try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: یکشنبه, 17 آذر, 1398

شماره 19 - مهر 83

ابعاد جهاني موعود باوري

نام نویسنده: 
دكتر علي موحديان عطار

ابعاد جهاني موعود باوري*Read more

وب معارف

امام زمان(عج)، موعود، مهدويت و ... از موضوعاتي است كه امروزه صفحات و پايگاه‌هاي متعددي از شبكه‌جهاني را، به زبان‌هاي مختلف، به خود اختصاص داده‌است. علي‌رغم رشد چشمگير مطالب اسلامي و به ويژه شيعي در شبكه، كمتر موضوعي را مي‌توان يافت كه تا اين اندازه به آن توجه شده باشد. وجود پايگاه‌هاي متعدد مربوط به اين موضوع، خود، شاهد اين ادعا است. در ادامه تعدادي از پايگاه‌هاي مربوط به موضوع امام زمان(عج) را به اختصار معرفي مي‌كنيم. اميد آنكه مقبول درگاه آن حضرت قرار گيرد.

مسجد جمكران www.jamkaran.infoRead more

غيبت ‏يا غفلت

نام نویسنده: 
سيد مهدي شجاعي

بلاي جانسوز عصر ما غيبت نيست، غفلت است.
حال و روز شيعه در اين عصر، از دو وجه بيرون نيست؛ يا معصوم خاتم را، امام را و ولي‏الله اعظم را محبوب و مقصود و مقتداي خويش مي‏داند، يا سر بر آستان محبوب و مقتدايي ديگر مي‏سايد.
شيعه اگر گمان كند كه حبيب و طبيب و نجات‌‏بخشي جز او در عالم هست، راه به خطا برده و پا از صراط مستقيم تشيع بيرون نهاده است.
شيعه اگر در حضور آب، دل به سراب مي‏سپارد، چگونه نام خود را شيعه مي‏گذارد؟ شيعه بهتر از هر كس مي‏‌فهمد كه «مَن ماتَ و لَم يَعرف اِمامَ زمانه ماتَ مِيته‏الجاهليِه» هركه بميرد و امام زمان خود را نشناسد، به مرگ جاهليت مرده است.Read more

موعود در نهج‏البلاغه

انديشه پيروزي نهايي، تشكيل مدينه فاضله و حكومت واحد جهاني براساس قسط و عدل، آرزوي ديرينه همه ملت‌ها است؛ تا جايي كه طرفداران تمام اديان الهي آينده جهان را از آن خود مي‌دانند.
در اسلام نيز نگرش به آينده و تشكيل حكومت واحد جهاني براساس قسط و عدل و از بين بردن ظلم و جور از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است كه از آن در بينش اسلامي به مهدويت ياد مي‌شود.
اينك نكاتي چند از نهج البلاغه در اين باره:

الف) خالي نبودن زمين از حجت‌هاي الهي
ولم يخل الله سبحانه خلقه من نبي مرسل، او كتاب منزل، او حجه لازمه، أو محجه قائمه1Read more

رهبري كاريزماتيك

نام نویسنده: 
حميد پارسانيا
زیر عنوان: 
رهبري كاريزماتيك؛تحليل انقلاب ايران با الگوي نظري وبر

تحليلي كه بيشتر در دهه اول انقلاب براي تبيين حركت امام مورد استفاده قرار‌گرفت تحليلي بود كه الگوي نظري خود را از نظريه‌پرداز آلماني، «ماكس‌وبر» مي‌گرفت. كساني كه اين تحليل را ارائه مي‌دادند. بيشتر افرادي بودند كه تحصيلات كلاسيك و دانشگاهي خود را در رشته‌هاي علوم اجتماعي گذرانده‌بودند و داراي نوعي علاقه و دلبستگي به انقلاب نيز بودند. اين عده بيشتر وقتي كه در برابر تحليل‌هاي ماركسيستي نسبت به حوادث اجتماعي ايران قرار مي‌گرفتند.Read more

