اخبار صنفی نهاد

By:

Sep 30, 2014

گزارشی از دوره آموزشی

«طلیعه فتح؛ ارائه دروس معارف به شیوه نیاز محور»

دوره آموزشی «طلیعه فتح؛ ارائه دروس معارف به شیوه نیاز محور»، با شرکت 600 نفر از فراگیران طرح، شامل استادان معارف اسلامی متقاضی از سراسر کشور در شش کارگاه 120 نفره(یک کارگاه ویژه خواهران و 5 کارگاه ویژه برادران)، به مدت دو روز از چهار شهریور الی بیست شهریور 1393 توسط معاونت آموزشی و پژوهشی استادان و دروس معارف اسلامی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، در مشهد مقدس برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رنجبران معاون آموزش و پژوهش استادان و دروس معارف اسلامی در افتتاحیه این کارگاه‌ها، ضمن استعانت از خداوند متعال برای موفقیت در این طرح به پاس برگزاری آن در مجاورت آستان آقا علی‌بن‌موسی‌الرضا؟ع؟، به بیان نکاتی راجع به جایگاه گروه‌های معارف اسلامی در دانشگاه‌ها پرداخت و اظهار داشت:

نکته اول، اینکه گروه‌های معارف باید جایگاه خود را در دانشگاه‌ها پیدا کنند. ستاد نهاد به ویژه نماینده محترم مقام معظم رهبری حجت الاسلام‌والمسلمین محمدیان اهتمام ویژه‌ای به این مهم خصوصاً در امسال نشان دادند؛ لذا ما باید از این فرصت‌ها کمال استفاده و بهره‌برداری را ببریم. نکته دوم، ایجاد اتحاد و انسجام بین گروه‌های معارف و یک‌صدا شدن و مطالبات علمی داشتن برای ارتقای این جایگاه، الان یک ضرورت است. اگر ما کمی مسامحه کنیم هم یک خطر عمده برای آموزش عالی کشور خواهد بود و البته خطر اصلی‌تر متوجه گروه‌های معارف اسلامی خواهد شد. در سال 93 جمعیت جوان ما (بین 18-24 سال) که امکان حضور در دانشگاه‌ها را دارند، حدود 11 میلیون نفر است و این جمعیت تا سال 1404 به 7 میلیون و هفتصد هزار نفر تقلیل می‌یابد؛ یعنی سیر نزولی. معنای این صحبت در مسیر برنامه‌ریزی این است که ما اگر در سال 84 با 956 مرکز آموزش عالی، آموزش جوانان را آغاز کردیم و الان که سال 93 هست با 2516 مرکز در کشور روبه‌رو هستیم، این یک هشدار جدی را به ما می‌دهد که ما ساختارهایمان را افزایش دادیم؛ ولی از طرفی مواجه هستیم با نزول تدریجی جمعیتی که امکان حضور در فضای آموزش عالی کشور را قاعدتاً باید داشته باشند. در یک مقطع در کشور روسیه حدود 2000 دانشگاه تعطیل شد؛ چون احساس کردند دیگر بسیاری از دانشگاه‌هایی که به صورت کوچک و دپارتمان تشکیل شده‌اند، ضرورتی ندارند. این حرف در ایران نیز زمزمه شده است که الان خصوصاً برای ارتقای کیفیت و جایگاه آموزش عالی این مباحث جزو مباحث اولویت‌دار آموزش عالی کشور است. لذا اگر قرار باشد این ویرایش علمی صورت بگیرد و اگر ما بنا داریم که مطابق چشم‌انداز نظام جمهوری اسلامی ایران، به آن اهداف والا برسیم باید به واقعیت‌هایی توجه کنیم که آن واقعیت‌ها ممکن است ما را در مسیرمان دچار مشکل و چالش کند. ما الان برای ارائه دروس معارف در همین وضعیت فعلی به حدود 7000 استاد نیاز داریم، اما یک هفتم از این تعداد استاد را بیشتر به صورت رسمی نداریم! همچنین برای افزایش تعداد پست‌ها در گروه‌های معارف دچار چالش‌ها و مشکلات بسیار جدی هستیم. این معنایش این است که اگر گروه‌های معارف به کیفیت کار خودشان و به تأثیرگذاری کار خودشان در آموزش عالی توجه نکنند جزو گروه‌هایی خواهند بود که علامت سوال جدی کنار عملکرد آنها قرار خواهد گرفت.

دکتر رنجبران در ادامه افزود: بحمدالله ما در این چند ماهی که در خدمت عزیزان بودیم، ساختارهای ستادی را به نظر خودمان به حد لازم فعال کردیم. در 20 شهریور یعنی پایان همین دوره‌های آموزشی نشست مشترک معاونین آموزشی وزارت علوم و آموزش عالی را با مدیران گروه‌های معارف برگزار خواهیم کرد که در تاریخ آموزش عالی بی سابقه است. الان این دستور کارها فراهم شده، کمیسیون‌های ما مشخص شده، مسئله‌هایمان را تا آن حدی که توانستیم، شناختیم؛ کاملاً وزارتخانه در جریان این دوره‌ای که شما هستید قرار دارد. از این برنامه شما کاملاً حمایت می‌کند به لحاظ اینکه بنا دارند این جایگاه ارتقا پیدا کند.

