try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: دوشنبه, 15 آذر, 1400

اخبار علمي و صنفي

Send to friendSend to friend

فراخوان همايش سياست در حكمت متعاليه
نظر به اهميت حكمت متعاليه و به منظور بسط و گسترش فضاي بحث و گفت و شنود درباره ابعاد سياسي آن، پژوهشكده علوم و انديشه سياسي پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي در صدد است با برگزاري همايش «سياست متعاليه از منظر حكمت متعاليه» به ظرفيت‌ها و توانايي‌هاي حكمت متعاليه در ورود به حيات اجتماعي و سياسي بپردازد و از اين طريق گامي در پيشبرد و توانمندسازي فلسفه سياسي اسلامي بردارد.
انديشمندان و پژوهشگران محترم، مي‌توانند چكيده مقاله خود را تا 25 خرداد 1387 و اصل مقاله خود را حداكثر تا 15 شهريور 1387 به نشاني دبيرخانه همايش: قم، خيابان معلم. پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي، پژوهشكده علوم و انديشه سياسي. دبيرخانه همايش سياست متعاليه از منظر حكمت متعاليه ارسال نمايند. براي دريافت اطلاعات بيشتر مي‌توان به پايگاه اطلاع رساني: www.isca.ac.ir و يا با شماره: 02517831724 نمابر: 02517831729تماس حاصل نمود.
منبع: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي

تدريس واحد آشنايي با دفاع مقدس در دانشگاه‌ها
سردار احمد سوداگر رئيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در مراسم افتتاحيه اولين دوره آموزش مدرسين درس آشنايي با دفاع مقدس در دانشگاه‌ها گفت: درس آشنايي با دفاع مقدس به صورت يك درس 2 واحدي در دانشگاه‌هاي آزاد كشور تدريس خواهد شد و خودمان استاد و سرفصل‌ها و منابع اين درس را تأمين خواهيم كرد.
وي اين 2 واحد را سرفصل ورود آشنايي با دفاع مقدس به دانشگاه‌ها ذكر كرد و گفت: ما شك و ترديدي نداريم كه دوران دفاع مقدس، دوران عزت و سربلندي براي ايران اسلامي است اما براي نهادينه شدن اين دوران و آشكار شدن زواياي پنهان آن، نيازمند اين هستيم كه پرداختن به موضوع دفاع مقدس از قالب سنتي خارج شده، براي نهادينه شدن، به صورت تحقيقي و علمي وارد دانشگاه‌ها شود.
رئيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با اشاره به اينكه تا كنون 7 هزار راوي دفاع مقدس تربيت شده‌اند كه تنها 1500 نفر از آن‌ها در اختيار اين پژوهشكده قرار دارند، خاطرنشان ساخت: در حال حاضر 3 ميليون و 700 هزار نفر دانشجو در كشور وجود دارد كه در آينده نزديك به 5 ميليون نفر خواهد رسيد و اگر 1% از دانشجويان اين واحد را انتخاب كنند، تعداد دانشجوياني كه اين واحد را مي‌گذرانند به 5 هزار نفر مي‌رسد و 5000 نفر پايان‌نامه‌هاي تحقيقي و علمي در اين زمينه ارائه مي‌كنند.
منبع: بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس

19 مجلد از كتاب «فرهنگ قرآن» بر روي اينترنت
نسخه ديجيتالي 19 مجلد از كتاب «فرهنگ قرآن» كه براساس طرح آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني و توسط گروهي از محققان مركز فرهنگ و معارف قرآن تدوين يافته است، بر روي پايگاه اينترنتي مركز فرهنگ و معارف قرآن قرار گرفت.
فرهنگ قرآن مجموعه‌اي 30 جلدي از موضوعات و مفاهيم قرآني است كه به صورت الفبايي و موضوعي تهيه و تدوين مي‌شود. تاكنون نوزده مجلد آن از سوي انتشارات بوستان كتاب دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم چاپ و منتشر شده است. اين معجم معنايي بزرگ‌ترين معجم معنايي قرآن در جهان و از افتخارات جهان تشيع و حوزه علميه قم است.
نسخه ديجيتالي 19 مجلد از كتاب «فرهنگ قرآن» (كليد راهيابي به موضوعات و مفاهيم قرآن كريم) كه براساس طرح آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني و توسط گروهي از محققان مركز فرهنگ و معارف قرآن تدوين يافته، با هدف ارائه تسهيلات به كاربران اينترنت بر روي پايگاه مركز فرهنگ و معارف قرآن قرار گرفت.
مدير پايگاه ‌مركز‌فرهنگ‌ومعارف‌قرآن

