (سال 61 هجری ) اتّفاق افتاده، یکی از مقاطع بسیار مهمّ تاریخ اسلام است. روز عاشورا در اوج اهمّیّت است و این چهل روزی هم که بین عاشورا و اربعین هست، تالی‌تلو روز عاشورا است. اگر روز عاشورا اوج مجاهدت همراه با فداکاری- فدا کردن جان، فدا کردن عزیزان، فرزندان و یاران- است، این چهل روز، اوج مجاهدت همراه با تبیین، همراه با افشاگری، همراه با توضیح [است]. اگر این چهل روز نمی‌بود، اگر حرکت عظیم زینب‌کبری و جناب امّ‌کلثوم و حضرت سجّاد؟عهم؟ نمی‌بود، شاید آن فقره «لِیَستَنقِذَ عِبادَک مِنَ الجَهالَةِ وَ حَیرَةِ الضَّلالَة» اتّفاق نمی‌افتاد. این حرکت عظیم، این صبر فوق‌العاده خاندان پیامبر به پیشوایی زینب کبری و امام سجّاد؟عهما؟ بود که توانست حادثه کربلا را ماندگار کند و به معنای واقعی کلمه، این "تبیین" مکمّل آن فداکاری بود.

... عظمت این چهل روز به خاطر کاری است که این بزرگوار و حضرت سجّاد؟ع؟ و بقیّه‌ای که اطراف این‌ها [بودند] انجام دادند و سختی‌ها را تحمّل کردند، و [اگر بخواهیم] با زبان روضه‌خوانی حرف بزنیم، در واقع روز اربعین، زینب‌کبری؟عها؟ گزارش کار به امام حسین؟ع؟ داد که این کارها را کردیم، این جور رفتیم، این جور تحمّل کردیم و این جور بیان و تبیین کردیم».