try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: سه شنبه, 7 تیر, 1401

کتابستان

Send to friendSend to friend

نظریه بیداری اسلامی و گفتمان انقلاب اسلامی
مجموعه مقالات بیداری اسلامی و افق‌های آینده(3 جلد)
نویسنده: جمعی از نویسندگان
ناشر: دفتر نشر معارف
قیمت: 000/550تومان
مجموعه مقالات ارائه شده در همایش بیداری اسلامی و افق‌های آینده، توسط معاونت پژوهشی دانشگاه معارف اسلامی، به کوشش حجت‌الاسلام دکتر حسین ارجینی، محمدابراهیم نیکزاد و دکتر عیسی مولوی وردنجانی، گردآوری و در سه جلد منتشر گردید؛ که جلد اول آن با عنوان «نظریه بیداری اسلامی و گفتمان انقلاب اسلامی» در دو فصل با 312 صفحه، جلد دوم آن با عنوان «نقش بیداری اسلامی درتحولات منطقه‌ای و بین‌المللی» در دو فصل با 416 صفحه، و جلد سوم آن با عنوان «بیداری اسلامی و چشم‌انداز پیش رو» در دو فصل با 392 صفحه به سامان رسیده است.
برخی از سرفصل‌های این مجموعه کتاب، به ترتیب عبارت است از:
جلد 1: بیداری اسلامی از دیدگاه امام خمینی؟ره؟ و مقام معظم رهبری، با موضوعات: مدیریت بیداری اسلامی در پرتو فلسفه مقام معظم رهبری؛ تحلیل بیداری اسلامی از دیدگاه امام خمینی؟ره؟ و مقام معظم رهبری؛ نظریه بیداری اسلامی بر اساس اندیشه سیاسی مقام معظم رهبری؛ تأثیر انقلاب اسلامی بر حزب النهضه تونس با تأکید بر افکار حضرت امام خمینی؟ره؟؛ به سوی نظریه بیداری اسلامی، تحلیل کیفی متن بیانات مقام معظم رهبری در اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی؛ بررسی ماهیت بیداری اسلامی از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ ظرفیت‌های حج در تحقق بیداری اسلامی در اندیشه امام خمینی؟ره؟. فصل دوم: بیداری اسلامی و الگوی گذار انقلابی، با موضوعات: بیداری اسلامی، انقلاب اسلامی ایران و خیزش‌های اسلامی نوین؛ سیاست‌های راهبردی جمهوری اسلامی ایران در پایداری و پویایی بیداری اسلامی ... .
جلد 2: فصل اول: بیداری اسلامی در منطقه، با موضوعات: بیداری اسلامی و ژئوپلیتیک جدید خاور میانه؛ بیداری اسلامی در مصر؛ ایران و انقلاب‌های2011 خاورمیانه؛ تفاوت نقش و جایگاه رهبری در انقلاب اسلامی و جنبش بیداری اسلامی مصر؛ تحولات انقلابی بحرین و بررسی راهبردهای سیاست خارجی ایران در قبال آن؛ ...فصل دوم: بازتاب جهانی بیداری اسلامی و چالش با نظام سلطه با موضوعات چالش‌های فراروی بیداری اسلامی در عربستان؛ بیداری اسلامی، انقلاب اسلامی و الگوی مقاومت و مواجهه با نظام سلطه؛ بیداری اسلامی و تغییر هندسه قدرت جهانی؛ ابعاد اسلامی در بریتانیا پس از 11 سپتامبر، ... .
جلد 3: بیداری اسلامی، فرصت‌ها و تهدیدهای فراروی؛ با موضوعات: چالش‌های جهانی شدن سیاسی فراروی امنیت ملی در تحولات بیداری اسلامی مصر؛ بیداری اسلامی و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران؛ بیداری اسلامی، فرصت‌ها و چالش‌ها؛ چالش‌های فراروی جریان اسلام‌گرایی در مواجهه با جریان سکولار در جهان عرب؛ چالش‌های مشترک فرهنگی-مذهبی فراروی گفتمان بیداری اسلامی؛ سناریوهای آینده تعامل دو سویه بیداری اسلامی و گفتمان انقلاب اسلامی؛ بیداری اسلامی و بایسته‌های نظام‌سازی؛ بیداری اسلامی و راهبرد شکل‌گیری امت اسلامی؛ بیداری اسلامی، تکاپوی مسلمانان به سوی حیات توحیدی؛ شاخصه‌های تمدن اسلامی و انطباق آن با مؤلفه‌های بیداری اسلامی؛ ویژگی‌های جغرافیایی قلمروهای شیعه‌نشین؛ اهداف بیداری اسلامی از منظر قرآن کریم... .
شکار هیولا
نویسنده:  محمد سرشار
ناشر: دفتر نشر معارف
قیمت: 000/25 تومان
این کتاب که یک یادداشت، یک مقدمه و هفت موضوع در 168 صفحه دارد مربوط به خاطرات آقای سنتینل آرکیو170 لاکهید مارتین است که در مصاحبه‌ای شفاهی که توسط نگارنده این کتاب انجام گرفته، به فارسی تدوین شده است.
این کتاب، مروری بر خاطرات آرکیو170 در دوران مأموریتش در افغانستان و سپس ماجراهای مربوط به مأموریت فوق سرّی‌اش در جاسوسی از تأسیسات هسته‌ای ایران است. آرکیو170 پس از بازگشت به ایالات متحده آمریکا، سخت‌ترین بازجویی‌های سازمان اطلاعات ارتش آمریکا را تحمل کرد تا ثابت کند در عملیات‌های پیچیده وزارت اطلاعات ایران به جاسوس ایران تبدیل نشده است.
سرفصل‌های این کتاب عبارت است از: یادداشت‌های اختصاصی آقای آرکیو170 برای خوانندگان، آسمان آبی قندهار، مأموریت شکستن شیشه عمر شیطان، شکار هیولا، مقاومت زیر شکنجه، فرار از چنگال دشمن، تکه گمشده زندگی، بازگشت به خانه.
 
