try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: شنبه, 24 مهر, 1400

شماره 47 - تیر 86

تفسير و تأويل قرآن

نام نویسنده: 
دكتر عبدالله حاجي علي

تفسير در لغت
تفسير در لغت از «فسر» است كه در اشتقاق كبير مأخوذ از «سفر» و مغلوب آن است كه هر دو به معناي كشف و برداشتن پرده و پوشش است، با اين تفاوت كه فسر در كشف باطني و معنوي و «سفر» در كشف ظاهري و مادي به كار مي‌رود.
تفسير در اصطلاح
دانشمندان علوم قرآني و مفسران قرآن تعاريف متفاوتي ارائه كرده‌اند كه مي‌توان آنها را در سه بخش مطرح نمود:Read more

آزادي و ارتداد

نام نویسنده: 
حميدرضا شاكرين با همكاري جمعي از
زیر عنوان: 
ارتداد يعني چه و فلسفه مجازات مرتد چيست؟

در قلمرو حقوق و آزادى‏هاى مذهبى، مسئله «ارتداد»، از مهم‏ترين و حساس‏ترين موضوعات شمرده مى‏شود. براى آشنايى با آن، ابتدا به بيان چيستى، عوامل و اقسام ارتداد و سپس به بيان حكم و فلسفه آن خواهيم پرداخت.
«ارتداد» كه از واژه «رد» گرفته شده، در لغت به معناى «بازگشت» است. در فرهنگ دينى، بازگشت به كفر، «ارتداد و ردّه» ناميده مى‏شود. البته مسئله ارتداد و احكام جزايى مترتب بر آن، به اسلام اختصاص ندارد. در برخى از اديان ديگر و مذاهب بزرگ نيز هر گاه كسى از دينِ برگزيده و منتخب روى گرداند، كافر به شمار مى‏آيد و بدان سبب كه از دين سابق برگشته، مرتد خوانده و مجازات مى‏شود.
انواع مرتدRead more

اقبال در خدمت اتحاد و افكار اسلامي

نام نویسنده: 
ناهيد جهانيگري

اقبال همه شايستگي‌ها و مزاياي فكري و معنوي خود را به خدمت اسلام در آورده است و اصالت و اهميت را به اسلام داده و به آن عشق ورزيده و همين خصيصه او را «اقبال جاويد» ساخته است. شعر و شاعري نيز براي وي وسيله‌اي است براي فرستادن پيام‌هاي خود به منظور نزديك ساختن و اتحاد ملت‌هاي مسلمان و گرنه به قول خود او:
نغمه كجا، وطن كجا ساز نخست بهانه‌اي است

سوي قطار مي‌كشم ناقه بي‌زمام را

براي اقبال عزيزترين و محبوب‌ترين كسان، پيغمبر اكرم و خاندان اوست. او به حضرت رسول(ص) عشق مي‌ورزد و چنين مي‌سرايد:
هر كه عشق مصطفي سامان اوست
بحر و بر در گوشه دامان اوست
روح را جز عشق او آرام نيستRead more

مشاوره دانشجويي و رسالت استادان(2)

زیر عنوان: 
اداره ارزشيابي معاونت امور اساتيد

مشاوره دانشجويى و اصول آن
هدف اوليه دانشگاه، ايجاد محيطى است كه در آن دانشجويان و اساتيد بتوانند به كشف، بررسى انتقادى، حفظ، حراست و انتقال علم، تفكر و ارزش‌هايى بپردازند كه به بقاى انسان و بهبود كيفيت زندگى كمك مى‏كند.
دانشگاه سه هدف را دنبال مى‏كند:
1. تأمين حداكثر فرصت براى دانشجويان براى يادگيرى ميراث گذشتگان، به دست آوردن تجربه و استفاده از توانايى‏هاى ذهنى و خلاقانه خويش و رشد خويشتن به عنوان شهروند علاقمند و مسئول.
2. تأمين اطلاعات عينى و روش‏هاى خلاق براى حل مشكلات جامعه و تصميم‏گيرى صحيح.
3. توسعه مرزهاى دانش از طريق تحقيق. 1Read more

عوامل مؤثر بر تأثيرگذاري دروس معارف اسلامي(9)

نام نویسنده: 
اكبر فرحزادي

14) تجربه
«تجربه» گوهر ارزشمندى است كه حاصل سال‌ها تلاش و «غوّاصى در عمق درياهاى پرتلاطم روزگار» است. چه بسيار تجربه‏ها و ابتكارات مفيدى كه در سينه‏هاى افراد بوده و در اثر بى‏توجهى به آنها و عدم انتقال صحيح به ديگران، در طول زمان‏هاى متوالى، دستخوش زوال و فنا گرديده و متأسفانه بسان «گنج‌هاى پيشينيان» به دفينه و زيرخاكى، تبديل گشته‏اند!Read more

فروشگاه بزرگ

نام نویسنده: 
الف. ف. اميدوار

به همراه دوستم از كنار خياباني مي‌گذشتم كه ناگاه هجوم جمعيت در مقابل فروشگاهي توجهم را جلب نمود. جلوتر رفتم و از يكي از آنها علت اين تجمع و همهمه را جويا شدم او گفت:‌ «صاحب اين فروشگاه فردي عجيب و غريب است او عهد كرده كه هر ساله يك روز به مدتي نامعلوم مثلاً يك ساعت، دو ساعت يا بيشتر، كه زمان آن را تنها خودش مي‌داند مردم را به فروشگاه خود وارد ساخته و به آنها فرصت بهره برداري از امكانات داخل آن را بدهد.» پرسيدم: «يعني چه؟!»Read more

كتابخانه

فرهنگ واژه‌ها
نويسنده:‌ عبدالرسول بيات و جمعي از نويسندگان
ناشر: مؤسسه انديشه و فرهنگ ديني
تلفن: 7738777-0251Read more

تازه هاي نشر

افعال گفتاري
كتاب «افعال گفتاري» به قلم جان آرسل و ترجمه آقاي دكترمصطفي ملكيان و به ابتكار پژوهشكده فلسفه و كلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي منتشر شد.
افعال گفتاري در دو بخش و هشت فصل روش‌ها و قلمرو، عبارات معنا و افعال گفتاري، ساختار افعال مضمون در سخن، حكايت به عنوان فعل گفتاري، حمل، سه مغالطه در فلسفه معاصر، مشكلات حكايت و استنتاج نگاشته شده است.
اين كتاب در 1400 نسخه و به قيمت 2800 تومان توسط نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي منتشر شده است.

ارتباط با معصومين(ع)Read more

آثار علمي اساتيد

عرفان صدرالمتألهين
نويسنده: دكتر غلامرضا مدبر عزيزي
انتشارات: سخن گستر
تلفن مركز پخش 2222202-0534
اين كتاب داراي 5 بخش مي‌باشد كه هر بخشي از فصل‌هايي تشكيل شده است در اين كتاب نخست مروري بر زندگي‌، انديشه و آثار صدرالمتألهين شده و سپس عرفان صدرالمتألهين، مبدأ ـ‌ معاد ـ صراط، برداشت‌هاي عرفاني صدرالمتألهين از آيات قرآن و تأملاتي پيرامون قرابت و همدلي فلسفه و عرفان مورد بررسي قرار گرفته است كه هر كدام از اين بخش‌ها و فصول داراي مباحث و مطالبي فلسفي و عرفاني مي‌باشد.
قلب رمضان در سوره‌ قدر
نويسنده: سيده‌عاليه علوي
ناشر: انتشارات شيرزادRead more

Syndicate content