try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: جمعه, 3 اسفند, 1397

شماره 42 - دی 85

نرم افزار تاريخي نورالسيره (2)

نرم افزار تاريخي نورالسيره 2 نرم افزار تاريخي نور السيره 2 تازه ترين پژوهش توليدي مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي است كه در اختيار محققان و علاقمندان مباحث تاريخي قرار مي گيرد. پيش از اين برنامه نورالسيره 1 شامل چند منبع محدود تاريخي به عنوان پيش قراول اين CD توليد شده بود. اين نرم افزار از سه بخش كلي تشكيل شده است: تاريخنامه، شامل 7 منبع مهم دست اول تاريخ اسلام با قابليت هاي مهم. كتابخانه، شامل مهم ترين كتب تاريخ اسلام از قرن اول تا دهم. نگارخانه، شامل تبار نامه، نقشه ها و تصاوير. در كنار اين بخش ها امكان دسترسي به قرآن با ترجمه و يك دوره كتاب لغت لسان العرب نيز فراهم است.Read more

ارزشيابي از طريق آزمون كتبي

نام نویسنده: 
دکتر غلامعلی احمدی

مقدمه:
آزمون هاي كتبي يكي از ابزارهاي ارزشيابي است كه به صورت كتبي اجرا مي شود و آن مجموعه پرسشهايي است كه فراگير بايد كتباً به آنها پاسخ گويد. آزمونهاي كتبي پيشرفت تحصيلي از نظر ساخت به دو دسته تقسيم
مي شوند. 1. آزمونهاي ميزان شده 2. آزمونهاي معلم ساخته. در فرآيند فعاليتهاي آموزشي اكثراً از آزمونهاي معلم ساخته استفاده مي شود.Read more

اخبار صنفي دانشگاه ها

آگهي پذيرش دانشجوي دكتراي تخصصي (PHD)
مدرسي معارف اسلامي گرايش منابع اسلامي
نظر به اهميت و ضرورت تربيت اساتيد متعهد و كار آمد براي تأمين كادر هيأت علمي مورد نياز دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي كشور، گروه معارف اسلامي دانشگاه فردوسي مشهد براي سال تحصيلي 87-1386 از بين دارندگان مدرك:
1.              كارشناسي ارشد رشته هاي معارف اسلامي
2.              سطح 3 مدارج علمي حوزه علميهRead more

آثار علمي اساتيد معارف

باعلامه درالميزان ازمنظر پرسش وپاسخ
مؤلف: مراد علي شمس
ناشر: نشر اسوه
تلفن مركز پخش: 7737660-0251
در تأليف اين اثر سعي شده محتواي متن تفسير الميزان به رسم امانت حفظ گردد و در عين حال تلخيص و تصرفاتي جزئي كه خللي به متن وارد نيايد جهت كوتاه شدن پاسخ ها صورت بگيرد.
اين كتاب به صورت پرسش و پاسخ تنظيم شده و موضوعات معارفي، علوم قرآني و حديثي، علمي، فلسفي، اخلاقي، تاريخي، اجتماعي و فقهي را مطرح ساخته است. نويسنده، جان‌مايه مطالب خود را از تفسير الميزان برگرفته است.
در اين كتاب به 1512 پرسش، پاسخ داده شده كه به ترتيب موضوعي و الفبايي تدوين گرديده است.
سرّحق(دربيان طريق وسطي وصراط مستقيم حق)Read more

اخبار علمي دانشگاه ها

آگهي پذيرش دانشجوي دكتراي تخصصي (PHD)
مدرسي معارف اسلامي گرايش منابع اسلامي
نظر به اهميت و ضرورت تربيت اساتيد متعهد و كار آمد براي تأمين كادر هيأت علمي مورد نياز دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي كشور، گروه معارف اسلامي دانشگاه فردوسي مشهد براي سال تحصيلي 87-1386 از بين دارندگان مدرك:
1.              كارشناسي ارشد رشته هاي معارف اسلامي
2.              سطح 3 مدارج علمي حوزه علميهRead more

اخبار فرهنگي ايران و جهان

گزارشي از همايش بين‌المللي «قرآن كريم و مسايل جامعه معاصر»
همايش بين المللي قرآن كريم و مسايل جامعه معاصر روز اول آذر ماه با حضور آيت الله هاشمي رفسنجاني و قرآن پژوهان داخلي و خارجي در دانشگاه اصفهان آغاز به كار كرد.
حجت الاسلام و المسلمين محمدي عراقي، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در اين همايش تصريح كرد: سالانه بيش از 30 نشريه تخصصي قرآني با صدها مقاله در كشور به زبان فارسي چاپ مي شود اما متاسفانه به علت عدم ترجمه به زبان هاي ديگر از دسترس علاقه مندان در ساير نقاط دنيا دور مانده است و حتي به زبان عربي كه زبان قرآن است نيز ترجمه نشده است.Read more

چاشني هاي معارفي

اشاره
قرار است از اين پس در اين بخش از نشريه آن دسته از نظرات و تجربيات و طرح درسهاي علمي استادان محترم معارف كه در قالب هاي بديع و متنوع ارائه مي شود،با عنوان چاشني هاي معارفي درج گردد بديهي است هر يك از اساتيد محترم،داراي تجربيات آموزشي ارزشمندي هستندكه طرح آنهابه منظور بهره برداري ديگر مدرسان محترم مي تواند بسيار راه گشا بوده و باقيات الصالحاتي براي استاد ارائه كننده طرح باشد.نشريه معارف دست نيازبه سوي همه عزيزاني كه دراين خصوص دست نوشته هايي داشته و خود را صاحب نظر مي دانند دراز نموده و مشتاقانه در انتظار بذل عنايت آن بزرگواران است.
بخشي از اين مباحث عبارتند از:Read more

تازه هاي انديشه

استفاده غير مستقيم از سوره‌هاي قرآن در فيلم‌ها و سريال‌ها، به جاي روايت داستان‌هاي آن به صورت فيلم‌هاي داستاني،تأثير بيشتري بر مخاطب خواهد داشت.
دكتر مجتبي رحمان دوست
در نخستين نشست‌ بررسي شكل و محتواي ادبيات ديني، گونه‌هاي داستاني قرآن مورد كنكاش قرار گرفت.
در اين نشست كه در مدرسه اسلامي هنر برگزار شد، دكتر مجتبي رحمان‌دوست، عضو هيأت علمي دانشگاه تهران با اشاره به اين كه در قرآن كريم 116 داستان وجود دارد، گفت: بسياري از سوره‌هاي قرآن به صورت داستان بيان شده است.Read more

اساتيد معارف و مشاوره دانشجويي

زیر عنوان: 
فرآیند اراده در فرهنگ دینی (3)

اشاره
در دو شماره گذشته دو بخش از فرايند اراده در فرهنگ ديني درج شد. اينك بخش پاياني آن تقديم مي گردد.
معارف

سير تكاملي شكوفايي اراده
با توضيحاتي كه پيرامون اراده بيان شد، روشن شد كه شكوفايي اراده ممكن است، امّا بهترين روش براي سير تكاملي و شكوفايي اراده كدام است؟
1. استفاده از تك حسي؛
براي شروع در ايجاد زمينه هاي شكوفايي اراده لازم است از روش تك حسي استفاده شود. مثلاً از حس گويايي شروع كنيم و فقط روي آن كار كنيم. سعي كنيم زبان را در اختيار گيريم و فقط روي آن كار كنيم؛ پس از تسلّط بر يك حس، روي حسهاي ديگر كار كنيم.
2. زمان محدود؛Read more

Syndicate content