try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: سه شنبه, 1 مرداد, 1398

اخبار علمي فرهنگي

Send to friendSend to friend

افكار عمومي اسرائيلي‌ها، رتبه نخست تأييد شكنجه در دنيا؛
43 % مردم اسراييل موافق استفاده اين رژيم از شكنجه براي پيش‌برد اهداف خود هستند.
به گزارش خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا) وبه نقل از روزنامه زمان، چاپ تركيه، طبق آخرين تحقيقي كه مؤسسه نظرسنجي Globescan، با همكاري دانشگاه مريلند آمريكا به سفارش شبكه خبري BBC انجام داده است، 43 % مردم اسراييل با استفاده از ابزار شكنجه از سوي نظاميان اين رژيم موافق هستند كه بالاترين نرخ تأييد شكنجه در افكار عمومي دنياست.
در اين تحقيق كه بيست و هفت هزار نفر از 25 كشوري كه همگي كنوانسيون ژنو كه در حمايت از حقوق اسرا، مجروحان و غيرنظاميان در طول جنگ تدوين شده است، را امضا كرده‌اند، شركت داشتند، 59 % كل افراد با استفاده از شكنجه مخالفت كردند و اين درحالي است كه 29 % از شركت‌كنندگان خواستار دادن مجوزهايي به دولت‌هاي جهان براي توسل به شكنجه افراد براي به دست آوردن اطلاعات امنيتي شده‌اند.
از تمامي بيست و هفت هزار شركت كننده در اين تحقيق اين سؤال پرسيده شد كه آيا استفاده از شكنجه در شرايطي كه مي‌تواند به حفظ جان افراد بي‌گناه كمك كند، جايز است؟
63 % از آمريكايي‌ها توسل به شكنجه در اين شرايطراجايز دانستندواين درحالي است كه 58 % از پرسش شوندگان معتقد بودند كه نقض حقوق بشردرهيچ شرايطي توجيه‌پذيرنيست.
مخالفت با شكنجه در ايتاليا با 81 % بيشترين مخالف را داشت.
خود سوزي يك مسيحي در اعتراض به گسترش اسلام؛
يك مسيحي پروتستان براي اينكه اعتراض خود نسبت به گسترش روز افزون دين اسلام را نشان دهد خودش را به آتش كشيد.
به نقل از يونايتد پرس رولاند ويسلبرگ 73 ساله كه از پروتستان ها مي باشد در اعتراض به گسترش فراوان دين اسلام در سراسر جهان و همچنين ناتواني كليساي پروتستان در مقابله با اين قضيه با ريختن بنزين، خودش را به آتش كشيد. بر پايه اين گزارش وي پس از اين اقدام به بيمارستان منتقل شد ولي به علت شدت جراحات وارده در بيمارستان شهر ارفورت آلمان جان خود را از دست داد به گفته شاهدان عيني وي قبل از اينكه خودش را به آتش بكشد بالاي يكي از كليساهاي شهر ارفورت رفت و نام عيسي را فريادزد.مسؤلان كليساي پروتستان كه از اين اقدام شوكه شده اند اعلام كردند كه با تقويت روابط بين اسلام، مسيحيت بايد از انجام اينگونه اقدامات جلوگيري نمايند.
www.shianews.org
وصيت تكان دهنده يك عالم سني؛
يك دانشمند اهل سنت و مشهور سوداني، وصيت كرد پس از مرگش، وي را در كفني كربلايي بپيچند و در قبرش، تربت حضرت سيد الشهدا (ع) قرار دهند.