قرآن كريم با ترجمه آيت‌الله «محمد يزدي» منتشر شد
ترجمه آيت‌الله محمد يزدي از قرآن كريم با روش ترجمه معادل توسط انتشارات اسوه به چاپ رسيد. در اين ترجمه كه با هدف دست‌يابي عموم مردم به ترجمه‌اي ساده، گويا و رسا از قرآن كريم تهيه شده است، از عربي‌زدايي شديد و فارسي‌گرايي افراطي و بيان آن چه فهمش براي عموم دشوار بوده، پرهيز شده است.
ترجمه كنوني را مي‌توان يكي از ترجمه‌هاي ساده و روان به دور از هرگونه پيچيدگي و اصطلاحات فني برشمرد. از ويژگي‌هاي ديگر اين ترجمه مي‌توان به رعايت دستور زبان فارسي و ويژگي زباني و لغوي آن اشاره كرد.
در مواردي كه واژگان عربي داراي اصطلاح خاص و بار معنايي ويژه‌اي است و براي آنها معادلي در زبان فارسي يافت نمي‌شود، به همان واژگان عربي بسنده شده است كه از جمله اين موارد مي‌توان به زكات، انفاق، صدقه، كفر، جهاد و ايمان اشاره كرد.
اين ترجمه در 604 صفحه به قطع رقعي با شمارگان 5000 نسخه از سوي انتشارات اسوه چاپ و منتشر شده است.
منبع: ايكنا

معرفي مورخ ناشناخته قرن سوم در قرن 21
رئيس كتابخانه ملي مجلس شوراي اسلامي و تخصصي تاريخ اسلام گفت: با انجام تحقيقات فقهي توانستيم مورخ ناشناخته قرن سوم را پس از 18 قرن شناسايي كنيم. حجت الاسلام رسول جعفريان در همايش "معرفي يك مورخ ناشناخته شيعه در قرن سوم" در محل بنياد پژوهش‌هاي آستان قدس رضوي افزود: ابوالحسن علي بن محمد بن سليمان نوفلي از صحابه امام هادي (ع) بود كه تاكنون اين مورخ شيعه ناشناخته بوده است.
رئيس كتابخانه مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: در حوزه تاريخ نگاري شيعه، شيعيان به عنوان يك جريان فكري موثر در تاريخ اسلام، بسيار صاحب نقش بوده اند كه سليمان نوفلي از اين محورهاي موثر مستثنا نيست. موسس كتابخانه تخصصي ايران اسلام و ايران اذعان داشت: مهم‌ترين كتاب اين مورخ شيعه كه به اسم و رسم بر جاي مانده، كتاب "الاخبار" است كه احتمال مي‌رود اين كتاب توسط ابوالعباس عمار ثقفي شاگرد و راوي كتابش به نسل‌هاي بعدي به ويژه ابو الفرج اصفهاني انتقال يافته است.
رئيس كتابخانه تاريخ اسلام و ايران با اشاره به اين موضوع كه در پژوهش بايد به نگرش شخص مورد مطالعه در زمان خودش توجه كرد، افزود: نوفلي نويسنده و مورخي است كه تاكنون بسيار مظلوم واقع شده و دليل اين مظلوميت را شايد بتوان در از بين رفتن سريع كتاب‌هايش معرفي كرد. جعفريان با تاكيد بر اين مهم كه ما در شناخت نوع سند و تركيب‌هايي كه در كتب تاريخي يافت مي‌شود كمي عقب مانده ايم، خاطر نشان كرد: تاكنون از اين نويسنده 70 مطلب جمع آوري شده است. محمد بن سليمان نوفلي يك مورخ زبده است كه امامي مذهب و مريد ائمه بوده كه در زمان خود عالم درجه اول معرفي مي‌شده است. رئيس كتابخانه مجلس شوراي اسلامي اذعان داشت: مسعودي، ابوالفرج و شيخ صدوق در اخبار الرضا همه به طرق خود به نوفلي اشاره كرده اند كه با اندكي تامل و تسلط مي‌توان بر اين اشارات صحه گذاشت.
وي دوره زندگي خانواده پدر و پسر نوفلي را با نتيجه اي محتمل بين سال‌هاي 150 تا 250 هجري معرفي كرد و اظهار داشت: پژوهش در مورد نوفلي خيلي اتفاقي بود و من معتقدم در اين بحث پژوهشي عشق نقش مهمي را ايفا مي‌كند.
منبع: فردا نيوز

