try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: یکشنبه, 10 فروردین, 1399

شماره 81 - دی 89

قرآن از منظر مسيحيان به مناسبت 4 دي ميلاد حضرت عيسي(ع)

نام نویسنده: 
دكتر محمدرضا زائري

اشاره
در آستانه سالروز ميلاد حضرت عيسي مسيح(علي نبيّنا و آله و عليه السلام) نوشتاري از حجت الاسلام دكتر محمدرضا زائري در ادامه مي‌آيد كه چند سالي را به مطالعات ديني، به ويژه تطبيقي و ميداني، در محيط متنوّع فرهنگي لبنان سپري كرد؛ و از اين رو با بسياري از شخصيت‌هاي فِرق مختلف اسلامي و مسيحي آن ديار مراوده نزديك داشت. صورت كامل اين نوشته كه قسمتي از كتاب جديد وي با نام "كتاب مقدس" است، پيش از اين در شماره 60 هفته نامه "پنجره" منتشر شده بود، كه اينك با ويراستي جديد، تقديم خوانندگان فرهيخته معارف مي‌شود.
معارفRead more

اخبار علمي

كربلا در شعر معاصر فلسطين
«قهرمان واقعه تاريخي و بزرگ كربلا بعد از اين كه مردم از ياري او كنار كشيدند، تنها در ميدان مبارزه باقي ماند. برخي نزديكان و دوستان نيز ياري اش نكردند. اين واقعيت گويه‌اي است مشابه حالت منفي حاكم بر امروز امّت و رها كردن ياري حق در دوران معاصر! اين گونه بود كه اين دعوت كننده، شهيد عشق گرديد.» اين بخشي از قصيده‌اي است كه «سميح القاسم» برجسته ترين شاعر امروز فلسطين، در آن از نقشي كه امام حسين(ع) در كربلا ايفا كرده بهره برداري مي‌كند. كربلا در اين قصيده به عنوان نماد خون جاري عرب در جسم عراق نمايان شده است:Read more

اخبار صنفي دانشگاه ها

گروه معارف، گروه برتر حمايت از انجمن‌هاي علمي
در اولين همايش انجمن‌هاي علمي دانشجويي دانشگاه اروميه كه دوم آذر ماه 89 با حضور نماينده وزارت علوم برگزار گرديد، از ميان 38 انجمن علمي دانشجويي اين دانشگاه، گروه معارف اسلامي به عنوان گروه برتر در حمايت از انجمن علمي، مفتخر به دريافت تنديس بلورين و لوح تقدير شد. ضمن تبريك اين موفقيت، اميد است همواره گروه‌هاي معارف اسلامي در راستاي اعتلاي فرهنگ علمي ديني دانشگاه‌ها توفيق يابند.
امور اساتيد و گروه‌هاي معارف اسلامي نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه‌ها

استاد ارجمند دروس معارف اسلامي
جناب آقاي رضا حيدري نوريRead more

ادب آييني جايگاه شعر و ادب آييني در زبان فارسي(1)

نام نویسنده: 
استاد محمد علي مجاهدي(پروانه)

اشاره
استاد محمد علی مجاهدی، متخلص به "پروانه" (متولد 1322/ قم)، داراي دانشنامه حقوق قضايی و دکترای افتخاری زبان و ادب فارسی، از بزرگترين پارسي‌گويان شعر آييني معاصر ايران است. وي بيش از سی سال تدریس در مقاطع مختلف تحصیلی، حضور فعّال در مجامع علمي ـ ادبي ـ همچون انجمن ادبی "محيط" و "حرم"ـ، دبيري چند کنگره كشوري شعر آئيني و سردبيري تعدادي نشريه مذهبي و ادبي را در كارنامه پر برگ و بار خود، دارد.Read more

