try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: یکشنبه, 2 آبان, 1400

شماره 79 - مهر89

اخبار علمي

صد ساله شدن كتاب مكيال المكارمRead more

بوي مهر، عطر علم و معرفت

آغاز سال تحصيلي و ماه مهر، نويد بر پا شدن شور و شوق علم و علم آموزي است؛ سرفصل سالي جديد براي آموختن بيشتر و معرفت هر چه كامل‌تر. امسال مهرش با سال‌هاي ديگر تفاوت معناداري دارد. قبل از ورود به اين ماه، همه ميهمان سفره انعام ضيافت الهي بودند و قلب و دل خود را به صفاي روزه و ميهماني خدايي دادند كه به قلم قسم مي‌خورد1 و بعثت نبي مكرمش را براي تزكيه و تعليم ابناي بشر مي‌داند.2 استاد و دانشجوي مشتاق علم، امروز با صفاي برگرفته از ضيافت الهي، فصل جديدي از انديشه و علم آموزي را آغاز مي‌كند، تا دست در دست هم در جهاد علمي كه پيشواي فرزانه او آن را بدان دعوت مي‌كند مشاركتي همه جانبه يابد.Read more

اخبار صنفي دانشگاه ها

ارزشیابی حضوری
نیمسال دوم 88-87 در یک نگاه
1. در این دوره 244 استاد از دانشگاه‌های سه گانه آزاد اسلامی، دولتی و علوم پزشکی ارزشيابي شده‌اند كه نسبت به نیمسال اول (88-87)، 79٪ رشد داشته است. همچنین از مجموع 244 استاد دانشگاه‌های سه گانه 448 گزارش حضوری تهیه شده نسبت به نیمسال اول 50% رشد را نشان می‌دهد.
2. معدل کل ارزشیابی نیمسال یاد شده 2.95 می‌باشد که نسبت به نیمسال اول (88-87) هیچ گونه تفاوتی نداشته است.Read more

وظايف جامعه دانشگاهي در فضاي کنوني کشور

نام نویسنده: 
دكتر مهدي ابوطالبي

اشاره:
مقام معظم رهبري در ماه مبارک رمضان امسال (1389ش ـ 1431ق) در دو ديدار با جامعه دانشگاهي کشور شامل دانشجويان و اساتيد دانشگاه، نکته‌ها و توصيه‌‌هاي ارزشمندي را براي اين قشر فرهيخته جامعه داشتند که در اين نوشتار مروري بر اين مطالب خواهيم داشت.

وظايف دانشجويان

حفظ دل‌هاي پاک جوانيRead more

مقالات رسيده

پس از درج فراخوان مقاله در نشرية معارف، در زمينة موضوعات مرتبط با گرايش‌هاي دروس معارف اسلامي، برخي از استادان محترم، مقالات ارزشمندي ارسال نمودند. ضمن تقدير و تشكر از اين عزيزان به استحضار مي‌رسانيم نتيجة ارزيابي كارشناسان به صورت مكتوب به اطلاع مؤلفان محترم خواهد رسيد.
نشرية معارف، ضمن ارج نهادن به تلاش علمي اساتيد محترم، اقدام به درج عناوين مقالات ارسالي و اسامي مؤلفان محترم آنها می‌نمايد و جهت پربارتر شدن نشريه، مشتاقانه در انتظار آثار علمي كلية استادان معارف اسلامي مي‌باشد.

عنوان مقاله نام مؤلف دانشگاه / شهر
1. تكرار در قرآن علي اصغر آخوندي تهرانRead more

عصرمهدويت، نشستي باآيت الله شيخ علي كوراني عاملي(قسمت دوم/پاياني

نام نویسنده: 
جواد پاينده و سيد مجتبي مجاهديان
زیر عنوان: 
مهدويّت در مكتب اهل بيت(عليهم السلام)

اشارهRead more

نرم افزارهاي آموزشي ويژه اساتيد معارف اسلامي

واحد تكنولوژي آموزشي دانشگاه معارف اسلامي به منظور ارتقاي سطح علمي اساتيد گروه هاي معارف اسلامي دانشگاه هاي سراسر كشوركه داراي مجوز تدريس از معاونت امور اساتيد و دروس معارف اسلامي مي باشند نرم افزارهاي زير را عرضه مي نمايد. علاقه مندان مي توانند با تكميل فرم پيوستي و ارسال آن به آدرس زير اقدام نمايند و يا به شماره 2920061-0251 فاكس نمايند.
حساب بانكي 0102985556000 بانك ملي ايران_ شعبه صفائيه قم_ كد شعبه 2708 صاحب حساب دانشگاه معارف اسلامي .
آدرس: قم، بلوار امين، بلوار جمهوري اسلامي، نبش كوچه 4، دانشگاه معارف اسلامي، صندوق پستي6173-37155

كد رسانه عنوان مشخصات هزينه خريد
به تومانRead more

تغيير قبله، نشان هويت اسلامي (قسمت‌دوم/پاياني)

نام نویسنده: 
بتول باقري

حكمت تغيير قبله از ديدگاه مفسرين
پيشتر آمد كه قرآن كريم حكمت تشريع و تحويل قبله را صراحتاً بيان كرده است، مفسران قرآن با دقت نظر و تأمل در آيات تحويل دلايل ديگري نيز براي تحويل قبله آورده اند كه اكثريت آنها مضمون يكسان دارند.
نگارنده پس از مطالعه و ذكر چند نمونه از اقوال مفسران ديگر، دلايل ديگري نيز براي اين امر مهم بيان مي‌كند.Read more

پست مدرنيسم

نام نویسنده: 
دكتر رضا داوري‌اردکاني

درآمد
قبل‌ از بررسي‌ پست‌ مدرنيسم‌ لازم‌ است‌ مختصري‌ دربارة‌ مدرنيسم‌ به‌ مثابه‌ يک‌ واقعيت‌ تاريخي‌ - فرهنگي‌ و نيز خصوصيات‌ آن‌ اشاره‌ کنيم‌، سپس‌ وارد مبحث‌ پست‌ مدرنيسم‌ و مناظره‌ بين‌ مدرنيسم‌ و فرامدرنيسم‌ شويم‌.
ويژگي‌هاي‌ روشنگريRead more

Syndicate content