كتابخانه صوتي تبيان راه اندازي شد
همچنين بخش‌هايي چون ادعيه، زيارات مختلف، تواشيح، مناجات و اذان‌ها (شامل62 اذان از موذنين مشهور جهان) نيز در اين كتابخانه صوتي وجود دارد.
اين كتابخانه صوتي كه جزئي از كتابخانه بزرگ ديجيتالي تبيان است، شامل 20 هزار فايل صوتي در موضوعات گوناگون قرآني مانند: ترجمه صوتي كل قرآن كريم، ترتيل قرآن كريم به تفكيك سوره از 22 قاري، 2 دوره كامل تحقيق با صداي عبدالباسط و مصطفي اسماعيل، يك دوره تحرير كامل با صداي استاد شاطري، قرائت مجلسي 111 فايل گلچين از قرائت‌هاي 23 قاري مختلف، تفسير و مفسران، تفسير ترتيبي و موضوعي قرآن از اساتيد بزرگوار در موضوعاتي مختلفي چون دنيا، تقوا، زن در قرآن و ... مي‌‌باشد كه در كتابخانه سايت تبيان قرار گرفته است.
شايان ذكر است كه همزمان بخش ويژه ديگري به بخش كتابخانه سايت اضافه شده است كه شامل نسخ خطي نفيسي مي‌‌باشد كه به صورت كامل در اختيار كاربران قرار گرفته است. اين مجموعه نيز شامل8500 تصوير نسخه خطي قرآني مي‌‌باشد.
منبع: تابناك

راه اندازی وبلاگ «اساتيد عليه تقلب»
وبلاگ «اساتيد عليه تقلب» به همت تعدادي از اساتيد دانشگاه‌هاي كشور و با هدف مبارزه با تقلب علمي در دانشگاه‌ها چه از سوي دانشجويان و چه از سوي اندكي از اعضاي هيات علمي ايجاد شد. در اين وبلاگ عنوان شده است: متأسفانه ما شاهد گسترش حركت‌هاي غيراخلاقي در فضاي علمي كشور هستيم كه با انگيزه‌هايي چون گرفتن مدرك يا ارتقاي مرتبه دانشگاهي صورت مي‌گيرند. ما با هرگونه تقلب مخالفيم و سكوت در برابر آن ‌را هم نمي‌پذيريم. در اين بلاگ، قصد داريم بدون ذكر نام، موارد و روش‌هاي تقلب‌ را بيان و ضمن آموزش به دانشجويان، مسئولان را وادار كنيم تا به اين مشكل و ريشه‌هاي آن واكنش جدي نشان دهند. بيش از سي استاد دانشگاه، جزو حاميان اين وبلاگ هستند و ‌سي دانشجوي ديگر هم از اين حركت حمايت كرده‌اند.
منبع: تابناك
حوزه آنلاين راه اندازي شد
پايگاه اطلاع رساني حوزه آنلاين با هدف نشر دروس حوزه در فضاي اينترنت راه اندازي شده است. اين پايگاه شامل بخشي به نام بخش كاربردي است كه شامل ارائه دروس حوزوى پايه اول تا دهم به صورت متن، صداي استاد، جستجو در متن، خلاصه دروس، نمونه سؤالات امتحانى، قابليت طرح سؤالات محصلان و دريافت پاسخ از اساتيد حوزه علميه است.
بزودي در اين بخش انجمن‌هاي تخصصي، دروسي همچون شرح النظام، معالم، باب حادي عشر و ديگر دروسي كه در قديم فرا گرفته مي‌شد، در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت. اين پايگاه با نشاني www.hawzah-online.com در دسترس كاربران قرار دارد.

ويژه نامه قرآني «باقي فسانه است»
پايگاه اطلاع‌رساني دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب (khamenei.ir) اقدام به انتشار ويژه‌نامه‌اي با عنوان «باقي فسانه است» نموده است.
در اين ويژه‌نامه مي‌توانيد مطالبي با عناوين ذيل را مطالعه كنيد:
ـ بالاتر از همه + صورت درس تفسير رهبر انقلاب در سال 1350
ـ حلقه مشهد/ گزارشي از فعاليت‌هاي قرآني رهبر انقلاب
ـ كرامت‌هاي مسجد كرامت/ خاطرات شنيدني مرتضي فاطمي از جلسات قرآن رهبر معظم انقلاب در مسجد كرامت
ـ سه خاطره قرآني از كريم منصوري
ـ به دنبال مخاطب كيفي/ گفتگو با مدير راديو قرآن
ـ متولي مشخصي نداريم / گفتگو با منصور قصري‌زاده
ـ زمزمه‌اي از بالا/ درباره قرائت قرآن
ـ ذهن كه قرآني شد... گفتگو با امير آقايي
ـ يادداشت‌ها و خاطراتي از حجت‌الاسلام محسن قرائتي، دكتر مجيد معارف، احمد ابوالقاسمي
و به همراه مصاحبه اختصاصي با قاريان قرآن ابوالعينين، شعيشع، بسيوني، طاروطي/ مصاحبه در ارتباط با قرآن و ديدار آنها با رهبر معظم انقلاب
پادكست «قرآن همه چيز ماست» و «دوري از قرآن»/ دو پادكست تلفيقي از گفتارهاي رهبر معظم انقلاب در مورد كتاب آسماني قرآن
ويژه‌نامه را در آدرس زير مي‌توانيد مشاهده كنيد:
http://farsi.khamenei.ir/special?id=3733
منبع: فارس نيوز