try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: شنبه, 24 مهر, 1400

تازه‌هاي درسي

Send to friendSend to friend

آشنایی با انقلاب اسلامی
مؤلف: دكتر جواد منصوري
تعداد صفحات: 272
ناشر: نشر معارف
قيمت: 1600 تومان
این کتاب متن درسی جدیدی است که برای درس ریشه‌های انقلاب اسلامی، توسط آقای دکتر جواد منصوری تدوین و از سوی دانشگاه معارف منتشر شده است.
این متن که براساس سرفصل های مصوب درس ریشه‌های انقلاب اسلامی تهیه شده و توجه خاصی به ماهیت فرهنگی انقلاب دارد، در 4 بخش تدوین یافته است. در بخش اول به بررسی تحولات سیاسی ایران از ورود استعمار تا اشغال ایران در جنگ جهانی دوم پرداخته، در بخش دوم، اشغال ایران و پيامدهاي آن و تحولات دوران پهلوي دوم مورد بررسي قرار گرفته، در بخش سوم، تحولات ايران از آغاز نهضت و نيز تلاش‌هاي گروه‌هاي مختلف براي پيروزي انقلاب مد نظر است و بخش پاياني به تحولات سال 1356، شکل‌گيري جمهوري اسلامي و تحولات بعد از آن پرداخته است.
تاریخ امامت
مؤلف: دکتر اصغر منتظرالقائم، (ویراست دوم).
تعداد صفحات: 288
ناشر: نشر معارف
قيمت: 1700 تومان
از منظر شیعه، امامت، ریاست عامه الهی است که بر جانشینی پیامبر، حفظ شریعت و تداوم هدایت الهی استوار است.
در رهیافت تاریخی، اندیشمندان فرهنگ و تمدن اسلامی، امامت را نخستین مسئله سرنوشت‌ساز در تاریخ اسلام دانسته و کوشیده‌اند با ابزارها و روش‌های رایج در دانش تاریخ، به تحلیل آن بپردازند که آیا رسول خدا(ص) شخص خاصی را پس از خود برای تصدی امر امامت معین و مشخص ساخته است یا خیر؟ بر این اساس کتاب در هفت فصل به شرح زیر تنظیم شده است:
فصل یکم، امام علی(ع) از تولد تا خلافت، فصل دوم، روزگار خلافت امیرمؤمنان علی(ع)، فصل سوم، دوران امامت حسنین(ع)، فصل چهارم، دوران امام سجاد(ع) و پیامدهای واقعه عاشورا، فصل پنجم، دوران شکوفایی فرهنگی امامت، فصل ششم، دوران امامت امام کاظم و امام رضا(ع) و فصل هفتم نیز به دوران وکالت و سفارت می‌پردازد. نویسنده تلاش نموده است که در نگارش این کتاب از منابع درجه اول و معتبر شیعه و اهل سنت استفاده نماید.
انديشه اسلامي 2
مؤلف: آيت‌الله سبحاني و محمد محمدرضايي
ناشر: نشر معارف
تعداد صفحات: 232
قيمت: 1400
دين و دينداري همزاد بشر بوده و همواره زندگي انسان را به اشكال گوناگون تحت‌تأثير قرار داده است.
در دنیای معاصر که تلاش زیادی در جهت به چالش کشیده شدن دین و مفاهیم دینی به عمل آمده، تبیین و دفاع از مفاهیم دینی، دو چندان شده است.
در اندیشه اسلامی (2) که توسط دو تن از اساتید گرانقدر حوزه و دانشگاه و بر اساس سرفصل‌هاي مصوب اين درس تألیف یافته است مباحث مربوط به اندیشه‌های دینی طی چند بخش به رشته تحریر درآمده است: بخش اول: تعریف دین و پیشینه آن در تاریخ، مختصری از تاریخ یهودیت و مسیحیت و سرنوشت آنها، آشنایی با کتاب مقدس یهودیت و مسیحیت و مقایسه آن با قرآن. در بخش دوم ضرورت وحی و پیامبری، معجزه انبیا، عصمت انبیا و دلایل آن، نقش دین در زندگی انسان، سکولاریزم، زمینه‌های ظهور، مبانی و نقد آن، لیبرالیسم، گوهر مشترک ادیان و... تحقیق و بررسی قرار گرفته است.
در بخش سوم شناخت اسلام، قرآن و سنت و مباحثی مربوط به آن از قبیل، اعجاز، عدم تحریف قرآن، عقل و جایگاهش در شناخت دین، خاتمیت و مباحث مربوط به آن را بحث کرده است. در بخش چهارم، امامت و ولایت و مباحث مربوط به آن را به تفصیل مورد بحث و تحقيق قرار داده است. و در واپسین بخش کتاب مباحث مربوط به حاکمیت سیاسی، تشکیل حکومت اسلامی و ولایت فقیه و مباحث مربوط به آن را پی‌گیری کرده است.

