try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: یکشنبه, 2 آبان, 1400

شماره 87- شهريور و مهر 90

مقالات رسیده

پس از درج فراخوان مقاله در نشرية معارف، در زمينة موضوعات مرتبط با گرايش‌هاي دروس معارف اسلامي، برخي از استادان محترم، مقالات ارزشمندي ارسال نمودند. ضمن تقدير و تشكر از اين عزيزان به استحضار مي‌رسانيم نتيجة ارزيابي كارشناسان به صورت مكتوب به اطلاع مؤلفان محترم خواهد رسيد.
نشرية معارف، ضمن ارج نهادن به تلاش علمي اساتيد محترم، اقدام به درج عناوين مقالات ارسالي و اسامي مؤلفان محترم آنها می‌نمايد و جهت پربارتر شدن نشريه، مشتاقانه در انتظار آثار علمي كلية استادان معارف اسلامي مي‌باشد.

/عنـوان مقـاله/نام مؤلـف/دانشگـاه / شـهر
1./ذوالقرنين در قرآن كريم/دكتر جمال فرزند وحي الهام تقي‌نيا/ايلامRead more

اخبار نهاد

ضيافت الهي با طعم انديشه
گزارشي از برگزاري «طرح ضيافت انديشه»
سال 1390
همزمان با حلول ماه مبارك رمضان، طرح ضيافت انديشه در چهار سطح: «استادان، نخبگان، دانشجويان و تكميلي» و با حضور بيش از چهارده هزار دانشگاهي، توسط نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها، برگزار شد.
الف: «ضيافت انديشه استادان»Read more

اخبار فرهنگي ايران و جهان

گلزاري متفاوت در «بلدالصواریخ»Read more

اخبار علمي

«آشنايي با ادبيات دفاع مقدس» آمد
كتاب «آشنايي با ادبيات دفاع مقدس» نوشته دكتر محمدرضا سنگري توسط بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس چاپ و منتشر شد. اين كتاب به معرفي ادبيات دفاع مقدس، قلمرو‌ها و ساحت ادبيات دفاع مقدس و تعاريف علمي گونه‌هاي ادبي دفاع‌مقدس مي‌پردازد و با طرح نمونه‌ها و نقد و بررسي، اين موضوع را پي‌گيري مي‌كند. اين اثر تصويري اجمالي از همه مقوله‌ها و گونه‌هاي ادبي اين حوزه مانند زندگي‌نامه داستاني، شعر، خاطره و كوتاه‌نگاري را به مخاطب عرضه كرده است.Read more

اخلاق و رويكردهاي گوناگون به آن(قسمت دوم/پاياني)

نام نویسنده: 
آيت الله جوادي آملي (تهيه و تنظيم: گروه اخلاق؛‌ پژوهشگاه علوم وحيانی اسراء)

اشاره
مقولة اخلاق به سبب اهميت موضوع، موجب شده است در علوم مختلف مورد بحث قرار گيرد و متخصّصان علوم با رويكردهاي خاص خود به آن بپردازند.
حكيم فرزانه علامه جوادي آملي در شماره گذشته، دو ديدگاه «فلسفي» و «وحياني» را در مقوله اخلاق مورد واكاوي قرار داد؛ و اينك در واپسين بخش از اين مقاله، «ديدگاه عرفاني» را بررسي مي‌كنند.
معارف

ج)ديدگاه عرفانيRead more

طرحي نو در اندازيم

نام نویسنده: 
حسين مطيع (مدير مركز معارف اسلامي و ادبيات فارسي دانشگاه صنعتي اصفهان و دانشجوي دكتراي مدرسي معارف اسلامي)
زیر عنوان: 
ضرورت "تحول روشي" در ارائه دروس معارف اسلامي

اشاره
در شماره 86 نشريه، مقاله‌اي از حجت‌الاسلام دكتر محمد‌علي رضايي‌‌اصفهاني با عنوان "لزوم تحول سوم در دروس معارف" تقديم شد. در همين راستا، نوشته‌اي از مدير محترم مركز معارف اسلامي و ادبيات فارسي دانشگاه صنعتي اصفهان به دستمان رسيد كه اينك پيشكش منظر و مرآي اهل نظر مي‌شود.
معارف، آماده ادامة اين بحث و نشر ديدگاه‌هاي انتقادي، اصلاحي و يا استعلايي فرهيختگان، به ويژه اساتيد و مدرسان دروس معارف اسلامي است.
معارف
درآمدRead more

