try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: یکشنبه, 5 تیر, 1401

مراکز پاسخگويی به شبهات

Send to friendSend to friend

مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم

 

 

این مرکز درسال 1379 به‏منظور تبیین روزآمد اندیشه دینی در جهت پاسخگویی به پرسش‏های بنیادین و رفع و دفع آسیب‏ها و شبهات در حوزه دین، توسط شورای عالی حوزه علمیه تأسیس گردید. این مرکز که در گذشـته با نام مرکز مطالعات و پژوهش‏های فرهنگی حوزه علمیـه فعالیت می‏کرد، هم‏اکنون از طریق چهار درگاه؛ پرسش و پاسخ، پاسخ به شبهات، نقد وبررسی مطبوعات و نقد شبهات اینترنتی، به پاسخگویی در زمینه شبهات می‏پردازد.

 فعالیت‏ها

 1. انتشار حدود 70 عنوان کتاب.
 2. پاسخگویی علمی به بیش از 150 هزار پرسش در 9 گروه و رشته تخصصی قرآن و حدیث، فقه، کلام و فلسفه، حقوق و فلسفه احکام، سیاست و اجتماع، تربیت و روان‏شناسی، ادیان و مذاهب، تاریخ و سیره، شبهه‏یابی.
 3. تولید نرم‏افزار تخصصی پاسخ 1 و پاسخ 2، با حدود 14 هزار پرسش و پاسخ.
 4. تولید نرم‏افزارهای مناسبتی مانند؛ پیامبر اعظم9، غدیر، کوثر، خورشید نینوا، صبح بیداری 1 و2، فریضه انتخاب، راه امام و تربیت فرزند.
 5. فعالیت سایت اندیشه قم با بیش از یک دهه سابقه.
 6. حضور در نمایشگاه‏های متعددی همچون نمایشگاه بین‏المللی قرآن کریم، کتاب تهران و مطبوعات.
 7. چاپ بیش از 20 شماره فصلنامه تخصصی صباح تحت اشراف حضرت آیت‏الله العظمی سبحانی و راه‏اندازی نشریه تخصصی پاسخ.
 8. رصد و تحلیل نظام‏مند شبهات در فضای مجازی، مطبوعات، کتب و رسانه‏های تصویری.
 9. گفتمان‏ها و نشست‏ها.

از دیگر فعالیت‏های این مرکز، برگزاری نشست در زمینه شبهه‏شناسی است. کانون گفتمان دینی با هدف تبیین و بررسی عالمانه شبهات مطرح در بین اقشار فرهیخته، اساتید، دانشجویان و طلاب، شکل‏ گرفته و در راستای دفاع از حریم اندیشه دینی و پاسخ به شبهات و سؤالات مغرضانه و تهاجمی علیه دین و مبانی اصولی اسلام می‏باشد. این نشست‏ها از سال 1379 در مدرسه علمیه فیضیه آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد. تاکنون 103 جلسه در سلسله حلقه‏های کانون گفتمان دینی در مدرسه علمیه فیضیه قم برگزار شده است. دیگر جلسات گفتمان‏ها بدین شرح است:

10. نقد و بررسی آثار

از دیگر فعالیت‏های این مرکز، می‏توان به برگزاری حلقه‏های نقد کتاب اشاره کرد که با حضور نویسندگان، کارشناسان مربوطه و مدیـران و محققین گروه‏های علمی به نقـد و بررسی شکلی و محتوایی اثر پرداخته می‏شود. تاکنون دو حلقه نقد برای کتاب‏های «سلامت قرآن از تناقض» و «سیره نظامی امیرالمؤمنین» برگزار شده است. همچنین حـدود 20 حلقه نقد را گروه مطـبوعات و بـرای نقـد موضـوعات روز سیاسی و اعتـقادی برگزار کرده است.

11. انتشار فصلنامه تخصصی «پاسخ»، ویژه پاسخگویی متقن و علمی به شبهات علیه اعتقادات، احکام، فرهنگ و ارزش‏ها و نظام جمهوری اسلامی ایران.

 راه‏های ارتباطی

وب‏سایت:                        http://www.andisheqom.com

سامانه پاسخگویی به سؤالات و شبهات:

http://www.spasokh.com

پست الکترونیک:

 howzeh@andisheqom.com

 پیام‏رسان‏ها

مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه‏های علمیه در سروش؛

https://sapp.ir/spasokh

مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه‏های علمیه در ایتا؛

https://eitaa.com/spasokh

مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه‏های علمیه در آی‏گپ؛

https://profile.igap.net/spasokh

 ارتباط مستقیم

نشانی: قم، خیابان شهید صدوقی=، مجتمع شهید صدوقی=، فاز 3.

صندوق پستی: 37185/4466

شماره تلفن مستقیم: 32923251-025

شماره تلفن تماس: 60-3292251-025 داخلی‏های: 136. 163. 166

پایگاه پژوهشی تخصصی وهابیت‏شناسی

وهابیت به‏عنوان فرقه‏ای بدعت‏گذار، به تکفیر مسلمانان اعم از شیعه و سنی پرداخته و در همین راستا همیشه مورد انتقاد جهان اسلام بوده و هست، اما با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و گسترش فرهنگ تشیع، وهابیت برای مقابله با فرهنگ نورانی شیعه با تمام توان به میدان آمده و از هیچ ابزار و تلاشی در راستای بدبین‏کردن جوانان به تشیع و ترویج فرهنگ وهابیت و مخدوش‏کردن چهره مذهب شیعه در سطح جهانی دریغ نمی‏کند.

در همین راستا، مؤسسه دارالإعلام لمدرسة اهل‏البیت: با حمایت مرجع عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‏الله العظمی مکارم شیرازی (دامت برکاته) درسال 1389، با هدف شناخت، نقد افکار انحرافی وهابیت و جریان‏های سلفی، تربیت نیروهای متخصص و متعهد برای مقابله با آنان، به همت و تلاش عده‏ای از صاحب‏نظران برجسته و اساتید و محققین، در عرصه آموزش، پژوهش و نشر، فعالیت جدی خود را با مدیریت حجت‏الاسلام والمسلمین حاج شیخ مهدی مکارم آغاز کرد.

 فعالیت‏ها

برگزاری دوره‏ها و کارگاه‏های مرتبط با وهابیت‏شناسی.

برگزاری همایش‏های علمی ازجمله؛ برگزاری همایش آیندهنگری در مقابله با تکفیر و نشست علمی نقد افراط‏گرایی مذهبی.

