try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: شنبه, 16 فروردین, 1399

شماره 23 - بهمن 83

قراردادگرايي اخلاقي

نام نویسنده: 
احمد حسين شريفي
زیر عنوان: 
نظريه‏اي در باب توجيه گزاره‏هاي اخلاقي

2. قراردادگرايي كانتي؛ اخلاق به منزلة بي‌طرفيRead more

حق، اصل ثابت عالم

نام نویسنده: 
محمد كاظم بادپا

حق در لغت، به معناي ثابت و ماندني است. آنچه در جهان هستي حق و ثابت است، ذات و صفات ذاتي خداي سبحان بوده و جهان هستي، تجلي و ظهور اوست. جهان هستي هويتي غير از حيثيت مخلوق بودن ندارد؛ به همين دليل اگر خلق جهان بر حق باشد، پس جهان نيز بر حق بوده و همة اجزاي آن با حق تعالي هماهنگ است؛ "له ما في السموات و الارض كل له قانتون".1 ايجاد، فعل حق تعالي بوده و به همين دليل حق است؛ بنابراين "وجود" نيز حق است؛ زيرا از ايجاد جدا نيست؛ "ما خلق الله السموات والارض و ما بينهما الا بالحق".2 بر اين اساس، جهان هستي بر حق استوار است.
حكومت تكوينيRead more

عرفان عملي در اسلام

نام نویسنده: 
دكتر سيد يحيي يثربي

مؤلف: دكتر سيديحيي يثربي
بي‌شك زمينة پيدايش عرفان «خود» انسان است كه هميشه عشق و علاقة خاصي به كشف حقيقتِ هستي داشته و در تكاپوي رسيدن به آن است. در اين ميان عرفان عملي – كه از منازل و مقامات و شرايط و آداب سلوك، با هدف ديدار محبوب و فاني شدن در دوست سخن مي‌گويد – از شور آفرين و اشتياق برانگيزترين مباحثي است كه نظر بسياري را به خود جلب كرده است.
به يقين، منظور از عرفان عملي تنها بحث نمودن از مقامات و منازل و آداب و سلوك عرفاني نيست؛ زيرا در اين عالم، درس و بحث چندان سودي نداشته و تنها اثر آن مي‌تواند اين باشد كه انسان را به عمل و سير و سلوك تشويق نمايد.Read more

حكمت ها و هدايت ها

شراب عشق او دركام كردم
خود و جان و دلم بي نام كردم
زغيـر او بريدم دل به عالم
همـين يك كـار را اتمام كردم
روزهاي حيات انسان، ايام هجرت او از باغ ملكوت در مدرسة آفرينش است تا دورة تربيتي كلاس زندگاني را طي كند و به ابديت رجعت كند و در ديار قرب جاي گيرد.
عارف فرزانه، حاج ميرزا جواد آقا ملكي تبريزي، از جمله انسان‌هاي هوشمندي بود كه در ايام هجرت خويش به سراي هستي، سرماية عمر خود را با خداي خويش سودا كرد. روزهاي زندگي‌اش را با تحصيل و تدريس و تهذيب گذراند و سرانجام در ذيحجة 1343 به ديار يار شتافت.
با هم گنجينه‌هايي از گفتار گرانبار آن عالم رباني را بر مي‌گيريم و ره توشة زندگيمان مي‌كنيم:Read more

تفسير، قرآن، دانشجو

تفسير، قرآن، دانشجو، عنوان مجموعه‏اي است كه جمعي از قرآن‏پژوهان و استادان حوزه و دانشگاه، از سال 78 تاكنون در حال نگارش آن‌اند. اين اثر در ده جلد تنطيم گرديده كه جلد نخست آن به زودي منتشر مي‌شود. مخاطب اصلي اين تفسير، جوانان و به ويژه دانشجويان‌اند كه با نگاه به نيازها، خواست‌ها و ويژگي‏هاي گوناگون اين قشر سامان يافته است.Read more

خودسنجي اداره ارزشيابي

خودسنجي
ادارة ارزشيابيRead more

انگيزه هاي ورود دختران به دانشگاه

نام نویسنده: 
یوسف غلامی

- کسب شخصیت اجتماعی و موقعیت
- مباهات
چندی پیش دختر دانشجویی اظهار می‌کرد: در خانواده‌ای متوسط زندگی می‌کنم. دو سال است دانشجوی دانشگاه آزاد هستم. می‌خواهم دانشگاه را رها کنم. چون هزینة دو ترم را نپرداخته‌ام و خانواده‌ام نیز از پرداخت آن ناتوان‏اند. خانواده‌ام مخارج ضروری زندگی خود را هم نمی‌توانند تأمین کنند.Read more

راهنمايي‏هايي براي مديريت بهتر وقت

اگر معمولا جملة «من وقت انجام این کار را ندارم» را به کار می‏برید یا کارهایتان را به دلیل نداشتن وقت، به تعویق می‏اندازید، یک لحظه صبر کنید و سپس با نظارت بیشتری روی وقتتان، دوباره برنامه‏های خود را از سر گیرید. در اینجا چند نکتة ارزشمند با شیوه‏های مؤثر، براي مدیریت وقت مطرح شده است.
1. وقتتان چگونه مي‏گذردRead more

حزب‌الله لبنان؛ گذشته، حال، آينده

نام نویسنده: 
سيدحسن نصرالله

حزب‌الله لبنان؛ گذشته، حال، آينده
سیدحسن نصراللهRead more

Syndicate content