try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: سه شنبه, 1 مرداد, 1398

شماره 30 - آبان 84

اخبار نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري دردانشگاهها

انتصاب در نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌هاRead more

كتابهاي درسي معارف؛ فعاليت هاي انجام شده، چشم انداز آينده

نام نویسنده: 
غلامحسين گرامي

اشاره
در شماره گذشته گفتگويي با حجت‌الاسلام دكتر كلانتري معاون محترم امور اساتيد و دروس معارف اسلامي نهاد نمايندگي مقام‌معظم‌رهبري در دانشگاه‌ها پيرامون مسايل كلي و تغيير و تحولات جديد در سرفصل‌هاي دروس معارف اسلامي تقديم خوانندگان محترم گرديد.
جهت آشنايي استادان محترم معارف اسلامي با جزئيات اين تغييرات گفتگويي با جناب آقاي غلامحسين گرامي مديريت محترم پژوهش مركز برنامه‌ريزي و تدوين متون درسي انجام شد كه توجه خوانندگان عزيز را به آن جلب مي‌نماييم.
معارفRead more

راههاي رفتني

زیر عنوان: 
در گفتگو با مدير موفق گروه معارف اسلامي دانشگاه آزاد كازرون

اشاره
در شماره‌هاي گذشته با تجربيات و فعاليت‌هاي موفق مديران گروه‌هاي معارف اسلامي دانشگاه‌هاي مشهد و مازندران آشنا شديم. معارف اميدوار است با ارائه «راه‌هاي رفتني» گامي به سوي موفقيت گروه‌هاي معارف بردارد. در اين شماره در گفتگو با حجت الاسلام عارف؛ مديرگروه معارف اسلامي دانشگاه آزاد كازرون با روش‌هاي به كار رفته در اين دانشگاه آشنا مي‌شويم.
معارف از آقاي عارف به خاطر زحماتي كه متحمل شدند صميمانه تشكر مي‌كند.
معارف

گام اولRead more

دانشجوي موفق

زیر عنوان: 
روش مطالعة اجمالي و تندخواني

اشاره
از اين شماره بخش دانشجوي موفق به معرفي چند روش مطالعه مفيد مي‌پردازد. اين روش‌ها علاوه بر دانشجويان براي هر خواننده ديگري كه از شيوه مطالعه خود راضي نيست نيز مفيد است. هر كدام از اين روش‌ها كاربرد خاصي دارند كه خوانندگان محترم بايد با توجه به نوع مطالعه خود تركيب مناسبي از آنها را انتخاب نمايند.
هدف اصلي همه اين روش‌ها اين است كه چگونه به طور معقول، در حداقل زمان حداكثر مطالب را مطالعه كنيم.
معارف
خواندن اجمالي
هدفRead more

شيوة ارزيابي گروه‌هاي معارف‌اسلامي

اشاره
نوشته پيش‌رو، تاريخچه‌اي است از ارزيابي گروه‌هاي معارف‌اسلامي و شيوه اجراي آن در گذشته و چگونگي اجراي آن بر اساس برنامه‌هاي جديد مديريت امورگروه‌هاي معاونت امور‌اساتيد و دروس معارف‌اسلامي، كه در برگيرنده نكات قابل توجهي براي مديران محترم اين گروه‌ها است.
معارف

نگاهي به گذشته ارزيابي گروه‌هاي معارف اسلاميRead more

تازه‌هاي نشر

«تازه‌هاي نشر» در اين شماره به معرفي آثار منتشره در سه ماهه دوم سال 84 پرداخته است.
عنوان: اسلام و مسلمانان در انگلستان
مؤلف: فهيمه وزيري
ناشر: بوستان كتاب قم

عنوان: انقلاب مهدي و پندارها
مؤلف: آيت‌الله سيدمحمدباقر صدر
ناشر: دفتر نشر فرهنگ‌اسلامي

عنوان: بهداشت و سلامت روان در آيينه علم و دين
مؤلف: علي‌نقي فقيهي
ناشر: حيات سبز قم

عنوان: بيگانه‌اي در كنار كوچك‌خان
مؤلف: يان كولاژ
ترجمه: رضا نيركي
ناشر: فرزان روز

عنوان: پسا مدرنيته‌
مؤلف: ديويد لاين
مترجم: دكتر محمدرضا تاجيك
ناشر: بقعه

عنوان: پيوند با خدا؛ رمز استواري و رستگاري
مؤلف: عبدالله زينلخانيRead more

تازه‌هاي انديشه

عبدالرحيم سليماني اردستاني:
بايد بي‌طرفانه و منصفانه به متون مقدس اديان ابراهيمي نگريست

دكتر عبدالرحيم سليماني اردستاني پژوهشگر متون مقدس و عضو هيأت علمي مركز مطالعات و تحقيقات اديان و مذاهب قم، در گفت‌وگو با خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا)، با بيان اين مطلب افزود: متأسفانه با وجود ديني بودن جامعه، ما چندان كار قابل توجهي درباره اديان و دين‌شناسي تطبيقي انجام نداده‌ايم، البته در دوران اخير كارهايي صورت گرفته اما متأسفانه هنوز ضرورت مطالعه و شناخت متون اديان ديگر در جامعه مشخص نشده است.Read more

كتابخانه معارف

انسان در اسلام
مؤلف: غلامحسين گرامي
ناشر: دفتر نشر معارف
تأكيدهاي اديان الهي بر خودشناسي و پاي‌فشاري فلاسفه و انديشمندان در طول تاريخ بر اين امر از سويي و پرسش‌هاي متعدد انسان در اين زمينه و ميل به پاسخگويي آنها از سوي ديگر عطشي در وي پديد مي‌آورد كه تا رسيدن به نتايج كامل فروكش نمي‌كند. البته شناخت انسان، چندان هم سهل نيست، پيچيدگي‌هاي وجودي انسان با هيچ آفريده ديگري قياس‌پذير نمي‌باشد، آدمي داراي ابعاد و لايه‌هاي وجودي متعدد است و اين امر، انسان‌شناسي را با دشواري‌هاي ويژه‌اي روبرو مي‌كند.Read more

اخبار فرهنگي اجتماعي

رنسانس علمي در ايران
مجله علمي معتبر «Science» در تازه‌ترين شماره خود، بار ديگر در چند ماه اخير اصلي‌ترين مقاله خود را به بررسي تحولات و پيشرفت‌هاي علمي اخير در ايران اختصاص داده است.
مجله «ساينس» طرح روي جلد خود را به اين موضوع اختصاص داده و در بخشي از اين مقاله آورده است: «واقعيت آن است كه وضعيت جامعه علمي در ايران طي سال‌هاي اخير به واسطه حمايت‌هاي دولت از پيشرفت‌هاي قابل توجهي در حوزه‌هاي گوناگون برخوردار بوده است.
در اين ميان به راحتي مي‌توان به مواردي همچون گسترش همكاري‌هاي علمي با دانشجويان و دانشگاه‌هاي خارجي كه بعضاً موجب حيرت مقامات آمريكايي شده است اشاره كرد.Read more

Syndicate content