try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: سه شنبه, 28 خرداد, 1398

شماره 68 - مرداد شهریور 88

روزه راز سلامتي

نام نویسنده: 
ابوالفضل خراساني

فلسفه روزهRead more

اخبار نهاد

قابل توجه متقاضيان مجوز در گرايش اخلاق اسلامي
به منظور تسهيل و تسريع در روند اخذ مجوز در گرايش اخلاق اسلامي، الزامي بودن درس فلسفه اخلاق جهت صدور مجوز دائم منتفي گرديده و اختياري مي‌باشد.
لازم به ذكر است كتاب «فلسفه اخلاق، امير خواص و ديگران، دفتر نشر معارف» منبع الزامي كليه دروس اين گرايش است.
توجه: افراد استخدامي مشمول اين طرح نمي‌باشند.
معاونت امور اساتيد و دروس معارف اسلامي
اداره سنجش علمي
انتصابات
انتصابات جديد مديريت/ سرپرستي گروه‌هاي معارف اسلامي ازسوي رؤساي دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي به شرح ذيل مي‌باشد:
رديف نام و نام خانوادگي سمت دانشگاه / مؤسسه تاريخ حكمRead more

اخبار فرهنگي ايران و جهان

وقت رفتنم دندان نداشت و در بازگشتم دندانپزشكي مي‌خواند!Read more

اخبار علمي و صنفي

همايش تفسير قرآن و نهج‌البلاغه
مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمين دكتر علي نصيري
گفتگو از: مهدي داراب زاده
اشاره:
همانگونه كه قبلاً به اطلاع خوانندگان محترم رسيد، گروه آشنايي با منابع اسلامي معاونت پژوهشي دانشگاه معارف اسلامي در راستاي ارتقاء كيفيت تدريس دروس تفسير موضوعي قرآن كريم و نهج‌البلاغه همايش«تفسير قرآن و نهج‌البلاغه دردانشگاه » را برگزار مي‌نمايد.
براي اطلاع بيشتر از اين همايش، گفتگويي با حجت الاسلام و المسلمين دكتر علي نصيري دبير علمي همايش صورت پذيرفته است كه نظر خوانندگان محترم به ويژه اساتيد ارجمند دروس تفسير موضوعي قرآن و نهج‌البلاغه را به آن جلب مي‌نماييم.
معارفRead more

بايدها و نبايدهاي نخبگان سياسي از منظر مقام معظم رهبري

نام نویسنده: 
دكتر علي اخترشهر

مقدمه:
واژه( eliteنخبه) در قرن هفدهم براي توصيف كالاهايي با مرغوبيت خاص به كار مي‌رفت و بعدها كاربرد آن براي اشاره به گروه‌هاي اجتماعي برتر، مانند واحدهاي ضربت نظامي يا مراتب عالي‌تر اشرافيت هم تعميم يافت. درادامه براي اولين بار در قرن 19 بود كه نخبه‌گرايي به عنوان يك مكتب فكري در علم سياست و جامعه شناسي سياسي با انديشه‌هاي اشخاصي چون: پاره تو و موسكا مطرح شد و به تدريج رواج پيدا كرد و امروزه نخبه‌ گرايي يكي از الگوهاي رايج در جامعه شناسي سياسي و از شاخصه‌هاي تاثيرگذار بر فرآيند تصميم سازي و راهبردي در حكومت‌ها به شمار مي‌آيد.Read more

مقالات رسيده

پس از درج فراخوان مقاله در نشرية معارف، در زمينة موضوعات مرتبط با گرايش‌هاي دروس معارف اسلامي، برخي از استادان محترم، مقالات ارزشمندي ارسال نمودند. ضمن تقدير و تشكر از اين عزيزان به استحضار مي‌رسانيم نتيجة ارزيابي كارشناسان به صورت مكتوب به اطلاع مؤلفان محترم خواهد رسيد.
نشرية معارف، ضمن ارج نهادن به تلاش علمي اساتيد محترم، اقدام به درج عناوين مقالات ارسالي و اسامي مؤلفان محترم آنها می‌نمايد و جهت پربارتر شدن نشريه، مشتاقانه در انتظار آثار علمي كلية استادان معارف اسلامي مي‌باشد.

عنوان مقاله نام مؤلف دانشگاه / شهر
1. امام عصر (عج) سرچشمه فيض معنوي يدالله دادجو پيام نور محلاتRead more

رمضان و عرفان(قسمت اول) نشستي با حجت الاسلام دكتر احمد عابدي

نام نویسنده: 
آقايان

 از اينكه با اين همه مشغله علمي، لطف كرديد و ما را براي گفتگو به حضور پذيرفتيد، بسيار سپاسگزاريم. موضوعي كه جهت نشر در مجلة معارف در خدمت شما هستيم، بحث اساسي و مهم عرفان؛ با رويكرد عرفان اسلامي است. اما در ابتدا با توجه به ايام سعيد نيمه شعبان كه در حال سپري شدن است و در آستانه فرا رسيدن ربيع روح افزاي قرآن و ماه مبارك رمضان، هستيم از حضرتعالي مي‌خواهيم كه ما را به تأملي در اين دو مركز جاذبه معنوي راهنمايي فرماييد!Read more

فالون دافا، معنويت بدن گرا (قسمت دوم/ پاياني)

نام نویسنده: 
حميدرضا مظاهري سيف

بدن بودا
با تداوم تزكية به تدريج جسم از اين سطح مادي كه در آن قرار دارد فراتر مي‌رود و بدن‌هاي ديگري ايجاد مي‌شود كه با اين بدن معمولي خيلي متفاوت است. در سطوح بالا مادة پيكر به انرژي تبديل مي‌شود و از هر گونه آسيب و ضعف پاك مي‌گردد و سرانجام از تناسخ نجات پيدا مي‌كند.
گونگي كه بر اثر تزكيه ايجاد و جذب مي‌شود در سلول‌هاي بدن ذخيره مي‌گردد. گونگ به صورت ماده‌اي با انرژي بالا تمام سلول را پر مي‌كند و در آن متركم مي‌شود و به شكل سلول‌هاي شما در مي‌آيد در اين حالت بدن ديگر آن بدن فيزيكي اوليه نيست بلكه جوهر آن عوض شده است. اين فرايند را "پالايش بدن" مي‌ناميم1.Read more

رابطه ايران با سازمانهاي جهاني (بين‌المللي)

نام نویسنده: 
فيروز نجفي

اشاره
تكوين سازمانهاي بين‌المللي جديد متعلق به قرن نوزدهم است اما تلاش و كوشش جدي براي توسعه و شكوفايي آنها در قرن بيستم صورت گرفت و دنبال شد. در واقع آنچه در قرن گذشته صرفاً يك گرايش بود در قرن جاري به يك برنامه عملي منسجم مبدل گشت.Read more

Syndicate content