مهدي موعود(عج) در تفاسير

اجتماع اصحاب مهدي موعود(عج)
نمونه، ج 1، ص 503، بقره/ 148

امامت مهدي موعود(عج)
ملاصدرا، ج 4، ص 221، بقره/ 256

انتظار مهدي موعود(عج)
المنار، ج 6، ص 57، نساء/ 159

فلسفه انتظار مهدي موعود(عج)
نمونه، ج 7، ص 384، توبه/ 32

مراد از انتظار مهدي موعود(عج)
نمونه، ج 7، ص 381، توبه/ 32

حكومت مهدي موعود(عج)
كاشف، ج 5، ص 302، انبياء/ 105
الميزان، ج 15، ص 155، نور/ 55
نمونه، ج 14، ص 531، نور/ 55

اهل كتاب در حكومت مهدي موعود(عج)
الجديد، ج 2، ص 473، مائده/ 14
نمونه، ج 2، ص 432، آل عمران/ 55
نمونه، ج 4، ص 319، مائده/ 14

عيسي(ع) در حكومت مهدي موعود(عج)Read more

آخرين دولت

نام نویسنده: 
عباس پسنديده

يكي‌ از مهم‌ترين‌ مسائلي كه در انديشه‌ مهدوي‌ مطرح‌ مي‌شود، مسأله «دولت‌ مهدوي‌» است‌ كه‌ دامنه گسترده‌اي‌ دارد. به‌ همين‌ جهت،‌ در ادبيات‌ ديني‌ به‌ويژه‌ ادبيات‌ شيعه، تعبيرهاي‌ مختلفي‌ از اين‌ دولت‌ صورت گرفته‌‌است‌ كه‌ هر كدام‌ از آنها به‌ يكي‌ از جنبه‌هاي‌ حكومت‌ مهدوي‌ اشاره‌ دارد. برخي‌ تعبيرهايي‌ كه‌ در روايات‌ در مورد دولت‌ و حكومت‌ امام مهدي‌(عج‌) آمده،‌ به‌ شرح‌ زير است‌:
1. «دولت‌ جهاني‌»:‌‌ به‌ قلمرو اين حكومت‌ اشاره دارد؛
2. «دولت‌ عدالت‌»:‌ به گسترش‌ عدالت‌ در زمان‌ حاكميت‌ اين‌ دولت‌ اشاره مي‌كند؛Read more

فقط بايد كار كرد

زیر عنوان: 
گفت‌وگو با يوري گابيس‌اف طلبه اوستيايي مدرسه علميه امام خميني ـ

فقط بايد كار كرد*

اشاره:
مي‌گويد اگر در اوستياي شمالي از كسي بپرسي تو كي هستي مي‌گويد ايراني‌ام.
رايزني فرهنگي ايران فقط يك‌بار در سال 1998 م. آمد آنجا و بعد رابطه قطع شد. حالا خودم مي‌خواهم به‌عنوان نماينده‌ي‌ تشيع بروم آنجا. دعا كنيد موفق شوم.
يوري گابيس اف 49 ساله در اوستيا (منطقه‌اي بين چچن و گرجستان) مهندس‌برق بوده و حالا آمده در ايران طلبه شده‌است. توصيف اميدوارانه‌اش از گذشته و حال از زبان خودش خواندني است.
محمد رضا دهشيريRead more

طاعون ترس

نام نویسنده: 
مكي دومينيك

طاعون ترس*
مكي دومينيك**

اشاره:
جامعه آمريكا امروزه با نوعي ترس و رعب عجيبن شده است، ترس و رعبي كه معلول سياست‌هاي زيركانه دولتمردان اين كشور است. ترس از حملات تروريستي در يكايك مردم اين كشور رخنه كرده و راه حل آن در گروي اقدامات پيشگيرانه و لشكركشي به دشمنان اين جامعه معرفي مي‌شود، تا از سويي توجه جامعه از مشكلات موجود منحرف شود و از سوي ديگر، همگان براي كاهش اين ترس و رعب، به دولتمردان خود پناه برند.Read more

Syndicate content