سند همایش مشترک معاونان آموزشی و مدیران گروه معارف دانشگاه‌های وزارت علوم

By:

Sep 30, 2014

 

مقدمه

با توجه به هدف اصلی دروس معارف اسلامی که تأثیر‌گذاری بر مخاطبین در راستای تبیین، توسعه، تعمیق و تصحیح بینش و نگرش دانشجویان پیرامون اسلام ناب محمدی؟ص؟، فراهم نمودن رشد شخصیتی، بینش سیاسی، فضایل اخلاقی، تزکیه دانشجویان، تقویت غیرت دینی و هویّت اسلامی و ملی و روح خود باوری و استقلال فکری آنان می‌باشد و نیز با عنایت به ارزش‌های بنیادینی همچون توجه تام به آموزه‌های اسلامی تبلیغ و ترویج دین در دانشگاه‌ها، حفظ شأن و منزلت مدرسان اسلامی، آزاد اندیشی و تبادل آراء و تضارب افکار، توجه به اصل عقلانیت تکریم علم و عالم در چارچوب نظام ارزشی اسلام، ایجاد تحول علمی در بازبینی و طراحی دروس معارف اسلامی و قانون گرایی و اجتناب از سلایق شخصی، تلاش مستمر و مسئولیت‌پذیری و با تأکید بر بیانات اخیر مقام عظمای ولایت حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای (دام ظلّه العالی) در جمع استادان دانشگاه مبنی بر اینکه «اگر اساتید دروس معارف اسلامی با هوشمندی، تکیه بر معلومات عمیق و به روز با دانشجو مواجه شوند، بیشترین سود را به کشور و جامعه می‌رساند. و برنامه‌ریزی این امر بر عهدۀ نهاد نمایندگی در دانشگاه‌ها می‌باشد» و از آنجا که امر برنامه‌ریزی، منفک از حوزۀ اجرا نیست تعامل سازندۀ برنامه‌ریزان و مجریان می‌تواند موجب توسعه و ارتقای برنامه‌ها و استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و فرصت‌های پیش رو در حوزۀ معارف اسلامی گردد.

با عنایت به مراتب فوق و ظرفیت بزرگ گروه‌های معارف اسلامی از نظر گسترۀ مخاطبان و نیز حجم واحدهای درسی به منظور بهره‌وری بیشتر از این ظرفیت و پاسخ به ندای مقام معظم رهبری و تحقق مطالبات معظم‌له، با ابتکار معاونت آموزشی و پژوهشی استادان و دروس معارف اسلامی و معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اولین گردهمایی مشترک معاونان آموزشی و مدیران گروه معارف اسلامی دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مشهد مقدس (تابستان 1393) برگزار گردید و موارد مشروحه زیر در جهت افزایش اثربخشی دروس معارف اسلامی مورد توجه قرار گرفت:

1. زمینه‌سازی و ایجاد انگیزه لازم برای جذب اعضای هیأت علمی توانمند در گروه معارف اسلامی از قبیل تدوین آیین‌نامه خاص ارتقاء ، ایجاد زمینه مناسب جهت ارتقای اعضای هیأت علمی، اعطای رتبه‌های تحصیلی و اختصاص فرصت مطالعاتی .

2. ایجاد زمینۀ مناسب و فراهم آوردن بستر لازم جهت توانمندسازی مهارتی و دانش‌افزایی مدرسان معارف اسلامی ( توسعه آموزش ضمن خدمت ویژه مدرسان معارف اسلامی اعم از عضو هیأت علمی و حق‌التدریس).

3. فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای انجام تحقیق در حوزه‌های مرتبط با هدف توسعه منابع درسی و مطالعاتی گروه. (نظیر تأسیس مجلات علمی ـ پژوهشی و ...)

4. بازنگری در وظایف اعضای گروه‌های معارف اسلامی با رویکرد انجام فعالیت‌های فرهنگی مؤثر در کنار تدریس دروس معارف همچون ارایه مشاوره‌های دینی، تبدیل کلاس درس به کرسی‌های آزاد اندیشی، پاسخ‌گویی به سؤالات و شبهات دانشجویان و ...

5. تعامل گروه معارف اسلامی با سایر گروه‌های آموزشی با هدف هم‌افزایی علمی و طراحی موضوعات میان‌رشته‌ای و انجام تحقیقات بین‌رشته‌ای .

6. بستر سازی و فراهم آوردن ساز و کار لازم جهت اجرایی شدن روش تدریس نیاز محور ( اعم از آموزش و توانمند سازی مدرسان معارف اسلامی و فراهم آوردن امکانات سخت افزاری و نرم افزاری لازم ).

7. کمک به برنامه‌ریزی و طراحی شیوه‌های نوین ارائه دروس معارف اسلامی برای پاسخگویی به نیازهای متنوع مخاطبان با بهره‌گیری از امکانات و توانایی‌های گروه‌های معارف اسلامی به منظور تأثیر‌گذاری بیش از پیش بر دانشجویان با توجه به اصل ارتباط چهره به چهره و رو در روی استاد و دانشجو.

8. تشکیل کمیتۀ آموزش معارف اسلامی در دانشگاه متشکل از مسئولین ذی‌ربط آموزش و گروه معارف به منظور هماهنگی در اجرای برنامه‌های آموزشی گروه معارف با سایر گروه‌های آموزشی و ایجاد فضای تعامل به همکاری بیشتر بین گروه معارف اسلامی و سایر بخش‌های دانشگاه در چارچوب قوانین و مقررات مربوط .

9. تکلیف گروه‌های معارف اسلامی در کمک به تحقق و اجرایی شدن سند دانشگاه اسلامی و برنامه ریزی جهت تحقق اهداف سند مذکور .

10. سیاست‌گذاری لازم جهت بهبود وضعیت گروه‌های معارف اسلامی و ارتقای جایگاه آنها در دانشگاه در حوزه‌های مختلف برنامه‌ریزی، مدیریتی، تشکیلات اداری و سازمان نفرات و ...

11. توانمند‌سازی اعضای هیأت علمی گروه معارف برای استفاده از روش‌ها و فناوری‌های نوین آموزشی و تجهیز گروه‌های معارف اسلامی و کلاس‌های دروس معارف اسلامی به سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای لازم جهت استفادۀ مدرسان از ابزار و تکنولوژی‌های جدید آموزشی در راستای تحقق تدریس تأثیر‌گذار.

12. توجه به تولید محتوای غنی علمی از مباحث مختلف در زمینه‌های مختلف معارف اسلامی با بهره‌گیری از دیدگاه‌های صاحب‌نظران حوزوی و دانشگاهی و روزآمد کردن آنها.

13. فراهم آوردن بستر حقوقی و مقرراتی لازم برای حمایت از مدرسان مدعو گروه معارف اسلامی در حوزه‌های مختلف از قبیل دانش‌افزایی و توانمندسازی، استفاده از ظرفیت آنها در برنامه‌های فرهنگی دانشگاه و ... و ارتقای جایگاه اجتماعی و توجه به رشد حرفه‌ای مهارتی و شخصیتی آنان.

14. استمرار تشکیل جلسات هم‌اندیشی و گردهمایی مشترک معاونان آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه‌ها و مدیران گروه معارف اسلامی .