try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: جمعه, 6 اردیبهشت, 1398

شماره 36 - خرداد و تیر 85

اساتيد معارف، مشاوره دانشجويي

بهداشت رواني، اهداف و راهكارها،
اشاره:Read more

چرا در اسلام نفقه مشروط به تمكين است؟

اسلام ديني است كه با سرشت متعادل انسان سازگار است. "بخش عمده دين كه مجموعه‌اي از بايد و نبايدها است براي تأمين و حفظ حقوق انسان است. بايدها، طرق تأمين حقوق و نبايدها، نشان‌دهنده موانع و آفات تأمين حقوق هستند،1. جوادي آملي، عبدالله، حق و تكليف در اسلام، ص 40، مركز نشر اسراء، چاپ اول ارديبهشت 1384 ه‍ .ش.1 بنابراين "غرض از تكليف در دين، ‌فراهم ساختن منافع دنيوي و اخروي انسان است."2. جرجاني، سيد شريف، اقبال الاعمال، ص 248.2
شخصي از امام باقر(ع) پرسيد: چرا چيزهايي مانند خمر، مردار، خون و گوشت خوك حرامند؟Read more

تجربه‌ها و خاطره‌ها

آيين معلمي
در سال مسمي به نام مبارك حضرت رسول اعظم(ص) از كلام آن حضرت بهره مي‌گيريم كه فرموده‌ است: اني بعثت معلماً و اين اني را با انيّ بعثت لاتمم مكارم الاخلاق كنار يكديگر مي‌گذاريم و خط‌مشي معلمي خود را در كلاس‌هاي تدريس پياده مي‌كنيم.
حال اين تتميم اخلاق و كيفيت آن در كلاس‌ها با كدام محور مي‌چرخد، مسلماً بحثي است تخصصي و تجربي كه نه هركه .... قلندري داند.Read more

اخبار دانشگاهها

تقدير معاون امور اساتيد از
مدير گروه معارف اسلامي واحد بيرجند
آقاي دكتر كلانتري با ارسال نامه‌اي، از مديرگروه معارف اسلامي واحد بيرجند جناب آقاي دكتر وردي تقدير نمود. در بخشي از اين نامه آمده است:
اينك كه به لطف پروردگار، تلاش خستگي‌ناپذير جناب عالي در عرصه علم و دانش و تحقيق و پژوهش به شكوفه نشسته و به عنوان استاد، محقق و پژوهشگر نمونه كشوري برگزيده شده‌ايد و موجبات افتخار و سربلندي خانواده معارف اسلامي را فراهم نموده‌ايد، مراتب تقدير و سپاس خود را به حضورتان تقديم نموده، توفيق روزافزون آن عزيز را در خدمت به ايران اسلامي و پرورش استعدادهاي اين مرز و بوم از خداوند بزرگ مسألت مي‌نمايم.Read more

اخبار فرهنگي

منيه المريد،
اساسنامه آموزش و پرورش ژاپن
به گزارش خبرگزاري مهر، حجت الاسلام كرمي با اعلام اين مطلب با اشاره به رشد فزاينده گرايش به مباحث ديني و اسلام خواهي در جهان، بر لزوم پاسخگويي به اين نياز روز افزون تأكيد كرد و بيان داشت: ژاپن كتاب منيه المريد شهيد ثاني را كه از بهترين كتاب هاي تربيتي-آموزشي مسلمانان است، اساسنامه آموزش و پرورش خود قرار داده و با بهره از مطالب ارزنده و كم نظير آن انسان‌هاي انديشور را در دل آموزش عالي خود پرورش مي‌دهد و روايات ما را به اسم خودشان در كتاب‌هاي شناخت‌شناسي و رفتارشناسي مي‌آورند.Read more

اخبار نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري دردانشگاهها

دكتر كلانتري در جلسه مديران گروه معارف اسلامي دانشگاه‌هاي منطقه تهران مطرح نمود
راهكارهاي ارتقاء سطح كيفي گروه‌هاي معارف منطقه تهران
در جلسه مديران گروه معارف اسلامي دانشگاه‌هاي منطقه تهران كه با حضور دكتر كلانتري، معاون امور اساتيد نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها برگزار شد، راهكارها و برنامه‌هاي عملي براي ارتقاء سطح كيفي گروه‌هاي معارف اسلامي دانشگاه‌ها بررسي شد.Read more

و اما بنعمه ربك فحدث

و اما بنعمه ربك فحدث1. ضحي/ 11.1
گزارش عملكرد سال 84 مديريت‌هاي مختلف معاونت امور اساتيد در اخبار نهاد اين شماره درج گرديده است لذا بر آن شديم به نوبه خود گزارشي از وضعيت چند ماهه اخير نشريه همراه با توصيه‌هايي به شما عزيزان اساتيد معارف، ارائه نماييم.
مهمترين كارهاي انجام شده عبارتند از:
1. افزودن بخش معرفي آثار علمي اساتيد؛
اساتيد مي‌توانند آثار علمي خود اعم از كتاب، مقالات چاپ شده و پايان‌نامه متناسب با گرايش‌هاي پنج‌گانه معارف اسلامي را ارسال نمايند تا پس از ارزيابي معرفي گردد.
2. تفكيك اخبار دانشگاه‌ها به دو بخش علمي و صنفي؛Read more

دفاع از حريم امامت ومهدويت

نام نویسنده: 
حجةالاسلام دكترعباس نيكزاد

مقدمه:
آنچه در اين گفتار مي‌خوانيد نقد مطالبي است كه دكتر سروش درباره دو عنصر مهم اعتقادي شيعه يعني "امامت" و "مهدويت" بيان كرده است.
به زعم ايشان، هر يك از اين دو امر اعتقادي هم با اعتقاد به "خاتميت" و هم با "دموكراسي" و "مردم‌سالاري" ناسازگاري دارد. به‌تعبير ديگر يا بايد به خاتميت و دموكراسي وفادار ماند و يا به امامت و مهدويت.
در اين‌گفتار، ضمن تجزيه و تحليل اين ‌دو عنصر اعتقادي، به نقد ديدگاه‌هاي دكتر سروش پرداخته‌شده است.Read more

گفتگوي ماه

نام نویسنده: 
حجةالاسلام علي الهامي

اشاره:
درنشست شوراي مديران منطقه 1 كه با پايان خدمت سه ساله حجه الاسلام الهامي در مسئوليت مديريت شوراي منطقه همراه بود فرصتي دست داد تابا ايشان به گفتگو بنشينيم.

با تشكر از فرصتي كه در اختيار ما قرار داديد، درباره جايگاه شوراي مديران منطقه يك دانشگاه‌هاي دولتي توضيحاتي بفرماييد.
اين شورا مركب از سه استان تهران، قزوين و قم و بالغ بر 23 دانشگاه و 10 دانشكده مي‌باشد. اين شورا در نيمه دوم سال 1370 و با مديريت حجت‌الاسلام خسروشاهي آغاز به كار كرد. سپس دكتر امام و پس از ايشان بنده از سال 82 مديريت آن را بر عهده داشته‌ام.

اهم اقداماتي كه توسط حضرتعالي انجام شده است را مطرح فرماييد.Read more

Syndicate content