تأسیس کتابخانه تخصصی نقد وهابیت و جریان‏های سلفی.

کتابخانه مؤسسه دارالإعلام به‏منظور تأمین منابع مکتوب مورد نیاز محققان در زمینه تحقیق در آثار و افکار نقد وهابیت و سلفیت و امکان دسترسی آسان به منابع دست اول آنان پایه‏گذاری شده است و علی‏رغم مشکلات فراوان در دسترسی به کتاب‏های دست اول وهابیت و سلفیت در کشورهای مختلف، آثار بسیاری را از کشورهای مختلفی مانند عربستان،‏ مصر، امارات، عراق، افغانستان و برخی کشورهای دیگر گردآوری کرده است که درنظر دارد در آینده نه چندان دور به جامع‏ترین کتابخانه در حوزه نقد وهابیت و سلفیت مبدل شود.

ایجاد پایگاه تخصصی نقد وهابیت و سلفیت برای ارائه مطالب عمومی و تخصصی در حوزه شناخت وهابیت و با هدف تبیین و روشنگری نقد فرقه وهابیت که درسال 1392 با کمک تعدادی پژوهشگر، فعالیت خود را آغاز کرد.

انتشار فصلنامه سراج منیر با محور نقد اندیشه وهابیت، تبارشناسی وهابیت، نقد مبانی وهابیت، جریان‏شناسی سلفی‏گری، رویدادهای معاصر وهابیت و نقد افكار شخصیت‏های مؤثر در این مكتب. رتبه این فصلنامه، علمی ـ ترویجی است که توسط شورای عالی حوزه به این نشریه اعطاء شده است.

پاسخگویی به شبهات وهابیت.

راه‏های ارتباطی

وب‏سایت:                        http://alwahabiyah.com

پست الکترونیک:

                        info@alwahabiyah.com

آپارات: https://www.aparat.com/alwahabiyah

 پیام‏رسان‏ها

تلگرام:        t.me/alwahhabiyah_com

اینستاگرام:                     instagram.com/alwahabiyah

 ارتباط مستقیم

نشانی: قم، جمکران، ابتدای بلوار انتظار، مجتمع علمی دارالولایه، مؤسسه دارالإعلام لمدرسة اهل‏البیت:.

کدپستی: 3747113131

شماره‏ تلفن تماس: 37255866 و 37255878-025

 

اداره پاسخگویی به سؤالات دینی و اطلاع‏رسانی آستان قدس رضوی

 

آستان قدس رضوی باتوجه به موقعیت ممتاز بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا7 و با عنایت به رسالت‏های والای فرهنگی خویش، اقدام به تأسیس اداره پاسخگویی به سؤالات دینی و اطلاع‏رسانی کرده است تا با بهره‏گیری از اساتید مجرب و امکانات مادی و معنوی موجود و با اجرای برنامه‏های متنوع فرهنگی و راه‏اندازی دفاتر مختلف، پاسخگویِ سؤالات و شبهات زائران گرامی ‏باشد و در کنار تمام برنامه‏ها بر بُعدمعرفتی عبادت نیز بیفزاید.

فعالیت‏ها

 • واحد مشاوره دینی

اداره پاسخگویی با بهره‏گیری از اساتید مجرب و متخصص، در راستای شکوفایی تفکرات دینی و زدودن شبهات فکری جامعه و حرکت به‏سوی زندگی برتر، به راه‏اندازی این واحد اقدام کرده است .

این واحد با اختصاص دو دفتر مشاوره خواهران و برادران در مرکز پاسخگویی، آماده ارائه خدمات مشاوره‏ای رایگان در زمینه‏های اعتقادی، فلسفه احکام، رفع شبهات دینی و... در دو نوبت صبح و عصر می‏باشد .ارائه مشاوره‏های صحیح و کارشناسانه از سوی اساتید در رفع شبهات مطرح‏شده باعث شده تاکنون تعداد قابل‏توجهی از پیروان سایر ادیان و مذاهب، در این مکان مقدس و نورانی به مذهب شیعه اثنی‏عشری گرایش یابند.

 • واحد جلسات پرسش و پاسخ

یکی از اصولی‏ترین اهداف اداره پاسخگویی‏، ایجاد بستر و فضای مناسب برای پرسش و پاسخ می‏باشد.

اداره پاسخگویی به سؤالات دینی و اطلاع‏رسانی، جلسات مختلف پرسش و پاسخ را با عناوین حلقه معرفت، نسیم معرفت و سلسله نشست‏های دین، نشاط، زندگی تشکیل داده است.

باتوجه به اهمیت پاسخگویی به مسائل شرعی و شبهات دینی و اعتقادی، این اداره در پاسخگویی به سؤالات و شبهات، روش‏های متنوعی را به‏کار می‏بندد. یکی از این روش‏ها، پاسخ‏‏دادن به‏صورت مکاتبه‏ای است. اداره پاسخگویی با استفاده از اساتید و کارشناسان برجسته در رشته‏های مختلف، سؤالات زائران در زمینه‏های شرعی، اعتقادی، اخلاقی، تربیتی و اجتماعی را دریافت می‏کنند و پس از طی مراحل مختلف و ارزیابی‏های لازم، پاسخ مناسب را با پست به آدرس مخاطبان ارسال می‏کند .

 راه‏های ارتباطی

وب‏سایت:                        www.the14.ir

 پیام‏رسان‏ها

اینستاگرام: instagram.com/the14ir

تلگرام: t.me/the14ir

سروش: sapp.ir/the14ir

ایتا: eitaa.com/the14ir

بله:               ble.im/the14ir

 ارتباط مستقیم

نشانی: مشهد، حرم مطهر امام رضا7.

صندوق پستی: 3131-91385

دورنگار: 32240602-051

 

مؤسسه آموزشی پژوهشی مذاهب اسلامی

مؤسسه آموزشی پژوهشی مذاهب اسلامی، وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل‏سنت سیستان و بلوچستان، نخستین نهاد راهبردی تحقیقاتی است که در زمینه مذاهب اسلامی فعالیت دارد. این مؤسسه در سال 1379 بنیاد نهاده شد و هم‏اکنون برگزارکننده دوره تخصصی مذاهب اسلامی در مقطع کارشناسی‏‏ارشد است و یکی از مراکز تخصصی حوزه علمیه قم به‏شمار می‏آید.

