try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: شنبه, 2 شهریور, 1398

شماره 81 - دی 89

قرآن از منظر مسيحيان به مناسبت 4 دي ميلاد حضرت عيسي(ع)

نام نویسنده: 
دكتر محمدرضا زائري

اشاره
در آستانه سالروز ميلاد حضرت عيسي مسيح(علي نبيّنا و آله و عليه السلام) نوشتاري از حجت الاسلام دكتر محمدرضا زائري در ادامه مي‌آيد كه چند سالي را به مطالعات ديني، به ويژه تطبيقي و ميداني، در محيط متنوّع فرهنگي لبنان سپري كرد؛ و از اين رو با بسياري از شخصيت‌هاي فِرق مختلف اسلامي و مسيحي آن ديار مراوده نزديك داشت. صورت كامل اين نوشته كه قسمتي از كتاب جديد وي با نام "كتاب مقدس" است، پيش از اين در شماره 60 هفته نامه "پنجره" منتشر شده بود، كه اينك با ويراستي جديد، تقديم خوانندگان فرهيخته معارف مي‌شود.
معارفRead more

ضرورت اينترنت و سرويس‌هاي مهم اينترنتي

نام نویسنده: 
مهدي بهاري

امروزه به دليل رشد سريع اينترنت در زمينه‌هاي گوناگون، تعداد صفحات مجازي وب به چندين ميليارد صفحه افزايش يافته است! اين امكان وجود دارد كه همه كاربران در نقاط مختلف كره خاكي از طريق اينترنت به اطلاعات مورد نياز دسترسي پيدا كرده و به كمك موتورهاي جستجوگر در اينترنت همچون (Google , Yahoo ,…) اطلاعات مورد نظر خود را جمع آوري نمايند.Read more

نتيجه گرايي در اخلاق اسلامي

نام نویسنده: 
دكتر حميد رضا مظاهري سيف
زیر عنوان: 
راهكارهاي جذّاب‌سازي و تأثيرگذاري درس اخلاق اسلامي(قسمت اول)

اشاره
"هدف آموزش اخلاق اسلامي در دانشگاه‌ها" پرسشي است كه همواره پيش روي متوليان امور و استادان محترم اين درس بوده است؛ اينكه اخلاق تنها داراي ابعاد نظري و دانشي است، يا در كنار و بلكه فراتر از آن به مثابه يك "برنامه تربيتي" مي‌باشد؟
نويسنده در اين تحقيق مي‌كوشد تا ظرفيت‌هاي "نتيجه‌نگرانه يا پيامدگروانه" اخلاق اسلامي را بررسي كرده و تأثير آن را در جذّاب‌سازي درس اخلاق نشان دهد. اينك ضمن تشكر از مساعي محقق ارجمند، آغازين بخش از اين مقال بلند، تقديم شما عزيزان مي‌شود.
معارف
درآمدRead more

اخبار نهاد

تجليل از الگوي عملي وحدت حوزه و دانشگاهRead more

اخبار فرهنگي ايران و جهان

بازخواني نظريه «مهندسي معكوس» فوكوياماRead more

اخبار علمي

كربلا در شعر معاصر فلسطين
«قهرمان واقعه تاريخي و بزرگ كربلا بعد از اين كه مردم از ياري او كنار كشيدند، تنها در ميدان مبارزه باقي ماند. برخي نزديكان و دوستان نيز ياري اش نكردند. اين واقعيت گويه‌اي است مشابه حالت منفي حاكم بر امروز امّت و رها كردن ياري حق در دوران معاصر! اين گونه بود كه اين دعوت كننده، شهيد عشق گرديد.» اين بخشي از قصيده‌اي است كه «سميح القاسم» برجسته ترين شاعر امروز فلسطين، در آن از نقشي كه امام حسين(ع) در كربلا ايفا كرده بهره برداري مي‌كند. كربلا در اين قصيده به عنوان نماد خون جاري عرب در جسم عراق نمايان شده است:Read more

اخبار صنفي دانشگاه ها

گروه معارف، گروه برتر حمايت از انجمن‌هاي علمي
در اولين همايش انجمن‌هاي علمي دانشجويي دانشگاه اروميه كه دوم آذر ماه 89 با حضور نماينده وزارت علوم برگزار گرديد، از ميان 38 انجمن علمي دانشجويي اين دانشگاه، گروه معارف اسلامي به عنوان گروه برتر در حمايت از انجمن علمي، مفتخر به دريافت تنديس بلورين و لوح تقدير شد. ضمن تبريك اين موفقيت، اميد است همواره گروه‌هاي معارف اسلامي در راستاي اعتلاي فرهنگ علمي ديني دانشگاه‌ها توفيق يابند.
امور اساتيد و گروه‌هاي معارف اسلامي نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه‌ها

استاد ارجمند دروس معارف اسلامي
جناب آقاي رضا حيدري نوريRead more

ادب آييني جايگاه شعر و ادب آييني در زبان فارسي(1)

نام نویسنده: 
استاد محمد علي مجاهدي(پروانه)

اشاره
استاد محمد علی مجاهدی، متخلص به "پروانه" (متولد 1322/ قم)، داراي دانشنامه حقوق قضايی و دکترای افتخاری زبان و ادب فارسی، از بزرگترين پارسي‌گويان شعر آييني معاصر ايران است. وي بيش از سی سال تدریس در مقاطع مختلف تحصیلی، حضور فعّال در مجامع علمي ـ ادبي ـ همچون انجمن ادبی "محيط" و "حرم"ـ، دبيري چند کنگره كشوري شعر آئيني و سردبيري تعدادي نشريه مذهبي و ادبي را در كارنامه پر برگ و بار خود، دارد.Read more

مقالات رسيده

پس از درج فراخوان مقاله در نشرية معارف، در زمينة موضوعات مرتبط با گرايش‌هاي دروس معارف اسلامي، برخي از استادان محترم، مقالات ارزشمندي ارسال نمودند. ضمن تقدير و تشكر از اين عزيزان به استحضار مي‌رسانيم نتيجة ارزيابي كارشناسان به صورت مكتوب به اطلاع مؤلفان محترم خواهد رسيد.
نشرية معارف، ضمن ارج نهادن به تلاش علمي اساتيد محترم، اقدام به درج عناوين مقالات ارسالي و اسامي مؤلفان محترم آنها می‌نمايد و جهت پربارتر شدن نشريه، مشتاقانه در انتظار آثار علمي كلية استادان معارف اسلامي مي‌باشد.

عنوان مقاله نام مؤلف دانشگاه / شهر
1. نتيجه گرايي در اخلاق اسلامي حميدرضا مظاهري سيف قمRead more

Syndicate content