try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: یکشنبه, 2 آبان, 1400

شماره 31 - آذر 84

آژانس بين المللي انرژي اتمي، پروتكل الحاقيnpt ووضعيت ايران

نام نویسنده: 
احمدرضا توحيدي

پيشينه انرژي اتمي در ايران
در سال 1335، مجلس شوراي ملي وقت، ايجاد "مركز اتمي دانشگاه تهران" را تصويب كرد و در آذرماه 1344، راكتور پنج مگاواتي آموزشي و تحقيقاتي ايران، آماده فعاليت شد.
در تيرماه 1355، بين رژيم پهلوي و وزارت تحقيقات و صنعت آلمان‌غربي براي تأسيس نيروگاه اتمي در بوشهر موافقت‌نامه‏اي امضا شد. قرار بود اين نيروگاه به عنوان نخستين نيروگاه اتمي ايران‏در سال 1358 راه اندازي شود و پس از آن كار ساخت ديگر نيروگاه‏ها آغاز گردد.Read more

تازه هاي نشر

«تازه‌هاي نشر» در اين شماره به معرفي آثار منتشره در مـاه‌هاي شـهريور و مـهر سـال 84 پـرداخته اسـت.

عنوان: آسيب شناسي عزاداري
مؤلف: معاونت پژوهشي سازمان تبليغات اسلامي
ناشر: اميركبير

عنوان: اخلاق هنجاري
مؤلف: علي شيرواني
ناشر: كانون انديشه جوان

عنوان: ارزيابي رابطه با آمريكا
مؤلف: حسن دادگر
ناشر: كانون انديشه جوان

عنوان: اسلام و فمينيسم
مؤلف: مركز جهاني علوم اسلامي
ناشر: باشگاه انديشه

عنوان: اقليت‌هاي ديني
مؤلف: روح‌الله شريعتي
ناشر: دانش و انديشه معاصر

عنوان: انسان در منطق زيبايي‌شناسي
مؤلف: مهرداد اوستا
ناشر: سوره مهر

عنوان: انقلاب مهدي و پندارهاRead more

اخبار فرهنگي اجتماعي

انتقاد شديد حجت‌الاسلام‌قرائتي از محتواي كتاب‌هاي تعليمات‌ديني مدارس و معارف اسلامي دانشگاهها
حجت‌الاسلام قرائتي در جلسه ستاد قرآن و معارف ديني استان اصفهان با انتقاد از محتواي كتب تعليمات ديني مدارس و معارف اسلامي دانشگاه‌ها گفت: مطالبي را در كتاب‌هاي ديني و معارف دبيرستان و دانشگاه آورده‌اند كه موجب مي‌شود بچه‌ها از دين‌زده شوند.Read more

مطالعات ديني در ايران وغرب

نام نویسنده: 
دكتر محمد لگنهاوزن

اشاره
دكتر محمد لگنهاوزن در سوم مي 1953 ميلادي در نيويورك متولد شد. وي در سال 1983 دكتراي خود در رشته فلسفه را از دانشگاه هوستون اخذ كرد. وي در سال 1979 در اين دانشگاه استخدام شد كه تا 1989 به تدريس دروس مقدمه منطق، مقدمه فلسفه، زيبايي‌شناسي، فلسفه علم، علم اخلاق، فلسفه مذهب و متافيزيك مشغول بود.
دكتر لگنهاوزن در مورد چگونگي اسلام آوردن خود مي‌گويد:Read more

معرفي فصلنامة فقه اهل‌بيت(ع)

در حوزه‏هاى علميه، بايد طاقت شنيدن حرف‌هاى جديد زياد باشد، هر چند كه به حدى نرسد كه يك فقيه فتوا دهد، ممكن است ديگرى چيزى بيافزايد و فتوا بدهد. لذا بنده به فضلاى محترم و بزرگانى از قم، توصيه كردم يك مجله فقهى، تهيه ومنتشر كنيد.(مقام معظم رهبرى)Read more

دانشجو،جنبش نرم افزاري واستقلال ملي

نام نویسنده: 
سيد رحمت الله موسوي مقدم

گرچه از ازل هم، هويت انسان انديشه است و بس و شرع مقدس هم متن انسانيت را تعقل و خردورزي مي‌داند، اما الآن رويكرد بشر امروزي و تمام اقتدار كاذب او، بر پايه انديشه، تفكر و خردورزي است، گرچه گاهي طغيان مي‌كند و تمام دنيا را به مقابله مي‌خواند، هر كه تاب مقابله و تحمل بشر مقتدر غربي را در بعد علوم تجربي و تكنولوژي دارد، بايد خويش را به انديشه مسلح و از نو پيوند ديرين خود را احياء نمايد.
1. رمز موفقيت در عصر ارتباطاتRead more

عيار نقد

اشاره
در شماره قبل، مطلبي با عنوان « يك ترم تدريس در آمريكا» درج گرديد كه برخي عبارات آن مورد انتقاد جمعي از خوانندگان گرامي واقع شد كه متن ذيل نمونه‌اي از اين انتقادها است.
معارف با استقبال از آن يادآور مي‌شود همانگونه كه در ابتداي كليه شماره‌هاي نشريه درج گرديده است «مقالات و مطالب منتشر شده از سوي معارف لزوماً بيانگر ديدگاه‌هاي اين نشريه نيست.»
سردبير محترم ماهنامه معارف
سلام عليكمRead more

امانيسم

نام نویسنده: 
علي رباني گلپايگاني

مدرنيته دو بعد نرم‌افزاري و سخت‌افزاري دارد؛ دستاوردهاي صنعتي و تكنولوژيك ركن سخت‌افزاري مدرنيته و انديشه‌هاي فلسفي، علمي و ديني جديد ركن نرم‌افزاري آن راتشكيل مي‌دهد. اومانيسم يكي از شالوده‌هاي انديشه مدرنيته است كه در اين نوشتار به بررسي آن پرداخته و ديدگاه اسلام را در اين‌باره بيان خواهيم كرد.
واژه‌شناسي اومانيسمRead more

موسيقي، اشعار عرفاني و وسوسه هاي شيطاني

نام نویسنده: 
آيت الله جوادي آملي

اشاره
همواره در كلاس‌هاي معارف و جلسات مشاوره اساتيد گرانمايه سؤالات و شبهاتي مطرح مي‌شود كه ارائه پاسخ صحيح و قابل قبول به آنها امري ضروري است. در جلساتي كه جمعي از دانشجويان دانشگاه‌هاي مختلف در محضر آيت‌الله‌جوادي آملي برگزار كردند، سؤالات بسياري از اين دست مطرح شد. مجموعه اين پرسش و پاسخ‌ها در كتابي به نام توصيه‌ها، پرسش‌ها و پاسخ‌ها به چاپ رسيده است از اين مجموعه، چند سؤال و پاسخ را براي مطالعه اساتيد گرانقدر انتخاب كرده‌ايم كه تقديم مي‌گردد.
معارف

آيا موسيقي و اشعار عرفاني مي‌تواند ما را به خدا نزديك كند؟Read more

Syndicate content