 فعالیت‏ها

 معاونت آموزش این مؤسسه، رشته تخصصی مذاهب اسلامی را که درسال 1381 به تصویب شورای مدیریت حوزه علمیه قم رسید، به‏منظور ایجاد ارتباط حوزه و علمای شیعه با پیروان سایر مذاهب و دفاع از کیان تشیع تأسیس کرد. ازجمله اهدافی که از تأسیس این رشته دنبال می‏شود، عبارتند از:

نشر و گسترش فرهنگ اهل‏بیت: باتوجه به زمینه‏های فکری پیروان سایر مذاهب.

دفع اتهامات و شبهات علیه مذهب شیعه و معارف اهل‏بیت: باتوجه به پیش‏داوری‏های ذهنی جوامع اسلامی.

پرورش نیروهای مناسب جهت اشتغال در مدیریت‏های فرهنگی و دینی مناطق سنی‏نشین داخل و خارج کشور.

بالابردن توان ارتباط حکیمانه روحانیان و مبلّغان دینی با سایر مذاهب.

 راه‏های ارتباطی

وب‏سایت مذاهب:     http://mazaheb.ir

نشانی اینترنتی:           www.mazaheb.com

پست الکترونیکی:       info@mazaheb,com

 ارتباط مستقیم

نشانی: قم، 45 متری شهید صدوقی=، خیابان شهید محمود اخلاقی، پلاک 65.

 شماره تلفن تماس: 32935011-025

نمابر: 32935073-025

 

مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی‏عصر؟عج؟

 

 

مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی‏عصر[ با اشراف مرحوم حضرت آیت‏الله خزعلی= و مدیریت حجت‏الاسلام و المسلمین سیدمحمد حسینی قزوینی فعالیت خود را از سال 1370 آغاز کرده است. این مؤسسه در راستای توسعه و نشر معارف و فرهنگ مكتب اهل‏بیت: و پاسخگویی به سؤالات و شبهات، به‏ویژه شبهات وهابیت فعالیت می‏کند.

این مؤسسه از پنج گروه علمی با عناوین حدیث و موسوعه‏نگاری، رجال و تراجم، پاسخ به شبهات، نرم‏افزار و اطلاع‏رسانی و رسانه و امور هنری تشکیل شده است.

 فعالیت‏ها

نزدیک به سه دهه فعالیت علمی و پژوهشی و رسانه‏ای، تلاش‏های ارزشمندی را در دفاع از معارف اهل‏بیت: و در راستای کمک به ایجاد وحدت، مودت و همدلی هرچه بیشتر میان مسلمانان با محوریت قرآن و اهل‏بیت: و جلوگیری از فعالیت‏های تکفیری انجام داده

 

است. از جمله این تلاش‏ها می‏توان به تدوین موسوعه روایات ائمه: در 27 جلد، کتب رجال در 25 جلد، نقد کتاب دکتر قفاری از علمای وهابیت در 3 جلد، نقد گفتار دکتر حمدان الغامدی از اساتید دانشگاه ام‏القری عربستان در 3 جلد و ده‏ها جلد کتاب دیگر در دفاع از معارف اهل‏بیت: اشاره کرد.

امروزه نیز تحقیقات بنیادی و علمی مانند دانشنامه ولایت را در 730 مدخل تخصصی با نگاه نقد عقاید و شبهات وهابیت و همچنین ادامه موسوعه احادیث ائمه: و مباحث رجالی را در دستور کار خود دارد. این مؤسسه با راه‏اندازی شبکه جهانی ولایت تحت اشراف آیت‏الله العظمی مکارم شیرازی و ریاست حجت‏الاسلام و المسلمین حسینی قزوینی در مدت 7 سال، فعالیت‏های رسانه‏ای ارزشمندی در راستای تثبیت حقانیت شیعه و دفاع از عقاید شیعه همراه با نقد شبهات وهابیت داشته است و روزانه با تولید 8 ساعت برنامه تلویزیونی، منبع و مرجع علمی برای نخبگان و پناهگاهی برای شیعیان در برابر هجمه شبهات وهابیت بوده است .

 راه‏های ارتباطی

وب‏سایت:                        www.Valiasr-aj.com

سامانه پرسش و پاسخ:

http://www.valiasr-aj.tel/question/

پست الکترونیکی:       info@valiasr-aj.com

 ارتباط مستقیم

نشانی: قم، خیابان صفائیه، کوچه ممتاز، کوچه 5، پلاک 20.

شماره تلفن تماس: 37735831-025 

شماره پیامک جهت ارسال سؤال: 10007238

 

مرکز جهانی اطلاع‏رسانی آل‏البیت:

مرکز جهانی اطلاع‏رسانی آل‏البیت: زیرنظر دفتر حضرت آیت‏الله العظمی حاج سیدعلی حسینی سیستانی و به مدیریت حضرت حجت‏الاسلام حاج سیدجواد شهرستانی درسال 1377، مصادف با عید سعید غدیر، افتتاح گردید.

این مجموعه بر آن‏ است تا با شناسایی نیاز اعتقادی موجود در جامعه جهانی، اقدام به تهیه و تدوین محتوای مناسب کرده و آن را در قالب وب‏سایت و نرم‏افزارهای موبایلی به مخاطبین ارائه کند. در همین راستا سایت معظم علمی فرهنگی اعتقادی «الشیعه» در بخش‏های متنوع و به 21 زبان مختلف به ارائه محتوا می‏پردازد. این پایگاه از بخش‏های متنوعی تشکیل شده است که در زمینه شبهات می‏توان به معرفی مذهب شیعه و دفاع از حریم تشیع، شامل پرسش‏های شیعیان از اهل‏سنت در امر جانشینی پیامبر در بخش «شیعه» این پایگاه و همچنین طرح شبهات از سوی بعضی خاورشناسان و جواب متقن و محکم به آن‏ها در بخش «خاورشناسان» اشاره کرد.

در کنار سایت الشیعه، می‏توان به سایت تخصصی قرآن کریم و سایت‏های تخصصی نهج‏البلاغه نیز اشاره کرد. این مرکز علاوه‏بر راه‏اندازی سایت‏های مذهبی، در زمینه تولید نرم‏افزارهای تلفن همراه نیز سابقه‏ای چندین ساله دارد و تاکنون چندین نرم‏افزار تولید و به علاقه‏مندان عرضه کرده است. از این نرم‏افزارها می‏توان به نرم‏افزار شیعه (ارائه‏کننده محتوای سایت الشیعه)، بلاغه (نهج‏البلاغه)، اربعین، مناسک حج، شهیده (پیرامون حضرت زهرا؟س؟ و رمضان اشاره کرد.

