try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: دوشنبه, 2 اردیبهشت, 1398

شماره 56 - خرداد 87

تدريس معنادار و سازماندهي آن (1)

نام نویسنده: 
مصاحبه شونده: دکتر سیدرضا فیروزی؛ مصاحبه کننده غلامحسين گرامي و سيدغلامرضا موسوی
زیر عنوان: 
طرحي براي سازماندهي محتواي آموزشي دروس معارف اسلامي دردانشگاه‌ها

( بسم الله الرحمن الرحيم. ابتدا از اينكه وقت خود را در اختيار ما قرار داديد تشكر مي‌كنيم. همان گونه كه مي‌دانيد يكي از مشكلات دروس معارف اسلامي اين است كه بايد با دانشجو ارتباط برقرار كند تا دانشجو بتواند استفاده لازم را ببرد، به تعبير بنده مثل يك شمع باشد كه تا آخر زندگي بتواند ببيند و راه را پيدا كند. سئوال اين است كه چه چيز بايد بگوييم و اصلاً آيا مي‌شود چيزي گفت كه تا آخر زندگي‌اش به او خط بدهد كه راه و چاهش چيست و زندگي‌اش از كجا شروع شده به كجا ختم مي‌شود از لحاظ نگاهش به عالم و مسائل ديگري كه در اين رابطه است.Read more

آثار علمي اساتيد

فلسفه ذهن
مؤلف: جان آر. سرل و ديگران
مترجم: دكتر محسن ايزدي
ناشر: نويد شيراز
نوبت چاپ: اول ـ 1387
قيمت: 1900 تومان
پاره‌اي از موضوعات فلسفه، علي‌رغم قدمتشان، همچنان تازه و بحث‌ برانگيز بوده و طالب تفسيرهاي بهتري هستند. نفس(روح ـ ذهن) نيز يكي از اين موضوعات است كه در اين تحقيق در ضمن چهار مقاله به آن پرداخته مي‌شود.
كتاب علاوه بر مقدمه، در چهار فصل (در واقع چهار مقاله) كه هر كدام خود داراي چند مبحث مي‌باشد، ارائه مي‌شود: ذهن، مغز و برنامه؛ دوگانه انگاري [با تقرير] قوي؛ روح؛ [بررسي] دو استدلال دكارتي براي بساطت روح.

تحليلي بر عملكرد يهود در عصر نبوي
مؤلف: علي جديد بنابRead more

تازه هاي کتاب

ارتباط با معصومين (ع)
مؤلف: علي حائري مجد
ناشر: بوستان كتاب
نوبت چاپ: اول ـ 1386
قيمت: 1250 تومان
پيوند قلبى و ارتباط نزديك با اهل‏بيت(ع)، حسِّ كمال‏طلبى و الگوپذيرى انسان را اشباع و او را به مراتب كمال، نزديك مى‏سازد.
از اين رو، يافتنِ راه‏هاى عملى و شيوه‏هاى كاربردى در كنار تقويتِ نگرش‏ها و افزايشِ معرفت‏ها، بسيار ضرورى است.
اثر حاضر، با هدف فوق، راه‏هاى ارتباط با معصومين(ع) آثار ارتباط، موانع و آسيب‏ها را در فصل‏هاى متعددى به تفصيل بررسى كرده است.

شخصيت حضرت زهرا (س)
مؤلف: محمد يعقوب بشوي
ناشر: بوستان كتاب
نوبت چاپ: اول ـ 1386
قيمت: 3950 تومانRead more

تازه هاي نرم افزار

نرم افزارهاي آموزشي ويژه اساتيد معارف اسلامي
واحد تكنولوژي آموزشي دانشگاه معارف اسلامي به منظور ارتقاي سطح علمي اساتيد گروه معارف اسلامي دانشگاه‌هاي دولتي و آزاد اسلامي سراسر كشور كه داراي مجوز تدريس از معاونت امور اساتيد مي‌باشند، نرم‌افزارهاي زير را با تخفيف 70% عرضه مي‌نمايد. علاقمندان مي‌توانند با تكميل‌ فرم پيوستي و ارسال آن به آدرس زير اقدام نمايند و يا به شماره 7747240-0251 فاكس نمايند.
ليست نرم افزارها
کد رسانه عنوان مبلغ به تومان با احتساب تخفيف
37/20 1. انديشه سياسي امام خميني 2. پنج حوزه معرفت‌شناسي امام خميني 3. تاريخ اسلام 1200
38/20 مثبت انديشي 1200Read more

بانوي آب و آينه در فضاي مجازي

يا فاطمه! رنجي نيست؛ اگر زمين را از تو گرفته‌اند، آسمان زير پاي توست (ع.صاد) با نزدیک شدن ایام سوگواری شهادت حضرت زهرای مرضیه (س) و تازه شدن اندوه یاد مظلومیت بانوی آب و آیینه، بدین وسیله با ورود به فضای پایگاه‌های مجازی فاطمیه، عرض ارادتی به ساحت مقدس آن حضرت می‌نمائیم.
معارف

http://www.yazahra.netRead more

در سايه آفتاب (گفتگوي قرآن پژوهانه با استاد خرمشاهي)(1)

نام نویسنده: 
سيدمجتبي مجاهديان و عليرضا كمالي

( با سپاس فراوان از حسن ظنّ حضرتعالي به ماهنامه معارف، اين گفتگو را چنين آغاز مي‌كنيم كه، با توجه به گسترش روزافزون و بلكه شيوع ترجمه‌هاي قرآن به زبان فارسي، از نظر شما اصول و معيارهاي ويژه ترجمه قابل قبول اين كتاب آسماني چيست؟ حضرتعالي چالش‌ها و بايسته‌هاي اساسي فراروي حوزه "ترجمه‌پژوهي"‌ قرآن را چه مي‌دانيد؟‌ لطفاً بهترين ترجمه‌هاي موجود قرآن را براي استفاده قشر دانشگاهي برشمريد؟
( معيارهاي ترجمة خوب و مطلوب به زبان فارسي (و طبعاً به زبان‌هاي ديگر هم) از اين قرار است:Read more

تازه هاي انديشه

‌ابن‌عربي در باب تأويل قرآن نظريه معيني ندارد
به گزارش خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا)، استاد «منوچهر صدوقي‌سها»، در نشست «بررسي نقش، جايگاه و اعتبار تفاسير عرفاني قرآن»، به بررسي ارزش و اعتبار تفاسير و تأويلات عرفاني قرآن ‌پرداخت و عنوان نمود: ابن‌عربي در باب تأويل قرآن نظريه مشخص و معيني ندارد؛ گاه تاويل را مي‌پذيرد و گاه آن را مقبول نمي‌داند.Read more

صلـح و جنـگ در اسلام (قسمت اول)

نام نویسنده: 
حميدرضا شاكرين

درآمدRead more

Syndicate content