try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: جمعه, 27 مهر, 1397

شماره 23 - بهمن 83

فراخوان مقاله

نشريه معارف و با هدف بهره‌گيري از تلاش علمي استادان و محققان، از دريافت مقاله‌هاي پژوهشي و تجربه‌هاي ايشان جهت انعكاس در نشريه معارف استقبال مي‌كنيد. در اين شماره برخي از اولويت‌هاي پژوهشي در تاريخ و تمدن اسلامي را ارائه مي‌دهيم. استادان محترم مي‌توانند با توجه راهنماء تنظيم مقالات: اقدام به ارسال مطالب خود بنمايند.
الف: عنوان كلي: تاريخ و تمدن اسلامي
- اولويت‌هاي پيشنهادي:
1. نقش بيعت عقبه در تكوين حكومت اسلامي
2. ويژگي‌هاي حكومت مدينه در دوران پيامبر(ص)
3. معرفي مراكز مهم خاورشناسي
4. معرفي و نقد منابع و آثار معاصران درباره تاريخ اسلامRead more

اسوه ايثار

الگوي جانبازيRead more

استاد، غرور ملى و غيرت دينى

مقام معظم رهبري در ديدار با وزير علوم و رؤساى دانشگاه‏ها با تأكيد بر ايمان و اعتقاد به جايگاه علم و دانشگاه در ميان همة مسئولان بر عزت و اعتماد به نفس و احساس غرور ملتي كه از دانش و فتوحات علمي و نوآفريني علمي برخوردار است، تأكيد فرمودند.
رهبر معظم انقلاب با سفارش به بالندگي علمي در دانشگاه‌ها، استادان مبرز و خوب، جذب استعدادها، جنبش نرم‌افزاري و توليد علم، اعتماد به نفس، پرهيز از يأس‌پراكني و اتكا به اينكه «ما مي‌توانيم» خطاب به استادان دانشگاه‌ها فرمودند:Read more

بررسي زمينه‌ها و اهداف انقلاب اسلامي ايران براساس شعارهاي انقلاب

نام نویسنده: 
دكتر محمدحسين پناهي

طرح مسئله
براي وقوع هر انقلاب، وجود شرايطي عيني و ذهني و زمينه‌هاي مناسب ضرورت دارد، ولي كافي نيست. افزون بر اين عوامل، ايده‌هاي نو و ايدئولوژي انقلابي نيز بايد شكل بگيرد تا نه تنها تبيين كنندة شرايط نابسامان موجود باشد، بلكه اهداف و آرمان‌هاي انقلاب را مشخص كند و اميد پيروزي و شوق ايجاد وضع بهتر را در دل مردم برافروزد.Read more

قراردادگرايي اخلاقي

نام نویسنده: 
احمد حسين شريفي
زیر عنوان: 
نظريه‏اي در باب توجيه گزاره‏هاي اخلاقي

2. قراردادگرايي كانتي؛ اخلاق به منزلة بي‌طرفيRead more

حق، اصل ثابت عالم

نام نویسنده: 
محمد كاظم بادپا

حق در لغت، به معناي ثابت و ماندني است. آنچه در جهان هستي حق و ثابت است، ذات و صفات ذاتي خداي سبحان بوده و جهان هستي، تجلي و ظهور اوست. جهان هستي هويتي غير از حيثيت مخلوق بودن ندارد؛ به همين دليل اگر خلق جهان بر حق باشد، پس جهان نيز بر حق بوده و همة اجزاي آن با حق تعالي هماهنگ است؛ "له ما في السموات و الارض كل له قانتون".1 ايجاد، فعل حق تعالي بوده و به همين دليل حق است؛ بنابراين "وجود" نيز حق است؛ زيرا از ايجاد جدا نيست؛ "ما خلق الله السموات والارض و ما بينهما الا بالحق".2 بر اين اساس، جهان هستي بر حق استوار است.
حكومت تكوينيRead more

عرفان عملي در اسلام

نام نویسنده: 
دكتر سيد يحيي يثربي

مؤلف: دكتر سيديحيي يثربي
بي‌شك زمينة پيدايش عرفان «خود» انسان است كه هميشه عشق و علاقة خاصي به كشف حقيقتِ هستي داشته و در تكاپوي رسيدن به آن است. در اين ميان عرفان عملي – كه از منازل و مقامات و شرايط و آداب سلوك، با هدف ديدار محبوب و فاني شدن در دوست سخن مي‌گويد – از شور آفرين و اشتياق برانگيزترين مباحثي است كه نظر بسياري را به خود جلب كرده است.
به يقين، منظور از عرفان عملي تنها بحث نمودن از مقامات و منازل و آداب و سلوك عرفاني نيست؛ زيرا در اين عالم، درس و بحث چندان سودي نداشته و تنها اثر آن مي‌تواند اين باشد كه انسان را به عمل و سير و سلوك تشويق نمايد.Read more

حكمت ها و هدايت ها

شراب عشق او دركام كردم
خود و جان و دلم بي نام كردم
زغيـر او بريدم دل به عالم
همـين يك كـار را اتمام كردم
روزهاي حيات انسان، ايام هجرت او از باغ ملكوت در مدرسة آفرينش است تا دورة تربيتي كلاس زندگاني را طي كند و به ابديت رجعت كند و در ديار قرب جاي گيرد.
عارف فرزانه، حاج ميرزا جواد آقا ملكي تبريزي، از جمله انسان‌هاي هوشمندي بود كه در ايام هجرت خويش به سراي هستي، سرماية عمر خود را با خداي خويش سودا كرد. روزهاي زندگي‌اش را با تحصيل و تدريس و تهذيب گذراند و سرانجام در ذيحجة 1343 به ديار يار شتافت.
با هم گنجينه‌هايي از گفتار گرانبار آن عالم رباني را بر مي‌گيريم و ره توشة زندگيمان مي‌كنيم:Read more

تفسير، قرآن، دانشجو

تفسير، قرآن، دانشجو، عنوان مجموعه‏اي است كه جمعي از قرآن‏پژوهان و استادان حوزه و دانشگاه، از سال 78 تاكنون در حال نگارش آن‌اند. اين اثر در ده جلد تنطيم گرديده كه جلد نخست آن به زودي منتشر مي‌شود. مخاطب اصلي اين تفسير، جوانان و به ويژه دانشجويان‌اند كه با نگاه به نيازها، خواست‌ها و ويژگي‏هاي گوناگون اين قشر سامان يافته است.Read more

Syndicate content