 راه‏های ارتباطی

وب‏سایت:

Al-shia.com ؛ www.Al-shia.org ؛

www.Al-shia.net

پست الکترونیکی: Info@aalubayt.org

 ارتباط مستقیم

نشانی: قم، خیابان دورشهر، شماره 294.

شماره تلفن تماس: 37745111-025

دورنگار: 37742073

 

مؤسسه رسانه‏ای ندای شیعه

مؤسسه رسانه‏ای ندای شیعه در ماه رمضان سال ۱۳۹۱ش و در سالروز میلاد با سعادت کریم اهل‏بیت امام حسن مجتبی؟ع؟ آغاز به‏کار کرد. هدف این مجموعه، دفاع از مبانی مکتب حقه‏ تشیع امامیه در برابر شبهات مکاتب مخالف و منحرف و گسترش باورهای اسلام ناب محمدی است.

مجموعه‏ ندای شیعه اولین مجموعه صوتی

 

پاسخ به شبهات مذهبی است که به‏صورت فراگیر در فضای مجازی به فعالیت می‏پردازد. این مؤسسه از برجسته‏ترین اساتید حوزه و دانشگاه درعرصه‏ پاسخ به شبهات، ازجمله اساتید شبکه جهانی ولایت، شبکه ثامن، شبکه بقیع و شبکه‏های صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، بهره می‏برد و مفتخر به حضور اساتیدی همچون حجج اسلام دکتر حسینی قزوینی، محمدجعفر طبسی، معاونیان، نیکنام، رائفی‏پور، ابوالقاسمی، یزدانی، عباسی، روستایی، شهبازیان، آیتی، جعفری و سایر اساتید بزرگوار شیعه است. همچنین این مرکز به تربیت نیروهای جوان و ولایی برای دفاع از مکتب حقه‏ جعفری می‏پردازد.

 فعالیت‏ها

مهم‏ترین فعالیت این مجموعه، اجرا و پخش برنامه‏های زنده در قالب رادیو اینترنتی ندای شیعه است. این برنامه‏های زنده، در استودیوی مجازی ندای شیعه در «مسنجر پالتاک» تولیدشده و به‏صورت هم‏زمان از رادیو اینترنتی ندای شیعه که در این پایگاه اینترنتی قرار دارد، پخش می‏گردد. عمده‏ این برنامه‏های مذهبی به موضوع معرفی و نقد ادیان و مذاهب ضاله و دفاع از مکتب تشیع در برابر شبهات می‏پردازد.

همچنین مجموعه‏ ندای شیعه اهتمام خاصی به برگزاری ویژه‏برنامه‏ها در مناسبات و وقایع مذهبی جهان اسلام دارد و در این ویژه‏برنامه‏ها از محضر اساتید برجسته حوزه و دانشگاه استفاده می‏کند. بعد از پخش زنده و در مدت زمان کوتاهی، این برنامه‏ها در آرشیو این پایگاه اینترنتی قرار داده می‏شود و قابل استفاده و انتشار برای عموم می‏باشد. شایان ذکر است که آرشیو صوتی و مناظره‏های مجموعه ندای شیعه بزرگ‏ترین و متنوع‏ترین آرشیو صوتی با موضوع پاسخ به شبهات مذهبی در فضای مجازی است.

در بخش پرسش و پاسخِ پایگاه اطلاعاتی این مؤسسه، علاوه‏بر امکان ارسال پرسش، شبهات مطرح‏شده، به‏صورت ذیل طبقه‏بندی شده است؛

پاسخ به شبهات وهابیت و اهل‏سنت، پاسخ به شبهات مهدویت، پاسخ به سؤالات اعتقادی شیعه، پاسخ به شبهات مسیحیت، پاسخ به شبهات قرآنی، پاسخ به شبهات خداناباوران و پاسخ به سؤالات زرتشت و باستان‏گرایان.

از دیگر فعالیت‏های برجسته مؤسسه، می‏توان به برگزاری مناظرات در موضوعات متنوع با مخالفین مکتب تشیع اشاره کرد. این مناظرات به‏صورت رسمی و همچنین آزمایشی در استودیوی مجازی ندای شیعه برگزار می‏شود و به‏صورت گسترده در فضای مجازی، ازجمله در این پایگاه، نشر داده می‏شود.

 راه‏های ارتباطی

وب‏سایت:                        http://nedayeshia.com

پست الکترونیکی:

abbas.aha@gmail.com

آپارات:        aparat.com/nedayeshia

 پیام‏رسان‏ها

تلگرام:        t.me/nedayshiacom

اینستاگرام:                     nedayshiaofficial

 ارتباط مستقیم

شماره تلفن تماس: 09033333333

 

مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی دفتر تبلیغات اسلامی

 

 

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با درک نیازهای جامعه و مطالبات مردم در زمینه پاسخگویی دینی و به منظور تمرکز و ارتقاء سطح پاسخگویی، مراکز مختلف پاسخگویی خود را سامان داده و مرکز منسجم و گستردهای تحت عنوان «مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی» را تأسیس کرد. پرسشگران در ارتباط با این مرکز تخصصی، علاوه بر دریافت پاسخ سوالات و رفع شبهات از آموزههای دینی، ارتباط مستقیم و بیواسطهای را با متخصصان و کارشناسان حوزه علمیه تجربه میکنند که این تجربه، هم اعتماد آنها به یک مرکز پاسخگویی دینی حوزوی را افزایش داده و هم به آرامش و اطمینان درونی آنها در مواجهه با پرسشها و شبهات موجود کمک میکند. این مرکز با استفاده از اساتید و محققین حوزه علمیه و با هدف پاسخگویی تخصصی به سوالات دینی اقشار مختلف جامعه، کارشناسان خود را در گروههایی تخصصی سازماندهی کرده و مشغول انجام وظیفه میباشند که عبارتند از:

*قرآن و حدیث* فقه* کلام و اعتقادات* اخلاق * تاریخ و سیره* مشاوره* فقه خواهران (تلفنی)

عرصههای پاسخگویی

مکتوب: این واحد، قدیمیترین و پرسابقهترین واحد رسمی پاسخگویی دینی دفتر تبلیغات اسلامی است و حاصل تلاش این گروه، پاسخگویی به بیش از 300 هزار سوال با موضوعات گوناگون میباشد.

تلفنی: این واحد با همکاری بیش از 300 نفر از فضلا و اساتید متخصص در رشتههای مختلف علوم اسلامی، از طریق شماره تلفن سراسری (096400)، روزانه 12 ساعت با در اختیار داشتن 60 کرسی پاسخگویی همزمان و 300 خط تلفن، در خدمت هموطنان عزیز میباشد.

