try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: یکشنبه, 25 آذر, 1397

در كلاس هاي درس معارف جدي‌تر باشيم

Send to friendSend to friend

«تذكري آئين نامه اي»
آيا دانشجويان ممتاز مي¬توانند به استناد برگزيده بودن، در كلاسهاي درسي از جمله معارف اسلامي شركت ننمايند و فقط در آخر ترم در امتحان حاضر شوند؟ تعريف دانشجويان ممتاز كدام است؟
در ماده يك از آيين نامه تسهيلات آموزشي ويژه دانشجويان ممتاز دانشجوي ممتاز شامل چند دسته دانشجويان مي¬باشد:
الف) برگزيدگان آزمون سراسري با معرفي سازمان سنجش و آموزش كشور.
ب) برگزيدگان المپيادهاي علمي دانش آموزي كشور با معرفي وزارت آموزش و پرورش.
ج) برگزيدگان جشنواره خوارزمي يا معرفي سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران.
بر اساس اين آيين نامه، انجام كليه امور مربوط به استعدادهاي درخشان، بر عهده معاونت آموزشي دانشگاه مي¬باشد كه در رابطه با نظارت بر فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي دانشجويان ممتاز، يكي از اعضاي هيأت علمي كه حداقل داراي مرتبة استادياري باشد، به عنوان استاد مشاور اينگونه دانشجويان تعيين مي¬گردد.
بر اساس ماده 4 آيين نامه فوق، دانشجوي ممتاز مي¬تواند برخي از دروس عمومي و پايه را بنا به پيشنهاد استاد مشاور و تأييد مدير گروه آموزشي مربوط، بدون شركت در كلاس، در ابتداي نيمسال تحصيلي امتحان دهد.
در خصوص استفاده دانشجويان ممتاز از امتياز مذكور، توجه به دو نكته ضروري مي¬باشد:
1ـ دانشجوي ممتاز نمي¬تواند اين امتياز را در همه واحدهاي دروس عمومي به كار برد.
2ـ استفاد از اين امتياز الزاماً بايد توسط استاد مشاور پيشنهاد و توسط مدير گروه درس مربوطه، تاييد شود و اين تأييد فقط در بعضي از دروس قابل اجرا مي¬باشد.
مادة 6 آيين نامه فوق بيان مي¬دارد كه بنابر تشخيص استاد مشاور و تأييد مدير گروه، دانشجوي ممتاز مي¬تواند برخي از دروس اصلي و تخصصي را به طور اختصاصي زير نظر استاد مربوطه بدون حضور در كلاس بگذراند.
مستفاد از منطوق و مفهوم مادة ياد شده اين است كه:
اولاً: حكم اين ماده اختصاص به برخي از دروس اصلي و تخصصي دارد نه تمام آنها
ثانياً: حكم فوق دروس غير اصلي و تخصصي همچون دروس عمومي از جمله معارف را شامل نمي¬شود.