سخني با ملت و منتخب مردم

By:

Jun 22, 2013

ملت عزيز ايران!

صحنه حماسي و پُرشور انتخابات در روز جمعة ۲۴ خرداد، آزمون خيره‌كنندة ديگري بود كه چهرة مصمم و پر اميد ايران اسلامي را در معرض نگاه دوستان و دشمنان نهاد. رشد فزايندة سياسي و پاي فشردن بر مردم‌سالاري ديني صادقانه، حقيقت تابناكي است كه با حضور متراكم شما در پاي صندوق‌هاي رأي، يك بار ديگر در عمل به اثبات رسيد و باطل السحر بافته‌ها و گزافه‌هاي دشمنان و حسودان و طمع ورزان شد.

حماسة حضور شما پيوند مستحكم ايران و ايراني را با نظام اسلامي به رخ همة بدخواهاني كشيد كه با صد ترفند سياسي و اقتصادي و امنيتي در پي گسستن يا سست كردن اين اعتماد و پيوند مقدس‌اند.

ايراني مومن و غيور در انتخابات ديروز، ظرفيت عظيم خود را در مواجهة متين و خردمندانه با جنگ رواني بازيگران سلطه و استكبار، با زيبايي و چيره‌دستي هرچه تمام‌تر به تصوير كشيد و كشور خود و منافع ملي خود و آينده پُرتلاش و اميدوارانه خود را بيمه كرد.

پيروز حقيقي انتخابات ديروز ملت بزرگ ايران است كه به حول و قوه الهي توانست گامي استوار بردارد و گوهر نفوذ‌ناپذير و چهرة پُرنشاط و مصمم و دل سرشار از اميد و ايمان خود را به نمايش بگذارد.

اينجانب با خشوع و خاكساري در برابر لطف و رحمت خداوند حكيم و عليم، جبهة سپاس بر زمين مي‌سايم و خود و شما را به ذكر و شكر و قدرشناسي اين نعمت بزرگ فرا مي‌خوانم و با سلام و عرض اخلاص به حضرت ولي الله الاعظم روحي‌فداه و تبريك به ملت عزيز و به رئيس‌جمهور منتخب جناب حجت‌الاسلام آقاي حاج شيخ حسن روحاني نكاتي را به ايشان و همه آحاد ملت عرض مي‌كنم:

۱. اكنون كه حماسة سياسي و نقطه اوج آن در جمعة بيست و چهارم خرداد با پيروزي ملت ايران و نظام جمهوري اسلامي به سرانجام رسيده است، هيجان و التهاب روزها و هفته‌هاي رقابت، بايد جاي خود را به همكاري و رفاقت داده و طرفداران نامزدهاي رقيب در آزمون بردباري و متانت و دانايي نيز جايگاه شايستة خود را به دست آورند. هيچ احساسي، چه شادماني و چه ناشادماني، نبايد كسي را به رفتار و گفتاري دور از شأنِ خردمندي و فرزانگي وادار كند. نگذاريد بدخواهان، احساسات مردم را ابزار خواسته‌هاي پليد خويش كنند. وحدت ملي و رفق و مدارا پشتوانة امنيت كشور و خنثي‌كنندة ترفندهاي دشمنان است.

۲. رئيس‌جمهور منتخب، رئيس‌جمهور همة ملت است. همه بايد براي دست يافتن به آرمانهاي بزرگي كه رئيس‌جمهور و همكاران وي در دولت، متعهد و مسئول تحقق آنند، به آنان كمك و با آنان همكاري صميمانه كنند.

۳- اكنون پس از هفته‌ها گفتن و شنودن، نوبت كار و اقدام است. رئيس‌جمهور منتخب، تا روز پذيرش رسمي مسئوليت، داراي فرصت ارزشمندي است كه شايسته است بيشترين بهره از آن برده شود و كارهائي كه شروع مسئوليت خطير رياست جمهوري، بدان نيازمند است، بي‌درنگ آغاز گردد.

