try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: یکشنبه, 2 آبان, 1400

شماره 28 - مرداد شهریور84

راه‌هاي رفتني

زیر عنوان: 
پاي صحبت مديران و اساتيد موفق

اشاره:
در گروه‌‌هاي معارف اسلامي بسياري از دانشگاه‌‌ها مديراني مشغول به فعاليت مي‌باشند كه در مسئوليت خود موفق ظاهر شده و تجربيات ارزند‌ه‌اي در اختيار دارند. نشريه معارف در نظر دارد با انجام گفتگوهايي گزارش فشرده‌اي از اين تجربيات را جهت استفاده ساير مديران گروه‌ها دشماره‌هاي متعدد درج نمايد.
آنچه در پي مي‌آيد گزيده‌اي از مصاحبه با حجت‌الاسلام دكتر ابراهيمي مدير گروه معارف اسلامي دانشگاه علوم پزشكي مشهد است.
معارفRead more

پرتوي از خورشيد

1پرتوي از خورشيد، علي شيرازي، ص 51، 52 و 57.1
ساده‌زيستي
 بر خود واجب مي‌دانم كه شهادت دهم زندگي داخلي آيت‌الله خامنه‌اي بسيار ساده است؛ نه از باب اينكه رهبر عزيز انقلابمان به اين حرف‌ها نيازي داشته باشند، بلكه وظيفه خود مي‌دانم تا اين مهم را به مردم مسلمان و انقلابي ايران بگويم.
من از داخل منزل ايشان مطلع هستم. مقام‌معظم رهبري در خانه، بيش از يك نوع غذا بر سر سفره ندارند. خانواده معظم‌له روي موكت زندگي مي‌كنند. روزي به منزل ايشان رفتم. يك فرش مندرس آنجا بود. من از زبري آن فرش به موكت پناه بردم!
حجت‌الاسلام حاج سيد احمد خميني(ره)Read more

تازه‌‌هاي انديشه

جان هيك: تمايزي‌ ميان‌ خدا در وجود نامحدود قائم‌ به‌ ذات‌ خود و خدايي‌ كه‌ به‌ نحو بشري‌ قابل‌ شناخت‌ است‌ وجود داردRead more

هرمنوتيك و تفسير قرآن

نام نویسنده: 
استاد مهدي هادوي تهراني

اشاره:
مقاله حاضر تحت عنوان "هرمنوتيك و تفسير قرآن" اثر دانشمند ارجمند حجت‌الاسلام‌والمسلمين مهدي هادوي تهراني است كه در دو بخش "تاريخچه هرمنوتيك و ديدگاه‌هاي مختلف پيرامون آن" و "رابطه هرمنوتيك با تفسير و تأويل قرآن" سامان يافته است.
در شماره گذشته بخش اول مقاله تقديم خوانندگان گرامي شد.در اين شماره نيز بخش دوم مقاله تقديم مي گردد.
معارفRead more

تازه‌هاي نشر

بخش « تازه‌هاي نشر» كه از شماره گذشته به عناوين نشريه معارف افزوده شد در اين شماره به آثار و تأليفات منتشره در سه ماهه اول سال 84 پرداخته است.

عنوان: اخلاقيات عرفي؛ تصميم‌گيري در باب چيستي رفتار
نويسنده: برنارد گرت استاد فلسفه اخلاق كالج دارتموس
انتشارات: دانشگاه اكسفورد

عنوان: دولت عباسيان
نويسنده: محمدسهيل طقوش
انتشارات: پژوهشكده حوزه و دانشگاه

عنوان: دولت عثماني از اقتدار تا انحلال
نويسنده: اسماعيل احمد باقي/ مترجم: رسول جعفريان
انتشارات: پژوهشكده حوزه و دانشگاه

عنوان: شريعتي، هرمنوتيك رهايي و عرفان مدني با عقل نقاد دينيRead more

ماهيت گزاره‌هاي اخلاقي از ديدگاه استاد مصباح يزدي

نام نویسنده: 
مجيد ابوالقاسم‌زاده

در ميان مسائل فلسفه اخلاق، آنچه كه اساسي‏تر و مهمتر از همه به نظر مي‏رسد، "ماهيت گزاره‏هاي اخلاقي" است؛ يعني اينكه آيا گزاره‏هاي اخلاقي از سنخ قضاياي واقعي و خارجي است و يا از نوع قضاياي اعتباري است؟ و اگر اعتباري است، آيا از امور اعتباري محض است كه صرفاً بستگي به اعتبار معتبِر دارد، يا آنكه از اعتباراتي است كه ريشه تكويني و منشأ انتزاع واقعي دارد؟ خلاصه آنكه گزاره‏هاي اخلاقي از سنخ گزاره‏هايِ اخباري است يا انشايي؟Read more

كتابخانه معارف

نسبت دين و دنيا
استاد جوادي آمليRead more

معرفي فصلنامة كلام اسلامي

«بحمدالله يك مجله كلامي در حوزه قم است ولي با تيراژ كم و غيرمعروف، شايد خيلي از شماها اسم آن را هم نشنيده باشيد ولي بنده بحمدالله ديده‌ام و از كساني كه مسئول اين كار هستند تشكر مي‌كنم.»
از بيانات مقام‌‌معظم رهبري مدظله‌العالي در اولين روز شروع درس خارج فقه،‌ سال 1373 ه‍ .ش.

فصلنامه كلام اسلامي در بهار 1371 تأسيس گرديد و از ابتدا فعاليت خود را با موضوعات مهم كلامي كه نياز به بحث و نقد داشتند آغاز كرد و بيشترين توان خود را صرف موضوعات جديد كلامي نمود.Read more

اخلاق كاربردي

نام نویسنده: 
حجت السلام احمد حسين شريفي

اشاره
حجت‌الاسلام‌والمسلمين احمدحسين شريفي محقق و مدرس حوزه و دانشگاه و نويسنده كتاب‌هاي صحيفه عصمت، پژوهش در عصمت معصومان، خردورزي و دين‌باوري و عقل و وحي است و تاكنون مقاله هاي فراواني از جمله «بعثت و نبوت» و «امام علي(ع) و مخالفان» از ايشان منتشر گرديده كه در جلد سوم و ششم دانشنامه امام علي(ع) به چاپ رسيده است.
در آستانه چاپ كتاب درسي آيين زندگي(اخلاق كاربردي) كه به زودي از اين نويسنده منتشر خواهد شد،‌ نشريه معارف با ايشان به گفتگو نشسته تا ضمن معرفي بيشتر اين كتاب، راهكارهاي مؤثر در تدريس آن را از زبان ايشان، به همه اساتيد معارف تقديم كند.Read more

Syndicate content