try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: سه شنبه, 1 مرداد, 1398

اخبار فرهنگي ايران و جهان

Send to friendSend to friend

يك زن، امام جمعه مسجد آكسفورد!
خانم امينة ودود كه 56 ساله و استاد دانشگاه "كامنولث" در ايالت ويرجينياي ايالات متحدة آمريكاست، هنگامي كه پيش‌تر در سال 2005 براي اولين بار به امامت نمازگزاران در نيويورك ايستاد، تهديد به قتل شده بود.
تعدادي از نمازگزاران زن ومرد در شهر اكسفورد بريتانيا، نماز جمعه را به امامت يك زن كه استاد دانشگاه در آمريكا مي‌باشد اقامه كردند.
خانم امينة ودود، كه 30 پيش به دين اسلام گرويده است، پيشنماز حدود 15 زن و مرد در مصلاي مركز"اكسفوردشير ماسونيك" شد.
امينة ودود در مصاحبه‌اي با "گارديان" گفته است چيزي در قرآن و يا حديث وجود ندارد كه مانع انجام اين كار باشد، و حضرت محمد ـ صلى الله عليه وسلم – اين امر را شخصا تجويز كرده است، به طوري كه يك زن را براي امامت جمعي از زنان ومردان تعيين كرده بودند.
وي افزود اين مسأله يك نمايش نيست بلكه به سادگي تمام بايد گفت كه يك حقيقت است، اين بخشي از عادات ورسوم تتطبيق يافته در اسلام است، اسلام نمرده است، ومهم آن است كه زنان (مسلمان) بريتانيايي مسئوليت را بردوش بگيرند وامكان برگزاري نماز به امامت زنان فراهم شود.
شايان ذكر است كه فقط تعداد كمي از زنان در آن نماز جمعه شركت داشتند، پيش از نماز نيز مراسم سخنراني دو ساعته‌اي درباره اسلام و زن برگزار شد كه توسط مركز پژوهش‌هاي اسلامي اكسفورد تنظيم شده بود.
منبع: تابناك

يك ميليون و 200 هزار معتاد در كشور
مديركل پيشگيري، درمان و بازپروري "ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور" اعلام كرد: بر اساس جديدترين آمار، يك ميليون و 200 هزار معتاد در كشور زندگي مي‌كنند.
به گزارش مهر، سعيد صفاتيان، در حاشيه برگزاري "كارگاه آموزشي بين المللي پيشگيري و درمان سوء مصرف مواد مخدر" در گفتگو با خبرنگاران در مهدي شهر استان سمنان گفت: از اين تعداد معتاد، پنج درصد مصرف كننده مواد مخدر صنعتي و توهّم زا هستند.
به گفته اين مقام عاليرتبه ستاد مبارزه با مواد مخدر، درمان معتادان پرخطر و تزريقي، در اولويت كارهاي ستاد است و توسعه مراكز خصوصي درمان اعتياد، از ديگر برنامه‌هاي ستاد مبارزه با مواد مخدر است.
صفاتيان، با بيان اينكه "پيشگيري و درمان، از مهم ترين برنامه‌هاي امسال ستاد مبارزه با مواد مخدر است"، اظهار داشت: نيمي از اعتبارات مبارزه با مواد مخدر نيز به امر پيشگيري و درمان اختصاص يافته است.
مدير كل پيشگيري، درمان و بازپروري ستاد مبارزه با مواد مخدر، با اشاره به رشد اعتبارات ستاد مبارزه با مواد مخدر در مقايسه با سال گذشته گفت: بيش از 800 مركز درماني خصوصي در كشور، فعال است كه در نظر داريم 250 مركز ديگر ايجاد شود.
صفاتيان تصريح كرد: 35 ميليون نفر در جهان به مواد صنعتي و توهّم زا اعتياد دارند.
منبع: مهر
15 سال؛ متوسط سن جرم در ايران
عضو كميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي گفت: متوسط سن جرم از 40 سالگي به 15 سال كاهش يافته است و يكي از علل آن در نحوه برخورد دستگاه‌هاي ذيربط با مجرمان است.
محمود احمدي با اشاره به نقش طرح‌هايي چون طرح امنيت اجتماعي در فرآيند الگوپذيري جوانان و نوجوانان اضافه كرد: اجراي هر طرحي در جامعه در صورتي كه مقطعي باشد با شكست روبرو مي‌شود وحتي ممكن است نقش معكوس داشته باشد؛ اما اگر اين طرح‌ها ادامه داشته باشد، مي‌تواند با گذشت زمان عمليات‌هاي پليسي جاي خود را به اقدامات فرهنگي بدهد.
نماينده مردم شازند در مجلس اظهار داشت: با وجود آنكه پليس مجري قانون است اگر قوانين را به صورت كامل اجرا نكنيم در آن صورت نيروي انتظامي تبديل به يك شير بي دندان مي‌شود. عضو كميسون امنيت ملي مجلس هشتم با اشاره به افزايش جرائم به عنف گفت: در حال حاضر سلاح سرد در انواع مختلف آن به راحتي خريد و فروش مي‌شود و در اختيار مجرمان قرار مي‌گيرد و مجرمان به راحتي از آن براي اعمال مجرمانه خود از آنها استفاده مي‌كنند و به دليل نقصان‌هاي موجود در چرخه قضايي كشور، اين افراد پس از دستگيري توسط پليس به راحتي آزاد مي‌شوند و مجرمان به اين باوررسيده اند كه قوانين قضايي امري تشريفاتي هستند. وي ادامه داد: روحيه امر به معروف ميان مردم از بين رفته است و بايد با اجراي كامل و مناسب طرح‌هايي نظير طرح ارتقاي امنيت اجتماعي مشاركت مردم را در اين رابطه جلب كرد.
منبع: مهر