تازه‌هاي كتاب درسي دانشگاه‌ها

معاونت پژوهشى دانشگاه معارف اسلامى(مركز تدوين) تازه‌هاي كتاب خود را براي سال تحصيلي جديد دانشگاه‌ها، به شرح ذيل عرضه مي‌كند:

انسان‌شناسي اسلامي
نويسندگان: رضا برنجکار و علي‌نقي خداياري
رويکردهاي مختلفي به انسان‌شناسي وجود دارد؛ يکي از مهم‌ترين آنها انسان‌شناسي ديني است. جامعيت، اتقان و خطاناپذيري، توجه به مبدأ و معاد و توجه همه‌جانبه به ساحت‌هاي وجود انسان از ويژگي‌هاي انسان‌شناسي ديني است. در ميان انسان‌شناسي ديني موجود، انسان‌شناسي اسلامي از امتيازات برتري نسبت به انوع بديل خود برخوردار است؛ كه کتاب حاضر مباحث مربوط به انسان‌شناسي را از ديدگاه قرآن و روايات مورد بررسي قرار مي‌دهد.Read more

نتیجه‌گرایی در اخلاق اسلامی(قسمت ششم/پاياني)

نام نویسنده: 
دكتر حميد رضا مظاهري سيف
زیر عنوان: 
راهكارهاي جذّاب‌سازی و تأثیرگذاری درس اخلاق اسلامی‌

اشاره
نويسنده محترم در قسمت پيشين اين نوشته به "اخلاق آرامش" پرداخته بود و در ضمن آن "ايمان" را به معناي امنيت و آرامش و نيز "حلم"، "ذكر" و "زهد" را مورد واكاوي قرار داده بود. "اخلاق خلاقيت" واپسين قسمت اين سلسله نوشتار است كه تقديم شما مي‌شود.
معارف
اخلاق خلاقيت
معرفت خداوند: خداوند سرچشمة خلاق و نامحدود هستي است كه تمام عالم جلوه‌ها و نشانه‌هاي اوست. كسي‌كه خدا را بشناسد و آياتش را در كتاب آفرينش مطالعه كند، هر پديده‌اي را بسان روزنه‌اي به سوي بي‌نهايت خواهد ديد. هر ذره‌اي گنجينة بي‌پاياني است كه تا ابد براي الهام بخشي و كشف حقايق فرصت مي‌طلبد.Read more

مهندسي در پرتو عنایت الهي

زیر عنوان: 
اندوهيادي از حجت الاسلام والمسلمین استاد محمد مهدی مهندسی

حجت‌الاسلام والمسلمین استاد محمد مهدی مهندسی از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه، روز دوشنبه 27 تيرماه 1390 مطابق با 16 شعبان المعظم 1432 بر اثر سکته قلبی، به دیار باقی شتافت. از آن یار سفر کرده كه استاد گروه اخلاق دانشگاه معارف اسلامی قم و عضو هیأت مدیرة مجمع عالی حکمت اسلامی و کارشناس مذهبی برنامه‏های رادیو و تلویزیون بود خاطره سال‌ها تدریس سطوح عالی فقه و اصول و دروس عالی فلسفه و عرفان در حوزه علمیه و مراکز دانشگاهی و پرورش شاگردان فراوان در کنار تبلیغ شورانگیز و متعهدانه و پاسخگویی به شبهه‌های فکری و فرهنگی جوانان این مرز و بوم، برجاي مانده است.
طلبگی با عنایت الهيRead more

سركار ِسردار (به پاس بانوي فرمانده، خانم دباغ)

خانم مرضیه حدیدچی(دباغ) از زنان مبارز انقلاب اسلامى و از چهره‌های شناخته شده عرصه‌هاي مختلف نظام اسلامی به ويژه دفاع مقدس است. وي كه فعاليت‌ها و حركت‌هاى سياسى خود را از سال 46 آغاز كرده و اين مبارزات را تا پيروزى انقلاب اسلامى ادامه داد و پس از آن نيز در مصدر بسيارى از امور از جمله: فرماندهى سپاه همدان و مسئوليت بسيج خواهران قرار گرفت، در سال 1318 در همدان و در خانواده‌ای مذهبی و فرهنگی متولد شده بود. تحصیلات خود را از مکتب‌خانه آغاز کرد و از معلومات پدر در یادگیری قرآن و نهج‌البلاغه بهرة فراوان برد.Read more

Syndicate content