try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: چهارشنبه, 21 آذر, 1397

شماره 48 - مرداد شهریور 86

امام خميني(قدس سره) و انديشه انتظار

نام نویسنده: 
دكتر ابراهيم شفيعي سروستاني

عظمت وجودى و ابعاد مختلف شخصيت حضرت صاحب‏الامر(عج) باعث شده كه در طول هزار و اندى سال كه از غيبت كبرى مى‏گذرد، هر گروه از مردم بسته به گرايش‏هاى خاص اعتقادى، اجتماعى و فرهنگى كه داشته‏اند، از ديدگاهى خاص به تحليل شخصيت و تعيين جايگاه آن حضرت در عالم هستى بپردازند و هر گروه تنها درك و تصور خود از اين موضوع را تصور درست و مطابق با واقع از شخصيت آن يگانه هستى تلقّى كنند.
در اين ميان جمعى از اصحاب سير و سلوك و رهروان طريق عرفان و معنا با طرح موضوع خليفهاللَّه و انسان كامل و پرداختن به نقش حجت الهى در عالم هستى، تنها به جنبه فرا طبيعى آن وجود مقدس توجه كرده و از ساير جنبه‏ها غفلت ورزيدند.Read more

بررسي مفهوم «احسان» و «محسنين» در قرآن كريم

نام نویسنده: 
دكتر علي اصغر تجري

مقدمه:
از واژه‌ها و مفاهيمي كه در قرآن كريم به صورت فراوان به كار رفته، واژه «احسان» و «محسنين»‌ است، تا حدّي كه از مشتقات ريشه اصلي اين واژه (ح ـ‌ س ـ ن) جمعاً 194 كلمه در قالب 28 ريخت و صورت، به كار رفته است. كلمه «احسان» با مشتقاتش، 34بار و واژه «محسن» با مشتقاتش 39 بار در قرآن كريم آمده است.Read more

پارادكس در علائم ظهور

بر اساس بسياري از اخبار و احاديث اسلامي، امام زمان(عج) هنگامي ظهور مي‌كنند كه زمين پر از ظلم و ستم و نابرابري شده باشد: «بَعد ما مُلِئَت ظلماً و جوراً»؛ با اين حساب، آيا اقدامات اصلاح‌طلبانه متدينين در زمينه بسط و گسترش عدالت و سركوبي ظلم و تبعيض، عملاً در راستاي ايجاد تأخير در ظهور حضرت مهدي (عج) قلمداد نمي‌شود؟ به عبارت واضح‌تر اگر ما از منتظران واقعي ظهور هستيم، بايد خودمان نيز كوشش كنيم تا در زمين فساد زياد شود، تا آن حضرت زودتر ظهور كنند. لطفا نظر خود را بفرماييد؟
در ابتدا توجه به اين نكات ضروري است:Read more

مشاوره دانشجويي و رسالت استادان(3)

نام نویسنده: 
ادارة ارزشيابي معاونت‌اموراساتيد

روش مشاوره و راهنمايي:
مشاوره يكى از مهم‏ترين و تخصصى‏ترين خدمات راهنمايى است. مشاور بايد براى كمك به مراجعه‏كننده در جريان مشاوره از روش‏هاى خاصى استفاده كند. در انتخاب روش مشاوره عوامل متعددى از جمله شخصيت مشاور، نگرش او نسبت به ماهيت انسان، نوع مشكل، خصوصيات مراجعه‏كننده و امكانات محيطى دخالت دارند. روش‏هاى مشاوره از نظر ميزان فعاليت مراجعه‏كننده، مشاور و چگونگى روابط بين آن‏ها، به سه نوع «مستقيم»، «غيرمستقيم» و «انتخابى» تقسيم مى‏شود.
الف) روش مستقيم:Read more

تكنولوژي تحقيق و پژوهش(3)