موعود گرايي در هاليـوود
نشست بررسي "موعود گرايي در سينماي هاليوود" با حضور دكتر سيدمحمد حسين هاشمي رايزن فرهنگي ايران، پرفسور انيس الزمان استاد دانشگاه داكا و معين الدين خالد منتقد هنري از مركز هنرهاي شرقي و جمعي از علاقه‌مندان و كارآموزان فيلم و سينما برگزار شد. در اين نشست ابتدا دكتر هاشمي به تبيين مفهوم "موعود گرايي" و "نجات و رستگاري" بشر در قرآن و كتاب‌هاي آسماني پرداخت. وي در بخشي از سخنان خود اميد به آينده بهتر را جزو اشتراكات بشري دانست و با اشاره به آياتي از قرآن كه در آن از "استخلاف" انسان در زمين ياد مي‌شود، گفت: ارتقاي بشر به مرحله خلافت الهي و وارث شدن در زمين بيانگر حاكميت خير و آينده بهتر انسان و نجات او است. هاشمي سپس با اشاره به توليدات فيلمسازان يهودي و مسيحي در هاليوود بر مبناي ايده‌ انسان برتر و منجي، گفت: آنان ايده‌ نجات را مصادره به مطلوب كرده‌، به نفع خود از آن بهره‌برداري و آن را با آمدن حضرت مسيح(ع) گره زده‌اند تا هرگونه موعود گرايي خلاف آن را غيرواقعي بدانند. وي افزود: منجي گرايي در فيلم‌هاي هاليوود مانند امگا كد 2، ماتريكس، مجموعه‌هاي سوپرمن، بتمن، اسپايدرمن همگي يك هدف اصلي را دنبال مي‌كنند و آن اينكه بقبولانند منجي فقط غرب و غربي است و آن ‌هم يا گلوساكسون يا يهودي و لذا به طور غيرمستقيم به نسل جوان و شيفته‌ اين فيلم‌ها تلقين مي‌شود به هر سوي ديگر بروند يا نابود مي‌شوند و يا به بردگي شيطان در‌ مي‌آيند. رايزن فرهنگي ايران در بنگلادش در پايان با اشاره به استفاده هنرمندانه از سينما به عنوان يك ابزار تبليغي توسط زراندوزان و سياست‌گذاران غربي در راستاي اهداف شوم خود كه بي‌هويت كردن و مسخ ديگران و برتر نشان دادن غرب و غربيان است، گفت: هنرمندان و سينماگران متعهد مسلمان و شرقي نيز مي‌توانند از خلاقيت هنري و زبان سينما در راستاي گسترش فرهنگ خود و مبارزه با اين هويت زدايي اقدام كنند.
منبع: ماهنامه حكمت و معرفت

نامه دانشگاهيان ايران به ملك عبدالله
200‬ تن از روسا و استادان دانشگاه‌هاي ايران در نامه‌اي به ملك عبداله، رعايت موازين بين‌المللي و رسوم ميهمان نوازي و جلوگيري از توهين و بي حرمتي به زائران و برخورد با ماموران و متوليان متخلف حرمين شريفين را خواستار شدند.
‪‬اين استادان ضمن توصيه به مرمت و بازسازي آثار تخريب شده اسلامي در سرزمين وحي، آورده‌اند: همان طور كه استحضار داريد امروز دنياي علم با اذعان به جايگاه ممتاز و برجسته ميراث كهن فرهنگي وتاريخي جهان اسلام در شكل‌گيري تمدن نوين بر حفظ و پاسداري از آن اصرار مي‌ورزد، در چنين فضايي متاسفانه شاهد تخريب و محو آثار كهن تاريخي و ميراث گرانبهاي فرهنگي جهان اسلام در سرزمين وحي مي‌باشيم. لذا از حضرتعالي مصرانه درخواست مي‌شود به منظور حراست از اين سرمايه عظيم و بي‌بديل واحترام به ميليون‌ها مسلمان دلباخته پيامبر اعظم ـ صلي الله عليه واله و سلم ـ و اهل بيت مكرم و صحانه برجسته او دستور مرمت و بازسازي آثار تخريب شده اسلامي در سرزمين وحي به ويژه در مكه مكرمه و مدينه منوره و جنه البقيع را صادر فرماييد.
منبع: شهاب نيوز

گسترش سوال برانگيز فرقه‌هاي توطئه‌گر در ايران!
تهي كردن مجالس مذهبي از محتواي ديني، طرح شبهات و مباحث در شكل و قالب فلسفي و خارج كردن روحانيت و مرجعيت از محوريت امور ديني، از برنامه‌هاي دشمنان است كه در سال‌هاي اخير شدت گرفته است.
در گردهمايي ائمه جمعه سراسر كشور، حجت الاسلام والمسلمين نبوي اظهار داشت: تمام فرقه‌هاي ايران به شدت فعال شده‌اند و حمايت‌هاي چند جانبه از آنها سوال برانگيز است. معاون تبليغ حوزه علميه، پشتيباني جريانات خارجي از اين برنامه‌ها را بي‌‌ترديد دانست و تصريح كرد: ما مخالف وحدت نيستيم ولي به واسطه وحدت، سردمداران فرقه‌هاي توطئه‌گر در حاشيه امن قرار گرفته‌اند.
وي با اشاره به رشد جمعيت فرقه‌هاي مذهبي در كشور اظهار داشت: متاسفانه در برخي از مناطق شيعي كشور دچار، ركود جمعيت شده‌ايم و اين يك خطر جدي است.
حجت الاسلام والمسلمين نبوي خاطرنشان كرد: اخيراً حتي بهائيت كه به هيچ وجه رسميتي ندارند، به شدت فعاليت مي‌كنند. وي گفت: بي‌تفاوتي اجتماعي و گسترش فساد از مولفه‌هايي است كه در فعاليت‌هاي تبليغي دشمنان مورد توجه قرار گرفته است.
معاون تبليغ حوزه علميه افزود: قديس‌سازي هنرمندان، تضييع فرصت‌هاي تبليغي روحانيون و هنجارسازي ناهنجاري‌ها از ديگر فعاليت‌هاي آنان است.
وي با بيان اينكه هجرت بلند مدت وكوتاه مدت، راه‌اندازي حوزه‌هاي سفيران هدايت و راه‌اندازي بخش فرقه‌ها و اديان از فعاليت‌هاي معاونت تبليغ حوزه است، گفت: همكاري با آموزش و پرورش در زمينه آموزش معلمان، نقد كتب آموزشي و پرورشي، تدوين طرح تربيتي مدارس و اعزام مبلغ به مدارس در حال انجام است.
منبع: شيعه نيوز
امام زمان‌هاي دروغين در سايه غرب!
يك نشريه آلماني از پيشروي مساجد اروپا و مخصوصا آلمان از كوچه‌هاي فرعي به بلوار و خيابان‌هاي اصلي خبر داد. به گزارش نشريه "اشپيگل" چاپ آلمان، يكي از اين سري مساجد از كوچه‌هاي فرعي شهر برلين كه مدتها اقامتگاه كمونيست‌ها بود به بلوار اصلي خيابان‌هاينرزدورف واقع در شرق اين شهر منتقل شده اند.
اين خبر احتمالاً بايد براي مسلمانان خوشحال كننده باشد و آنرا به قدرت گرفتن مجدد دين اسلام در اروپا بدانند اما، اما واقعيت اينجاست كه اين گونه مساجد پيش از آنكه مبلغ و معرف چهره واقعي اسلام باشند، از منابع جريانات انحرافي سرچشمه مي‌گيرند!
در حالي كه دولت‌هاي غربي سالها از صدور مجوز براي احداث مساجد در خيابان‌هاي شهرهايشان ممانعت مي‌كردند، با گسترش فعاليت گروهي به نام "احمديه"، ممنوعيت قبلي رفع شد و حالا به جاي حاشيه شهرها و فرعي‌هاي كم تردد غرب، خيابان‌هاي اصلي اروپا پذيراي اين گروه از مسلمانان شده است.
گروه احمديه از سال 1888 ميلادي كار خود را در هند و بعد در انگليس آغاز كرد و هم اكنون دفتر اصلي آنها در لندن قرار دارد. "ميرزا غلام احمد"، بنيانگذار احمديه كه خودش را "امام زمان" معرفي مي‌كرد. در چهل سالگى اعلام كرد مورد وحى و الهام الهى قرار دارد و از كسانى است كه خداوند هر صد سال يكى از آنها را برمى‏انگيزد تا دين اسلام را تجديد كند! در حال حاضر اعضاي گروه احمديه در 190 كشور دنيا موفق به ساخت مسجد شده اند و نكته جالب اينجاست كه بدون دريافت كمك‌هاي دولتي، اقدام به اين كار مي‌كنند.
نكته جالب توجه اينكه با وجود دوربين‌هاي مخفي كنترل كننده آمد و شد شهروندان در خيابان‌هاي انگليس، محدوده زندگي پيروان مذهب ساختگي احمديه فاقد اينگونه دستگاه‌هاست!
منبع: عصر ايران

