try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: سه شنبه, 28 خرداد, 1398

كدام بانك؟!

Send to friendSend to friend
نام نویسنده: 
الف. ف. اميدوار
زیر عنوان: 
(ارزش سنجي 3)

بانك‌هاي متعددي در ايران مانند صادرات، ملي، كشاورزي، تجارت و... وجود دارند كه شايد نام هريك گوياي نوع خدمات آنها باشد، (بگذريم كه گاهي بسياري از اسم‌ها بي مسمّا هستند) اما تمامي آنها در يك چيز مشتركند؛ "سود خواهي". آري همة آنها در پي سود بيشتر، به ارائة تسهيلات و خدمات مي‌پردازند. مشتري‌هاي بانك‌ها نيز با هم فرق دارند، برخي صرفاً براي گرفتن يك دسته چك و اقدامات تجاري بعدي در بانك حساب باز كرده‌اند و برخي براي سود بردن از سپردة دراز مدت خويش، كه معمولاً اين دسته از جمله افرادي‌اند كه خود توانايي كار با سرماية خويش را نداشته و به سودي كمتر ولي مطمئن قانعند. برخي ديگر براي بهره برداري از تسهيلات بانك‌ها مثل اخذ وام، اقدام به سپرده‌گذاري براي مدتي خاص در بانك، مي‌نمايند.
برخي براي شركت كردن در قرعه كشي‌هاي آنچناني و به اميد بردن جوائز نفيس، اقدام به سپردن وجهي اندك و افتتاح حساب قرض الحسنه! مي‌نمايند و خلاصه هر يك از مشتريان به دليلي خاص با بانك‌ها در ارتباطند، ولي تمامي آنها نيز در يك چيز مشتركند "سود خواهي".
البته غير از مورد آخر ـ افتتاح حساب قرض‌الحسنه به اميد كسب جوايز نفيس ‌ـ‌ در بقية موارد مي‌توان گفت كه هر كس به ميزان سرمايه گذاري خويش انتظار سود داشته و سود متعارفي را طلب مي‌نمايد و به اصطلاح مي‌داند كه "هر چقدر كه پول بدهد آش مي‌خورد". و در خصوص مورد آخر نيز مشتريان تنها به " اميد" و "شانس" دل سپرده و وارد معركه گشته‌اند.
حال به نظر شما در كدام‌يك از اين بانك‌ها و به كدامين نوع از انواع ارتباط بهتر است ما نيز وارد عرصة سرمايه گذاري شده و اقدام به افتتاح حساب نماييم؟.
بي‌ترديد در نگاه اول، هر سپرده گذار عاقلي سود بيشتر و مطمئن‌تر را خواهان است، اما در كدام بانك سود بيشتر و مطمئن‌تري نصيب ما خواهد شد؟ معتبر‌ترين بانك جهاني، بانكي است كه به دو فاكتور فوق، يعني "سود بيشتر" و"امنيت سرمايه" توجه جدي نموده و بدين وسيله مشتريان خود را پوشش دهد. البته اين بانك، بانكي نيست كه "بي حساب" به مشتريان خود سودهاي چند درصدي داده و تنها به سود آنها بينديشد؛ زيرا بي‌ترديد چنين بانكي محكوم به ورشكستگي خواهد بود.
اما در جهان پهناور و در اين كرة خاكي بانكي قرار دارد كه علاوه بر رعايت دو فاكتور فوق، به نكتة اخير پرداخته و مشتريان خود را با سودهاي كلان و سرشار و گاه بي‌حساب پوشش داده است. بانكي كه افتتاح حساب در آن بسيار ساده بوده و انواع خدمات و تسهيلات بانكي را به راحتي در اختيار مشتريان قرار مي‌دهد. بانكي كه بر خلاف بانك‌هاي ديگر به سود خود نمي انديشد.
در اين بانك بيش از آنكه به كميت و مقدار"سپرده" توجه شود به "كيفيت" سپرده توجه شده و به آن ارزش داده مي‌شود، بانكي دقيق و مطمئن كه هيچ سپرده‌اي در اين بانك بي بهره نمي ماند و هيچكس از اين بانك دست خالي باز نمي گردد. در اين بانك به تمامي سپرده گزاران "قرض الحسنه" كه به اميد كسب جوائز نفيس، حساب باز نموده‌اند " بدون قرعه كشي" جائزه داده مي‌شود. در اين بانك لازم نيست حتماً براي شركت در قرعه كشي يكصد هزار ريال واريز شود بلكه گاه كسي حتي با "يك ريال" و يا كمتر! از جايزة ويژه برخوردار مي‌شود.