وصيت هايي كه شريف زين العابدين الهندي، دانشمند اهل سنت سودان درباره نحوه كفن و دفن خود نموده است بهت و اعجاب بستگان، نزديكان و حتي خبرنگاران رسانه ها و ناظران سياسي را برانگيخته است. شريف زين العابدين كه رهبر طريقه ختميت سودان بود وصيت كرد كه وي را در كفني كه شخصا از كربلا خريداري كرده است كفن كنند و زير سرش نيز مقداري از تربت حضرت سيد الشهدا(ع) قرار دهند. به گزارش روزنامه سوداني الوان، مراحل تغسيل و تكفين دقيقا همينگونه انجام شد. اين روزنامه افزوده است: شريف زين العابدين همچنين توصيه اكيد كرده است كه در روند تقسيم ارثش، نبايد هيچ ضرري به كارگران مزرعه اش برسد و حتي زندگي روزمره آنان نبايد تحت تأثير واقع شود.
www.shianews.org
مخالفت شوراي ملي كليساي مسيح با شبيه‌سازي انسان؛
عالي ترين هيأت تصميم گير شوراي ملي كليساي مسيح در ايالات متحده، اين هفته خط مشي تازه‌اي اتخاذ كرده و به موجب آن خواستار ممنوعيت جهاني شبيه سازي انسان شده است. به گزارش مهر به نقل از كريسشن پست، خط مشي تازه شوراي ملي كليساهاي مسيح به صدور دو قطعنامه منتهي شده است كه طي جلسه سالانه مجمع عمومي آن صادر شده است.اين قطعنامه‌ها خواستار فراخوان جهاني در راستاي ممنوعيت شبيه‌سازي انسان و نظارت دولت بر آزمايشگاه‌هاي بخش خصوصي شده اند .كلير جي چاپمن، رئيس هيأت تكنولوژي زيستي شوراي ملي كليساهاي مسيح گفت: ما اين خط مشي تازه را به اعضاي جامعه ديني خود ارائه مي‌دهيم تا آنها نيز اين امر را دريابند كه تمامي ابزارهاي تكنولوژي زيستي بايد در راستاي منافع كودكان خداوند مورد استفاده قرار گيرند.اين قطعنامه زندگي تمام انسانها را به عنوان مخلوقات خداوند توصيف كرده و شبيه‌سازي انساني را تقبيح كرده است. مجمع عمومي اين كليسا موضوعاتي چون سياست‌هاي عراق، افزايش دماي هوا و فقر را نيز مورد اشاره قرار داد.
تشرف يك متخصص آلماني به اسلام؛
آقاي ينس فراشر، متخصص آلماني كه تحت تأثير شخصيت بي نظير پيامبر اكرم (ص) قرار گرفته است تشرف خود به دين اسلام را رسما اعلام كرد. وي با اشاره به تضعيف نهاد خانواده در غرب ، جايگاه اين نهاد مقدس در اسلام را ستود.
آقاي ينس فراشر 43 ساله، متخصص كامپيوتر در تايخ شنبه 13/8/85 با حضور در مجمع جهاني اهل بيت عليهم السلام تشرف خود به دين مبين اسلام را رسما اعلام كرد.
وي در باره انگيزه گرايش خود به اسلام گفت:ما امروز در اروپا،در شرائط حساسي هستيم. رسانه هاي غربي و برخي قدرتها،مردم را ازاسلام و مسلمانان مي ترسانند و تاحدودي هم موفق شده اند كه ترس و نفرت از اسلام و مسلمانان را در دل برخي افراد ساده لوح جاي دهند،ولي ما معتقديم اين كار خوب نيست و ما بايد به فكر همه بشريت و صلح و دوستي ملتها باشيم. من مدتي است كه با مسلمانان مقيم كشورم آشنا شده و از انها چيزهاي زيادي آموخته ام. من متوجه شدم كه اسلام به نهاد خانواده، اهميت زيادي ميدهد و آن را از همه جهت تقويت مي كند. من اين پديده را به اين شكل در اديان ديگر نمي بينم. اكنون در اروپا و آلمان خانواده ها چندان با هم پيوند عاطفي ندارند، ولي در خانواده هاي مسلمان وضع به گونه اي ديگر است.
نتيجه تحقيقاتي كه تا كنون درباره اسلام داشته ام مرا واداشته امروز در حضور شما رسما تشرف خود به اسلام را اعلام كنم. اميدوارم بتوانم عضو مفيدي در خانواده يك و نيم ميلياردي مسلمانان باشم.