 
 
 
درس‌نامه
اندیشه سیاسی امام خمینی؟ره؟
نویسنده: دکتر سید سجاد ایزدهی
ناشر: دفتر نشر معارف
قیمت: 000/30 تومان
این کتاب که با همیاری معاونت پژوهشی دانشگاه معارف اسلامی، از سه بخش در 16 درس و 288 صفحه تشکیل شده است، با مد نظر قرار دادن قرائت امام خمینی؟ره؟ از نظام سیاسی، ضمن آشنا کردن دانشجویان با اندیشه‌های امام راحل؟ره؟ به عنوان نقشه راه جمهوری اسلامی ایران مجموعه‌ای کامل و منسجم از اندیشه سیاسی اسلام حداکثری را ارائه کرده است. بخش اول: ذیل کلیات و مفاهیم، علاوه بر زندگی و زمانه امام خمینی؟ره؟ که در شناخت دیدگاه‌های ایشان مؤثر است، مفاهیم اساسی و مبانی و قواعد اندیشه سیاسی ایشان را بررسی کرده و قواعد فقه سیاسی(قواعدی چون حفظ نظام، تقیه، نفی‌سبیل، عدالت و لاضرر) و روش‌شناسی استنباط نیز مورد بررسی قرار گرفته است. بخش دوم: مباحث نظری نظام سیاسی اسلام ذیل چهار رکن اساسی حکومت، حاکمیت، جمعیت و سرزمین، ضرورت اساس حکومت، اهداف حکومت، ویژگی‌های حاکم دینی، حدود اختیارات حاکم اسلامی، ضرورت حکومت دینی و کارکردهای این‌گونه حکومت‌ها مورد توجه قرار گرفته است. بخش سوم، مباحث مرتبط با جمهوری اسلامی ایران (جایگاه جمهوری اسلامی و نهادهای حکومتی در اندیشه سیاسی امام خمینی؟ره؟ و جریان‌های فکری-سیاسی از دیدگاه امام خمینی) و... مورد بررسی قرار گرفته است.
 