سپرده اين بانك تنها پول نيست بلكه هر متاع در ظاهر بي ارزش نيز مي‌تواند به عنوان سپرده در صندوق امانات اين بانك نگهداري شده و به آن سود سرشار تعلق گيرد!.
اين بانك، جهاني است و در هر كشور، شهر، روستا و خانه‌اي شعبه دارد، اين بانك داراي شبكه‌اي جهاني است و براي همه و در همه جا ‌ـ و نه تنها براي دارندگان كامپيوتر و كار بران اينترنتي ‌ـ‌ قابل دسترسي مي‌باشد.
... و اما نام اين بانك عبارتست از: "بانك جهاني ذخيرة آخرت"، رئيس كل اين بانك حضرت حق تعالي و كارمندان شريف آن، ملائكة ثبت كنندة اعمال ـ كرام الكاتبين ـ و هيأت مديرة آن، معصومين(ع) مي‌باشند.
در اين بانك با كمترين سرمايه گذاري، سود سرشاري نصيب شما خواهد شد، چنانكه نبي مكرم اسلام(ص) مي‌فرمايد:‌ "دخل عبد الجنه بغصن من شوك كان علي طريق المسلمين فاماطه عنه؛ بنده‌اي از بندگان خدا به خاطر برداشتن شاخه‌اي خار از سر راه مسلمين، بهشتي شد."1
ببينيد كه چگونه سرمايه گذاري با يك "شاخه خار" سود سر شاري مانند" ورود به بهشت" نصيب سرمايه گزار نمود!. بنابراين در اين بانك حتي براي برداشتن "پوست موز" و يك "ميخ" از سر راه مسلمان سود هنگفتي اعطا مي‌شود.
در بانك جهاني خداوند هيچ ريز و درشتي از قلم نمي افتد و سود همة آنها محاسبه مي‌شود
قرآن كريم مي‌فرمايد: "فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ * وَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ؛ هر كسي كه به اندازه مثقال ذره‌اي كار خير انجام دهد، آن را خواهد ديد و هر كسي كه مثقال ذره‌اي كار شر انجام دهد نيز آن را خواهد ديد."2
و نيز مي‌فرمايد: "إِنَّ اللَّهَ لا يَظْلِمُ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ وَإِنْ تَكُ حَسَنَةً يُضَاعِفْهَا وَيُؤْتِ مِنْ لَدُنْهُ أَجْرًا عَظِيمًا؛3 همانا خداوند به اندازة مثقال ذره اي، به كسي ظلم ننموده و اگر ‌ـ‌ آن مثقال ذره ‌ـ‌ يك حسنه باشد آن را مضاعف گردانيده و از نزد خويش پاداشي عظيم براي آن در نظر مي‌گيرد."
و مي‌فرمايد: "... لا يُغَادِرُ صَغِيرَةً وَلا كَبِيرَةً إِلا أَحْصَاهَا وَوَجَدُوا مَا عَمِلُوا حَاضِرًا...؛4 "هيچ عمل كوچك و بزرگي را فرو گذار ننموده و برشمرده است و هر كس آنچه را عمل نموده است حاضر مي‌بيند."
در بانك جهاني خداوند گاه تا "ده برابر" پاداش داده مي‌شود. قرآن كريم مي‌فرمايد:
"مَنْ جَاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثَالِهَا؛5 هر كسي كه حسنه‌اي بياورد ده برابر آن خواهد گرفت."
گاه "هفتصد برابر!". قرآن كريم مي‌فرمايد:
"مَثَلُ الَّذِينَ يُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِي كُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ...؛6 مَثلِ كساني كه اموال خود را در راه خدا انفاق مي‌كنند به مانند دانه‌اي است كه هفت خوشه داده و از هر خوشه‌اي يك صد دانه..."
