try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: یکشنبه, 14 آذر, 1400

شماره 34 - بهمن اسفند 84

اهل كتاب

واژه اهل كتاب1. عليرضا كمالي.1
اهل كتاب اصطلاحي است قرآني و منظور از آن پيروان مذاهب و ادياني است كه پيامبر آنان داراي كتاب بوده است كه از سوي خداوند براي هدايت انسان‌ها به او وحي شده باشد.
اين اصطلاح در قرآن بسيار به كار رفته است و علاوه بر اصطلاح "اهل كتاب" تعابير "الذين آتيناهم الكتاب"2. انعام/ 20.2 و "الذين اوتوا الكتاب"3. بقره/ 144.3 و "الذين اوتوا نصيباً من الكتاب"4. نساء/ 51.4 نيز به همين معناست.Read more

فرد گرائي

فردگرايي
اشاره
اين شماره به معرفي فلسفه فردگرايي كه يكي از اركان ليبراليسم است مي‌پردازيم. اين مقاله برگفته از فصل دوم كتاب آزادي و دموكراسي از ديدگاه اسلام و ليبراليسم نوشته حجت‌الاسلام علي ربانّي گلپايگاني مي‌باشد نويسنده در اين مقاله به بررسي تاريخچه فردگرايي، فردگرايي نخبه‌گرا، تعديل فردگرايي در ليبراليسم جديد و ديدگاه قرآن كريم درباره نسبت ميان فرد و اجتماع پرداخته است.

اصالت فردRead more

آيادينداري با زندگي شاد منافات دارد؟!

نام نویسنده: 
علي ذوعلم

آيا دينداري با زندگي شاد منافات دارد؟
بسياري از مردم به خصوص جوانان چنين مي‌پندارند كه دينداري با زندگي شاد منافات دارد. كساني كه ديندارترند از شادي كمتر در زندگي برخوردارند و كساني كه به احكام و آموزه‌هاي دين كمتر پايبندند در بهره‌برداري از لذت‌ها و شادي‌هاي زندگي آزادي بيشتري دارند... آيا اين پندار صحيح است؟ و اساساً اين پندار از كجا شكل گرفته است و منشأ آن چيست؟
ريشه يابي
ريشه اين پندار را مي‌توان در چند مورد خلاصه كرد:Read more

توديع ومعارفه رياست نهاد

توديع و معارفه
اشاره
در شماره پيش، گزارش اجمالي مراسم توديع جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي قمي و معارفه جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي محمديان به عنوان رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها را خوانديد. اكنون گزارش تفصيلي اين مراسم تقديم مي‌گردد.

سخنراني حجت‌الاسلام‌و المسلمين ابوترابيRead more

اخبار دانشگاهها

زیر عنوان: 
گزارش عملكرد يكساله گروه معارف اسلامي دانشگاه علوم پزشكي ايلام

راه‌اندازي پايگاه اطلاع رساني گروه معارف اسلامي دانشگاه تهران
گروه معارف اسلامي دانشگاه تهران با راه‌اندازي پايگاه اطلاع‌رساني به معرفي گروه و فعاليت‌هاي آن در شبكه جهاني اينترنت پرداخته است از طريق اين پايگاه مي توان با گروه معارف اسلامي دانشكده الهيات و دانشگاه تهران آشنا شده و از تازه‌ترين اخبار فرهنگي و اطلاعات مربوط به آن باخبر شد. اين پايگاه با آدرس www.maaref14.com در دسترس كاربران قرار دارد.
معارف ضمن اعلام آمادگي براي معرفي اين سايت‌ها اميدوار است در آينده شاهد راه‌اندازي پايگاه‌هاي اينترنتي ساير گروه‌ها نيز باشد.

رتبه دوم كشوري در پايان‌نامه‌هاي برتر قرآنيRead more

تخريب حرمين شريفين

نام نویسنده: 
مصطفي ملكوتيان

در مورد توطئه تخريب حرمين شريفين دو امام بزرگوار عالم اسلام و تشيع يعني امام محمد‌بن‌علي الهادي و امام حسن‌بن‌علي العسكري(عليهم صلوات الله و سلامه) و با توجه به واقعيات موجود، نكاتي را بايد در نظر گرفت:
1. در دنياي معاصر و در دهه‌هاي اخير، گرايش به اسلام به ويژه گرايش به اصول‌گرايي اسلامي در نقاط مختلف جهان از شبه قاره هند و آسياي شرقي و جنوب شرقي گرفته تا قلب اروپا و آمريكا، دامنه وسيع‌تري پيدا كرده است به گونه‌اي كه پيش‌بيني مي‌شود در دهه‌هاي آينده، جمعيت مسلمانان بر جمعيت غيرمسلمانان در اروپا غالب گردد.Read more

گزارش كارگاههاي آموزشي مشهد

گزارش كارگاه‌هاي آموزشي مشهد1. مركز آموزش عالي معاونت امور اساتيد.
تهيه كننده: حجت الاسلام عليرضا ابراهيمي.1
به دنبال تصويب سرفصل‌هاي جديد دروس معارف اسلامي از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي مركز آموزش عالي معارف اسلامي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها جهت تقويت بنيه علمي اساتيد اقدام به برگزاري هشت كارگاه آموزشي ويژه دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي سراسر كشور در مشهد مقدس از تاريخ 2/11/84 لغايت 14/11/84 نمود كه خلاصه‌اي از گزارش آن كارگاه‌ها تقديم مي‌گردد.
1. كارگاه آموزشي انديشه سياسي حضرت امام خميني(ره)Read more

عناصرقيام حسيني وبايسته هاي پيام رساني

نام نویسنده: 
سيد محسن اماميان

حضرت ابي‌عبدالله الحسين(ع) با هدف اصلاح امت پيامبر و امر به معروف و نهي از منكر در برابر حكومت جور به پاخاست. چنين قيامي جهانشمول و داراي ابعاد فراواني است كه بايد همه آنها با هم در نظر گرفته شوند تا عظمت و ارزش اين حركت مصلحانه به خوبي فهميده شود.
قيام حسيني را مي‌توان در سه عنصر اساسي منطق و عقل، حماسه و عزت و عاطفه خلاصه نمود.
در تبيين و تشريح نهضت عاشورا بايد اين سه عنصر نقش داشته باشند. زيرا پرداختن به يكي دون ديگري ما را از مقصود باز داشته و حتي دچار انحراف و خسران مي‌كند.Read more

سومين نشست ساليا نه مديران

اشاره
نوزده‌دي سومين نشست سالانه مديران گروه‌هاي معارف دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي در سالن ورزش واحد ساوه برگزار گرديد. معلوم بود زحمت بسياري كشيده شده تا فضاي نشست آماده شود. سالن از روح فتوت و علم آكنده بود.
بالاي جايگاه در بين كاشي كاري‌ها اين بيت معروف فردوسي به چشم مي‌خورد:
زنيرو بود مرد را راستي
ز سستي كژي زايد و كاستي
دور تا دور سالن ورزش در قسمت بالا نيز ابيات و عبارات گوناگون نوشته شده:
خدايا به ما قوت جان ده
تني زنده از روح ايمان ده
امير حق پرستان علي است
يل بي هماورد ميدان علي است
بين كاشي كاري‌ها اسماء خداوند نيز نوشته شده است: يا منان، يا قادر، يا رحيم.Read more

Syndicate content