مقالات رسيده

پس از درج فراخوان مقاله در نشرية معارف، در زمينة موضوعات مرتبط با گرايش‌هاي دروس معارف اسلامي، برخي از استادان محترم، مقالات ارزشمندي ارسال نمودند. ضمن تقدير و تشكر از اين عزيزان به استحضار مي‌رسانيم نتيجة ارزيابي كارشناسان به صورت مكتوب به اطلاع مؤلفان محترم خواهد رسيد.
نشرية معارف، ضمن ارج نهادن به تلاش علمي اساتيد محترم، اقدام به درج عناوين مقالات ارسالي و اسامي مؤلفان محترم آنها می‌نمايد و جهت پربارتر شدن نشريه، مشتاقانه در انتظار آثار علمي كلية استادان معارف اسلامي مي‌باشد.

عنوان مقاله نام مؤلف دانشگاه / شهر
1. نتيجه گرايي در اخلاق اسلامي حميدرضا مظاهري سيف قمRead more

چكامه‌اي در پاسداشت نوّاب

نام نویسنده: 
استاد محمد رضا حكيمي
زیر عنوان: 
به مناسبت سا‌لروز شهادت مجاهد شهيد نواب صفوي و يارانش

اشاره
27 دي، يادآور غروب غريو فريادگر عدالت‌خواه عصر ستمشاهي، شهيد حجت الاسلام و المسلمين سيد مجتبي ميرلوحي مشهور به نواب صفوي و ياران باوفايش شهيدان طهماسبي، ذوالقدر و واحدي، در سال 1334 شمسي است. چكامه‌اي كه از خامه‌ دانشمند ذوفنون و متعهد زمانه ما استاد محمد رضا حكيمي(كثر الله امثاله) در پاسداشت سيّد چكيد، خواندني و البته به جان نيوشيدني است؛ پس گوارايتان باد.
معارف
اندك اندك بانگ اذان بلند شد. نواب كشته شده بود. دريغا! مردم آمدند و رفتند و نمازهاي جماعت، مثل ديگر ايام، برپا گشت، چرا كسي براي خون نواب فرياد نمي‌زند؟Read more

مطالعات آكادميك اسلامي در آمريكا

نام نویسنده: 
پروفسور ويليام چيتيك

اشارهRead more

خودباوري با تكيه بر انديشه‌هاي مقام معظم رهبري(قسمت اول)

نام نویسنده: 
دكتر بهزاد مرتضايي

درآمد
خودباوري از اركان مهم سازنده شخصيت فرد و جامعه و عاملي تعيين‌كننده در رسيدن افراد، جوامع، ملت‌ها و دولت‌ها به عزت و سربلندي است. وجود اين خصلت در هر فرد و جامعه‌اي نشانه‌اي از پيشرفت و كمال و فقدان آن منشاء خواري، ذلت و اسارت آن‌هاست. بي‌ترديد بسياري از معضلات و مشكلات فرد و جامعه در سايه خودباوري حل مي‌شود.

انواع خودباوري
به طور كلي چهار نوع خود باوري مكمل و مرتبط با يكديگر را، مي‌توان برشمرد:Read more

خودباوري فرهنگي آسيب شناسي و راهيارهاي ارتقاء

نام نویسنده: 
سيدرضا حسيني

درآمد
فرهنگ، ماناترين وجه زندگي بشر و روح اندامواره اجتماع بشري است. جامعه به وسيله فرهنگ انتظام مي‌گيرد و انسان به وسيله فرهنگ موجودي اجتماعي مي‌گردد. از آنجا يه فرهنگ هر قوم و ملت خمير مايه حيات ابدي، سرچشمه تراوش دانش و معرفت و از اريان بقا و ثبات آن قوم و ملت به شمار مي رود، شناخت به روز آسيب‌ها، آفات و بيماري هاي فرهنگي به منظور پيشگيري و يا درمان مناسب و به موقع و حداقل به منظور انتشار بانگ هشدارباش در مقابله با هجمه فرهنگي خسارت بار بيگانگان امري مهم وضروري به نظر مي‌رسد.Read more

Syndicate content