اخلاق اسلامی (مبانی و مفاهیم)
مؤلف: حجت‌الاسلام دکتر محمد داودی
تعداد صفحات: 232 صفحه
ناشر: دفتر نشر معارف
چاپ: یکم پاییز 1386
دین مبین اسلام به سان شجرة طیبه‌ای است که آموزه‌های اعتقادی به منزله ریشه، احکام و موازین فقهی به مثابه شاخ و برگ و اخلاق به منزله میوه آن است. مفاهیمی چون توکل، تقوا، توبه و شکر از ارکان «اخلاق دینی»اند و اگر بخواهیم در این حوزه ساحت دل را با آب زلال سرچشمه معرفت شستشو دهیم به ناچار باید بر ساحل ارشادات و تعلیمات پیشوایان دین بنشینیم.
اثر حاضر بر اساس سرفصل‌های مصوب این درس در پنج فصل بعد از بیان کلیات و مبانی اخلاق اسلامی بعضی از مهمترین فضایل اخلاقی و راه‌هاي وصول به آن و شماری از رذایل اخلاقی و راه‌های اجتناب از آنها را بیان نموده است.
محور مباحث این کتاب آموزه‌های قرآني و روایی و حجم آن برای دو واحد درسی تنظیم شده است.
تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی
مؤلف: دکتر فاطمه جان‌احمدی
تعداد صفحات: 288صفحه
ناشر: دفتر نشر معارف
چاپ: پاییز 1386
قيمت: 1800 تومان
مؤلف محترم در این کتاب کوشیده است تا با بازنمایی مؤلفه‌های فرهنگ و تمدن اسلامی، بخش مهمی از هویت امت واحد اسلامی و تاریخ پرفراز و فرود آن را با تأکید بر نقش عنصر ایرانیِ این هویت و حقیقت به تصویر کشد.
کتاب دارای نُه بخش و مطابق با سرفصل‌های مصوب درس تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی می‌باشد. مؤلف در بخش اول به بازنمایی اصطلاحاتی چون تاریخ، تمدن، فرهنگ و تجدد، شاخصه‌ها، ارکان و علل و عوامل پایایی یا انحطاط هر یک به طور عام پرداخته است. در بخش دوم، تمدن اسلامی، محدوده جغرافیایی و تاریخی، نظریه‌ها، مبانی، نشانه‌ها و ارکان، چگونگی تأثیر فرهنگ و تمدن‌های پیشین در پیدایی تمدن اسلامی را بررسی کرده است. بخش سوم به نهضت شکوفایی علمی در تمدن اسلامی اختصاص یافته است. بخش چهارم به تاریخچه آموزش در اسلام و دوره‌های مختلف آن، سیر تحول آموزش و نهادهای آموزشی در تمدن اسلامی پرداخته است. در بخش پنجم به مقوله هنر، منشأ، قلمرو و ویژگی‌های هنر اسلامی و دوره‌های تاریخی و تحولات و ابعاد هنر اسلامی می‌پردازد.
در بخش ششم به ارزیابی تأثیر تمدن اسلامی بر تمدن غرب در حوزه‌های مختلف علم پرداخته است. بخش هفتم به علل رکود و ضعف تمدن اسلامی، علل و عوامل درونی و بیرونی آن اختصاص یافته است و در بخش هشتم برای برون‌رفت از وضعیت نه چندان دلخواه جهان اسلام و لزوم شناخت جهان و موقعیت مسلمانان به ظرفیت‌های موجود در جهان اسلامی اشاره نموده است. بخش نهم نیز به منزله هشدار و پیش‌گیری از آسیب‌های احتمالی، به وضعیت معنوی دنیای مدرن، مشکلات و انحطاط دامن‌گیر آن پرداخته است.