وي با اشاره به شخصيت منحصر به فرد پيامبر اعظم افزود: من تحت تأثير آن حضرت و اخلاق والاي ايشان قرار گرفتم. اميدوارم بتوانم مطالعات بيشتري در باره اسلام داشته باشم و آنرا عميق تر بشناسم.
www.shianews.org
راه‌يابي اولين مسلمان به كنگره آمريكا؛
نتايج اوليه شمارش آراي انتخابات ميان‌دوره‌اي كنگره آمريكا نشان مي‌دهد كه اولين مسلمان در تاريخ آمريكا موفق شده با پيشي گرفتن از رقيبان به مجلس نمايندگان اين كشور راه يابد.
به گزارش ايرنا، به اين ترتيب، پس از سال‌ها بيش از هفت ميليون مسلمان آمريكايي يك نماينده در مجلس آمريكا خواهند داشت. امسال براي نخستين بار در تاريخ آمريكا كيت اليسون‪ ۴۳‬ساله كه يك وكيل دعاوي است، فرصت يافته بود تا بخت خود را به عنوان يك مسلمان براي ورود به مجلس نمايندگان آمريكا در مقابل دو رقيب قدرتمند جمهوريخواه و مستقل، در ايالت مينه سوتا بيازمايد دمكرات‌ها نيز تنها به اين دليل اين وكيل مسلمان را نامزد كرده بودند كه در آن حوزه انتخابيه شمار زيادي مسلمان زندگي مي‌كرد. طبق آمار رسمي كه دولت آمريكا منتشر كرده است بيش از هفت ميليون مسلمان در اين كشور زندگي مي‌كنند كه البته بدون ترديد اين رقم بسيار بيشتر است چرا كه با توجه به ترس و وحشتي كه در ميان مسلمانان ايجاد كرده‌اند، شمار زيادي از آنان براي جلوگيري از برخورد دولت با آنها از علني كردن دين خود واهمه دارند. ايران كه آمريكا پيوسته ادعا دارد حقوق اقليت‌ها در آن نقض مي‌شود، يك اقليت در مجموع ‪ بيست و پنج هزار نفري به پشتوانه قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران داراي يك نماينده در مجلس است و وضعيت ديگر اقليت‌هاي مذهبي نيز بدين گونه است، حال آنكه در آمريكا حتي اگر همان رقم رسمي بيش از هفت ميليون مسلمان را بپذيريم، تاكنون سابقه نداشت يك مسلمان به يكي از دو مجالس آمريكا راه يابد
كتابخانه تخصصي شيعه شناسي؛
رسا، سرويس فرهنگي - كتابخانه تخصصي شيعه شناسي در اصفهان به همت شهرداري اين شهر گشايش يافت.
به‌گزارش پايگاه اطلاع رساني رسا، اين كتابخانه با هفت هزار جلد كتاب و ده هزار متن كتاب ديجيتالي تخصصي با امكانات ويژه در اختيار پژوهشگران ، استادان ، طلاب و دانشجويان و كليه علاقه مندان قرار مي‌گيرد. اين كتابخانه علاوه بر كتابهاي تخصصي‌در زمينه شيعه، مجلات و نشريات مرتبط را نيز در اختيار علاقه مندان قرار مي‌دهد. اين كتابخانه داراي يك سالن مطالعه است و همه روزه صبح و بعد از ظهر آماده خدمت رساني است. گفتني است اين كتابخانه به همت سازمان فرهنگي تفريحي شهرداري اصفهان راه اندازي شده است.
مأخذشناسي جامع رسول اعظم(ص) در تفاسير قرآن؛
مأخذشناسي پيامبر اعظم‌(ص) در تفاسير قرآن، مشتمل بر همه مطالب تفاسير قرآني مربوط به آن حضرت است كه در قالب 8 فصل، زندگى‌نامه، بعثت و رسالت، حكومت، اخلاق، شخصيت، عبادات، دشمنان و دوستان با صدها عنوان با استفاده از بيش از 20 تفسير فارسي و عربي قرآن با ذكر نام تفسير، جلد، صفحه، سوره و آيه تدوين شده است كه پس از ارزيابي نهايي به زودي توسط مركز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم به دست چاپ سپرده خواهد شد.