۴. تحقق حماسة انتخابات، بدون شركت و رقابت و تلاش ديگر نامزدهاي رياست جمهوري امكان‌پذير نبود. لازم مي‌دانم از همه شخصيت‌هاي محترمي كه پاي در اين ميدان نهاده و با تلاش خستگي‌ناپذير خود، صحنة مسابقه‌اي شورانگيز را آفريدند، صميمانه تشكر كنم و آنان را باز هم به نقش‌آفريني در عرصه‌هاي گوناگون انقلاب و نظام اسلامي فرا بخوانم.

.۵ و نيز لازم مي‌دانم از همة آحاد ملت كه اين بار نيز حادثه‌اي ماندگار خلق كردند، بويژه از حضرات مراجع معظّم و علماي اعلام و نخبگان دانشگاهي و سياسي و فرهنگي كه در ترغيب به مشاركت، نقش‌هاي ارزنده ايفا كردند، و نيز از دست‌اندركاران برگزاري انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي شهر و روستا به ويژه وزارت كشور و شوراي محترم نگهبان كه زحمات طاقت‌فرساي اين هفته‌هاي پُركار را صبورانه تحمل كردند و با امانت كامل، اين بار سنگين را به سرمنزل رساندند، و نيز از مأموران پُرتلاشي كه امنيت اين پديدة حساس را در كشوري با اين وسعت، تا اقصي‌نقاط آن تضمين كردند و همچنين از همة دستگاههاي همكار آنان، صميمانه تشكر كنم و اجر وافر الهي را براي آنان مسألت نمايم.

۶. لازم مي‌دانم به شكل ويژه از رسانة ملي و دست‌اندركاران محترم آن كه شور انتخابات را رهين تلاش هنرمندانه و مبتكرانة خود ساختند و راوي صادق و صريح گرايش‌ها و انديشه‌ها و هدفهاي نامزدان رياست جمهوري شدند و چگونگي دست بدست شدن قدرت در نظام جمهوري اسلامي را به شكل آشكار در برابر چشم جهانيان گذاشتند، تشكري بسزا و بليغ كرده، اجر و توفيق آنان را از خداوند مسألت نمايم.

در پايان بار ديگر با خشوع و ابتهال، نعمت‌هاي بزرگ الهي را سپاس گفته و با تكريم ياد امام بزرگوار و شهيدان و ايثارگران عالي مقام، آينده‌اي هرچه بهتر را براي اين كشور و اين ملت آرزو و مسألت مي‌كنم.

والسّلام عليكم و رحمة الله

سيدعلي خامنه‌اي

۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۲

 

حجت‌الاسلام والمسلمين جناب آقاي دکتر روحاني

رييس‌جمهور محترم منتخب مردم ايران

با سلام و تحيت

اعتماد ملت سربلند ايران به حضرتعالي و موفقيت آن جناب در يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري را تبريک عرض مي‌‌نمايم.

عزم راسخ ملت شريف ايران در لبيک به فرمان رهبر حکيم فرزانه انقلاب مبني بر خلق حماسه سياسي شايسته بزرگ‌ترين تقديرها و سزاوار خالصانه‌ترين درودها مي‌‌باشد.

در اين ميان حضور پرشور و شعور دانشگاهيان اعم از اساتيد و دانشجويان و همت والاي تشکل‌هاي سياسي و کانون‌هاي فرهنگي دانشجويي در آفرينش اين حماسه بسيار حائز اهميت و در خور تحسين است.

همانگونه که مستحضريد ارزشمندترين سرمايه کشور اساتيد و دانشجويان فرهيخته و متديني هستند که امروز در دانشگاه‌ها پرچم توليد علم را بردوش کشيده و پايه‌هاي اقتدار همه جانبه نظام جمهوري اسلامي را مستحکم ساخته‌اند.

بدون ترديد اين سرمايه عظيم انساني در دانشگاه‌ها از شعار اعتدال حضرتعالي استقبال کرده و براي بسط فرهنگ آزادانديشي، توليد علم و برگزاري کرسي‌هاي آزاد انديشي با رعايت اخلاق و اعتدال از هيچ تلاشي دريغ نخواهند ورزيد.

بار ديگر پرشور مردم را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامي و جنابعالي تبريک گفته و توفيقات روز افزون شما را از خداوند متعال خواستارم.

محمد محمديان

رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها