try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: دوشنبه, 30 دی, 1398

شماره 81 - دی 89

قرآن از منظر مسيحيان به مناسبت 4 دي ميلاد حضرت عيسي(ع)

نام نویسنده: 
دكتر محمدرضا زائري

اشاره
در آستانه سالروز ميلاد حضرت عيسي مسيح(علي نبيّنا و آله و عليه السلام) نوشتاري از حجت الاسلام دكتر محمدرضا زائري در ادامه مي‌آيد كه چند سالي را به مطالعات ديني، به ويژه تطبيقي و ميداني، در محيط متنوّع فرهنگي لبنان سپري كرد؛ و از اين رو با بسياري از شخصيت‌هاي فِرق مختلف اسلامي و مسيحي آن ديار مراوده نزديك داشت. صورت كامل اين نوشته كه قسمتي از كتاب جديد وي با نام "كتاب مقدس" است، پيش از اين در شماره 60 هفته نامه "پنجره" منتشر شده بود، كه اينك با ويراستي جديد، تقديم خوانندگان فرهيخته معارف مي‌شود.
معارفRead more

خودباوري فرهنگي آسيب شناسي و راهيارهاي ارتقاء

نام نویسنده: 
سيدرضا حسيني

درآمد
فرهنگ، ماناترين وجه زندگي بشر و روح اندامواره اجتماع بشري است. جامعه به وسيله فرهنگ انتظام مي‌گيرد و انسان به وسيله فرهنگ موجودي اجتماعي مي‌گردد. از آنجا يه فرهنگ هر قوم و ملت خمير مايه حيات ابدي، سرچشمه تراوش دانش و معرفت و از اريان بقا و ثبات آن قوم و ملت به شمار مي رود، شناخت به روز آسيب‌ها، آفات و بيماري هاي فرهنگي به منظور پيشگيري و يا درمان مناسب و به موقع و حداقل به منظور انتشار بانگ هشدارباش در مقابله با هجمه فرهنگي خسارت بار بيگانگان امري مهم وضروري به نظر مي‌رسد.Read more

مهارت ارتباط كلامي ميان فردي در قرآن (قسمت دوم/پاياني)

نام نویسنده: 
عبدالعلي پاكزاد

اشاره
نويسنده در قسمت اول اين مقاله، ذيل عنوان كلي آن، به مباحثي در "اهميت سخن گفتن"، "واژه شناسي مهارت و ارتباط"، "مهارت‌هاي ارتباط كلامي ميان فردي در قرآن" و "مهارت شناختي" پرداخته و در ذيل بخش اخير به بررسي "به كارگيري واژه مثبت و آرامش‌زا؛ اعتماد آفريني؛ عناصر اعتمادآفرين در روابط گفتاري؛ در نظرگرفتن سطح فهم و نياز مخاطب؛ و اجتناب از واژه‌هاي زشت و نفرت‌انگيز" نشست. اينك دومين و واپسين قسمت اين نوشته، پيش روي شماست.
معارف

مهارت‌هاي رفتاري:
1. رعايت ادب و احترام متقابل
يكي از مهارت‌هاي ايجاد ارتباط كلامي مؤثر رعايت ادب و حفظ احترام مخاطب است.Read more

پرسش‌ها و پاسخ‌هاي عاشورا پژوهانه (قسمت دوم/ پاياني)

نام نویسنده: 
سيدمجتبي مجاهديان
زیر عنوان: 
در گفتگوي مكتوب با استاد حجت الاسلام و المسلمين مهدي پيشوايي

اشاره
در شماره گذشته، اولين بخش از گفتمان مكتوب عاشورا پژوهانه معارف را با تاريخ‌پژوه ارجمند استاد پيشوايي پيرامون واقعه كربلا، ملاحظه فرموديد؛ كه به پرسش‌ها و پاسخ‌هاي صريحي درباره چرايي عدم قيام امام حسين(ع) در زمان معاويه؛ چگونگي رسيدن سيدالشهداء(ع) به كربلا در حالي كه آن حضرت عازم كوفه بود؛ تحليل آسيب‌شناسانه برخي مراثي ادبي به ويژه مرثيه دوازده‌بندي محتشم كاشاني؛ بررسي گزارش‌هاي تاريخي كه مدعي عدم بحران آب، حداقل تا صبح روز عاشورا هستند؛ پاسخ به شبهه نسخ حادثة عاشورا توسط حضرت امام رضا(ع)؛ ...، اختصاص داشت.Read more

رهيافتي به «دانشنامه امام حسين(ع)»

زیر عنوان: 
در گفتگو با حجت‌الاسلام و المسلمين سيدمحمود طباطبايي نژاد

اشاره
گرچه طي قرن‌هاي متمادي تلاش زيادي از سوي پژوهشگران در شناخت ابعاد گسترده و عميق و زواياي ناشناخته مكتب بزرگ حسيني انجام گرفته، اما آنچه نياز امروز است فراهم آمدن اثري جامع پيرامون اين مكتب بزرگ جهاني است.
در آستانه محرم سال 1431 قمري از دو دهه تلاش محققان پژوهشگاه علوم حديث رونمايي شد و اثر ماندگار و مجموعه بسيار ارزشمند «دانشنامه امام حسين(ع)» نام گرفت.
آنچه در پي مي‌آيد حاصل گفتگوي معارف با حجت الاسلام و المسلمين طباطبايي نژاد مدير محترم گروه سيره‌نگاري پژوهشگاه علوم حديث و محقق ارشد «دانشنامه امام حسين(ع)»است؛ كه تقديم شما مي‌شود.
معارفRead more

تازه‌هاي كتاب

زبان قرآن و مسائل آن
نويسنده: محمد باقر سعيدي روشن
ناشر: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
نوبت چاپ: اول ـ 1389
قيمت: 4150 تومان
اين كتاب به منظور ارائه نظريه‌اي بديل در مسائل زبان قرآن، در مقابل نظريه‌هاي رقيب در زبان دين، با رويكردي ايجابي و مساله شناسانه و با استناد به مباني معرفتي ـ استدلالي، به مسائل زبان قرآن پرداخته است. اين اثر، ضمن ارائه اطلاعات اساسي در حوزه زبان دين و زبان قرآن و پاسخگويي به مهم‌ترين پرسش‌ها در مسائل زبان قرآن، نقد و تحليل ديدگاه‌هاي ناهمخوان با مباني معرفتي اعتقادي قرآن را نيز از نظر دور نداشته است.Read more

ضرورت اينترنت و سرويس‌هاي مهم اينترنتي

نام نویسنده: 
مهدي بهاري

امروزه به دليل رشد سريع اينترنت در زمينه‌هاي گوناگون، تعداد صفحات مجازي وب به چندين ميليارد صفحه افزايش يافته است! اين امكان وجود دارد كه همه كاربران در نقاط مختلف كره خاكي از طريق اينترنت به اطلاعات مورد نياز دسترسي پيدا كرده و به كمك موتورهاي جستجوگر در اينترنت همچون (Google , Yahoo ,…) اطلاعات مورد نظر خود را جمع آوري نمايند.Read more

نتيجه گرايي در اخلاق اسلامي

نام نویسنده: 
دكتر حميد رضا مظاهري سيف
زیر عنوان: 
راهكارهاي جذّاب‌سازي و تأثيرگذاري درس اخلاق اسلامي(قسمت اول)

اشاره
"هدف آموزش اخلاق اسلامي در دانشگاه‌ها" پرسشي است كه همواره پيش روي متوليان امور و استادان محترم اين درس بوده است؛ اينكه اخلاق تنها داراي ابعاد نظري و دانشي است، يا در كنار و بلكه فراتر از آن به مثابه يك "برنامه تربيتي" مي‌باشد؟
نويسنده در اين تحقيق مي‌كوشد تا ظرفيت‌هاي "نتيجه‌نگرانه يا پيامدگروانه" اخلاق اسلامي را بررسي كرده و تأثير آن را در جذّاب‌سازي درس اخلاق نشان دهد. اينك ضمن تشكر از مساعي محقق ارجمند، آغازين بخش از اين مقال بلند، تقديم شما عزيزان مي‌شود.
معارف
درآمدRead more

اخبار نهاد

تجليل از الگوي عملي وحدت حوزه و دانشگاهRead more

Syndicate content