شعار ضد هلوكاست بر ديوار‌هاي رم
شعار نوشته‌اي با مضمون "هولوكاست بزرگترين دروغ تاريخ است"، بر روي ديوار يكي از خيابان‌هاي اصلي شهر رم پايتخت ايتاليا، نصب شد.
اين شعار به مناسبت شصت و پنجمين سالگرد بازداشت يهوديان رم به دست نازي‌ها به همراه صليب‌هاي شكسته و با امضاي گروهي با عنوان "ميليتيا" بر روي اين ديوار نقش بسته بود.
روز 25 سپتامبر(4 مهر) گذشته نيز شعار مشابه ديگري در گورستان يهوديان در شهر رم بر روي ديوار چسبانده شده بود. شهرداري رم بلافاصله نسبت به برداشتن اين شعار از روي ديوار اقدام كرد
منبع: رجانيوز

سابقه استفاده از حيوانات جاسوسي!
دستگيري كبوتران جاسوسي توسط ايران كه چندي پيش اتفاق افتاد اولين استفاده از حيوانات به عنوان جاسوس نبود. به گزارش پايگاه خبري بلومبرگ، اين كبوتران در محدوده نطنز نزديك به يكي از مراكز غني‌سازي اورانيم ايران به دام افتاده‌اند.
بنابراين گزارش يكي از كبوتران نزديك شهر كاشان حوالي يكي از مراكز گلاب گيري به دام افتاده است. به نقل از گزارش آژانس خبري AFP هر دو كبوتر داراي يك حلقه فلزي و نخ نامرئي در بدنشان بوند. البته اين اولين بار نيست كه از حيوانات براي اهداف جاسوسي در ايران استفاده مي‌شود. در جولاي 2007 نيز گزارشي مبني بر دستگيري 14 موش‌خرما مشكوك به جاسوسي منتشر شد.
اين منبع با ذكر تاريخچه‌اي از سو استفاده از حيوانات براي اهداف جاسوسي اعلام كرد، مدت طولاني‌ است كه از حيوانات براي مقاصد نظامي و اطلاعاتي استفاده مي‌شود؛ در كويت از دلفين‌ها براي كشف مين‌ها و پرنده‌هاي كوچكي كه توسط آمريكايي‌ها براي كشف سلاح‌هاي شيميايي آموزش ديده بودند استفاده شده است. در طول جنگ جهاني دوم نيز بريتانيا به 32 كبوتر مدال شجاعت داد.
منبع: فردانيوز
رواج پديده دو آپارتماني در بين زوج‌هاي غربي!
در حالي كه آمار ازدواج در جوامع غربي رو به كاهش است، پديده جديدي در ميان زوج‌هاي جوان ظهور كرده و آن تمايل براي داشتن آپارتمان از سوي هر كدام از زوجين است! به گزارش دي ولت، اين ميل بيش از هر كجا در شهرهاي بزرگ ديده مي‌شود. در اين شهرها افراد پس از يك هفته كار سخت، دوست دارند تعطيلات خود را با علايق و افراد مورد علاقه شان بگذرانند و در عين حال نيز موجبات بر انگيخته شدن حسادت همسرشان فراهم نشود!
بنابر آمار موجود از سال 1992 تاكنون شمار زوج‌هايي كه به صورت جداگانه و در دو آپارتمان زندگي مي‌كنند از 6/11 درصد به 4/13 درصد رسيده و اين روش كه سابقا ويژه افراد بخصوصي بود امروزه به صورت عمومي در آمده است. اين آمار تنها شامل زوج‌هاي ازدواج كرده است و جواناني را كه بدون ازدواج با يكديگر به صورت هم خانه‌اي زندگي مي‌كنند در بر نمي گيرد.
اما نكته‌اي كه در گسترش پديده مذكور نقش داشته وجهه روشنفكرانه و متمدنانه آن است. "سيمون دوبوار و همسرش ژان پل سارتر" و "وودي آلن و ميافارو" دو نمونه از زوج‌هاي معروفي هستند كه پيش‌تر چنين سبكي را برگزيده بودند و از آن به عنوان "روشنگر روابط" ياد مي‌كردند.
به اعتقاد چنين كساني نزديكي و ديدار روزانه زوجين با همديگر عشق و نياز جنسي را كور مي‌كند. شايد اين موضوع نيز يكي از دلايل همه گير شدن زندگي‌هاي جداگانه باشد. اما اگر اين ادعا درست باشد، بايد درصد زيادي از زوج‌هايي كه با هم زندگي مي‌كنند فاقد عشق و ميل جنسي باشند و آيا به راستي اين چنين است؟
گسترش داشتن دو آپارتمان براي هر يك از زوجين در غرب در حالي فراگير شده كه بي بند و باري‌هاي جنسي و داشتن شركاي جنسي متعدد به بيشترين حد خود در اين سال‌ها رسيده است
منبع: برنا