و گاه تا "دو بار"؛ قرآن كريم مي‌فرمايد:
"أُولَئِكَ يُؤْتَوْنَ أَجْرَهُمْ مَرَّتَيْنِ بِمَا صَبَرُوا...؛7 آنان ‌ـ‌ كساني‌اند‌ ـ‌ كه به خاطر صبرشان دو بار پاداش مي‌گيرند."
و گاه "بي حساب" پاداش و سود داده مي‌شود. قرآن كريم مي‌فرمايد:
"إِنَّمَا يُوَفَّى الصَّابِرُونَ أَجْرَهُمْ بِغَيْرِ حِسَابٍ؛8 همانا پاداش صابران بي‌شمارش داده خواهد شد."
در بانك جهاني خداوند گاه "سود‌هايي با ارقام نجومي" داده مي‌شود؛ مثلا در فضيلت "نماز جماعت" آمده است؛
"... هر گاه تعداد نماز گزاران به ده نفر برسد؛ اگر تمامي جن و انس و فرشتگان نويسنده گردند و تمامي درختان عالم قلم شوند و تمام آب‌هاي دريا‌ها مركب و تمام زمين و آسمان كاغذ گردد و آنها شروع به نوشتن نمايند، نمي توانند ثواب يك ركعت آن را بنويسند..."
در اين بانك گاه "يك ميليون" بهره داده مي‌شود. امام صادق (ع) فرمودند:
"من مشي مع اخيه المسلم في حاجته كتب الله له الف الف حسنه و محا عنه الف الف سيئه و رفع له الف الف درجه؛9 هر كسي كه براي رفع حاجت برادر مسلمانش با او همراه شود ‌ـ‌ و به او ياري رساند‌ـ‌ خداوند متعال يك ميليون حسنه براي او ثبت و يك ميليون سيئه از سيئات او را محو مي‌نمايد و يك ميليون درجه بر درجات او مي‌افزايد."
آري در اين بانك بيشترين بهره‌ها به سرمايه گزاران تعلق گرفته و اصل سرمايه و سود آنها تا قيامت "تضمين و بيمه" گشته است.
البته اين بانك براي سرمايه گذاريِ سپرده گزاران خود، يك "رمز ورود" در نظر گرفته و هر سپرده گزار با آن رمز ورود مي‌تواند در اين بانك وارد شده و افتتاح حساب نمايد. البته اين رمز يك رمز عمومي و در اختيار همه مي‌باشد. و آن عبارت است از: سپرده گذاري با "قصد تقرب به خداوند متعال" يعني هر سپرده گزار كه هر گونه اقدام و كاركرد خود را با رمز مذكور همراه ساخته و آن را به اين بانك بسپرد، بدون ترديد از تسهيلات ذكر شده برخوردار خواهد بود.
براي مثال، هر گاه يك عدد ميخ زنگ زده و بي ارزش را از سر راه ماشين يا موتور ديگران به قصد "كسب رضايت خداوند" و "تنها براي او" بردارد، اين عمل او بلا فاصله ثبت و ضبط شده و سودهاي سرشاري عايد او مي‌گردد، بله به همين سادگي!!.
و صد البته نبايد فراموش شود كه بدون قصد مذكور هيچ عملي، هر چقدر كه در ظاهر بزرگ و قابل اعتنا باشد؛ ارزشي نداشته و هيچ سودي به آن تعلق نمي گيرد. مثلاً حتي اگر كسي مسجدي ساخت و در ساخت آن خداوند را منظور نظر نداشت؛ گويا اموال خود را آتش زده و آنها را تلف نموده است!.
پس؛ خوشا به حال كساني كه در تمامي لحظات عمر خويش در حال سپرده گذاري در اين بانك بوده و از اين فرصت طلايي ‌ـ ‌زندگي دنيا‌ـ‌ حداكثر بهره را مي‌برند.
پي‌نوشت‌ها:

1 . وسائل الشيعه، ج 16، ص 338.
2 . زلزال 7و 8.
3 . نساء/ 4.
4 . كهف/ 49.
5 . انعام/ 160.
6 . بقره/ 261.
7 . قصص/ 54.
8 . زمر/ 10.
9 . الكافي، ج 4، ص 414، ح 7، كتاب الحج، باب الرجل يطوف فتعرض له الحاجة اوالعلة.