 
 
گام تمدن‌ساز
بسط بیانیه گام دوم انقلاب با تکیه بر اسناد بین‌المللی
نویسنده: سید محمدحسین راجی/ سید محمدرضا خاتمی
ناشر: دفتر نشر معارف
پس از توصیه‌های مکرر مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر پیرامون لزوم تبیین معارف انقلاب اسلامی برای جوانان و ارائه تصویری صحیح از گذشته، حال و آینده انقلاب به آن‌ها در برابر تصویرسازی دروغین دشمنان، معظم له در چهل‌سالگی انقلاب، خود در مقام تبیین برآمده و اقدام به نگارش بیانیه کردند تا با ارائه فکر و استدلال‌های روشن و تبیین روشمند و صحیح پیرامون اصول و آرمان‌ها، کارآمدی و برنامه آینده انقلاب علاوه بر پیشگیری از به وجود آمدن اختلال در دستگاه محاسباتی نسل آینده مدیران کشور، جوانان مؤمن و انقلابی را به شانه دادن زیر بار مسئولیت‌های بزرگ و نقش‌آفرینی در گام دوم انقلاب اسلامی برای تحقق اهداف آن فرا خوانند.
برخی از موضوعات و سرفصل‌های این کتاب که چهار بخش و هر بخشی، فصل‌هایی دارد و از 324 صفحه تشکیل گردیده عبارت است از: بخش اول: عظمت حادثه انقلاب. بخش دوم: برکات بزرگ انقلاب اسلامی از جمله؛ ثبات و امنیت و حفظ تمامیت ارضی ایران، موتور پیشران کشور در عرصه علم و فناوری، به اوج رسانیدن مشارکت مردمی، ارتقای شگفت‌آور بینش سیاسی مردم،  بخش سوم: چالش‌ها و ظرفیت‌ها که از آن جمله است: عظمت نقش نیروی جوان متعهد، ظرفیت‌های کم نظیر طبیعی و انسانی کشور و بخش چهارم: توصیه‌هایی است پیرامون علم و پژوهش؛ معنویت و اخلاق؛ اقتصاد و....
 
سمیولوژی تحجر
نویسنده: حجت‌الاسلام دکتر داود عرفانی
ناشر: دفتر نشر معارف
قیمت: 25000تومان
این کتاب که با شش موضوع در 183 صفحه سامان یافته است در پی بررسی نشانه‌های تحجر و جمود حاصل از آن چون خود شیفتگی و جمود بر ظواهر کلام و قضاوت کلیشه‌ای است.
در مقدمه این کتاب آمده است: در میان مسلمانان همواره دو گرایش نقلی و عقلی وجود داشته است، گروهی از متفکران بنا به علل و دلایل گوناگون به نقل و منقولات و گروه دیگر به عقل و استدلالات عقلی توجه بیشتری نشان داده‌اند. جانب نقل یا عقل را در حل معضلات فکری گرفتن، به خودی خود، مشکلی حاد را در جامعه ایجاد نمی‌کند، جانب عقل را فرو گذاشتن و او را در مرتبه‌ای نازل نشاندن حاکی از بساطت و خامی معرفتی، ناسپاسی اخلاقی و گرفتار آمدن در چنبره حس‌گرایی است و از آن مصیبت‌بارتر نسبت دادن این بساطت و کفران به دین است اما از آن سو عقل را بر جایگاهی برترین نشاندن و او را کاملا بی طرف و خنثی دانستن در قضاوت‌های خویش و انکار تأثیر عوامل غیر معرفتی بر او نیز خطایی دیگر است.
لفظ‌شناسی تحجر، مفهوم‌شناسی، مصداق‌شناسی، مکتب تفکیک از ضدیت تا مرزبندی، تحجر حوزوی معاصر، درمان، از موضوعات این کتاب است.