اینترنتی: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی، با راهاندازی واحد اینترنتی، در این عرصه نیز دارای سایتها و انجمنهای بزرگ و متعددی میباشد که در این مجال به بیان کوتاهی در این باره بسنده میکنیم:

الف) سایت پاسخگو:                       
http://www.pasokhgoo.ir این سایت به عنوان پرتال مرکز ملی و ویترین آن مجموعه، به ارائه خدمات میپردازد.

 

ب) انجمن گفتگوی دینی (اسک دین): http://www.askdin.com این انجمن جزو 250 سایت برتر در ایران بوده و تعداد کاربران فعال در آن، حدود 000/12 نفر است. این سایت تاکنون طی حدود 16هزار پست و پرسش و پاسخ دینی، پاسخگوی پرسشگران بوده و مجموعا بیش از 255 هزار بازدید روزانه دارد.

ج) انجمن گفتگوی قرآنی (اسک قرآن):

 http://www.askquran.ir این سایت که در حوزه پاسخگویی به سوالات تخصصی و عمومی قرآن فعالیت میکند و به عنوان پرکاربرترین و پربازدیدترین جامعه مجازی قرآنی و دینی کشور به شمار میرود، در سال 1390 مفتخر به کسب رتبه اول و دریافت لوح زرین برترین سایت عرصه فرهنگ و اندیشه در پنجمین جشنواره رسانههای دیجیتال گردید.

ه) شهر جواب:

 www.javabcity.ir شهر جواب، نقش پشتیبان انجمن پرمخاطب گفتگوی دینی (اسك دین) را بر عهده دارد. مطالب و پرسش و پاسخهایی كه در انجمن گفتگوی دینی به نتیجه نهایی رسیده، جمعبندی شده و در قالب یك مقاله كامل بر روی خروجی سایت شهر جواب قرار میگیرد.

و) پرسمان قرآن:

http://www.porsemanequran.com پایگاه اطلاعرسانی پرسمان قرآن، نقش پشتیبان انجمن پرمخاطب گفتگوی قرآنی (اسك قرآن) را بر عهده دارد. مطالب و پرسش و پاسخهایی كه در انجمن گفتگوی قرآنی به نتیجه نهایی رسیده، جمعبندی شده و در قالب یك مقاله كامل بر روی خروجی این سایت قرار میگیرد.

ز) کلوپ مرکز ملی:

http://www.cloob.com/pasokh این سایت با توجه به مشابهتهای فراوان با فیس بوک، توانسته خیلی عظیمی از کاربران اینترنتی را به سوی خود جذب کند و جزو پنج کلوپ برتر دینی از نظر تعداد اعضا میباشد.

ح) شهر سوال:

 www.soalcity.ir این سایت، جمعبندی و خلاصهای از پرسش و پاسخهای مطرحشده در جوامع مجازی را در خود جای داده است و مرجعی كامل برای مقالات دینی و پرسش و پاسخهای مورد نیاز كاربران میباشد.

ط) سامانه پاسخگوی آنلاین:

www.09640.ir محققان و کارشناسان سامانه پاسخگوی آنلاین با حضور روزانه 35 کارشناس به صورت مستقیم (آنلاین) به پرسشهای مخاطبان به صورت زنده پاسخ میدهند و تا کنون بیش از 188 هزار پرسش و پاسخ را در حوزههای مختلف، پاسخگویی کردهاند.

4. پیامک: این سامانه به منظور پاسخگویی سریع به سوالات فقهی و با شماره 30009640 مشغول به فعالیت است و پاسخگوی بیش از 1000 سوال فقهی در روز است.

5. رسانه: از جمله فعالیتهای مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی، حضور در رسانه است که با ارائه موضوع و محتوا در رسانههای دیداری و شنیداری همچون رسانه ملی، پیامنمای شبکه 2، رادیو معارف و رایو قرآن اقدام به پاسخگویی به سؤالات مطرح شده میکند.

 

 

مجمع جهانی شیعه‏شناسی

 

پس از آن‏که مقام معظم رهبری، سال 1380 را سال امام علی7 نام‏گذاری فرمودند و باتوجه به ضرورت و احساس نیاز مبرم به توسعه‏ و تعمیق و کاربری‏کردن پژوهش و تحقیقات در زمینه‏های مختلف موضوعات علمی شیعه‏شناسی به‏ویژه در اثبات حقانیت و معرفی هر چه بهتر مکتب متعالی تشیع به‏صورت گسترده و فراگیر و دفع شبهات براساس مواضع اثباتی، «مجمع جهانی شیعه‏شناسی» به همت جانباز شهید حجت‏الاسلام والمسلمین استاد انصاری‏نیا بویراحمدی، آیت‏الله رحیم محمدی ایلامی، دکتر آیت پیمان و جمعی از صاحب‏‏نظران حوزه و دانشگاه تأسیس شد.

 فعالیت‏ها

 1. معرفی و تبلیغ تشیع به‏عنوان مذهب رسمی و پویا.
 2. بالابردن سطح علمی و تخصصی موضوعات شیعه‏شناسی.
 3. تأسیس کتابخانه‏های تخصصی شیعه‏شناسی.
 4. ایجاد بانک اطلاعات نرم‏افزاری.
 5. تحقیق و نشر آثار درباره شیعه‏شناسی.
 6. دایرة‏المعارف بزرگ مشاهیر، مخترعان و کاشفان شیعه.
 7. بخش مستبصرین (شیعه‏شدگان).
 8. همایش‏های بین‏المللی شیعه‏شناسی.
 9. طرح بزرگ منشور جهانی تشیع.
 10. تأسیس پژوهشکده شیعه‏شناسی.
 11. مطالعه و بازخوانی دقایق، ظرایف و شناخت علمی و روشمند جنبه‏های گوناگون زندگی ائمه معصوم:؛ معرفی ویژگی‏های الهی آنان با نگاهی نو، گفتمانی نو و ساختاری نو به‏صورت جذاب و شیوا.
 12. تحقیقات مبنایی و نقد و نظر در آسیب‏شناسی روحانیت شیعه، به‏منظور جلوگیری از هجمه دشمنان و بازیابی فراوانی سرمایه‏های معنوی و قداست اجتماعی آنان.
 13. نقد و پاسخگویی عالمانه به شبهات و نسبت‏های ناروا.
 14. نقد و بررسی دقیق فرق مختلف شیعی و معرفی شیعه واقعی و اصیلی که متصل به منبع علم الهی است و با تمسک به قرآن و عترت، در پرتو تعالیم سازنده ائمه معصوم: به کمال رسیده باشد.
 15. هماهنگی و پیگیری برای برقراری کرسی رشته علمی شیعه‏شناسی در دانشگاه‏های بین‏المللی و بزرگ جهان و تدوین متون درسی این رشته.
 16. راه‏اندازی پایگاه اینترنتی قدرتمند، با قابلیت‏ها و امکانات بالا، به سی و سه زبان رایج جهان.
 17. برگزاری دوره‏های آموزشی مخصوص پاسخگویی به شبهات و اثبات استدلالی امامت و ولایت.

