try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: دوشنبه, 5 اسفند, 1398

شماره 82 - بهمن 89

سخن سربير:ICT ؛ زينتي يا ضروري؟

نام نویسنده: 
سيد مجتبي مجاهديان mojahedian@gmail.com
زیر عنوان: 
چند و چوني درباره ضرورت حضور در عرصه ديجيتال

نسبت ما و ICTRead more

نهضت خميني و حكمت صدرايي

نام نویسنده: 
رضا لك‌زايي lakzaee@gmail.com

درآمد
حضرت امام خميني(ره) ساليان متمادي به تدريس حكمت متعاليه اشتغال داشت، اما به راستي جايگاه حكمت متعاليه در كدام جهت از جغرافياي فكري انديشۀ ايشان قرار دارد؟ آيا تأثير فلسفه در انديشۀ امام منحصر در دوران جواني و به قبل از تدريس فقه و اصول ايشان محدود مي‌شود؟Read more

اخبار فرهنگي ايران و جهان

ذوبوا في الامام الخميني
متن ذيل، ترجمه دست خط شهيد رابع، آيت¬الله سيدمحمد باقر صدر، مبني بر ذوب شدن در ولايت و مرجعيت امام خميني(ره) است؛ كه دي¬ماه يا اوايل بهمن 1357 شمسي، (چند روز پيش از ورود امام به ايران) صادر شد.
معارف
بسم¬ الله الرحمن الرحيم
فرزندان گرامي و عزيزانم! خداوند منّان با ديده بي‌خواب خود شما را ايمن دارد.
السلام عليكم جميعاً و رحمة¬الله و بركاته.Read more

روش‌ها و راهبردهاي رهبري امام خميني(ره)

وقوع سريع انقلاب اسلامي ايران براي بسياري از تحليل‌گران و متخصصان پديده انقلاب، غافل¬گير كننده بود؛ انقلابي كه نسل نظريه‌هاي انقلاب را تغيير داد و در دنياي مدرن، با آوردن ايدئولوژي مذهبي به صحنه، آغازگر نقش مذهب در سياست شد. در اين تحول بدون شك نقش امام خميني(ره)بي بديل و تعيين كننده بوده است؛ كه در ادامه اشاره‌اي كوتاه به چند مورد از برجسته‌ترين ويژگي‌ها و راهبردهاي ايشان در رهبري انقلاب اسلامي ايران مي‌شود:
الف) اعتقاد به تكليف الهي، مبناي رهبري امام خمينيRead more

اخبار علمي

تصويب نقشه جامع علمي كشور
سرانجام بررسي نهايي و تصويب نقشه جامع علمي كشور، در شوراي عالي انقلاب فرهنگي، در 14 دي ماه به پايان رسيد. اين نقشه كه يك سند راهبردي در حوزه علم و فناوري محسوب مي‌شود، به زودي مراحل ابلاغ نهايي براي اجرا را سپري خواهد كرد.Read more

ادب رهايي

نام نویسنده: 
استاد محمد علي مجاهدي(پروانه)
زیر عنوان: 
جايگاه شعر و ادب آييني درزبان فارسي(2)

اشاره
در نخستين بخش از اين جستار موضوعي، استاد محمد علي مجاهدي، پس از درآمدي بر جايگاه شعر و ادب آييني در زبان فارسي، به تعريف و قلمرو آن پرداخته، دو نوع از انواع اين ادبيات را با عناوين "ادبيات توحيدي يا كبريايي" و "ادبيات ماورايي" برشمرد و نمونه اشعاري را براي هركدام ذكر كرد. اينك نوع ديگري از ادب آييني به نام "ادب رهايي" پيش روي شماست.
معارف
3. ادبيات رهايي؛ از انواع شعر و ادب آييني در زبان فارسي است و از آن جهت اين نوع ادبيات را به "رهايي" موسوم كرديم كه مقوله‌هاي راه يافته دراين حوزة موضوعي ـ در صورت متعهد بودن به آنها ـ دو پيامد مهم و مبارك را براي ما به همراه خواهند داشت:Read more

مقالات رسيده

پس از درج فراخوان مقاله در نشرية معارف، در زمينة موضوعات مرتبط با گرايش‌هاي دروس معارف اسلامي، برخي از استادان محترم، مقالات ارزشمندي ارسال نمودند. ضمن تقدير و تشكر از اين عزيزان به استحضار مي‌رسانيم نتيجة ارزيابي كارشناسان به صورت مكتوب به اطلاع مؤلفان محترم خواهد رسيد.
نشرية معارف، ضمن ارج نهادن به تلاش علمي اساتيد محترم، اقدام به درج عناوين مقالات ارسالي و اسامي مؤلفان محترم آنها می‌نمايد و جهت پربارتر شدن نشريه، مشتاقانه در انتظار آثار علمي كلية استادان معارف اسلامي مي‌باشد.

عنوان مقاله نام مؤلف دانشگاه / شهرRead more

خودباوري باتكيه برانديشه‌هاي مقام معظم رهبري(قسمت دوم/پاياني)

نام نویسنده: 
دكتر بهزاد مرتضايي

اشاره
در شماره 80، "اهميت خودباوري"، "انواع خودباوري" و "عوامل ضعف خودباوري در فرد و جامعه" را بر مبناي انديشه‌هاي رهبر فرزانه انقلاب، مورد بازخواني قرار داديم. اينك بر همان اساس، "راه‌كارهاي تقويت خودباوري ديني" پيش روي شماست.

معارف

راه‌كارهاي تقويت خودباوري ديني
اينك برخي از مهم‌ترين راه‌كارهاي تقويت خودباوري ديني را با توجه به نظرات و بيانات مقام معظم رهبري، برمي‌شماريم:
1. خدا محوريRead more

خود بنياد انگاري جهان

نام نویسنده: 
حميدرضا شاكرين

پرسمان
به راستي "راز وجود جهان چيست؟" و "جهان چگونه به وجود آمده است؟" از مهمترين پرسش‌هاي فلسفي انسان در طول تاريخ بوده است.
درآمدRead more

Syndicate content