try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: دوشنبه, 11 فروردین, 1399

شماره 48 - مرداد شهریور 86

اخبار علمي و صنفي دانشگاه‌ها

همايش زندگي و انديشه سياسي امام(ره)
به مناسبت گراميد‌اشت هجدهمين سالگرد ارتحال بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران همايش «زندگي و انديشه سياسي امام(ره) مورخ 11/3/86 در دانشگاه آزاد اسلامي واحد مشكين شهر توسط گروه معارف اسلامي و با همكاري دفتر فرهنگ اسلامي برگزار گرديد. سخنران اين همايش در خصوص زندگي، انديشه‌ و نظرات فقهي ـ سياسي امام خميني(ره)، به ويژه نظريه «حكومت اسلامي و ولايت فقيه» بيانات مبسوطي ايراد نمود.

همايش ازدواج و اصول خانوادهRead more

مقالات رسيده

مقالات رسيده
پس از درج فراخوان مقاله در نشريه معارف، در زمينه موضوعات مرتبط با گرايش‌هاي دروس معارف اسلامي، برخي از استادان محترم، مقالات ارزشمندي ارسال نمودند. ضمن تقدير و تشكر از اين عزيزان به استحضار مي‌رسانيم نتيجه ارزيابي كارشناسان به صورت مكتوب به اطلاع مؤلفان محترم خواهد رسيد.
نشريه معارف، ضمن ارج نهادن به تلاش علمي اساتيد محترم، اقدام به درج عناوين مقالات ارسالي و اسامي مؤلفان محترم آنها مي‌نمايد و جهت پربارتر شدن نشريه، مشتاقانه در انتظار آثار علمي كليه استادان معارف اسلامي مي‌باشد.Read more

شبكه قدرت در دولت اسلامي

نام نویسنده: 
رجبعلي اخترشهر

يكي از مباحث مهم در بحث از دولت اسلامي‌، دو واژه «دولت» و «حكومت» به معناي عام آن است. دولت به معناي عام، سازمان قدرت به حساب مي‌‌آيد. اين سازمان تشكيل شده است از افراد، كه معمولا با عنوان «حاكمان» و «رهبران» از آنها ياد مي‌شود و نهادهايي كه هركدام كار ويژه‌هاي تعريف شده مربوط به خودشان را انجام مي‌دهند. از ديگر مباحث مربوط به دولت اسلامي، ‌مسئله ويژگي‌هاي دولت است كه مهم‌ترين آنها از اين قرار است:
1ـ دولت‌ها داراي اقتدار عام و فراگيرهستند و يا لااقل مدعي چنين اقتداري مي‌باشند.
2ـ قوانين و مقررات دولت‌ها آمرانه و حاكم بر ديگر مقررات و قوانين درهرجامعه است.Read more

اخبار نهاد

گروه معارف اسلامي يك گروه آموزشي فعال با جايگاه ويژه در كليه مراكز آموزشيRead more

علم غيب معصوم (3)

نام نویسنده: 
رحيم لطيفي

دلايل نفي علم غيب و علم حضوري امام (ع)Read more

اخبار نهاد

گروه معارف اسلامي يك گروه آموزشي فعال با جايگاه ويژه در كليه مراكز آموزشيRead more

امام خميني(قدس سره) و انديشه انتظار

نام نویسنده: 
دكتر ابراهيم شفيعي سروستاني

عظمت وجودى و ابعاد مختلف شخصيت حضرت صاحب‏الامر(عج) باعث شده كه در طول هزار و اندى سال كه از غيبت كبرى مى‏گذرد، هر گروه از مردم بسته به گرايش‏هاى خاص اعتقادى، اجتماعى و فرهنگى كه داشته‏اند، از ديدگاهى خاص به تحليل شخصيت و تعيين جايگاه آن حضرت در عالم هستى بپردازند و هر گروه تنها درك و تصور خود از اين موضوع را تصور درست و مطابق با واقع از شخصيت آن يگانه هستى تلقّى كنند.
در اين ميان جمعى از اصحاب سير و سلوك و رهروان طريق عرفان و معنا با طرح موضوع خليفهاللَّه و انسان كامل و پرداختن به نقش حجت الهى در عالم هستى، تنها به جنبه فرا طبيعى آن وجود مقدس توجه كرده و از ساير جنبه‏ها غفلت ورزيدند.Read more

بررسي مفهوم «احسان» و «محسنين» در قرآن كريم

نام نویسنده: 
دكتر علي اصغر تجري

مقدمه:
از واژه‌ها و مفاهيمي كه در قرآن كريم به صورت فراوان به كار رفته، واژه «احسان» و «محسنين»‌ است، تا حدّي كه از مشتقات ريشه اصلي اين واژه (ح ـ‌ س ـ ن) جمعاً 194 كلمه در قالب 28 ريخت و صورت، به كار رفته است. كلمه «احسان» با مشتقاتش، 34بار و واژه «محسن» با مشتقاتش 39 بار در قرآن كريم آمده است.Read more

پارادكس در علائم ظهور

بر اساس بسياري از اخبار و احاديث اسلامي، امام زمان(عج) هنگامي ظهور مي‌كنند كه زمين پر از ظلم و ستم و نابرابري شده باشد: «بَعد ما مُلِئَت ظلماً و جوراً»؛ با اين حساب، آيا اقدامات اصلاح‌طلبانه متدينين در زمينه بسط و گسترش عدالت و سركوبي ظلم و تبعيض، عملاً در راستاي ايجاد تأخير در ظهور حضرت مهدي (عج) قلمداد نمي‌شود؟ به عبارت واضح‌تر اگر ما از منتظران واقعي ظهور هستيم، بايد خودمان نيز كوشش كنيم تا در زمين فساد زياد شود، تا آن حضرت زودتر ظهور كنند. لطفا نظر خود را بفرماييد؟
در ابتدا توجه به اين نكات ضروري است:Read more

Syndicate content