 راه‏های ارتباطی

وب‏سایت:                        www.shiastudies.com

پست الکترونیک:

info@shiastudies.com

 پیام رسان‏ها

تلگرام:        t.me/shiastudies

اینستاگرام:                     @shieh_shenasi

 ارتباط مستقیم

نشانی: قم ، بلوار 45 متری عماریاسر، بین کوچه 4 و 6، مجمع جهانی شیعه‏شناسی. شماره تلفن تماس: 37713773 و 37756092-025

دورنگار: 37713774-025

 

مؤسسه راهبردی حق‏پژوهی

مؤسسه راهبردی حق‏پژوهی از سال 1389 در مشهد به‏‏صورت تخصصی در حوزه فرق و ادیان، فعالیت را خود آغاز کرد. این مؤسسه، فِرقی مانند صوفیه، مسیحیت، عرفان‏های نوظهور، مهدویت، بهائیت، جریان‏ منحرف شیرازی و حجتیه را بررسی می‏کند.

 فعالیت‏ها

 1. ساخت مستند در راستای معرفی و آسیب‏شناسی فرق و ادیان انحرافی.
 2. تولید پوستر و اینفوگرافی.
 3. تولید محتوا و نرم‏افزار.
 4. را‏ه‏اندازی سایت تخصصی فرقه نیوز و خبرنامه فرقه نیوز.
 5. برگزاری همایش‏های علمی ازجمله همایش «تحجر آمریکایی» پیرامون منشور ابلاغی حضرت امام خمینی= به روحانیت.

 راه‏های ارتباطی

وب‏سایت:                        http://haghpajoohi.com

پست الکترونیک:        786pishro@chmail.ir

 ارتباط مستقیم

شماره تلفن تماس: 37257960-051

 

مرکز تخصصی امامت و مهدویت

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود[ درسال 1379 به پیشنهاد حجت‏الاسلام والمسلمین قرائتی و با همکاری برخی از شخصیت‏های علمی و فرهنگی و موافقت مقام معظم رهبری تأسیس گردید. این بنیاد درسال 1380 با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه (به‏ویژه نسل جوان و فرهیخته) و تربیت مبلّغ، پژوهشگر و مدرس مباحث مهدویت و به منظور پشتوانه علمی و فرهنگی، با کسب مجوز از شورای عالی حوزه علمیه قم، مرکز تخصصی امامت و مهدویت را در قم راه‏اندازی کرد.

 محور فعالیت‏ها

محور اول: آموزش

محور دوم: پژوهش

باتوجه به اهداف بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود[ و مرکز تخصصی امامت و مهدویت، به‏منظور ایجاد زمینه مناسب به‏منظور پژوهش در موضوعات گوناگون مهدویت و ساماندهی آن، معاونت پژوهش شکل گرفت. بعضی از فعالیت‏های پژوهشی آن به شرح ذیل است:

 • پژوهش‏های کلان‏نگر در عرصه مهدویت.
 • شناسایی و طرح عرصه‏های جدید پژوهش.
 • ارائه مشاوره در زمینه پایان‏نامه‏های کارشناسی و کارشناسی‏ارشد و دکتری و دیگر تحقیقات حوزوی و دانشگاهی.
 • پشتیبانی علمی کانون‏های فرهنگی، دانشگاهی و حوزوی.
 • رشد توانمندی علمی دانش‏پژوهان مرکز تخصصی مهدویت.
 • گروه‏های تخصصی پژوهش در عرصه‏های مختلف (نظیر نقد آثار غرب درباره آخرالزمان و...).
 • بررسی و نقد رسانه‏ها، صداوسیما و مطبوعات به همراه ارائه پیشنهادها و موضوعات کارشناسی، جهت ارتقاء کمی و کیفی برنامه‏ها و آسیب‏شناسی‏ها.
 • انجام پژوهش‏های میدانی به‏منظور آسیب‏شناسی و گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت.

پایگاه اطلاع‏رسانی مهدویت (سایت)

به‏منظور گسترش فرهنگ مهدویت با بهره‏گیری از فناوری‏های جدید، پایگاه اطلاع‏رسانی مهدویت با موضوعات متنوع درسال 1381 راه‏اندازی گردید. مهم‏ترین بخش‏های این پایگاه عبارت است از:

ارائه اطلاعات مربوط به کتاب‏ها، پایان‏نامه در زمینه مهدویت.

فصلنامه تخصصی انتظار.

متن کامل کتاب‏های منتشرشده بنیاد.

میزگرد که کاربران علاقه‏مند به موضوعات مهدوی را قادر می‏سازد تا در این بخش با هم گفتگو کنند.

بخش مسابقه که هرماه به برندگان جوایزی اهدا می‏گردد.

بخش مهدیه: حاوی سخنان استادان کارشناس در عرصه مهدویت.

بانک اطلاعات شامل ده‏ها نرم‏افزار در منابع و متون مهدویت و... .

کتابخانه تخصصی مهدویت: کتابخانه‏ای غنی شامل صدها عنوان کتاب و نشریات مختلف فارسی و عربی و پایان‏نامه‏ها.

کتابخانه الکترونیکی جامع مهدویت: ارائه متن همه کتاب‏ها و منابع مهدویت با نمایه‏گذاری موضوعی، از طریق پایگاه اطلاع‏رسانی مهدویت به همراه ارائه نرم‏افزار.

دانشنامه الکترونیکی: تبیین اعلام، معارف و اماکن و اصطلاحات روز و موضوعات مربوط به مهدویت (به‏صورت الکترونیکی و ارائه CD).

