try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: یکشنبه, 2 آبان, 1400

شماره 40 - آبان 85

گفتگوي ماه

زیر عنوان: 
آسيب‌شناسي مديران گروه معارف

اشاره
در حاشيه نشست شهريور ماه مديران و اعضاي هيأت علمي گروه‌هاي معارف اسلامي، گفتگويي با حجت‌الاسلام والمسلمين مصطفي‌پور عضو هيأت علمي و مدير گروه معارف اسلامي دانشگاه تربيت معلم تهران با عنوان «آسيب‌شناسي مديران گروه معارف» داشته‌ايم كه چكيده مباحث ايشان تقديم مي‌گردد.
معارف

جايگاه گروه معارف با ساير گروه‌ها فرق دارد ساير گروه‌ها تخصصي هستند اعضاي هيأت علمي و چارچوب خاصي به عنوان وظايف مدير گروه دارند اساتيدي كه آنجا جذب مي‌شوند نوعاً انگيزه‌هاي خوبي دارند. به هر حال با دانشجويان محدودي سر و كار دارند. طبيعتاً مدير گروه گروه‌هاي تخصصي مي‌تواند كارهاي خود را به راحتي پيش ببرد.Read more

اخبار علمي وفرهنگي

زیر عنوان: 
نقد دکتر ولايتي بر سخنان اخير پاپ

حقيقت اينجاست آقاي پاپ!
خبرگزاري مهر - گروه دين و انديشه: پاپ بنديكت شانزدهم روز سه‏شنبه 21 شهريور 1385در محل دانشگاه راتيسبونا در شهر رگنزبورگ آلمان طى يك سخنرانى از قبل تهيه شده، اسلام را به دورى از تعقل و توسل به خشونت متهم كرد و متقابلاً مسيحيت را دينى مسالمت‏جو و عقل‏گرا و تصميمات آن را منطبق با عقل يونانى دانست. در نقد اين سخنان، دكتر علي‌اكبر ولايتي مقاله‌اي را منتشر كرده است.
به گزارش خبرگزاري مهر، دكتر علي‌اكبر ولايتي در پاسخگويي به اظهارات اخير پاپ آورده است: نكات مهمي را مي‌توان در سخنراني پاپ مشخص كرده و به آنها پرداخت.Read more

اخبار علمي

برگزاري كارگاه روش تدريس دروس معارف در واحد مشكين شهر
كارگاه روش تدريس اساتيد گروه معارف اسلامي منطقه 2 دانشگاه آزاد اسلامي در نيمه دوم شهريور ماه 85 در واحد مشكين‌شهر برگزار گرديد. اين كارگاه كه توسط جناب آقاي دكتر فيروزي با عنوان «روش تدريس و مهارت‌هاي كلاس‌داري مبتني بر الگوي فرآيندي» برگزار شد اهداف زير را دنبال نمود.
1. آشنايي با عوامل مؤثر در فرايند ياددهي- يادگيري؛
2. آشنايي با اصول حاكم بر يادگيري؛
3. چگونگي طراحي هدف‌هاي آموزشي؛
4. آشنايي با نحوه طراحي طرح تدريس.
اين كارگاه با حضور 23 تن از اساتيد معارف اجرا شد.

احراز رتبه دوم پايان‌نامهRead more

جايگاه مجلس خبرگان از ديدگاه حقوق اساسي تطبيقي

بدون ترديد مقام رهبري در نظام جمهوري اسلامي ايران، رياست عاليه كشور است. چنين مقامي با ويژگي‌هايي تعريف شده در قانون اساسي بي‌نظير است؛ گرچه مقام رياست عاليه كشور و وظايف و اختيارات لازم براي چنين موقعيتي در نظام‌هاي سياسي ديگر نيز وجود دارد.
طريق انتخاب رهبري در قانون اساسي جمهوري اسلامي پس از بازنگري، منحصر در انتخاب و گزينش مجلس خبرگان است كه سه وظيفه مهم انتخاب، نظارت و بركناري رهبر (در صورت از دست دادن شرايط)، را برعهده دارد.Read more

اخبار صنفي

مفاد بخشنامه مهم معاون محترم آموزش و سنجش در مورد
دانشگاه پيام نور و جذب هيأت علميRead more

اخبار نهاد

گزارش تفصيلي نشست سراسري مديران و اعضاي هيأت علمي گروه‌هاي معارف اسلامي دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي

در شماره قبل گزارش مختصري از نشست سراسري مديران و اعضاي هيأت علمي گروه‌هاي معارف اسلامي دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي كه در شهريور ماه سال جاري در مشهد مقدس برگزار شد درج گرديد اينك گزارش تفصيلي آن تقديم مي‌گردد.

حجت الاسلام محمديان
امروزه ضرورت دروس معارف مورد اجماع است.Read more

نشاط در پرتو نظارت الهي

چكيده
نشاط به معناي سرزندگي و سرحال بودن است كه نمود آن در فعاليت و تكاپو آشكار مي‌گردد. نظارت خداوند متعال بر كارهاي بندگان خويش، نشاط و نيروي دروني به آنان مي‌بخشد تا در همه حال به وظايف خويش عمل كنند و به مبارزه با سختي‌هاي زندگي و رويارويي با دشمنان برخيزند و بدون احساس سستي و خستگي بر آنها پيروز شده و هيچ‌گاه نااميدي به خود راه ندهند.
مقدمهRead more

رابطه اسلام و تجدد از نگاه روشنفكران ديني(3)

اشاره
در اين شماره بخش پاياني سخنراني حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر سيدمهدي ميرباقري را ملاحظه مي‌فرماييد. معارف اميدوار است در فرصت‌هاي ديگري نيز بتواند نظرات ارزشمند اين محقق توانا را درج نمايد.

به نظر حضرتعالي تعامل با جريان تجدد به چه شكل بايد باشد؟
تعامل به اين نحو است كه شما بايد جريان مقابل را منحل كنيد، كما اينكه تعامل الان در فرايند جهاني‏سازي به دنبال اين است كه فرهنگ اديان را نسبت به فرهنگ ليبرال، دموكراسي تبديل به خرده فرهنگ‏ها كند. مي‏گويند فرهنگ ليبرال، دموكراسي فرهنگ محوري است و فرهنگ اديان خرده فرهنگ مي‏باشد.Read more

فرآيند اراده در فرهنگ ديني

اراده، قدرتي است كه از بعد روحي انسان مشتق شده و يكي از ابعاد وجود معنوي اوست.
اين صفت، يكي از صفات الهي و از جمله صفت‌هاي مشترك بين انسان و خداست و به همين دليل تا مرز قدرت الهي زمينه رشد دارد.
همانطور كه اگر خداوند چيزي را اراده كند انجام مي‌شود، انسان نيز در صورت به كارگيري اراده خود، همان خصوصيت را خواهد داشت.
اراده در لسان برخي روايات به ايمان و در برخي ديگر به علاقه، عشق يا محبت تعبير شده و فلاسفه آن را شوق مؤكد مي‌دانند.
1. همه اراده دارندRead more

Syndicate content