try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: سه شنبه, 7 تیر, 1401

قوانین و مقررات

Send to friendSend to friend

رؤسای محترم دفاتر استانی نهاد
مسئولان محترم دفاتر نهاد  در دانشگاه ها
معاونین محترم آموزشی و پژوهشی دفاتر استانی نهاد
مدیران محترم گروه معارف اسلامی
 
 موضوع: دستورالعمل برگزاری دروس معارف اسلامی در نیمسال اول 1401-1400
سلام علیکم
با احترام،  نظر به جایگاه معاونت آموزشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت بر حسن اجرای دروس معارف اسلامی از یک سو و با توجه به شروع نیمسال اول سال تحصیلی 1401-1400 به صورت مجازی به دلیل شیوع ویروس کرونا و عدم تکمیل واکسیناسیون از سوی دیگر و ضرورت برگزاری کلاسهای معارف اسلامی در چهارچوب مقررات آموزشی دانشگاه‌ها و مطابق با تقویم آموزشی هر دانشگاه، فرآیند برگزاری کلاس های معارف اسلامی در نیمسال اول تحصیلی 1401-1400 می تواند به یکی از شیوه‌های زیر برنامه ریزی و اجرا شود:
الف) برگزاری کلاسهای معارف اسلامی به صورت آنلاین در قالب ۱۶ جلسه آموزشی بر اساس برنامه های ابلاغی دانشگاه به گروههای آموزشی و بهره گیری از زیرساخت آموزش الکترونیک هر دانشگاه با ملاحظات ذیل:
1. در این شیوه مدرسان معارف اسلامی می توانند 15 نمره به ۱۶ جلسه درسی خود و 5 نمره هم برای فعالیت های کلاسی دانشجویان (اعم از ارجاع به سامانه آموزش مجازی دانشگاهیان، سایت پرسمان دانشجویی و...) اختصاص دهند.
2. مدیران گروه معارف اسلامی موظفند در آغاز سال تحصیلی با برگزاری جلسه شورای گروه به منظور هماهنگی میان استادان در این خصوص اقدام نمایند تا وحدت رویه در برنامه های درسی گروه ایجاد شده و از تکالیف سختگیرانه آموزشی استادان جلوگیری شود.
7009/1/400
06/07/400
دارد
 
ب) شیوه ترکیبی با بهره گیری استادان معارف اسلامی از زیرساخت آموزش الکترونیکی دانشگاه و مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان با ملاحظات ذیل:
1. در این شیوه با هماهنگی گروه معارف اسلامی هر دانشگاه، استادان محترم می توانند ۱۲ جلسه از کلاس‌های معارف اسلامی را در قالب زیرساخت آموزش مجازی دانشگاه و چهار جلسه نیز در قالب فعالیت کلاسی با نظارت مستقیم استاد از طریق سامانه آموزش مجازی دانشگاهیان برگزار نمایند که جمعا ۱۶ جلسه آموزشی تحقق یابد.
2. استاد برای فعالیت کلاسی که در قالب دروس مجازی سامانه مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان تعریف می‌شود بین ۵ تا ۸ نمره در نظر می‌گیرد و در ازای گذراندن حداکثر 8 جلسه آموزش مجازی متناسب با ساعت فایل های آموزشی و قبولی در آنها، این نمره را در پایان ترم اعمال می نماید.
3. مدیران گروه موظفند با هماهنگی بخش آموزش دانشگاه و توجیه مسئولین مربوطه نسبت به محاسبه ۱۶ جلسه آموزشی برای استادانی که از این شیوه در ارائه کلاسهای معارف اسلامی استفاده می کنند، اقدام نمایند تا از نظر پرداخت حق الزحمه متضرر نگردند.
4. راهنمای نحوه تعریف فعالیت کلاسی و سایر فعالیت های استادان معارف در سامانه آموزش مجازی دانشگاهیان جهت استفاده مدیران محترم گروه ها و استادان محترم معارف اسلامی به پیوست ارسال میگردد.
یادآوری:
 1. توصیه می‌شود استادان محترم معارف از فایل های کمک درسی و مفید مرتبط با درس های معارف اسلامی در قالب های جدید قابل عرضه در فضای مجازی (شامل کلیپ ها، پاورپوینت ها، عکس نوشته ها، رمان ها، مقالات، خلاصه کتب و...) که در سامانه آموزش مجازی دانشگاهیان (بخش کلاسیار) ارائه شده است، جهت ارتقای اثرگذاری کلاسهای آنلاین در زیرساخت دانشگاه استفاده نمایند.
2. در راستای ارتقاء توانمندی استادان محترم در ارائه دروس معارف اسلامی از طریق فضای مجازی، سومین دوره آموزشی صبا طراحی شده و در حال اجراست. شرکت در این دوره ها برای اعضای هیات
 
7009/1/400
06/07/400
دارد
 
 
علمی به عنوان دوره دانش افزایی و برای مدرسان حق التدریس به عنوان شرایط تمدید مجوز مد نظر قرار خواهد گرفت.
3. با توجه به هدف اصلی دروس معارف اسلامی که تأثیرگذاری بر مخاطبین است، رعایت قوانین و مقررات موجود در حوزه دروس معارف اسلامی از قبیل: رعایت سقف کلاس ها (۴۰ نفر در دانشگاه های وابسته به وزارت بهداشت و ۴۵ نفر در دانشگاه های وابسته به وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی)، استفاده از کتاب‌های مورد تایید معاونت آموزشی نهاد و نظارت بر متون درسی استادان، برگزاری کلاس ها به صورت تفکیکی تا حد امکان، استفاده از استادان خانم در کلاس های خواهران، حضور منظم استادان در کلاسها و برگزاری تعداد جلسات کلاسی، به‌کارگیری استادان دارای مجوز تدریس از نهاد و... ضروری است.
4. در صورت حضوری شدن آموزش های دانشگاهی و برگزاری کلاسها به صورت حضوری، به میزان جلسات حضوری کلاسها، از جلسات آنلاین کاسته خواهد شد.
5. نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل و سایر مقررات مرتبط با دروس و گروه معارف اسلامی بر عهده معاون آموزشی دانشگاه و مدیر گروه معارف اسلامی است و مدیر گروه موظف است هر گونه تخلف از اجرای مفاد مقررات مرتبط (از ناحیه استاد یا دانشگاه) را به این معاونت گزارش نماید تا از طریق مجاری قانونی پیگیری شود.
در پایان یادآوری می گردد که این بخشنامه ملاک عمل و جایگزین بخشنامه های قبلی در این خصوص خواهد بود.
 

رونوشت:
حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای مصطفی رستمی رییس محترم نهاد: جهت استحضار
حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای محمد امراللهی مدیرمحترم گروههای معارف اسلامی
جناب آقای مرتضی فاضلی مقدم رئیس محترم مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان

دکتر نیکزاد عیسی زاده
 
معاون آموزشی