كنترل پروژه اغتشاش توسط رحيم‌پور ازغدي
جواب‌هاي قاطع حسن رحيم‌پور ازغدي، پروژه اغتشاش اعضاي طيف علامه دفتر تحكيم را در دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي به طور كامل ناكام گذاشت.
حسن رحيم پور ازغدي در مراسمي تحت عنوان «اصولگرايي اما كدام اصول؟» به دعوت بسيج دانشجويي در دانشگاه خواجه نصير تهران در جمع دانشجويان اين دانشگاه به ايراد سخنراني پرداخت. در اواسط اين مراسم تعدادي از عناصر طيف غيرقانوني و افراطي علامه دفتر تحكيم قصد داشتند مراسم را به اغتشاش بكشانند كه سخنان قاطع رحيم پور ازغدي اين تلاش‌ها را به طور كامل با ناكامي مواجه كرد.
يكي از اغتشاش كنندگان، پلاكاردي همسو با شعارهاي منافقين در دست داشت كه رحيم‌پور ازغدي پس از ديدن اين پلاكارد، خطاب به حضار گفت: آن آقاي ابلهي كه اين پلاكارد را در دست گرفته، به احتمال زياد جاهل است چرا كه نمي‌داند با اين كار خود از گروه تروريستي منافقيني حمايت مي‌كند كه از سال 61 تا 67 پانزده هزار بي‌گناه را در خيابان‌هاي تهران و ديگر شهرها ترور ‌كردند.
اين استاد دانشگاه با بيان اينكه اين فرد، چون آن ماجراها را نمي‌داند، اين پلاكارد را بالاي دست خود گرفته‌ است، خاطر نشان كرد: مطمئن هستم خود اين فرد هم نمي‌داند كه از چه كسي حمايت مي‌كند، بلكه عده‌اي به او گفته‌اند اين پلاكارد را در اين مراسم بالا ببرد و او نيز از روي جهالت اين كار را مي‌كند. وي تاكيد كرد: اين عده‌اي كه نظم مراسم را به هم مي‌زنند از قاتلين شهيداني مانند دستغيب، رجايي، بهشتي و مدني دفاع مي‌كنند. رحيم پور ازغدي افزود: منافقين كساني بودند كه در سال 58 و 59 جنگ‌هاي تجزيه طلبانه‌اي را در كردستان، آذربايجان، تركمن صحرا و ديگر شهرها به راه انداختند و اينها همان كساني بودند كه در ماه رمضان يكي از سال‌هاي اوايل دهه شصت با حمله به خانه يك فرد بسيجي كه تنها جرمش حزب اللهي بودن و حضور در جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل بود، سر سفره افطار، سر فرزندانش را با تيغ موكت‌بري بريدند.
اين استاد دانشگاه در ادامه سخنان خود به جاسوسي منافقين براي صدام در جنگ تحميلي و نيز برخي ديگر از جنايت‌هاي ددمنشانه آنها از جمله به گلوله بستن مجروحان در بيمارستان‌ها و نيز به شهادت رساندن 72 تن از نيروهاي انقلاب اشاره كرد و گفت: اين اخلال‌گران مراسم از روي جهالت از تروريست‌هايي دفاع مي‌كنند كه از سال 60 و 61 تا آخر جنگ در خيابان‌ها مي‌گشتند و هر دختر و پسر حزب‌اللهي را بدون اينكه حتي بدانند اين شخص كيست به مسلسل مي‌بستند و حتي در مغازه‌هايي كه عكس امام(ره) بر روي ديوار آن نصب بود، نارنجك مي‌انداختند.
وي با بيان اينكه در همان سال‌ها از اتاق‌هاي منافقين در دانشگاه تهران اسلحه و مسلسل كشف شد، تاكيد كرد: اين اخلاگران مراسم امروز برنامه دارند تا در دانشگاه‌ها و در مراسم‌هاي مختلف آشوب به پا كنند و من حتي 2 نفر از همين‌ها را در جلسه‌اي كه در دانشگاه هنر داشتم ديدم. رحيم‌پور ازغدي اين حركت اخلالگران را يك رفتار استاليني خواند و گفت: رفتار استاليني يعني همين كه 10 نفر در مراسمي كه بانيان آن كسان ديگري هستند و موضوع ديگري دارد، وارد شوند و بر خلاف نظر و راي اكثريت جلسه را به هم بزنند.
وي تأكيد كرد: اين بزرگترين افتخار براي جمهوري اسلامي است كه اين افراد كه حتي كارهايي در حمايت از منافقين انجام مي‌‌دهند مي‌توانند راحت حرفشان را بزنند.
بر اساس اين گزارش سخنان رحيم پور ازغدي كه تشويق و تكبير پي‌درپي دانشجويان حاضر در جلسه را به همراه داشت، موجب شد تا افراد اختلالگر به طور كامل ناكام مانده و پلاكاردهاي خود را پائين بياورند.
منبع: بازتاب آنلاين
ديدار منتشر نشده با آيت الله سبحاني
چندي پيش يكي از مقامات عالي رتبه نظام طي سفري به قم با آيت الله سبحاني ديدار مي‌كنند. بنا به اظهارات يك منبع آگاه، دراين ديدار دوساعته اين مقام عالي رتبه نظام خطاب به آيت الله سبحاني مي‌گويند: وقتي رساله شما منتشر شد، ما هم خوشحال شديم هم نگران. نگراني از اين كه نكند مسئوليت مرجعيت كارهاي علمي و تحقيقي قوي كه از شما منتشر مي‌شد را متوقف كند تا اين كه اخيراً كتابي در علم كلام از شما به دستم رسيد و نگرانيم مرتفع شد و ديدم شما همان روند محققانه علمي گذشته را كماكان داريد و به دوستان عرض كردم علم كلام يعني اين!
گفتني است كه آيت الله جعفر سبحاني از جمله علما و انديشمنداني است كه در بيشتر رشته‌هاي علوم اسلامي آثار ماندگاري را به يادگار گذاشته اند و بيش از يكسال است كه رساله توضيح المسائل ايشان كه سرآغاز دوران مرجعيت فقهي ايشان به شمار مي‌رود، در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.
منبع: ابنا
دعوتنامه‌ها را نگشاده، بستم
دكتر فرزاد جمشيدي مجري تواناي صدا وسيما كه شهرت خود را مديون برنامه‌هاي سحري ماه مبارك رمضان است، طي يادداشتي در واكنش به دعوت شبكه‌هاي خارجي از ايشان نوشت:
«... از شما سوال مي‌كنم آيا مي‌توان معنويت سحر گاهان ايران را در جاي ديگري جستجو كرد؟ راستي چه عمري بايد از يك «مجري تلويزيون» سپري شود تا لياقت پيدا كند در «صميميت سيال» سحر با مردم كشورش سخن بگويد ؟ اين طلاي ناب احساس و اخلاص مردم را كه با يك رطب «ربنا» كامشان شيرين مي‌شود و با يك التماس دعا، دست اعتقادشان را به نخل اعتماد بر نامه‌اي تلويزيوني، مي‌سپارند، با چه عياري (جز انصراف) بايد سنجيد؟
نه … اشتباه نمي‌كنم ! هنوز جيب عاطفه‌ام از نُقل «حمد و صلوات» بينندگان سحري، سر شار است. هنوز آمپول چند عكس و مصاحبه، آنقدر بيهوشم نكرده كه فراموش كنم با جليقه‌هاي همين صدا و سيما، پرستوي نشاندار مدينه و مكه شدم. و دور از منظومه جوانمردي است اگر فراموش كرده باشم حج من مشروط و وامدار اين سازمان بوده و... اگر من نگويم، لبان ميكروفون‌ها و چشمان دوربين‌ها گواهي خواهند داد كه چون بچه محل جام جم بودم ودر بهار جواني، سبزه زيارت كربلا و بيت عتيق خدا در باغچه عمرم روييد. دعوتنامه‌ها را نگشاده، بستم...»
منبع: فردانيوز

