try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: یکشنبه, 2 آبان, 1400

شماره 36 - خرداد و تیر 85

اخبار فرهنگي

منيه المريد،
اساسنامه آموزش و پرورش ژاپن
به گزارش خبرگزاري مهر، حجت الاسلام كرمي با اعلام اين مطلب با اشاره به رشد فزاينده گرايش به مباحث ديني و اسلام خواهي در جهان، بر لزوم پاسخگويي به اين نياز روز افزون تأكيد كرد و بيان داشت: ژاپن كتاب منيه المريد شهيد ثاني را كه از بهترين كتاب هاي تربيتي-آموزشي مسلمانان است، اساسنامه آموزش و پرورش خود قرار داده و با بهره از مطالب ارزنده و كم نظير آن انسان‌هاي انديشور را در دل آموزش عالي خود پرورش مي‌دهد و روايات ما را به اسم خودشان در كتاب‌هاي شناخت‌شناسي و رفتارشناسي مي‌آورند.Read more

اخبار نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري دردانشگاهها

دكتر كلانتري در جلسه مديران گروه معارف اسلامي دانشگاه‌هاي منطقه تهران مطرح نمود
راهكارهاي ارتقاء سطح كيفي گروه‌هاي معارف منطقه تهران
در جلسه مديران گروه معارف اسلامي دانشگاه‌هاي منطقه تهران كه با حضور دكتر كلانتري، معاون امور اساتيد نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها برگزار شد، راهكارها و برنامه‌هاي عملي براي ارتقاء سطح كيفي گروه‌هاي معارف اسلامي دانشگاه‌ها بررسي شد.Read more

و اما بنعمه ربك فحدث

و اما بنعمه ربك فحدث1. ضحي/ 11.1
گزارش عملكرد سال 84 مديريت‌هاي مختلف معاونت امور اساتيد در اخبار نهاد اين شماره درج گرديده است لذا بر آن شديم به نوبه خود گزارشي از وضعيت چند ماهه اخير نشريه همراه با توصيه‌هايي به شما عزيزان اساتيد معارف، ارائه نماييم.
مهمترين كارهاي انجام شده عبارتند از:
1. افزودن بخش معرفي آثار علمي اساتيد؛
اساتيد مي‌توانند آثار علمي خود اعم از كتاب، مقالات چاپ شده و پايان‌نامه متناسب با گرايش‌هاي پنج‌گانه معارف اسلامي را ارسال نمايند تا پس از ارزيابي معرفي گردد.
2. تفكيك اخبار دانشگاه‌ها به دو بخش علمي و صنفي؛Read more

دفاع از حريم امامت ومهدويت

نام نویسنده: 
حجةالاسلام دكترعباس نيكزاد

مقدمه:
آنچه در اين گفتار مي‌خوانيد نقد مطالبي است كه دكتر سروش درباره دو عنصر مهم اعتقادي شيعه يعني "امامت" و "مهدويت" بيان كرده است.
به زعم ايشان، هر يك از اين دو امر اعتقادي هم با اعتقاد به "خاتميت" و هم با "دموكراسي" و "مردم‌سالاري" ناسازگاري دارد. به‌تعبير ديگر يا بايد به خاتميت و دموكراسي وفادار ماند و يا به امامت و مهدويت.
در اين‌گفتار، ضمن تجزيه و تحليل اين ‌دو عنصر اعتقادي، به نقد ديدگاه‌هاي دكتر سروش پرداخته‌شده است.Read more

گفتگوي ماه

نام نویسنده: 
حجةالاسلام علي الهامي

اشاره:
درنشست شوراي مديران منطقه 1 كه با پايان خدمت سه ساله حجه الاسلام الهامي در مسئوليت مديريت شوراي منطقه همراه بود فرصتي دست داد تابا ايشان به گفتگو بنشينيم.

با تشكر از فرصتي كه در اختيار ما قرار داديد، درباره جايگاه شوراي مديران منطقه يك دانشگاه‌هاي دولتي توضيحاتي بفرماييد.
اين شورا مركب از سه استان تهران، قزوين و قم و بالغ بر 23 دانشگاه و 10 دانشكده مي‌باشد. اين شورا در نيمه دوم سال 1370 و با مديريت حجت‌الاسلام خسروشاهي آغاز به كار كرد. سپس دكتر امام و پس از ايشان بنده از سال 82 مديريت آن را بر عهده داشته‌ام.