وی همچنین ادامه داد: بنابراین نیاز است ما از شیوه‌ها و روش‌های نو و روش‌هایی که ما را به آن هدف اصلی نزدیک‌تر می‌کند، آگاه شویم و آنها را نهادینه کنیم. ما هفت طرح پژوهشی انجام دادیم و این طرح‌ها ما را به این نتیجه رساند که اگر بخواهیم مشکلات فعلی گروه‌های معارف را با امکانات موجود مرتفع کنیم، باید بیشتر از گذشته در تعامل مشترک با دانشجو باشیم. البته تنها با این طرح قرار نیست همه مشکلات گروه حل شود، ولی قرار است این شیوه مطلوب در کنار شیوه‌های دیگر قرار بگیرد و نسبت به این هم ما باید بتوانیم انشالله برنامه‌ریزی خوب و مناسبی داشته باشیم. حجت الاسلام رنجبران در پایان بیان داشت: این دوره که به عنوان «طرح نیازمحور» برای ارائه دروس معارف طراحی شده، صرفاً بحث آن پرداختن به روش تدریس نیست؛ هرچند از تحول در روش تدریس استفاده می‌کند؛ ولی این طرح هم روش و شکل و هم محتوای آموزش معارف را مورد تأمل قرار می‌دهد. در واقع هم از روش جدید و شکل جدید برای ارائه دروس معارف و هم از محتوای شناور و متناسب با نیاز دانشجو باید این بحث را آغاز کنیم.

لازم به یادآوری است اساتید دوره آموزشی «طلیعه فتح؛ ارائه دروس معارف به شیوه نیاز محور»، عبارت بودند از آقایان: حجت‌الاسلام دکتر واسطی، دکتر سیدرضا فیروزی، دکتر ابوالفضل خوشی، دکتر صادق ملکی و دکتر جاهد.

گزارشگر: حجت شعبانی

 

 

همایش علمی پژوهشی اقتصاد مقاومتی

پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید بهشتی، دانشکده اقتصاد شهید بهشتی و مرکز پژوهش علوم انسانی صدرا برگزار می‌کند.

محورهای همایش:

1.  تبیین مبانی علمی اقتصاد مقاومتی و شاخصه‌های آن؛ ‌2.  معرفی شاخص‌های اندازه‌‌گیری مقاومت اقتصادی در حوزه‌های خرد و کلان؛ 3.  مولفه‌های اقتصاد دانش بنیان و عملیاتی کردن آن در راستای اقتصاد مقاومتی؛ 4. تجزیه و تحلیل تجربیات داخلی و خارجی در مقاوم سازی اقتصاد؛ 5. شناسایی و سنجش مخاطرات داخلی و خارجی اقتصاد ایران؛ ‌6.  شناسایی بخش‌های آسیب‌پذیر و اولویت بندی آن‌ها؛ 7. تحول در نظام اداری، ساختار دولت و بودجه‌ در راستای اقتصاد مقاومتی؛ ‌8. بهبود فضای کسب و کار‌، توانمندسازی بخش خصوصی  و ترویج کارآفرینی در اقتصاد مقاومتی؛‌ 9. نقش بخش‌های اقتصادی (کشاورزی، صنعت، انرژی، مالی و غیره) در تحقق اقتصاد مقاومتی؛ 10 .شفاف سازی و مبارزه با فساد در اقتصاد مقاومتی؛‌ 11. اصلاح نظام تصمیم گیری اقتصادی در راستای اقتصاد مقاومتی؛  12. نقش خودباوری و اعتماد به نفس ملی در شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی؛‌ 13 . الزامات و پیش‌نیازهای فرهنگی اقتصاد مقاومتی؛  14 . معنا و مبنای درون‌زایی و برون‌گرایی در اقتصاد مقاومتی

15 . نسبت اقتصاد مقاومتی با الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت؛‌ 16 .اقتصاد فرهنگ بنیان و اقتصاد مقاومتی؛ 17. فرهنگ اقتصاد مقاومتی (فرهنگ کار، سرمایه‌گذاری، تولید، مصرف و ...).

مهلت ارسال مقالات آبان 93 - زمان برگزاری همایش دی ماه 93.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.pfmi.ir و http://eghtesadmoghavemati.sbu.ac.ir مراجعه نمایید.

آدرس دبـیرخانه همایش اقتصاد مقاومتی: تهران- ولنجک- بلواردانشجو- دانشگاه شهید بهشتی- سازمان مرکزی قدیم- طبـقه دوم کدپستی:1983963113 

تلفن: 2 22431881 داخلی117 فکس: 22431879

 

برگزاری همایش ملی عالمان گیلان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان با همکاری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان گیلان و ..... همایش ملی؛ علمی، فرهنگی و پژوهشی عالمان گیلان، خدمات و سبک زندگی را برگزار می‌نماید.

