اخبار صنفی

By:

Jun 16, 2021

نشست پاسخ‌گویی به شبهات دانشجویی

با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی ریاست محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ه

ا

 

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی، رییس محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها،در نشست مدیران ستادی نهاد با موضوع پاسخ‌گویی به شبهات دانشجویی و دانشگاهیان گفت: موضوع نشست به عنوان ضرورت و وظیفه در بحث پاسخ‌گویی به شبهات متوجه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌هاست و عزیزان پیشنهادات خوبی را برای این بخش ارائه داده‌اند و ضمناً تاکید داریم که فضای مجازی اولویت اول ماست اما در فضای حقیقی نیاز به تقویت و به‌روز رسانی داریم ولی در فضای مجازی به واسطه گسترش حضور در این فضا برای جریان انقلابی محیط جدیدی به حساب می‌آید و از این جهت شبهات مطرح شده در فضای مجازی باید مورد توجه قرار گیرد زیرا فضای مجازی فضای هجمه سنگین به ارزش‌های دینی و هنجار‌ها و قواعد فرهنگی و ابعاد هویتی ماست و دانشجویان نخبه و جوان در این میدان مورد حمله بیشتری قرار دارند و باید در این زمینه چشم‌انداز روشن‌تری داشته باشیم.

چیزی که مهم است این است که باید برنامه عملیاتی و تقسیم کار دستگاهی و جدی در این زمینه داشته باشیم اتفاق مهم این است که بخشی از مخاطبین ما که نسبت به آن‌ها مأموریت داریم کسانی هستند که به هر دلیلی به سمت دریافت پاسخ سؤالاتشان نمی‌آیند و ما باید برای این مسئله تدبیری بیاندیشیم. گروه بعدی از مخاطبانمان جوانانی هستند که از نسل جدید و نسل مجازی می‌باشند و ویژگی آن‌ها این است که بر فضای مجازی مسلط هستند و خود را مخاطب نهاد نمی‌بینند و در کارگروه‌های مختلف هیچ مرکز پاسخ‌گویی مورد توجه این‌ها نبوده است و با این گروه از مخاطبین ارتباط گرفتن سخت شده و فضای سؤالات این دسته تند‌تر و سریع‌تر است و طبیعتاَ پاسخ‌ها هم از نظر محتوا و روش ارائه باید متفاوت باشد.

آنچه در سایت پرسمان رخ داده است اتفاق خیلی خوبی است و در پاسخ‌گویی به سؤالات و شبهات مجموعه نهاد در دفاتر و در بین مبلغان مجموعه بی نظیری است اما باید به دنباله ساختار و مرکز توانمند برای پاسخ‌گویی به شبهات باشیم که رصد دقیق و اشراف درست به میدان داشته باشد و به تمامی مسائل و روش‌ها مجهز باشد و پاسخ مناسب تولید و توزیع آن به صورت مدیریت شده انجام شود.

محیط توزیع شبهه و محیط پاسخ اگر نا همسان باشد عملاً اتفاقی نیفتاده است و اینکه ما چه طرحی برای حضور در این فضاها داریم مهم است و باید بر روی توزیع پاسخ شبهات هم برنامه داشته باشیم و مأموریت‌ها و تقسیم کار در این زمینه به صورت مشخص انجام شود تا در راستای همان مرکز پاسخ‌گویی به شبهات این اتفاق  به صورت عملیاتی انجام پذیرد و انتظارات را برآورده کند و تمامی قالب‌ها از نظر تکنیکی و ابزاری باید فراهم و آماده شود و از تمامی ظرفیت‌ها برای دسترسی به دانشجویان باید استفاده شود.

 موضوع مهم در این بخش بحث پیدا کردن قالب‌ها و ابزارهایی برای رساندن پیام‌ها و پاسخ‌ها به دانشجویان است و متناسب با اقتضائات موجود باید روش‌های جدید تعریف و اتاق عملیات برای آن شکل گیرد و باید تمام بخش‌ها و شبهات مرتبط فعال شود و مدیریت‌ها و معاونت‌ها و برنامه‌های ناظر به رصد و دسته‌بندی شبهات و پیدا کردن پاسخ و قالب آن و توزیع برنامه عملیاتی نهاد را آماده کنند.

در ادامه حجت‌الاسلام سید امین‌الله دادگر گفت: موضوع انتقال شبهه‌افکنی درباره مسائل اعتقادی و نظام و شخصیت‌های نظام و انقلاب اسلامی موضوع مهمی است و باید این شبهات در این فضا رصد و اقدامات عملیاتی درباره آن انجام شود و خوب است که تحلیلی درست از وضعیت موجود داشته باشیم.

استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای پاسخ‌گویی به شبهات از اولویت‌های ما به حساب می آید و باید نحوه پاسخ‌گویی مشخص و ساماندهی شود و به مخاطبان توجه ویژه‌ای شود و تمام مجموعه نهاد در بحث تولید پاسخ ها و ابزارهای آن باید در این بخش اقدامات لازم و وظایف خاص خودشان را انجام دهند.

و حجت‌الاسلام میراحمدی گفت: در ضرورت پاسخ‌گویی به شبهات و نیاز به این مسئله تردیدی وجود ندارد و ما در حوزه پاسخ‌گویی به شبهات در مجموعه نهاد از ظرفیت های بالایی مانند گروه‌های معارف، مبلغان، ائمه جماعات و... برخوردار هستیم اما باید از این مزیت به صورت بهینه استفاده شود و به نظر می‌رسد در این بخش نیاز به یک نقشه راه وجود دارد.

حجت‌الاسلام عیسی‌زاده  نیز گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود و غنی که در نهاد وجود دارد و باید قدر آن‌ها را دانست باید از ظرفیت‌های موجود دیگر هم به نحو احسن استفاده شود به عنوان مثال: ظرفیت وجود استادان فاضل که دارایی بزرگ نهاد به حساب می آید اما به نظر می‌آید با توجه به اقتضائات جدید باید به سمت رویکرد‌ها و بسته‌بندی‌های جدید برویم و باید بدانیم چه‌قدر از دانشگاه‌ها به شبکه پرسمان متصل می‌باشد و به نظر می‌آید که باید این شبکه بیشتر فعال شود و از ظرفیت اساتید به نحو احسن استفاده شود.

در پایان حجت‌الاسلام فاطمی‌پور گفت: به نظر می‌رسد جنس خواسته‌ای که از مجموعه نهاد وجود دارد با آنچه در پرسمان رخ می‌دهد متفاوت است البته این را هم ذکر کنم که پرسمان باید به فعالیت خود ادامه دهد علاوه بر آن ما یک مرکز عملیات فعال هم نیاز داریم تا بتواند به شبهاتی که به یکباره در فضای مجازی مطرح می شود پاسخ صحیح و مناسب ارائه دهد و بتواند رصد دقیقی از این گونه شبهات انجام دهد زیرا شبهاتی که در فضای مجازی هم اکنون ایجاد می شود از ضریب بالایی برخوردار است. گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها.