try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: یکشنبه, 29 مهر, 1397

شماره 34 - بهمن اسفند 84

ادب تعليم وتربيت از ديدگاه علامه طباطبائي وآيت الله جوادي آملي

ادب تعليم و تربيت از ديدگاه علامه طباطبايي و آيت‌الله جوادي آملي1. بيشتر مطالب برگرفته از آثار علامه طباطبايي و آيت‌الله جوادي آملي است.1
اشاره
ادب، ظرافت فعل است و مقوم آن زيبائي و حُسن مي‌باشد. ادب خداوند در سخن گفتن و نسبت به دوستانش و نيز ادبش در مرحله تربيت و تعليم آنان؛ ادب انبيا نسبت به خداوند، ادبشان به عنوان مربي، در معاشرت با مردم همگي نمونه‌هاي فراواني دارند كه در اينجا به بررسي آنها پرداخته مي‌شود.

"ادب خداوند در گفتار"Read more

سياست

نام نویسنده: 
محمد علي حسين زاده

سياست
در طول تاريخ، انديشمندان و سياستمداران، تعاريف مختلفي از سياست ارائه كرده‌اند اما اكثريت آنها از تعريف ساده‌اي براي آن عاجز مانده‌اند. چرا كه يكي از معضلات بشر اين بوده است كه كساني كه عهده‌دار امور سياسي بوده‌اند نه تنها، رشته تحصيلي آنها علم سياست نيست، بلكه تعريف جامع و مانعي از سياست نيز در ذهن ندارند به همين سبب، سياست را با امور ديگر خلط كرده و بر مشكلات بشر مي‌افزايند.1. قادري، سيدعلي، انديشه امام خميني(ره).1Read more

اهل كتاب

واژه اهل كتاب1. عليرضا كمالي.1
اهل كتاب اصطلاحي است قرآني و منظور از آن پيروان مذاهب و ادياني است كه پيامبر آنان داراي كتاب بوده است كه از سوي خداوند براي هدايت انسان‌ها به او وحي شده باشد.
اين اصطلاح در قرآن بسيار به كار رفته است و علاوه بر اصطلاح "اهل كتاب" تعابير "الذين آتيناهم الكتاب"2. انعام/ 20.2 و "الذين اوتوا الكتاب"3. بقره/ 144.3 و "الذين اوتوا نصيباً من الكتاب"4. نساء/ 51.4 نيز به همين معناست.Read more

فرد گرائي

فردگرايي
اشاره
اين شماره به معرفي فلسفه فردگرايي كه يكي از اركان ليبراليسم است مي‌پردازيم. اين مقاله برگفته از فصل دوم كتاب آزادي و دموكراسي از ديدگاه اسلام و ليبراليسم نوشته حجت‌الاسلام علي ربانّي گلپايگاني مي‌باشد نويسنده در اين مقاله به بررسي تاريخچه فردگرايي، فردگرايي نخبه‌گرا، تعديل فردگرايي در ليبراليسم جديد و ديدگاه قرآن كريم درباره نسبت ميان فرد و اجتماع پرداخته است.

اصالت فردRead more

آيادينداري با زندگي شاد منافات دارد؟!

نام نویسنده: 
علي ذوعلم

آيا دينداري با زندگي شاد منافات دارد؟
بسياري از مردم به خصوص جوانان چنين مي‌پندارند كه دينداري با زندگي شاد منافات دارد. كساني كه ديندارترند از شادي كمتر در زندگي برخوردارند و كساني كه به احكام و آموزه‌هاي دين كمتر پايبندند در بهره‌برداري از لذت‌ها و شادي‌هاي زندگي آزادي بيشتري دارند... آيا اين پندار صحيح است؟ و اساساً اين پندار از كجا شكل گرفته است و منشأ آن چيست؟
ريشه يابي
ريشه اين پندار را مي‌توان در چند مورد خلاصه كرد:Read more

توديع ومعارفه رياست نهاد

توديع و معارفه
اشاره
در شماره پيش، گزارش اجمالي مراسم توديع جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي قمي و معارفه جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي محمديان به عنوان رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها را خوانديد. اكنون گزارش تفصيلي اين مراسم تقديم مي‌گردد.

سخنراني حجت‌الاسلام‌و المسلمين ابوترابيRead more

اخبار دانشگاهها

زیر عنوان: 
گزارش عملكرد يكساله گروه معارف اسلامي دانشگاه علوم پزشكي ايلام

راه‌اندازي پايگاه اطلاع رساني گروه معارف اسلامي دانشگاه تهران
گروه معارف اسلامي دانشگاه تهران با راه‌اندازي پايگاه اطلاع‌رساني به معرفي گروه و فعاليت‌هاي آن در شبكه جهاني اينترنت پرداخته است از طريق اين پايگاه مي توان با گروه معارف اسلامي دانشكده الهيات و دانشگاه تهران آشنا شده و از تازه‌ترين اخبار فرهنگي و اطلاعات مربوط به آن باخبر شد. اين پايگاه با آدرس www.maaref14.com در دسترس كاربران قرار دارد.
معارف ضمن اعلام آمادگي براي معرفي اين سايت‌ها اميدوار است در آينده شاهد راه‌اندازي پايگاه‌هاي اينترنتي ساير گروه‌ها نيز باشد.

رتبه دوم كشوري در پايان‌نامه‌هاي برتر قرآنيRead more

تخريب حرمين شريفين

نام نویسنده: 
مصطفي ملكوتيان

در مورد توطئه تخريب حرمين شريفين دو امام بزرگوار عالم اسلام و تشيع يعني امام محمد‌بن‌علي الهادي و امام حسن‌بن‌علي العسكري(عليهم صلوات الله و سلامه) و با توجه به واقعيات موجود، نكاتي را بايد در نظر گرفت:
1. در دنياي معاصر و در دهه‌هاي اخير، گرايش به اسلام به ويژه گرايش به اصول‌گرايي اسلامي در نقاط مختلف جهان از شبه قاره هند و آسياي شرقي و جنوب شرقي گرفته تا قلب اروپا و آمريكا، دامنه وسيع‌تري پيدا كرده است به گونه‌اي كه پيش‌بيني مي‌شود در دهه‌هاي آينده، جمعيت مسلمانان بر جمعيت غيرمسلمانان در اروپا غالب گردد.Read more

گزارش كارگاههاي آموزشي مشهد

گزارش كارگاه‌هاي آموزشي مشهد1. مركز آموزش عالي معاونت امور اساتيد.
تهيه كننده: حجت الاسلام عليرضا ابراهيمي.1
به دنبال تصويب سرفصل‌هاي جديد دروس معارف اسلامي از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي مركز آموزش عالي معارف اسلامي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها جهت تقويت بنيه علمي اساتيد اقدام به برگزاري هشت كارگاه آموزشي ويژه دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي سراسر كشور در مشهد مقدس از تاريخ 2/11/84 لغايت 14/11/84 نمود كه خلاصه‌اي از گزارش آن كارگاه‌ها تقديم مي‌گردد.
1. كارگاه آموزشي انديشه سياسي حضرت امام خميني(ره)Read more

Syndicate content