تدوین و تألیف: تاکنون 30 عنوان کتاب و پایان‏نامه با موضوعات مهدویت برای سطوح مختلف سنی تدوین، تألیف و چاپ شده است که از آن جمله عبارتند از: زنان در حکومت امام زمان[، نگاهی دوباره به انتظار، از حسین7 تا مهدی[، حضرت مهدی[ در سنت نبوی، حکومت جهانی امام عصر[، فرهنگ‏نامه مهدویت، نگین آفرینش، نینوا و انتظار، درسنامه مهدویت، اندیشه مهدویت و آسیب‏ها، مهدی‏ستیزان و... .

ازجمله فعالیت‏های مرکز، پاسخ به پرسش‏ها و شبهات در موضوع مهدویت و مباحث مربوط به آن است و تاکنون به صدها پرسش در این زمینه به‏صورت مکتوب و تلفنی پاسخ داده شده است. این بخش آمادگی دارد به تمام پرسش‏ها و شبهات دریافتی به‏صورت تلفنی، مکاتبه‏ای و از طریق اینترنت پاسخ دهد.

محور سوم: تبلیغ و ارتباطات

برای گسترش و نشر فرهنگ صحیح مهدویت و تعمیق آن در سطوح مختلف جامعه، معاونت تبلیغ و ارتباطات بنا شده و در موارد ذیل فعالیت می‏کند:

 1. اعزام مبلّغ و کارشناس:
 2. کانون‏های دانشجویی:
 3. ارتباط با رسانه‏ها:

 

اسلام کوئست (مؤسسه رواق حکمت)

مؤسسه فرهنگى رواق حکمت، فعالیت خود را از دهه 70 آغاز کرد و در سال 1382 با ایجاد سایت پاسخگویى به پرسشهای دینی، وارد این عرصه مهم شد.

 اهداف

پاسخگویی به بخشى از نیازهاى مبرم و اقناعنشده فرهنگى، پژوهشى و آموزشى در حوزه‏ اندیشه‏ دینى.

 

با وجود تلاش‏هاى فراوانی که در عرصه پاسخگویی به پرسشها و شبهات دینى از سوی مراکز مختلف صورت میگرفت، نهتنها ضرورت فعالیت در این زمینه همچنان وجود داشت؛ بلکه با گسترش و پیشرفت رسانه‏هاى ارتباطى، نیاز به وجود مرکزى که صرفاً به پاسخگویى به سؤالات و شبهات بپردازد، افزونتر میشد و نیز درک ضرورت این مهم که مى‏بایست پاسخ‏ها به گونه‏اى باشد که بتوان آن را نظر و پاسخ اسلام برشمرد. مرحله دوم فعالیت پاسخگویی این موسسه، در سال 1385 همزمان با سال پیامبر اعظم?w? با راهاندازى سایت اسلام کوئست به سه زبان فارسى، انگلیسى و عربى وارد مرحله جدید و جدیتری شد.

این روند رو به رشد ادامه یافت و هم اکنون، سایت اسلام کوئست علاوه بر زبان فارسی، با 16 زبان دیگر، در عرصه پاسخگویی به پرسشها و شبهات دینی حضور دارد.

 طبقهبندی گنجینه پرسش و پاسخها

قرآن چهارده معصوم پیامبران حدیث کلام

تاریخسیره عرفان و اخلاق منطق و فلسفه قواعد عربی

 شیوه پاسخگویی

سؤالات و شبهاتی که توسط پژوهشگران پاسخ گویی میشود، از مجموع سؤالات پرسشگران سایت اسلام کوئست و یا سؤالاتی تشکیل میشود که از اولویت خاصی در داخل و یا خارج کشور برخوردار بوده و به تأیید نهایی مسئولان مؤسسه برسد. با توجه به اطلاعات ارائهشده توسط پرسشگران و مخاطبشناسی صورتگرفته، پاسخ سؤالات برای سؤالکننده، ارسال و در گنجینه پرسش و پاسخ سایت قرار داده می‌شود.

پاسخگویی به سؤالات، به شیوههای مختلف انجام میپذیرد: در سؤالات دریافتی از سایت، اگر سؤال اولیه کاربر مشتمل بر بیش از یک سؤال باشد، در صورت ضرورت، بعد از تفکیک آن به سؤالات متعدد، پاسخ آنها تهیه و ارسال میگردد و چنانچه پرسش سؤالکننده درباره موضوع واحدی باشد، به همان سوال پاسخ داده میشود. از سوی دیگر، پاسخ سؤالات، حسب مورد بهصورت اجمالی و تفصیلی و یا پاسخ واحد برای استفاده سؤالکننده ارسال و از نظرات او در مورد پاسخ استفاده میگردد. تلاش مؤسسه در پاسخگویی این است که پاسخها شفاف و تا حد امکان، از جامعیت و اعتبار علمی برخوردار باشد.

نشانی سایت: www.islamquest.net

نشانی: قم، 55 متری عمار یاسر، کوچه 15، پلاک 82.

ارتباط مستقیم: 37716060 و 37719740 025

پست الکترونیک: info@ravaqhekmat.ir

 

مرکز پاسخگویی به سؤالات دینی انوار طاها

مرکز پاسخگویی به سؤالات دینی انوار طاها با هدف ترویج معارف ناب و انسان‏ساز مکتب اهل‏بیت عصمت و طهارت: و با استفاده از ظرفیت برخی اساتید حوزه علمیه قم تحت اشراف حضرت آیت‏الله حسینی بوشهری (دامت برکاته)، مدیر وقت حوزه‏های علمیه کشور، طراحی و در سال 1390 مصادف با مبعث نبی مکرم اسلام؟ص؟ راه‏اندازی شده است.

این مرکز با تشکیل گروه‏های علمی و تخصصی، به سؤالات و شبهاتی که مخاطبان از طریق سایت و سامانه پیام کوتاه مطرح می‏کنند، پاسخ می‏دهد. مخاطبان می‏توانند سؤالات دینی خود را در موضوعات احکام شرعی، اعتقادات، تفسیر، تاریخ اسلام و مشاوره به آدرس 4www.anvartaha.ir یا سامانه پیام کوتاه 30001939 ارسال کنند.

 

 

اداره پاسخ به سؤالات دینی و شبهات

اداره پاسخ به سؤالات دینی و شبهات، زیرمجموعه اداره کل تبلیغ و ارتباطات جامعه‏الزهراء3 می‏باشد که درسال 1370 به‏منظور پاسخگویی به مسائل شرعی با آرای مراجع و رفع شبهات دینی بانوان تأسیس شده است. کارگاه‏های پژوهشی، آموزشی، تربیت استاد پاسخگو، سامانه پاسخگویی آنلاین و بخش سایت در راستای به‏روزبودن پاسخ‏ها، از دیگر فعالیت‏های این واحد است.