«اكنكار» و «اوشو» بي بهره از آموزه‌هاي الهي
حجت‌الاسلام و المسلمين «عبدالحسين خسروپناه»، عضو هيأت علمي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي، پيرامون فعاليت‌هاي فرق عرفاني در ايران گفت: چهار دسته فرقه فعال در ايران عبارتند از: 1. عرفان‌هاي شرقي كه از هندوستان و چين وارد شده‌اند. 2.آيين‌هايي كه از غرب وارد شده‌اند، مانند عرفان سرخ‌پوستي 3. عرفان‌هايي كه گرچه از غرب و شرق وارد شده‌اند؛ ولي منشأ الهي دارند مانند عرفان مسيحي 4. عرفان‌هاي بومي كه تعبير به فرق صوفي مي‌شوند. از اين ميان، عرفان «اكنكار» و عرفان «سرخ پوستي» بسيار فعال و عرفان «اوشو» از خطرناك‌ترين عرفان‌هاي وارداتي از غرب است.
وي در مورد فعاليت فرقه «اكنكار» گفت: عرفان «اكنكار» در تهران به خصوص در دبيرستان‌هاي استعدادهاي درخشان و برخي ديگر از شهرها، همچون تبريز و اصفهان داراي فعاليت‌هاي زيادي است. مؤلف «جريان‌هاي فكري ايران معاصر»، نحوه سير و سلوك اين عرفان را چنين بيان كرد: رهبران اين فرقه، منزل به منزل براي پيروان خود دستورالعمل صادر مي‌كنند و ادعاي وصول به صوت و نور خداوند را دارند! وي در مورد جايگاه توحيد و پايبندي به شريعت در اين عرفان اظهار كرد: خداي معرفي شده در عرفان اكنكار با خداي تعريف شده در دين اسلام بسيار تفاوت دارد و نيز اين عرفان شريعت‌گريز است؛ در واقع، اكنكار هيچ بهره‌اي از شريعت يا آيين‌هاي الهي و آسماني نبرده است.
عضو هيأت علمي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي، طراح عرفان سرخ‌پوستي را «پائلو كوئيلو» دانست و گفت: وي در سال 1379 در سفرش به تهران اظهار كرد كه اسقبال بي‌نظيري از وي در ايران شده است كه اين نشان از مطالعه آثار و نفوذ افكار اين شخص در ميان اقشار مختلف جامعه علي‌الخصوص جوانان دارد. اكنون نيز كتاب‌هاي اين شخص با ترجمه‌هاي مختلف منتشر مي‌شود.«پائلو كوئيلو» آموزه‌هاي عشق، محبت و... را بسيار مورد تأكيد قرار مي‌دهد.
عبدالحسين خسروپناه عرفان «اوشو» را از خطرناك‌ترين عرفان‌هاي وارداتي دانست و تأكيد كرد: كتاب‌هاي «راجنيس باگوان» معروف به «اوشو»، تا يك سال و نيم پيش اجازه چا‌پ داشت. البته كتاب‌هايش با چاپ‌هاي قبلي هنوز تجديد چاپ مي‌شوند و از مجموع 650 كتاب او كه مجموع هفت هزار سخنرانيش است، تقريبا حدود هشتاد كتاب وي به فارسي ترجمه شده است و البته برخي از كتب ترجمه شده به فارسي اين شخص مانند كتاب «سكس و فراآگاهي» در هند چاپ شده است.
مدرس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در مورد عرفان‌هاي متأثر از علوم فراروان‌شناختي خاطرنشان كرد: اين عرفان‌هاي متأثر از علوم فراروان‌شناختي هم‌اكنون در كشور داري فعاليت بسياري هستند و به عنوان مهارت‌هاي معنوي مانند هيپنوتيزم و يا به عنوان ورزش‌هاي رزمي مانند يوگا به ترويج افكار خود مي‌پردازند.
منبع:‌ ايكنا
جايگاه و اختيارات رئيس جمهور آمريكا
رئيس جمهور آمريكا از بسياري از جنبه‌ها رئيس است؛ رئيس كشور، رئيس حزب، فرمانده كل نيروهاي مسلح، رئيس هيات دولت و طراح اصلي لايحه‌هاي پيشنهادي. او همچنين، تجلي قدرت و اقتدار ملت آمريكا است. مسئوليت نهايي امور خارجي و بيشتر امور داخلي ايالات متحده به مدت چهار سال يا بيشتر بر دوش اين شخص منحصربه‌فرد است، اما دقيقاً رئيس‌جمهور چه مقدار قدرتمند است؟ اختيارات او براي انجام كامل وظايف سياسي‌اش چيست؟ محدوديت‌هاي قدرت او كدامند؟
به طور قطع، اينكه ماهيت رياست جمهوري در هر زمان تا حد زيادي بسته به شخصيت رئيس جمهور وقت است، امري صحيح است. به سخن ديگر، مردان بزرگ رؤساي جمهور بزرگي مي‌شوند. امكان دارد شخصيت رئيس جمهور تاثير قابل ملاحظه‌اي بر روند روزانه سياستگذاري ايجاد كند، اما محدوديت‌هاي نهادي واقعي درباره او وجود دارد: اموري كه مي‌تواند و اموري كه نمي‌تواند انجام دهد، به علاوه اموري كه نمي‌تواند از انجام آن شانه خالي كند. در شرايطي خاص يك رئيس جمهور مي‌تواند كشور را در مسير جديدي قرار دهد، سياست جديد اقتصادي در پيش گيرد، سبب جهت گيري جديد در سياست خارجي شود و تغييرات عظيم اجتماعي را بنيان نهد، اما او هميشه در معرض محدوديت‌هاي واقعي نهادي و سياسي قرار دارد.
براي ارزيابي قدرت رئيس جمهور، بايد به مقام رياست جمهوري از زواياي گوناگوني از جمله با توجه به مسائل داخلي و خارجي و در نظر گرفتن روابطش با كابينه، ديگر مشاوران، كنگره، نظام حزبي، گروه‌هاي فشار و دادگاه‌ها نگريست. فعاليت رئيس جمهور بين دو سر طيف متغير است؛ از يك سو، اعمال قدرت شگفت انگيزي كه شخصي است و به نظر مي‌رسد بدون نظارت صورت مي‌گيرد و از سوي ديگر با نظارت تعداد قابل ملاحظه‌اي از ناظران قانون اساسي، مانند ديگر موارد، با عبارت‌هايي بسيار كلي به رئيس جمهور اختياراتي اعطا كرده است.
مهمترين ماده قانون اساسي در اين رابطه اذعان مي‌دارد: «قدرت اجرايي به رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا تفويض مي‌شود.» محتوا و معناي اين جمله صريح، از سال 1789 توسط مجموعه‌اي از اقدامات به وسيله تصميمات دادگاه عالي تكميل شد. با اين حال، قانون اساسي نقش بالاترين مقام اجرايي را افزايش داده است. او همچنين، فرمانده كل ارتش و نيروي دريايي ايالات متحده و نيروي مقاومت ملي ايالات مختلف، در زمان فراخواني آنها به خدمت سربازي ايالات متحده است. او مي‌تواند نظر كتبي مقامات عالي رتبه هر يك از دستگاه‌هاي اجرايي را جويا شود، همچنين حق تعليق مجازات يا عفو افراد در موارد مختلف قوانين ايالات متحده، جز در مورد اعلام جرم عليه مقامات دولتي، به وي اعطا شده است. اختيارات مهم ديگري كه به رئيس جمهور واگذار شده، اختيار امضاي معاهدات مشروط به تصويب اكثريت دوسوم سنا و نصب سفيران و ديگر نمايندگان ديپلماتيك و كنسول‌ها، قضات ديوان عالي ايالات متحده، مشروط به تاييد سناست. با وجود اين، كنگره مي‌تواند به نحوي كه شايسته بداند، به رئيس جمهور اجازه دهد به تنهايي عمل كرده و مقامات رده پايين را طبق تشخيص خود منصوب كند، امروزه تعداد زيادي از انتصابات مقامات به اين شكل صورت مي‌گيرد.
براساس نظر بنيانگذاران درباره تفكيك قوا، رئيس جمهور هيچ نقش مثبتي در فرآيند قانونگذاري ندارد و تنها وظيفه ارائه اطلاعات درباره وضعيت اتحاديه ايالات را به كنگره عهده‌دار است و همچنين قوانيني را كه مدنظر كنگره بوده و او آنها را ضروري مي‌پندارد، به كنگره پيشنهاد مي‌كند. او مي‌تواند هر دو مجلس كنگره را براي جلسه اضطراري فراخواند و نيز مي‌تواند در صورت بروز اختلاف در مورد دوره فترت آنها را تعطيل كند (مورد آخر تاكنون اتفاق نيفتاده است). او قدرت انحلال كنگره را ندارد، در حالي كه چنين اقدامي در نظام پارلماني آخرين ابزار تنبيهي به شمار مي‌آيد.
به او جهت نظارت بر قانونگذاري حق وتوي قوانين اعطا شده است كه كنگره مي‌تواند وتوي او را با راي اكثريت دوسوم هر دو مجلس كنگره لغو كند.
بنيانگذاران آمريكا مسلماً با اعطاي چنين اختياراتي در سال 1787 قصد نداشتند شاخص‌ترين مقام رياست جمهوري در قرن بيستم را به وجود آورند. بسياري از آنها رئيس جمهوري را يك مقام اجرايي صرف كه صادقانه فرمان‌هاي قوه مقننه را اجرا مي‌كند، در نظر داشتند. ديگران رئيس جمهور قدرتمندتري مي‌خواستند كه قادر به نظارت بر تمايلات خطرناك دموكراتيك قوه مقننه باشد، ولي هيچ كدام پيش‌بيني نمي‌كردند رئيس جمهور در سياست‌هايي پيشگام شود و همه ابزارهاي قانوني و سياسي تحت اختيار خود را جهت پيشبرد آن سياست‌ها به كار گيرد و كشور را به سمتي كه خود مطلوب مي‌داند، هدايت كند.
برخي از رؤساي جمهور مدرن مثل رئيس جمهوري تفت (Taft) بر برداشتي ضعيف از كاركردهاي رئيس جمهور تمايل داشتند، اما تغيير نوع قدرت اعمالي رئيس جمهور توسط «تئودور روزولت»، «وودرو ويلسون» و فراتر از همه «فرانكلين روزولت» واكنشي در برابر خواسته‌هايي بود كه از دولت‌ها در قرن بيستم انتظار مي‌رفت و قابل انكار نيز نبود.
منبع: روزنامه سرمايه

