try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: پنجشنبه, 28 شهریور, 1398

شماره 32 - دی 84

اخبار فرهنگي اجتماعي

پژوهش‌هاي بين‌المللي ثابت كرد؛
ذكر كلمه «الله» سبب آرامش روح و جسم است
پژوهش‌هاي علمي بين‌المللي ثابت كرده است كه ذكر هر يك از حروف كلمه «الله» تأثير بسزايي در شادي و آرامش روحي و رواني دارد و حتي سبب تنظيم كار دستگاه‌هاي تنفسي مي‌شود.
ذكر كلمه «الله» و تكرار اين كلمه باعث تنظيم دقيق ضربان قلب مي‌شود و به آرامش روحي و رواني كمك مي‌كند.
ذكر نام خداوند سبب سلامتي، بركت، امنيت و احساس آرامش مي‌شود و اين هديه‌اي است كه از سوي خداوند به منظور آرامش و دوستي با او انجام گرفته است.Read more

اخبارنهاد

نشست تخصصي سالانه مديران گروه‌هاي معارف اسلامي
دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي
نشست تخصصي سالانه مديران گروه‌هاي معارف اسلامي دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي سراسر كشور در 19 دي‌ماه در دانشگاه آزاد اسلامي واحد ساوه برگزار مي‌شود. موضوعات اين نشست عبارتند از:
1. اجراي عناوين و سرفصل‌هاي جديد دروس معارف اسلامي، موانع و مشكلات پيش‌رو؛
2. ارزيابي كتاب‌هاي درسي منتشره در خصوص عناوين و سرفصل‌هاي جديد دروس معارف اسلامي، شيوه‌ها و راهكار‌هاي اجرايي آن؛
3. توضيح و توجيه بخشنامه‌ها و آيين‌نامه‌هاي جديد.
مكان برگزاري نشست: ساوه/ ميدان فلسطين/ دانشگاه آزاد اسلامي/ سالن تربيت بدني شهداي دانشجو مي‌باشد.Read more

مقالات رسيده-فراخوان مقاله

پس از درج فراخوان مقاله در نشريه معارف، در زمينه موضوعات مرتبط با گرايش‌هاي دروس معارف اسلامي، برخي از استادان محترم، مقالات ارزشمندي ارسال نمودند. ضمن تقدير و تشكر از اين عزيزان به استحضار مي‌رسانيم نتيجه ارزيابي كارشناسان به صورت مكتوب به اطلاع مؤلفان محترم خواهد رسيد.
نشريه معارف ضمن ارج نهادن به تلاش علمي اساتيد محترم، اقدام به درج عناوين مقالات ارسالي و اسامي مؤلفان محترم آنها مي‌نمايد و جهت پربارتر شدن نشريه، مشتاقانه در انتظار آثار علمي كليه استادان معارف اسلامي مي‌باشد.Read more

اساتيدمعارف وموسم امتحانات

1. بيشتر مطالب اين نوشتاربرگرفته از دو كتاب زير مي‌باشد:
1. دكتر بيابانگرد، اسماعيل، اضطراب امتحان، دفتر نشر فرهنگ اسلامي، چاپ اول، 1378.Read more

تاريخ نگاري مورخان معاصرغرب

1. تاريخ نگاري مورخان معاصر عرب (مكتب‌ها و گرايش‌ها) از سلسله نشست‌هاي علمي- پژوهشي انجمن تاريخ پژوهان، قم.تلفن: 2927750-02511متن ذيل گزيده سخنراني دكتر صادق آئينه‌وند در معرفي دو مورخ عرب - محمود العقاد و يوسف العش - و مكتب ايشان است كه تقديم خوانندگان مي‌گردد.
مقدمهRead more

موساي كليم وپرسش ازسرقضا

نام نویسنده: 
دكترعلي اصغر زكوي

مقدمه
آيا انسان با فناي بدن، به كلي نابود مي‌شود؟ اگر زندگي ديگري در انتظار اوست كيفيت و جزئيات آن چيست؟ در لحظه پايان زندگي چه احساسي به او دست مي‌دهد؟ چه نسبتي ميان انديشه و عمل او در دنيا و ميان سعادت و شقاوت او در آخرت وجود دارد؟ اكنون كه خالق هستي او را از نعمت حيات برخوردار ساخته و او نيز ميل به جاودانگي پيدا كرده است، چرا بايد همواره پايان زندگي‌اش را انتظار بكشد؟ چرا خداوند انسان‌ها را يكي پس از ديگري از كشتزار طبيعت درو مي‌كند و جان آنان را باز مي‌ستاند؟ چرا كشتن و سرانجام هشتن؟ و ... اينها و ده‌ها پرسش ديگر درباره پايان زندگي و حيات انسان وجود دارد.Read more

روش نگارش وتدوين مقالات علمي-پژوهشي

اشاره
مركز آموزش عالي معاونت امور اساتيد، در سوم آذرماه سال جاري اقدام به برگزاري كارگاه "روش نگارش و تدوين مقالات علمي و پژوهشي" نمود كه جناب آقاي دكتر قراملكي اداره اين كارگاه را به عهده داشتند. متن حاضر چكيده‌اي از اين كارگاه مي‌باشد. قابل ذكر است كه در ابتداي اين كارگاه كه بيش از بيست تن از اساتيد محترم گرايش مباني نظري اسلام حضور داشتند، رئيس محترم مركز آموزش عالي، حجت الاسلام و المسلمين آقاي دكتر كلانتري سخنراني نمودند كه خلاصه اين سخنراني نيز در همين شماره بخش اخبار نهاد درج شده است.
معارفRead more

اصول اربعمأة

نام نویسنده: 
عليرضا كمالي

تعريف "اصل"Read more

تابعين

نام نویسنده: 
محمد نصيري

"تابعين" جمع تابع و "تابعي" به معناي پيرو است. تابعين در اصطلاح علم درايه و رجال به كساني گويند كه پيامبر(ص) را ديدار نكرده باشند ولي اصحاب آن حضرت را در حال اسلام درك نموده‌اند. بعضي طولاني بودن مدت مصاحبت با صحابي، برخي شنيدن حديث از صحابي و گروهي بودن در سن تميز را در تعريف آن آورده‌اند و به قولي در عنوان تابعين، عبارت "باحسان" (پيروان به نيكي) مندرج است و ريشه اين اصطلاح از قرآن مجيد گرفته شده است:
﴿و السابقون الاولون من المهاجرين و الانصار والذين اتبعوهم باحسان رضي الله عنهم و رضوا عنه﴾1. توبه/ 100.1Read more

Syndicate content