عمده فعالیت‏ها

 • پاسخگویی در سه بخش گسترده تلفنی،1 اینترنتی2 و حضوری.
 • کارگاه آموزشی و پژوهشی (دوره تربیت استاد پاسخگو و دانش‏افزایی اساتید پاسخگو)

 

1. پاسخگویی 5 خط داخلی دفتر مقام معظم رهبری در دو شیفت صبح و عصر با شماره تلفن تماس
57-37112253-025

پاسخگویی 4 خط حوزه علمیه جامعةالزهراء؟عها؟ با ارائه آراء کل مراجع با شماره تلفن تماس 57-32112454-025

2. غیر از سؤالات شرعی بانوان، شبهات دینی در موضوعات مختلف اعتقادی، فقهی، قرآنی، تربیتی_اخلاقی و... را نیز پاسخگو می‏باشد. کاربران پس از مطالعه مقالات در سایت پاسخ به سؤالات فقه و معارف اسلامی، می‏توانند با اساتید صاحب‏نظر و صاحب مقاله، مناظره علمی، به‏صورت‏های درج دیدگاه، ارسال پرسش (ایمیل) و یا پرسش و پاسخ آنلاین داشته باشند.

واحد پاسخ به سؤالات، برای این‏که نیاز مراکز متعدد همچون اماکن متبرکه مانند آستان قدس رضوی، حرم حضرت معصومه3، جمکران و دانشگاه‏ها و دیگر مراکز را تأمین کند، در دوره‏های تربیتی، استادان پاسخگو پرورش می‏دهد.

 کارگاه‏های پژوهشی (تحقیقات و استفتائات)

بخش تحقیقات

باتوجه به اهمیت پاسخگویی مستند، اساتید پاسخگو برای تسلط به آرای مراجع و اشراف کامل بر مسائل مبتلابه، موظف به پژوهش و تحقیق می‏باشند.

تحقیقات انجام‏شده پس از تأیید استاد ارزیاب، جهت درج در جزوه، کتاب و سایت، به مسئول تحقیقات تحویل داده می‏شود.

بخش استفتائات

اگر در بحث و بررسی‏های تحقیقی و تفحص در کتب فقهی هر مرجع، پاسخی برای سؤال مورد نظر یافت نشد با تأیید اساتید شورای استفتائات، سؤال را به‏منظور استفتاء به محضر مراجع عظام ارسال می‏کنند. پس از دریافت، به بخش تدوین و تولید برای ثبت در کتاب و سایت ارائه می‏شود.

بخش سایت و فضای مجازی

این بخش متشکل از کارگروه‏های تخصصی در موضوعات فقه، معارف، تفسیر و علوم قرآن، تربیتی، اخلاقی، تاریخی و سیره می‏باشد. کلیه مستندات علمی انجام‏شده توسط اساتید صاحب‏نظر، به بخش تدوین و تولید برای درج در سایت ارائه می‏گردد. ازجمله فعالیت‏های این بخش، پاسخگویی به کاربران فضای مجازی به‏صورت آفلاین، آنلاین و پیامک، به‏روزرسانی فنی مهندسی در بخش‏های مختلف، معرفی مراکز دینی مرتبط و تهیه و تدوین مطالب مناسبتی، اخلاقی و تربیتی در موضوعات مختلف می‏باشد.

آدرس سایت پاسخ به سؤالات:

http://pasokhbesoalat.ir

 

مؤسسه فرهنگی دارالعرفان

 

مؤسسه فرهنگی دارالعرفان الشیعی درسال 1377 فعالیت خود را با نظارت اندیشمند فرزانه و عالم ربانی استاد حسین انصاریان آغاز کرد. در ابتدا این مؤسسه، فقط انتشارات بود و در گام بعد به مؤسسه فرهنگی و سپس به یک مؤسسه علمی و تحقیقاتی تبدیل شد.

یکی از رسالت‏های مهم مؤسسه دارالعرفان، پاسخگویی به شبهات است و در این راستا علاوه‏بر پاسخگویی به شبهات، با جمع‏آوری اطلاعات پراکنده و تبدیل آن به‏صورت داده‏های آماری، مشخص می‏شود تاکنون از هر موضوعی چه تعداد سؤال برای این مؤسسه ارسال شده است تا از این رهگذر یک آینده‏پژوهشی در حوزه شبهات دینی انجام شده باشد.

 فعالیت‏ها

یکی از مهم‏ترین فعالیتهای این مؤسسه، پاسخگویی به سؤالات دینی و شبهات اعتقادی از طریق پایگاه اطلاع‏رسانی است. در این پایگاه، علاوه‏بر ایجاد سامانه پاسخگویی به شبهات، بخشی برای بررسی و معرفی ادیان و مذاهب انحرافی درنظر گرفته شده که خود از سه قسمتِ ادیان انحرافی (مسیحیت، یهودیت، زرتشت)، مذاهب انحرافی (وهابیت، بهائیت و تصوف) و عرفان‏های نوظهور (عرفان حلقه، عرفان آمریکایی، عرفان یهود، عرفان شرقی و شیطان‏پرستی) تشکیل می‏شود.

از دیگر فعالیت‏های این مؤسسه می‏توان به موارد ذیل اشاره کرد:

تحقیق، تنظیم و آماده‏سازی بیش از 130 جلد آثار مکتوب استاد حسین انصاریان.

ارائه بیش از 16 هزار ساعت سخنرانی‏های ایشان با موضوعات بی‏تکرار با فرمت‏های مختلف و تولید نرم‏افزارهای مختلف از آثار وی.

ارائه طرح پژوهش پیرامون ماهیت عرفان اهل‏بیت:.

تحقیق و نگارش موضوعات مختلف در پرتو صحیفه سجادیه در واحد تخصصی صحیفه سجادیه و امام سجاد7.

 راه‏های ارتباطی

وب‏سایت:                        http://www.erfan.ir

ایمیل:        info@erfan.ir

آپارات: https://www.aparat.com/ansarian

 پیام‏رسان‏ها

اینستاگرام:

 https://www.instagram.com/ansarian_ir

تلگرام:        https://telegram.me/ansarian_ir

بله:               https://ble.im/ansarian_ir

ایتا:               https://eitaa.com/ansarian_ir

سروش:      https://sapp.ir/ansarian_ir

 ارتباط مستقیم

نشانی: قم، خیابان شهید فاطمی(دورشهر)، كوچه شماره 19، پلاك 27.

شماره تلفن تماس: 37736390 و 37735357-025

دورنگار: 37830570-025