try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: چهارشنبه, 29 خرداد, 1398

شماره 11 - اسفند 81

اخبار فرهنگی

نام نویسنده: 
تدوین: سیدمجتبی مجاهدیان

چهار دهه شکست‌های آل سعودRead more

سؤال از چيستي گوهر و صدف دين

به قلم حضرت آيت‌الله جوادي آملي
بحث از گوهر و صدف دين، از سلسله مباحث فلسفه دين و در قلمرو مباحث دين شناسي است.
در اينجا نكته اساسي اين است كه صدف براي پاسداري از حريم گوهر است و اگر صدف نباشد، درّ و گوهر را حياتي نمي‌ماند. حال اين پرسش اساسي وجود دارد كه آيا دين نيز داراي گوهر و صدف است؟ اگر اينگونه است، گوهر دين و صدف آن كدام است؟
در اين صفحه از پرسمان، برآن شديم تا از نظر حضرت آيت‌الله جوادي آملي در اين زمينه استفاده كنيم مطلب پيش رو اقتباس بخشي از كتاب "دين شناسي" ايشان است كه به همت گروه محترم معارف در اختيار نشريه قرار گرفته است.
الف) تفاسير مختلف از گوهر و صدف دينRead more

چه راهكارهايي را پيشنهاد مي‌كنيد

نام نویسنده: 
محمدرضا قاضي

چندي پيش براي آشنايي با نظرات پرسش شوندگان گزينش علمي اساتيد مصاحبه‌اي با چند تن از ايشان انجام داديم و رؤوس كلي اين نظرات به اداره گزينش ارسال شد. اميدواريم انعكاس اين نظرات به بهتر شدن شيوه‌هاي امتحان بينجامد.
نظر خود را در مورد مصاحبه بيان كنيد.Read more

صريح و روشن! امام و ولايت فقيه

مطلب پيش رو به جز موارد داخل [] بخشي از سخنان و نوشته‌هاي حضرت امام پيرامون ولايت فقيه است كه با بازنويسي مجدد تقديم خوانندگان محترم مي‌گردد.
اسلام دين جامعRead more

گزارشي از نشست عمومي سالانه انجمن معارف اسلامي ايران

گزارش از محمدرضا قاضي
نشست عمومي انجمن علمي معارف ايران روز پنجشنبه 10/11/81 در سالن شهيد بهشتي دانشگاه قم برگزار شد. حجت‌الاسلام اميني رئيس هيأت مديره انجمن ضمن بيان اين نكته كه فعاليت انجمن در دور اول بيشتر در جهت تثبيت انجمن بود گفت: «اگر ما يكي از وظايف مهم انجمن را توليد علمي بدانيم كار چنداني نكرده‌ايم».Read more

آموزه‌ها در يك نگاه

در گفتگويي با حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر محمدتقي دياري بيدگلي از مؤلفان كتاب «آموزه‌هايي از متون قرآن و حديث» اهداف تدوين اين مجموعه تبيين گرديد كه نظر خوانندگان به ويژه استادان محترم متون اسلامي را به آن جلب مي‌نمائيم.
ـ هدف از تدوين كتاب «آموزه‌هايي از متون قرآن و حديث» چيست؟Read more

اخبار اين سو و آن سو

بيستمين و بيست و يكمين جلسه كميته برنامه‌ريزي معارف اسلامي با حضور اعضاي اين كميته برگزار گرديد.
بيستمين جلسه كميته با دستور جلسه زير آغاز شد.
1ـ جايگاه گروه معارف اسلامي در دانشگاه‌ها
2ـ تكليف اقليت‌هاي ديني و مذهبي نسبت به دروس معارف اسلامي.
3ـ روش‌هاي تدريس دروس معارف اسلامي.
4ـ تربيت مدرس دروس معارف اسلامي.
5ـ ارتقاء اساتيد موجود دروس معارف اسلامي.
بنا به مصوبة جلسه قبل قرار بود نامه‌اي از سوي كميته تدوين به دانشگاه‌ها ابلاغ شود كه به صورت آزمايشي جايگاه گروه معارف اسلامي را تعيين نمايد. در اين نامه آمده است:Read more

عوامل تغيير در نگرش‌ها و ارزش‌ها در نسل جوان

در دو شماره گذشته پيرامون مسئله نسل سوم نيازها و خواسته‌هاي آن در دو قالب نظري و مصاحبه با برخي دانشجويان مطرح شد، در اين شماره و شماره آينده نظر برخي اساتيد دانشگاه را جويا شده‌ايم كه از نظر شما خواننده محترم مي‌گذرد، به اين اميد كه دست اندركاران امر برنامه‌ريزي، به اظهار نظر صاحب نظران گوش جان سپارند و به عنوان توشه راهي جهت برنامه‌ريزي بهتر خود از آن استفاده نمايند.
معارف
مصاحبه با دكتر فولادي، عضو هيأت علمي دانشگاه و پژوهشگر برتر سال 1381
ـ به نظر فاصلة زيادي بين نسل سوم انقلاب و نسل‌هاي پيشين موجود است. اصولاً چرا اين شكاف به وجود آمده و براي از بين بردن آنچه بايد كرد؟Read more

كلاس نشاط (4) نگراني براي فردا

رنج نگراني‌هايي كه گاه ما را احاطه مي‌كنند به سه زمان تعلق دارند: گذشته، حال، آينده. بنابر اين ما در هر موقعيت افزون بر نگراني‌هاي زمان حال، رنج‌هاي گذشته و اينده را هم بر روان و اعصاب خود تحميل مي‌كنيم. افسوس بر گذشته و هراس از آينده، هميشه روزگار حال را هم تباه مي‌كند. ترس و هراس‌هاي بيهوده از آنچه ممكن است در آينده رخ دهد يا از گذشته گريبان ما را بگيرد، زمينة استفاده از موقعيت كنوني را هم از ما باز مي‌ستاند. روان هيچ يك از ما چندان ظرفيت ندارد كه هم به مسايل جاري روزانه بپردازند و هم رنج و نگراني گذشته و آينده را كه هيچ معلوم نيست رخ دهد، تحمل كند.Read more

Syndicate content