بازداشت واقعي به دليل قتل مجازي!
پليس ژاپن مى گويد يك زن ۴۳ ساله، پس از آنكه شوهر مجازي اش او را در حين يك بازى مشهور كامپيوترى ناگهان طلاق داد، از فرط عصبانيت با استفاده از رمز عبور شوهرش وارد اين بازى شد و شخصيت ديجيتالى شوهر سابقش را كشت! مشخص نيست اين زن چگونه به رمز عبور شوهر مجازي اش دست پيدا كرده است.
به گزارش خبرگزارى «آسوشيتدپرس»، يك مقام پليس در شهر شمالى «ساپورو» در ژاپن كه نامش فاش نشده، گفته است: «متهم هم اكنون به ظن دسترسى غيرقانونى به كامپيوتر شوهر مجازي اش، استفاده از هويت و رمز عبور او در بازى كامپيوترى «داستان درخت افرا» و كشتن شخصيت مجازي اش در اين بازى، بازداشت شده است.» يك مقام رسمى پليس در شهر ساپورو گفت: «زن متهم روز چهارشنبه در خانه اش كه يك هزار كيلومتر دورتر از محل زندگى مرد قرار دارد، دستگير شد.»
در بازى كامپيوترى «داستان درخت افرا»، بازيگران، شخصيت‌هاى مجازى مختلفى خلق مى‌كنند، با يكديگر ارتباط برقرار كرده و با شخصيت‌هاى خيالى و ديگر موانع موجود در بازى مبارزه مى‌كنند.
بازيگران در اين بازى معمولا محدوديت‌هاى زندگى واقعى خود را كنار مى‌گذارند و كارهايى انجام مى دهند كه در زندگى خود ممكن است انجام ندهند. رابطه جنسى با غريبه‌ها از فعاليت‌هاى شايع در اين بازى كامپيوترى است.
فعاليت‌هاى دنياى مجازى از قوانين اينترنتى پيروى مى كند، اما در سال‌هاى اخير مواردى بوده كه بازى‌هاى كامپيوترى به زندگى واقعى كشانده شده است.
منبع: تابناك