اهم اقداماتي كه توسط حضرتعالي انجام شده است را مطرح فرماييد.Read more

تازه‌هاي انديشه روي خط اينترنت

اشاره:
نشريه معارف توفيق اين را پيدا نمود كه از اين شماره، عناوين مقالات و كتب و سخنراني‌هايي كه در راستاي دروس معارف قرار دارند را در پايگاه‌هاي مختلف اينترنتي جستجو نموده و چكيده‌‌اي از آنها را درج نمايد. اميد است اساتيد ارجمند با مراجعه به پايگاه‌هاي مذكور به متن كامل آنها دسترسي پيدا كنند. قرار است براي شماره‌هاي آينده، مطالب مورد نظر را در پايگاه اينترنتي نشريه وارد كنيم تا اساتيد با مراجعه به اين پايگاه تمام مقالات و مطالب مطلوبشان را يكجا بيابند.

رابطه دين و علم
مؤلف: سيدمحمدعلي داعي‌نژاد
منبع: www.halgheh.netRead more

حضور اسلام در ايتاليا

نام نویسنده: 
علي نورايي يگانه

از ديدگاه تاريخي، حضور اسلام در ايتاليا در واقع يك بازگشت محسوب مي‌شود. در ايتاليا حضور مسلمانان عرب در جزيره سيسيل از قرن 7 ميلادي به چشم مي‌خورد و از قرن 9 تا 11 ميلادي اين جزيره تحت كنترل مسلمانان بوده است. در قرن 18 ميلادي نيز در چندين شهر از جمله در «جنوا»، «ليورنو» و «ناپل»، براي مسلماناني كه از كشورهاي اسلامي از مغرب تا بوسني به ايتاليا آمده بودند مساجدي ساخته شد.
ايتاليا گذشته قابل ذكري به عنوان يك نيروي استعماري بزرگ ندارد و روابط بازرگاني آن با جهان اسلام، از گذشته تاكنون همواره وجود داشته است.Read more

كتابخانه

همنام گل‌هاي بهاري
نگاهي نو به زندگي و شخصيت پيامبر گرامي(ص)
مؤلف: حسين سيدي ساروي
ناشر: نشر نسيم انديشه
نويسنده با نثري ادبي و دلنشين و با استناد به روايات ائمه معصومين(ع) سيماي ظاهري، زندگي و شخصيت پيامبر اكرم(ص) را به تصوير مي‌كشد.
وي صفات و ويژگي‌هاي پيامبر را در چهار بخش خويشتن، خدا، ديگران و طبيعت، معرفي نموده است.

آينده جهان (دولت و سياست در انديشه مهدويت)
مؤلف: رحيم كارگر
ناشر: بنياد فرهنگي مهدي موعود(عج)
اين اثر ويژگي‌ها، ساختار و كاركرد دولت مهدوي و نيز ديدگاه‌هاي انديشمندان مختلف در اين‌باره را مورد بررسي قرار مي‌دهد.Read more

ويژگي‌هاي مشترك امام‌ حسين(ع) و امام‌‌خميني(ره)

نام نویسنده: 
مريم معيني نيا

انقلاب اسلامي ايران، به لحاظ اعتقادي و ايدئولوژي، ريشه در تحولات تاريخ اسلام،‌ به ويژه تاريخ تشيع دارد. در حالي كه ساختارهاي سياسي، فرهنگي، اقتصادي و اجتماعيِ ايران قبل از انقلاب، زمينه‌ساز انقلاب گشت، اما عوامل تعيين كننده در پيروزي انقلاب اسلامي،‌ سه عامل كليدي و اصلي بود كه اين عوامل عبارتند از:‌ اعتقادات ديني و فرهنگ و تفكراسلامي به عنوان محور ايدئولوژيك انقلاب؛ شخصيت ويژه امام‌خميني(ره) و نقش حياتيِ رهبري ايشان در به ثمر رساندن انقلاب؛ و نيز حضور قدرتمند مردم در عرصه انقلاب و مبارزه با رژيم پهلوي.Read more

Syndicate content