نام نویسنده: 
رمضان علي تبار

قلمرو و گستره پژوهش‌هاي ديني
قلمرو مسائل پژوهش‌هاي ديني را مي‌توان شامل امور زير دانست:
1- مسائل مربوط به خداوند
بخش گسترده‌اي از آيات و روايات منابع و متون ديني درباره ذات، صفات و كليات افعال خداوند است. مباحث و مسائل گرايش مباني نظري اسلام در اين بخش جاي مي‌گيرند.
2- مسائل مربوط به جهان هستي
اين مسائل مي‌تواند راجع به موضوعات ذيل باشد:
الف) خلقت و چگونگي جهان محسوس‌، موجودات و پديده‌هاي آن(مسائل مربوط به خلقت زمين، آسمان، ستارگان و...؛)
ب) عوالم ماوراي طبيعي و موجودات آن (فرشتگان و...).Read more

شاهدان

نام نویسنده: 
الف. ف. اميدوار

در كلاس درس نشسته بوديم و ظاهراً به سخنان استاد گوش مي‌كرديم امّا در واقع هر يك از افراد مشغول كاري بود؛ يكي با موبايل خود بازي مي‌كرد و براي دوستش در آن طرف كلاس sms [يا همان «پيام كوتاه» خودمان را] مي‌فرستاد، ديگري با بغل دستي مشغول صحبت بود، يكي ديگر با رفيقش مشغول بازي «خط و نقطه» بود،‌ آن ديگري در حال كشيدن كاريكاتوري از چهره‌ي استاد بود، يكي چرت مي‌زد و ديگري ... خلاصه تنها كاري كه نمي‌كرديم، گوش دادن به درس بود!.
ناگهان صداي درِ كلاس بلند شد و شخصي درب كلاس را كوبيد، استاد گفت: «بفرماييد»Read more

آثار علمي اساتيد

نجواي روزه‌داران در جستجوي ريان(شرح دعاي روزهاي ماه رمضان)
مؤلف: سيدعليرضا حجازي
ناشر: انتشارات نگار
نوبت چاپ: اول ـ 1382
تلفن مركز پخش: 7714612-0251
در اين كتاب دعاهاي روزانه ماه مبارك رمضان، شرح و تفسير شده است. مؤلف در پيشگفتار اين كتاب توجه خوانندگان را به چند نكته جلب نموده است كه از آن جمله است:Read more

اخبار فرهنگي ايران و جهان

محكوميت آموزگار مسلمان آلماني به جرم جايگزين كردن كلاه با روسري
آموزگار محجبه مسلمان كه به منظور انطباق ارزشهاي ديني خود با هنجارهاي جامعه آلمان و اخراج نشدن از محل تدريس خود از كلاه‌ به عنوان حجاب استفاده مي‌كرد جمعه 8 تيرماه محكوم شناخته و از كار خود اخراج شد.
آموزگار پس از اخراج آموزگار محجبه ايالت راين وسفالن كه الگوي تركيه و فرانسه را دنبال كرده و حجاب را در مدارس دولتي ممنوع اعلام كردند تصميم گرفت به جاي پوشش سنتي حجاب از كلاه‌هايي استفاده كند كه پوشيدگي آن به حجاب شباهت داشته اما ظاهر آن با حجاب تفاوت دارد.Read more

اخبار علمي و صنفي دانشگاه‌ها

همايش زندگي و انديشه سياسي امام(ره)
به مناسبت گراميد‌اشت هجدهمين سالگرد ارتحال بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران همايش «زندگي و انديشه سياسي امام(ره) مورخ 11/3/86 در دانشگاه آزاد اسلامي واحد مشكين شهر توسط گروه معارف اسلامي و با همكاري دفتر فرهنگ اسلامي برگزار گرديد. سخنران اين همايش در خصوص زندگي، انديشه‌ و نظرات فقهي ـ سياسي امام خميني(ره)، به ويژه نظريه «حكومت اسلامي و ولايت فقيه» بيانات مبسوطي ايراد نمود.

همايش ازدواج و اصول خانوادهRead more

Syndicate content