افزايش گرايش به تشيع درجهان
آخرين آماري كه از سوي پايگاه الكترونيكي «ويكي پديا» انتشار يافته، حكايت از روند روبه رشد تعداد شيعيان در سراسر جهان دارد. اين روند به ويژه از سال 2005 ميلادي و بعد از جنگ 33 روزه حزب الله لبنان با رژيم اشغالگر قدس، سرعت بيشتري يافت. اين در حاليست كه گسترش تعاليم اين مذهب در جهان باعث شده در بسياري از كشورهاي غربي نيز تشيع گسترش يابد. به رغم تبليغات گسترده دشمنان مذهب تشيع به ويژه وهابيت عليه اين مذهب و نيز مشكلات و ضعف‌هايي كه در برنامه‌هاي تبليغي شيعيان وجود داشته، آمار شيعيان روز به روز در جهان رو به افزايش است.
اما طبق جديدترين آمار اين پايگاه الكترونيكي، حدود 90 درصد مردم ايران، 85 درصد مردم آذربايجان، 80 درصد مردم بحرين، ۶۵ درصد مردم عراق، اكثريت مردم لبنان (55 درصد)، 45 درصد مردم يمن، 35 درصد مردم پاكستان، ۳6 درصد مردم كويت، ۳6 درصد مردم قطر، 20 درصد مردم تركيه، 18 درصد مردم افغانستان، 17 درصد مردم سوريه، ۱۶ درصد مردم امارات متحده عربي و 10 درصد مردم هند را شيعيان تشكيل مي‌دهند.
تعداد شيعيان در جهان اسلام به سرعت رو به افزايش است و مطابق با آمار غير رسمي از بعد از پيروزي انقلاب اسلامي به طرز عجيبي افزايش يافته است. اكثريت مطلق شيعيان، "اثني عشري" (12 امامي) هستند و تعداد كل شيعيان در جهان اسلام نيز در حال حاضر 25% است كه اين عدد نيز با رشد قابل توجهي در حال ازدياد است. البته به نظر مي‌رسد آمار ذكر شده كمي پايين‌تر از حد واقعي باشد.
منبع: شيعه نيوز

افشاي عقيم‌سازي زنان گروهك منافقين!
در پي افشاگري نسرين(بتول) ابراهيمي عضو شوراي (كادر) رهبري سازمان مجاهدين خلق در پارلمان اروپا مبني بر اجراي عملياتي با عنوان "قله آرماني" كه طي آن اقدام به عقيم سازي زنان عضو اين سازمان مي‌كنند، يكي ديگر از اعضاي شوراي رهبري منافقين كه در سال جاري از اردوگاه اشرف آزاد شده است حقايق جديدي از نحوه عقيم كردن زنان عضو سازمان مجاهدين خلق را برملا كرده است.
عمليات "قله افتخار" پس از آن به اجرا در مي‌آيد كه بيش از دو دهه قبل اين سازمان در اقدامي با عنوان انقلاب طلاق تمامي زن و شوهر‌هاي عضو را از يكديگر جدا كرد. اين اقدامات ضد حقوق بشري سازمان مجاهدين خلق با واكنش سازمان ديده‌بان حقوق بشر مواجه شده است و سازمان مذكور فرقه رجوي را به دليل انجام اين اقدامات ضد حقوق بشري محكوم كرده بود.
سازمان مجاهدين خلق تاكنون طي عمليات موسوم به "قله آرماني" حداقل 150 نفر از زنان عضو خود را عقيم كرده است. اين عمليات به عامليت نفيسه بادامچي يكي از پزشكان سازمان و به شكل خارج كردن رحم زنان سازمان اجرا مي‌شود.
عمليات قله آرماني مرحله‌اي است كه هر كدام از زنان عضو سازمان براي برقراري پيوند با مريم و مسعود رجوي ناچار به انجام آن هستند.
منبع: فارس نيوز

كنترل فعاليت‌هاي اينترنتي در چين
چين از تمام كاربران كافي‌نت عكس مي‌گيرد. كاربران اينترنت چيني كه پيش از اين براي فعاليت‌هاي آنلاينشان به شدت تحت محدوديت قرار داشتند، از اين پس هر بار كه به كافي‌نت مراجعه كنند عكسشان گرفته خواهد شد. تا پايان سال جاري ميلادي تمامي 1500 كافي‌نت شهر پكن به دوربين و اسكنر كارت شناسايي مجهز خواهند شد. كافي‌نت‌ها ملزم خواهند بود از مراجعه‌كنندگان عكس گرفته و از كساني كه براي نخستين بار به اين مكان مراجعه مي‌كنند كارت شناسايي دريافت كنند.
اطلاعات به دست آمده به مقامات مسوول ارايه خواهد شد و آن‌ها شماره كاربر كافي‌نتي به كاربران مي‌دهند تا با استفاده از آن به سيستم رايانه كافي‌نت وارد شوند؛ اين طرح كه از نيمة ماه دسامبر به اجرا درمي‌آيد، به‌عنوان روش ديگري براي مراقبت از مخالفان آنلاين دانسته شده است. اين سيستم مراقبتي از سال 2005 در دست طراحي بوده و در حال حاضر در بسياري از بخش‌هاي شهر پكن نصب شده، اما انتشار يك مقالة خبري در مورد اين سيستم در ارايه كنندة سرويس اينترنتي معروف تن سنت توجه بيش‌تري را به اين مساله معطوف كرده، انتقادهاي زيادي را برانگيخته است.
مقامات چيني براي شيوة سانسورگراي خود در فضاي اينترنت معروف بوده و تنها در شش ماه سال گذشته به بستن بيش از 18هزار وب سايت كه متخلف شمرده شده‌اند، مبادرت كردند
منبع: ايسنا

