try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: شنبه, 24 مهر, 1400

شماره 50 - آبان 86

آيا تفسير عرفاني معتبر است؟

نام نویسنده: 
دكتر عبدالله حاجي علي

عرفان در اصطلاح عبارت است از معرفت قلبي كه از طريق كشف و شهود، نه بحث و استدلال حاصل مي‌شود و آن را علم «وجداني» هم مي‌خوانند و كسي را كه واجد مقام عرفان است «عارف» مي‌گويند و دانشي كه مبتني بر عرفان است را «معرفت» مي‌نامند.
اما عرفاني كه در جامعه اسلامي به شكوفايي رسيده سعي نموده كه معارف خود را بر اساس كتاب و سنت تنظيم نمايد و معارف قرآني و عرفاني را به يكديگر تطبيق دهد.Read more

تکنولوژي تحقيق و پژوهش(5)

نام نویسنده: 
رمضان علي تبار

ج) تجزيه و تحليل مسأله (تبديل مسأله كلي به مسأله پژوهشي)
معمولاً مسائل در آغاز پژوهش شكلي كلي و گسترده دارد. از اين رو بايد آن را محدود و مشخص ساخت يا آن را به مسأله‌هاي پژوهشي مناسب تبديل نمود. به عبارت ديگر، مسأله كلي بايد تجزيه و تحليل شده و تمام مسائل آن روشن شود، آنگاه يكي از مسائل آن به عنوان مسأله پژوهشي انتخاب شود، در غير اين صورت نمي‌توان پژوهش علمي انجام داد. حركت اول پس از انتخاب موضوع، تجزيه آن به مسأله يا مسائل جزيي و پژوهشي است.
چند نكته كلي در زمينه تجزيه و تحليل مسأله:Read more

عوامل و موانع مؤثر بر تأثيرگذاري دروس معارف اسلامي(12)

نام نویسنده: 
اكبر فرحزادي

23) محبت
بي‌ترديد يكي از مهم‌ترين عوامل جذب و تأثيرگذاري، عامل «محبت و مهرورزي» است. تأثير عامل مذكور به حدي زياد است كه بر اساس روايات گاه شخص متربي و يا هر مخاطب ديگري را به يك «مطيع كامل» مبدل ساخته و حتي چشم و گوش او را تنها معطوف به شخص محب مي‌نمايد.
قال رسول الله(ص): «حُبُّكَ لِلشَّيءِ يُعمي وَ يُصِمُّ؛‌ عشق تو به يك چيز، كوركننده و كَركننده است».Read more

مشاوره دانشجويي و رسالت استادان(5)

نام نویسنده: 
ادارة ارزشيابي معاونت‌اموراساتيد
زیر عنوان: 
ادارة ارزشيابي معاونت امور اساتيد

شيوه‏ها و فنون برخورد با دانشجو در حالات گوناگون:
كيفيت بيان مسأله يا مشكل توسط مراجعه‏كننده مى‏تواند متناسب با اوضاع روحى و روانى و رفتارى مراجعه‏كننده متفاوت باشد:
تصريح به مشكل، كتمان‌سازى، مبهم‌گويى، سكوت. از اين رو با توجه به حالات مراجعه‏كننده در كيفيت بيان مسأله و مشكل، شيوه‏ها و فنون برخورد با اين‏گونه حالات نيز متفاوت خواهد بود كه در ذيل به طور مختصر بدان اشاره خواهد شد:
الف) هنگامى كه مراجعه‏كننده، مشكل خود را به صراحت بيان مى‏دارد:Read more

آثار علمي اساتيد

همسران پيامبر پرسش‌ها و پاسخ‌ها
مؤلف:‌ حسن عاشوري لنگرودي
ناشر: هستي‌نما
نوبت چاپ: اول بهار 1386
تلفن مركز پخش: 5-88940303-021
در جمع نوشته‌ها در اين موضوع، جاي كتابي به شيوه پرسش و پاسخ در مورد همسران پيامبر خالي بود؛ بدين جهت اثر فوق‌الذكر از اين امتياز برخوردار است كه به صورت مجموعه‌اي از پرسش‌ها و پاسخ‌ها فراهم آمده است، علاوه بر آن اثري است كه نويسنده كوشيده است داوري را به مخاطبان آزادانديش واگذارد. نويسنده در اين كتاب مباحث را در سه بخش با عناوين:‌ پيامبر و همسران، زندگينامه همسران، قرآن و همسران تقديم خوانندگان كرده است.
سكولاريسم
مؤلف: حميدرضا شاكرين
ناشر:‌ كانون انديشه جوانRead more

اخبار علمي دانشگاه ها

قابل توجه گروه‌هاي معارف اسلامي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي
با عنايت به مصوبه چهاردهمين جلسه كميته برنامه‌ريزي معارف اسلامي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي مورخ 14/6/86 در خصوص جايگاه گروه‌هاي معارف اسلامي در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و نيز برگزاري ترم تابستاني، جناب آقاي دكتر عين‌اللهي معاون محترم آموزشي و امور دانشجويي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي طي دو بخشنامه جداگانه موضوع را به دانشگاه‌ها و دانشكده‌هاي علوم پزشكي ابلاغ فرمودند كه عين بخشنامه‌ها جهت اطلاع مديران و استادان محترم گروه‌هاي معارف اسلامي آن دانشگاه‌ها ذيلاً درج مي‌گردد:Read more

اخبار نهاد

انتصابات در نهاد
از سوي حجت‌الاسلام‌والمسلمين ركن‌الديني، معاون محترم امور اساتيد و دروس معارف اسلامي دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام‌والمسلمين بيات به سمت رئيس اداره امور دانشجويي منصوب شد.
در انتخابات شوراي منطقه 8 دانشگاه‌هاي دولتي حجت‌الاسلام‌والمسلمين دكتر سيدمحمد مرتضوي از دانشگاه فردوسي و در انتخابات شوراي منطقه 9 دانشگاه آزاد اسلامي حجت‌الاسلام و المسلمين ابوالحسن سلطاني مجدداً به مدت دو سال به عنوان مدير شوراي گروه‌هاي معارف اسلامي مناطق ياد شده معرفي شدند.

انتصاب مديران گروه‌هاي معارف اسلاميRead more

«ماشيح» منجي موعودِ يهود

نام نویسنده: 
دكتر يونس حمامي لاله زار

 در ابتدا بر خود فرض مي‌بينيم از عنايت حضرتعالي به نشريه و فرصتي كه در اختيار ما قرار داده‌ايد، صميمانه سپاسگزاري نموده و خواهش مي‌كنيم درباره اهميت ايده موعود و منجي بشريت در متون و آئين يهود توضيح بفرماييد.Read more

اخبار فرهنگي ايران و جهان

بازتاب داخلي و خارجي سخنان سفير انقلاب در آمريكا
رهبر معظم انقلاب:
سفر رئيس جمهور مايه سرافرازي ملت ايران شد
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در ديدار رئيس جمهور با ايشان، سفر دكتر احمدي‌نژاد به آمريكا را سفري خوب، پربركت و مايه سرافرازي ملت ايران خواندند.
رهبر معظم انقلاب اسلامي تأكيد كردند: سخنراني شما در دانشگاه كلمبيا و مسئله‌اي كه در اين دانشگاه پيش آمد و همچنين سخنراني شما در مجمع عمومي سازمان ملل در مجموع مايه سرافرازي ملت ايران شد.Read more

Syndicate content