try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: یکشنبه, 2 آبان, 1400

شماره 85 - خرداد 1390

كتابنامه فارسي ولايت فقيه

برخي از كتاب‌ها و منابع فارسي بحث «ولايت فقيه» عبارتند از:
عنوان-مؤلف-ناشر
ولايت فقيه -امام خميني -مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني
نگاهي گذرا به نظريه ولايت فقيه -محمد تقي مصباح يزدي-مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني
ولايت فقيه،‌ ولايت فقاهت و عدالت -عبدالله جوادي آملي-اسراء
ولايت فقيه -محمد هادي معرفت-التمهيد
نظام ولایت فقیه یا زیربنای حکومت اسلامی-سید علی شفیعی-مؤسسه فرهنگی آیات
دفاع از آرمان‌هاي امام‌خميني: نقد مباني آيت‌الله منتظري درباره ولايت فقيه -محمد باقر هاشمي‌نيا-بوستان كتابRead more

حكم حكومتي و وسعت اختيارات رهبري

درآمد
در بارة وسعت اختيارات ولي‌فقيه يا حاكم اسلامي تعبير خاصي به عنوان "حكم ولايي" يا "حكم سلطاني" و يا "حكم حكومتي" مطرح است؛ به اين معنا كه قدرت و حوزه اختيارات ولي‌فقيه به گونه‌اي است كه فقيه حاكم مي‌تواند در صورت وجود مصلحت براي جامعه اسلامي دستورات و يا احكام ويژه‌اي حتي در خصوص واجبات صادر كند؛ مثل تعطيلي چند ساله حج بعد از حادثه خونين مكه در دهه شصت شمسي به دستور امام خميني(ره) و... .
به نظر مي‌آيد با توجه به برخي وقايع اخير پس از صدور حكم حكومتي مقام معظم رهبري مبني بر ابقاي وزير اطلاعات دولت دهم، يادآوري و بازخواني اين مهم ضروري مي‌نمايد.
معارف
احكام اوليه وثانويهRead more

علي پاتريك پهلوي آزاد شده امام(ره)

زیر عنوان: 
تهيه و تنظيم: ماهنامه معارف

درآمد
تصور اينكه نوة پسري رضاخان كه سردمدار مبارزه با مذهب و پرچمدار «كشف حجاب» و دشمني با هرگونه مظاهر ديني بود، نام فرزندانش را از قرآن به ترتيب «محمد يونس، هود و داوود» انتخاب كند، كافي است تا سرنوشت و زندگي «علي پاتريك پهلوي» براي هر ايراني علاقه‌مند به تاريخ و سياست، جذاب و خواندني باشد.
زندگي و زمانهRead more

حكومت اسلامي در عصر غيبت از منظر آيت الله بهجت

حكومت اسلامي در عصر غيبت از منظر آيت الله بهجت٭Read more

مقالات رسیده

پس از درج فراخوان مقاله در نشرية معارف، در زمينة موضوعات مرتبط با گرايش‌هاي دروس معارف اسلامي، برخي از استادان محترم، مقالات ارزشمندي ارسال نمودند. ضمن تقدير و تشكر از اين عزيزان به استحضار مي‌رسانيم نتيجة ارزيابي كارشناسان به صورت مكتوب به اطلاع مؤلفان محترم خواهد رسيد.
نشرية معارف، ضمن ارج نهادن به تلاش علمي اساتيد محترم، اقدام به درج عناوين مقالات ارسالي و اسامي مؤلفان محترم آنها می‌نمايد و جهت پربارتر شدن نشريه، مشتاقانه در انتظار آثار علمي كلية استادان معارف اسلامي مي‌باشد.
-عنوان مقاله-نام مؤلف-دانشگاه / شهرRead more

اخبار نهاد

همایش کشوری قرآن و سلامت
معاونت تحقیقات و فناوری و گروه معارف اسلامی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با همکاری بنیاد پژوهش‌های قرآنی حوزه و دانشگاه، همایش کشوری قرآن و سلامت را با محوریت قرآن و سلامت جسمانی، قرآن و سلامت روانی، قرآن و سلامت معنوی، قرآن و سلامت اجتماعی، قرآن و محیط زیست، و موضوعات آزاد در این ارتباط برگزار می‌نماید.
آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات: 29 مرداد 1390
پست الکترونیک ( جهت ارسال مقاله): quran@mazums.ac.ar
زمان برگزاری: 4ـ2 آذر ماه 1390.
آدرس دبیرخانه: ساری، کیلومتر 18 جاده خزر آباد، مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم(ص)، دانشکده پزشکی، گروه معارف اسلامی، تلفکس 3543615-0151Read more

اخبار علمي

به يـك ترجمـه ملـي نيـاز داريـمRead more

اخبار فرهنگي ايران و جهان

سحرگاه بعد از فراق حضرت امام(ره)Read more

زن و فرآيند جهاني شدن

زیر عنوان: 
در افق چشم‌انداز بيست ساله

ثريا سلاح‌ورزي1
درآمد
انسان عصر حاضر همان‌طور كه هايدگر فيلسوف معاصر در رسالة معروف خود "پرسش از تكنولوژي"2 مي‌گويد: " انسان در برنامه‌ريزي و اتوماسيون گرفتار شده است" تكنولوژي تعيين‌كننده سمت و سوي زندگي او شده است و او را مجبور مي‌سازد كه خود را با قوانين آن هماهنگ كند. انسان اسير سيطره و غلبة تكنولوژي، انساني است كه از جوهرة جان خالي گشته شيئ‌واره شده و اين پرسش را فراروي خود دارد كه با خود چه كند؟ خودي كه از موطن حقيقي‌ و سرزمين وجودي‌اش ريشه‌كن شده، ارتباطش با ساحت قدس، گسيخته و در چاه ويل جهاني كه درآن ابزارها حكومت مي‌كنند رها گشته است.Read more

ظهور دست خداست!

زیر عنوان: 
به بهانه مستند "ظهور بسيار نزدیک است"

تهيه و تنظيم: ماهنامه معارف
درآمد
اواخر سال گذشته لوح فشرده‌ای با عنوان "ظهور بسيار نزدیک است" وارد بازار شد و با حجمی زیاد و به صورت رایگان دست به دست گشت.
این مستند جنجالی همان‌گونه که از اسم آن پیداست، بیانگر بسيار نزدیک بودن ظهور امام زمان‌(عج) و تطبیق نشانه‌های ظهور بر مصادیق مطرح شده در روایات بوده است. این مستند از آنجا که به موضوع حساس مهدویت و تطبيق مصادیق عصر ظهور با برخي از چهره‌های سیاسی و معنوي حال حاضر پرداخت، به سرعت بر سر زبان‌ها افتاد و بحث‌های گوناگونی را دامن زد.
موضع‌گيري مراجعRead more

Syndicate content