7جلد‌كتاب، مهريه نوعروس‌كرجي
نوعروس ساكن كرج با مهريه هفت جلد كتاب به خانه بخت رفت. وي در مورد تعيين فقط هفت جلد كتاب به عنوان مهريه خود گفت: به‌طور كلي اعتقادي به مهريه بالا ندارم؛ زيرا مهريه زياد ضمانتي براي يك زندگي موفق نيست.
اين نوعروس تاكيد كرد: با وجود اين، براي سنت‌هاي گذشته از جمله ازدواج احترام زيادي قائلم و از آنجا كه به ادبيات و شعر علاقه‌مندم، هفت جلد كتاب از نويسندگان و شاعران مشهور ايراني را براي مهريه خود انتخاب كردم.
وي، علاوه بر قرآن مجيد و آينه و شمعدان، ديوان حافظ، شاهنامه فردوسي، مثنوي معنوي مولانا، ديوان شمس‌تبريزي، كليات سعدي، هفت پيكر نظامي گنجوي و رباعيات خيام را براي مهريه خود تعيين كرده است. اين ازدواج در دفترخانه شماره 5 كرج واقع در خيابان درختي اين شهر به ثبت رسيد.
‌عاقد ازدواج نيز ضمن ابراز خرسندي از ترويج فرهنگ تعيين مهريه‌هاي متعارف گفت: شايد همه اين گونه فكر كنند كه مهريه كم يا زياد چه تفاوتي براي عاقد دارد؟ اما من به شخصه هنگام عقد اين نوعروس و مشابه آن از احساس بهتر و شادتري برخوردار مي‌شوم.
منبع: ايرنا

فعاليت "شيطان پرستان" در كشور
طي هفت ماه گذشته در كشور حدود 200 فرقه جديد انحرافي متولد شده است كه در ميان اين فرقه‌ها، گروه "شيطان پرستان" در مناطق مختلف كشور به شكل قارچ‌گونه‌اي در حال رشد است.
نويسنده وبلاگ "زنداني سكوت" در تازه‌ترين پست‌ وبلاگ خود موضوعي را با عنوان "شيطان پرستي" مطرح كرده است. برپايه اين گزارش در اين وبلاگ مي‌خوانيم: به دنبال بروز فعاليت‌هاي گروهي به نام «گروه شيطان پرستي» كه داراي انحرافات فكري و جنسي هستند و از مدت‌ها قبل در تهران و برخي شهرهاي بزرگ فعاليت داشته‌اند، اخيرا اين گروه تلاش مي‌كند حوزه فعاليت‌هاي انحرافي خود را در سطح برخي مناطق كشور نيز گسترش دهند.
اعضاي اين گروه ضمن برگزاري مراسم‌هاي خاصي، از لباس‌هايي مخصوص به عنوان«لباس مقدس» كه به نماد گروه‌هاي شيطان پرستي شامل گردنبند (صليب شكسته)، انگشتر با نقوش استخواني و جمجمه انسان منقوش است، استفاده مي‌كنند.
اعضاي گروه شيطان پرستي در برگزاري مراسم‌هاي خود، ضمن شرب خمر، به رقص و پايكوبي و فحاشي نسبت به يكديگر اقدام مي‌نمايند. شيطان پرستان معتقدند كه شيطان به جهت حكومت 666 سال قبل از خلقت بشر، بر بشر برتري دارد. اعضاي گروه بر اين باورند كه بايد بر خلاف دستورات دين اسلام عمل كرد و با انجام كارهاي خلاف، دنيا را به هرج و مرج و آشوب كشاند.
افراد اين گروه، در اسكيت مهارت خاصي دارند و به منظور جذب نوجوانان و جوانان، هنگام ورزش اسكيت از موزيك‌هاي خاص گروه شيطان پرستي كه معمولاً پاپ و راك است، استفاده مي‌كنند.
اين فرقه متصل به كانون‌هاي قدرت جهاني در غرب است و از آبشخور اين گونه فرقه‌ها و گروه‌هاي انحرافي در آمريكا تغذيه مي‌كند.
در آمريكا معمولاً تجمع‌هاي بزرگي از شيطان پرستان در استاديوم‌ها برگزار مي‌شود و به انجام مراسم‌هاي مشمئز كننده و سخيف خود با استفاده از موسيقي رايج آنها كه پاپ و راك است مي‌پردازند. شيطان پرستان كه در حال گسترش حضور خود در جوامع اسلامي و به ويژه در ايران هستند، تلاش دارند از برخي نمادهايي كه در اسلام از آن به زشتي ياد مي‌شود استفاده كنند. به طور مثال مي‌توان از نمادي كه مسلمانان در مراسم حج در رمي جمرات از آن به عنوان ستون شيطان ياد مي‌كنند و حجاج به سمت آن هفت عدد سنگ پرتاب مي‌كنند، نام برد كه اين گروه از اين نوع ستون‌ها در مراكز مختلف به عنوان نماد خودشان استفاده مي‌كنند.
نمونه‌هايي از اينگونه ستون‌ها در اطراف كاخ سفيد به گونه‌اي تعبيه شده كه از هر طرف نگاه شود، ستون شيطان ديده مي‌شود.
منبع: بازتاب آنلاين

دانشجويان ايراني در آذربايجان چه مي‌كنند؟!
دانشجويان ايراني كه حدود چهارصد نفر و در رشته علوم پزشكي در آذربايجان مشغول تحصيل هستند، همگي به صورت مختلط در يك ساختمان هشت‌طبقه زندگي مي‌‌كنند.
سوء نيت مسئولان دانشگاهي آذربايجان سبب شده تا وضعيت ناهنجاري در اسكان و استقرار دانشجويان ايراني مقيم اين كشور پديد آيد. در همين زمينه مسئولان فرهنگ و معارف اين كشور با فشارهاي بسيار دانشجويان ايراني را وادار كرده‌اند كه در خوابگاه مختلط سكونت كنند.
اين درحالي است كه در دوسال اخير دانشجويان زيادي به ويژه از استان‌هاي شمال غربي كشور به دانشگاه‌هاي آذربايجان كه از سطح تحصيلي بسيار پاييني در بين دانشگاه‌هاي ايران و منطقه برخوردارند، براي ادامه تحصيل رفته‌اند. حتي بر اساس نظرسنجي‌ها و پژوهش‌هاي صورت گرفته، كيفيت دانشگاه‌هاي اين كشور به مراتب از موسسات آموزش عالي خصوصي رده چندم در داخل كشور پايين‌تر است.
منبع: تابناك