try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: چهارشنبه, 21 آذر, 1397

شماره 52 - دی 86

تازه هاي كتاب

تعامل اسلام و ايران در گستره تاريخ جلد 1 و 2
(مجموعه مقالات، سخنراني‌ها و ميزگردها)
به اهتمام: هادي وكيلي (نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ فردوسي مشهد)
ناشر: دفتر نشر معارف
نوبت چاپ: اول، بهار 1386
قيمت دوره دو جلدي: 4000 تومان
اين كتاب دو جلدي شامل 30 عنوان مقاله، 2 سخنراني و 2 ميزگرد از «همايش تعامل اسلام و ايران در گستره تاريخ؛ 1381: مشهد» مي‌باشد كه به اهتمام برگزار كنندگان فراهم آمده است.
برخي از عناوين مقالات اين مجموعه عبارتند از:Read more

تازه هاي نرم افزار

اطلاعيه واحد تكنولوژي آموزشي
با توجه به اجباري شدن درس «فرهنگ و تمدن اسلام و ايران» از ترم بهمن ماه 86، واحد تكنولوژي آموزشي دانشگاه معارف اسلامي به منظور ارتقاي سطح علمي استادان معارف اسلامي، اقدام به تهيه نرم افزارهاي زير از نوع CD و DVD از كارگاه گرايش فوق نموده است. علاقمندان مي توانند جهت تهيه اين نرم افزارها فرم درخواست را تكميل و همراه با فيش واريزي به آدرس زير ارسال نمايند.Read more

پايگاه هاي اينترنتي

زیر عنوان: 
محرم در فضاي مجازي

در آستانه سالروز حماسه حسيني بهتر ديديم كه چند نمونه از سايت‌هاي مفيد در حوزه محرم و كربلا را معرفي و خلاصه‌اي از نمونه مطالب را جهت بهر‌ه‌برداري، تقديم شما مخاطبان گرامي نمائيم.
معارف

www.ashoura.com
از بخش‌هاي اين سايت مي‌توان به احاديث، شخصيت‌ها، كتابخانه، مقالات و ادعيه اشاره كرد. اين سايت يكي از حرفه‌اي‌ترين سايت‌هايي است كه با اين موضوع در فضاي اينترنت وجود دارد. بخش كتابخانه و مقالات اين سايت مي‌تواند يكي از بهترين منابع براي محققيني باشد كه در زمينه فرهنگ عاشورا تحقيق مي‌كنند.

www.roozedahom.comRead more

الگويـي در ارائه درس انديشه اسلامي(1)

نام نویسنده: 
دكتر ابوالفضل كياشمشكي

 لازم است در ابتدا از اينكه وقت خود را در اختيار ما قرار داديد از شما تشكر كنيم. موضوع كلي بحث ما چگونگي طرح مطالب انديشه اسلامي 1 و 2 است. همانگونه كه مستحضريد شيوه‌هاي گوناگوني در ارائه سرفصل‌هاي اين درس وجود دارد. خواهش مي‌كنم بفرماييد چگونه بحث را آغاز مي‌كنيد و رويكرد كلي شما چيست؟Read more

رشد و بالندگي گروه‌هاي معارف اسلامي

نام نویسنده: 
مهدي ابوطالبي

نهاد حوزه علميه و روحانيت به عنوان يكي از نهادهاي اجتماعي اصيل و با سابقه در ايران است كه همواره مرجع رسيدگي به امور ديني و مسائل خاص مذهبي و حتي، در دوره‌هاي گذشته، بسياري از امور اجتماعي و حقوقي بوده است. امروزه نيز مهم‌ترين نهادي كه از نظر عامه مردم و نخبگان جامعه مسؤول و متولي امور ديني جامعه اعم از مسائل اعتقادي و نظري و احكام عملي و امور اخلاقي است، حوزه علميه و نهاد روحانيت است.Read more

اخبار نهاد

گروه‌هاي معارف برترRead more

چرا اسلام؟(3) (قسمت دوم)

نام نویسنده: 
حميدرضا شاكرين

3ـ كتاب معصوم الهي
يكي از مهم‏ترين امتيازات اسلام بر ديگر اديان، "كتاب آسماني" آن است. قرآن‏مجيد، از چند جهت بر كتاب‏هاي ديگر اديان امتياز دارد. برخي از اين جهات عبارت است از:
1‌ـ3ـ كلام الهي؛ قرآن مجيد كتابي است كه تماماً از سوي خداوند، بر پيامبر(ص) نازل شده و تمام الفاظ و كلمات به كار رفته در آن، عيناً كلام الهي است. به ديگر سخن، اسلام تنها ديني است كه مستقيماً كلام خدا را در دسترس بشر قرار مي‏دهد و انسان را با سخن او آشنا مي‏سازد؛ در حالي كه ديگر اديان، از چنين امر مهمي تهي بوده و حتي ادعاي آن را ندارند.Read more

اخبار فرهنگي ايران و جهان

دغدغه شاهزاده سعودي
شبكه‌هاي ماهواره‌اي «روتانا» وابسته به شاهزاده «وليد بن طلال سعودي» كه به ترويج گسترده ابتذال و بي بندوباري و نشخوار كردن فرهنگ غرب مي پردازند، در تبليغات يكي از شبكه‌هاي ماهواره‌اي خود كه ويژه پخش فيلم‌هاي سينمايي است و در معرفي برنامه‌هاي شبكه، اين جمله را نوشته است: «با روتانا سينمالله، هرگز موفق به خواندن نماز صبح نخواهيد شد». بدين ترتيب اين شاهزاده سعودي براي پرتر كردن جيب خود حتي نماز را هم نشانه رفته است.
منبع: پايگاه روزنامه جمهوري اسلامي

اولين مجله معرفي دين اسلام در برزيلRead more

مهندسي فرهنگي؛ بايسته‌ها و راهبردها

نام نویسنده: 
غلامحسين‌گرامي،ميثم‌شريف‌اصفهاني

پيرو رهنمود‌هاي مقام معظم رهبري در چند سال اخير درباره ضرورت مهندسي فرهنگي، در ديدار با اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، شاهد شكل گيري فضاي جديدي در حوزه فرهنگ هستيم. درباره مهندسي فرهنگي و حدود و شرايط اين حوزه مقالات و سخنان زيادي در سالهاي اخير ارائه شده است. اين نوشتار درصدد نگاهي گذرا به مفاهيم اساسي اين حوزه و ارائه پيشنهادي جهت مدل فرهنگي جامعه اسلامي مي‌باشد.
مفهوم شناسى مهندسي فرهنگيRead more

Syndicate content