try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: شنبه, 24 مهر, 1400

شماره 11 - اسفند 81

اخبار فرهنگی

نام نویسنده: 
تدوین: سیدمجتبی مجاهدیان

چهار دهه شکست‌های آل سعودRead more

روش بارش مغزي

نام نویسنده: 
سليمان محمدي
زیر عنوان: 
اگر شما مدير گروه معارف بوديد...

روش بارش مغزي يكي از راهبردهاي حل مسئله است كه مي‌توان با به كارگيري آن دو يا چند انديشه را با يكديگر تلفيق و به انديشه جديدي دست يافت. بر مبناي اين روش، يادگيرنده بايد ابتدا مفاهيم ساده، سپس مفاهيم پيچيده و بعد اصول ساده و سپس اصول پيچيده را بياموزد و سرانجام با تركيب اصول سطح بالا به راه حل مسئله دست يابد.
در جريان حل مسئله مهارت‌هاي ذهني مانند تفكر، تحليل، طبقه‌بندي، استنباط، تلخيص، ارائه راه حل، مقايسه، تفسير و نتيجه‌گيري كردن در فرد تقويت مي‌گردد.
فرايند يادگيري در اين روشRead more

از سازمان وكالت تا فقاهت

نام نویسنده: 
دكتر محمدرضا جباري

شواهد و مستندات تاريخي، حكايت از آن دارند كه از دوران امامت امام صادق(ع) به اين سو، برخي اصحاب و ياران امامان شيعه(ع)، به عنوان نمايندگان يا وكيل‌هاي آنان، در مناطق و نواحي مختلف شيعه نشين وظايفي خاصي را انجام مي‌دادند. بدين لحاظ، مي‌توان امام صادق(ع) را به عنوان مؤسس تشكيلاتي قلمداد كرد كه بعدها، نقش بسيار مهمي را توانست در جامعة شيعي عصر ائمه(ع) ايفا نمايد؛ كه اين نقش و جايگاه، در عصر غيبت صغري، به اوج اهميت و گسترش رسيد.
اسباب و عوامل تعيين نمايندگان يا وكلاء توسط امام صادق و امامان ديگر(ع) را مي‌توان در چند امر خلاصه كرد:
ـ بُعد مسافت بين مناطق شيعه نشين و مراكز استقرار امامان شيعه(ع).Read more

چه راهكارهايي را پيشنهاد مي‌كنيد

نام نویسنده: 
محمدرضا قاضي

چندي پيش براي آشنايي با نظرات پرسش شوندگان گزينش علمي اساتيد مصاحبه‌اي با چند تن از ايشان انجام داديم و رؤوس كلي اين نظرات به اداره گزينش ارسال شد. اميدواريم انعكاس اين نظرات به بهتر شدن شيوه‌هاي امتحان بينجامد.
نظر خود را در مورد مصاحبه بيان كنيد.Read more

سؤال از چيستي گوهر و صدف دين

به قلم حضرت آيت‌الله جوادي آملي
بحث از گوهر و صدف دين، از سلسله مباحث فلسفه دين و در قلمرو مباحث دين شناسي است.
در اينجا نكته اساسي اين است كه صدف براي پاسداري از حريم گوهر است و اگر صدف نباشد، درّ و گوهر را حياتي نمي‌ماند. حال اين پرسش اساسي وجود دارد كه آيا دين نيز داراي گوهر و صدف است؟ اگر اينگونه است، گوهر دين و صدف آن كدام است؟
در اين صفحه از پرسمان، برآن شديم تا از نظر حضرت آيت‌الله جوادي آملي در اين زمينه استفاده كنيم مطلب پيش رو اقتباس بخشي از كتاب "دين شناسي" ايشان است كه به همت گروه محترم معارف در اختيار نشريه قرار گرفته است.
الف) تفاسير مختلف از گوهر و صدف دينRead more

گزارشي از نشست عمومي سالانه انجمن معارف اسلامي ايران

گزارش از محمدرضا قاضي
نشست عمومي انجمن علمي معارف ايران روز پنجشنبه 10/11/81 در سالن شهيد بهشتي دانشگاه قم برگزار شد. حجت‌الاسلام اميني رئيس هيأت مديره انجمن ضمن بيان اين نكته كه فعاليت انجمن در دور اول بيشتر در جهت تثبيت انجمن بود گفت: «اگر ما يكي از وظايف مهم انجمن را توليد علمي بدانيم كار چنداني نكرده‌ايم».Read more

صريح و روشن! امام و ولايت فقيه

مطلب پيش رو به جز موارد داخل [] بخشي از سخنان و نوشته‌هاي حضرت امام پيرامون ولايت فقيه است كه با بازنويسي مجدد تقديم خوانندگان محترم مي‌گردد.
اسلام دين جامعRead more

اخبار اين سو و آن سو

بيستمين و بيست و يكمين جلسه كميته برنامه‌ريزي معارف اسلامي با حضور اعضاي اين كميته برگزار گرديد.
بيستمين جلسه كميته با دستور جلسه زير آغاز شد.
1ـ جايگاه گروه معارف اسلامي در دانشگاه‌ها
2ـ تكليف اقليت‌هاي ديني و مذهبي نسبت به دروس معارف اسلامي.
3ـ روش‌هاي تدريس دروس معارف اسلامي.
4ـ تربيت مدرس دروس معارف اسلامي.
5ـ ارتقاء اساتيد موجود دروس معارف اسلامي.
بنا به مصوبة جلسه قبل قرار بود نامه‌اي از سوي كميته تدوين به دانشگاه‌ها ابلاغ شود كه به صورت آزمايشي جايگاه گروه معارف اسلامي را تعيين نمايد. در اين نامه آمده است:Read more

آموزه‌ها در يك نگاه

در گفتگويي با حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر محمدتقي دياري بيدگلي از مؤلفان كتاب «آموزه‌هايي از متون قرآن و حديث» اهداف تدوين اين مجموعه تبيين گرديد كه نظر خوانندگان به ويژه استادان محترم متون اسلامي را به آن جلب مي‌نمائيم.
ـ هدف از تدوين كتاب «آموزه‌هايي از متون قرآن و حديث» چيست؟Read more

Syndicate content