محورهای همایش:

آسیب‌شناسی اندیشه‌های عالمان و اندیشمندان گیلانی؛‌ اندیشمندان گیلانی، مبانی، خدمات و تألیفات؛ اندیشمندان و عالمان گیلانی و سبک زندگی؛ اندیشمندان گیلانی، سیاست و حکومت‌ها؛‌ عالمان گیلانی و حرکت‌های آزادیخواهی؛ عالمان گیلانی،‌فرهنگ و ادب و مذاهب؛ فقه و حقوق و سبک زندگی اسلامی؛ عالمان گیلانی و انقلاب اسلامی؛ عالمان گیلانی، فلسفه و عرفان؛ اخلاق سبک زندگی اسلامی؛ عالمان گیلانی و مشروطه؛ سادات و عالمان گیلانی؛ عالمان گیلانی و تشیع؛ عالمان گیلانی و فقاهت.

زمان برگزاری همایش 26/09/1393 - تاریخ ارائه مقالات تا پایان مهرماه - نشانی سایت و پست الکترونیکی همایش:  fiau.liau.ac.ir  www.tiau.ir    

دبیرخانه همایش: گیلان،‌لاهیجان، خیابان کاشف شرقی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان، دفتر فرهنگ اسلامی، دبیرخانه همایش ملی عالمان گیلان، خدمات و سبک زندگی. تلفکس 2222603-0141

 

تسلیت

ُكلُّ مَنْ عَلَیهَا فَانٍ

درگذشت استاد فقید، شادروان جناب آقای دکتر علیرضا جلالی از اعضای هیأت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه صنعتی شاهرود را به همه بازماندگان ایشان و نیز به استادان محترم معارف اسلامی دانشگاه‌های سراسر كشور تسلیت عرض می‌نماییم.

                                                                                                                                                  نشریه معارف/امور گروه‌های معارف اسلامی

معاونت آموزشی و پژوهشی استادان و دروس معارف اسلامی

 

 

 

 

انتصابات امور گروه‌های معارف اسلامی

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

سمت

دانشگاه /  مؤسسه

تاریخ حکم

1

غلامرضا عراقی

مدیرگروه

 آزاد اسلامی واحد چالوس

1/12/1392

2

صمد مومنی

مدیرگروه

 آزاد اسلامی واحد کنگاور

1/12/1392

3

فرزانه فراهانی پور

مدیرگروه

دانشکده فنی و حرفه­ای دختران تهران ولیعصر؟عج؟

20/12/1392

4

سیدابوالفتح معزی

مدیرگروه

 آزاد اسلامی واحد استهبان

22/3/1393

5

حسین باقی آستانی

مدیرگروه

 آزاد اسلامی واحد نکا

22/3/1393

6

ناصر انطیقه­چی

مدیرگروه

 صنعتی شاهرود

31/3/1393

7

مهدی راشدی

مدیرگروه

موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی عطار (مشهد)

1/4/1393

8

جعفر نجف پور

مدیرگروه

 آزاد اسلامی واحد ارومیه

3/4/1393

9

سیدمحمد جواد اسدی

سرپرست گروه

 آزاد اسلامی واحد میمه

4/4/1393

10

احمد بهرانی

مدیرگروه

 آزاد اسلامی واحد بروجن

8/4/1393

11

مجید غفاری

سرپرست گروه

 آزاد اسلامی واحد فردوس

9/4/1393

12

میرکلام هادیان

مدیرگروه

 آزاد اسلامی واحد اهر

11/4/1393

13

عباس گل محمدی

مدیرگروه

 آزاد اسلامی واحد شاهین­دژ

18/4/1393

14

سیده فاطمه میرآقاسی

مدیرگروه

 آزاد اسلامی واحد ورامین

23/4/1393

15

داراب نبی زاده

مدیرگروه

 آزاد اسلامی واحد اراک

5/5/1393

16

مرتضی خزاعل

سرپرست گروه

 آزاد اسلامی واحد خرمشهر

14/5/1393

17

حسین خسروی

مدیرگروه

 آزاد اسلامی واحد خمین

12/6/1393

 

 

 

انتصابات امور دفاتر نهاد

 

شماره

استان

نام دانشگاه

نام مسئول

سمت

تاریخ حکم

1

سیستان و بلوچستان

آزاد اسلامی

رضا ایمانی خواه

سرپرست

3/4/1393

2

مرکزی

آزاد اسلامی

ایوب سلحشورنیا

مسئول

3/4/1393

3

مرکزی

اراك

مهدی ایمانی مقدم

مسئول

3/4/1393

4

لرستان

آزاد اسلامی

مهدی قدرتی

سرپرست

15/5/1393

5

زنجان

زنجان

علی قهرمانی

سرپرست

9/6/1393

6

قم

علومپزشكی

سیدمحمد طاهری

سرپرست

16/6/1393