try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: دوشنبه, 27 دی, 1400

در متن تاریخ معاصر ایران/جریان‌شناسی برهه‌هایی از تاریخ معاصر با تاکید بر نقش آیت‌الله لنکرانی

Send to friendSend to friend
نام نویسنده: 
در گفتگو با دکتر موسی حقانی

با سپاس از فرصتی که در اختیار نشریه معارف گذاشتید، اگر صلاح بدانید بحث را از ضرورتِ پرداختن به نقش و جایگاه آیت‌الله شیخ حسین لنکرانی در تاریخ معاصر ایران، آغاز کنیم. به نظر جنابعالی، جامعه فرهنگی و انقلابی ما چه نیازی به آشنایی با زندگی، افکار و مبارزات آیت‌الله لنکرانی دارد و کدام ویژگی‌های ایشان، سرفصل‌های زندگی وی را شاخص می‌کند؟

مرحوم آیت‌الله شیخ حسین لنکرانی، عالمی است که علاوه بر اینکه فرزند زمان خویش است و به خوبی با عالم سیاست آشنایی دارد، «بسیار هوشمند» و «جریان‌شناس» است. این ویژگی‌های اصلی در ایشان است که علاوه بر «دینداری»، او را در تکاپوهای سیاسی هم برجسته می‌کرد. من اگر بخواهم ایشان را در یک کلام معرفی کنم، باید از همان تعبیر «روحانیِ کهنه‌کار سیاسی» که مقام معظم رهبری درباره ایشان به کار بردند و یا عنوان «بزرگمرد دین و سیاست» که روی سنگ مزار ایشان نقش بسته، استفاده کنم.

بررسی زندگی آیت‌الله لنکرانی هم از چند جهت دارای اهمیت است. ایشان در تحولات مهمی از تاریخ معاصر ایران، حضور داشت و برای صیانت از اسلام، ایران و تشیع، نقش آفرینی کرد. برای فهم این تحولات و آشنایی با زوایای آن، از قرارداد 1919 تا انقلاب اسلامی، شناخت آیت‌الله لنکرانی می‌تواند هم در تصحیح برخی دیدگاه‌ها و رویکردها نسبت به تاریخ معاصر ایران کمک کند و هم ما را با زوایایی از تاریخ که یا هرگز به آن پرداخته نشده یا کمتر به آن پرداخته شده، آشنا سازد. همچنین ما را با تاریخ مبارزات روحانیت شیعه، در دورانی که شدیدترین مواجهه را با استعمار داریم، آشنا می‌کند. ما هر قدر در این زمینه بررسی کنیم، برای نسل جوان و نسل گذشته، حقایقی که در تاریخ ایران رخ داده، بیشتر آشکار می‌شود.

از سوی دیگر ایشان یا درگیر خیلی از وقایع بودند و یا برخی از وقایع را به واسطه خیلی نزدیک شنیده‌اند. مثلاً آقای لنکرانی در جریان مشروطیت به واسطه حضور پدرشان و یا ارتباط با افرادی که در آن مقطع دست اندرکار تحولات و وقایع بودند، با ابعاد پنهان اتفاقات در مشروطه آشنا بودند؛ هم از جهت آشنایی با رجال مشروطه و پس از آن، و هم رخدادهای صورت گرفته در ایران و مداخلاتی که بیگانگان انجام می‌دادند. به نظر من به خاطر این جهات، پرداختن به آقای لنکرانی و حیات اجتماعی-فرهنگی-سیاسی ایشان بسیار مهم و ضروری است.

به ضرورت بحث از آیت‌الله لنکرانی و اطلاعات گسترده ایشان از زوایای پنهان تحولات معاصر، اشاره فرمودید. لطفا بفرمایید علت آشنایی آیت‌الله لنکرانی با رجال تاثیرگذار در عرصه فرهنگی- سیاسی و اطلاعات گسترده ایشان از قضایای پشت پرده تاریخی چیست؟

برای پاسخ به این سوال، باید به جایگاه اجتماعی آیت‌الله لنکرانی توجه کنیم. اولاً ایشان وابسته به خاندان بزرگی است که از ایرانی‌هایی بودند که از قفقاز به ایران مهاجرت کردند و با روس‌های اشغالگر در قفقاز درگیری‌های گسترده‌ای داشتند. اینها چند شاخه شدند و به ایران برگشتند. در این میان عده‌ای از خاندان لنکرانی، از جمله جد آیت‌الله لنکرانی به ایران می‌آیند و در تحولات سیاسی ایران حضور دارند. پدر ایشان، حاج شیخ علی لنکرانی در تهران اعتباری داشت و به عبارتی آقای محله سنگلج بود و همه به او رجوع می‌کردند. از متدینین تا فردی مثل رضاخان -که شاید آن زمان، تازه مراحل اولیه را در قزاقخانه طی می‌کرده- برای حل مشکلاتشان به ایشان مراجعه می‌کردند. رضاخان کاری با مسجد و منبر نداشت اما زمانی که به نحوی کارش گیر می‌افتاد، می‌دانست که باید به چه کسی مراجعه کند؛ از جمله در ماجرای خواستگاری از تاج الملوک (دختر تیمورخان آیرملو)، پدر آقای لنکرانی واسطه شد تا رضاخان توانست با این خانواده وصلت کند.

شاید علت اینکه پهلوی‌ها با وجود همه ظلم‌هایی که نسبت به آقای لنکرانی داشتند، یک حریمی را نسبت به ایشان حفظ می‌کردند، همین گونه سوابق بوده است. مثلاً زمانى كه رضاخان همه خانه‏هاى سنگلج را خراب كرد، فقط خانه پدرى آقای لنكرانى را باقى گذاشته بود.

بله، یک تحفّظی را داشتند اما فراموش نکنیم که رضاخان با کسی شوخی نداشت. آقای لنکرانی در زمان رضاخان، دوره سختی را طی کرد؛ چون رضاخانِ وابسته به انگلیس، نمی توانست تحمل کند که آقای لنکرانی عمیقاً با سیاست‌های انگلیس در ایران و منطقه درگیر است؛ ولی یک حریمی را حفظ می‌کرد. حتی ظاهراً وقت رفتنش از ایران به پسرش محمدرضا پهلوی گفته بود که آقای لنکرانی دشمن با انصاف من است!

 البته معروف است که رضاخان در جزیره موریس از یکی از اطرافیانش که از ایران آمده بود، ضمن اشاره به اقای لنکرانی پرسیده بود: «دشمن باشرف من چه می‌کند؟» اما آنچه شما فرمودید مورد جدیدی است. این ماجرا مربوط به قبل از خروج رضا خان از ایران است؟

بله. این تعبیر مربوط به قبل از رفتنش از ایران است که به پسرش می‌گوید دشمن من است ولی دشمن با انصاف! رضاخان خوب فهمیده بود که مرحوم لنکرانی به عنوان یک روحانی سیاستمدار، هر وقت لازم باشد از منافع شخصی و مسائل جزیی صرف نظر می‌کند و هرگز منافع اسلامی و ملی را فدای منافع شخصی نخواهد کرد. به هر حال وجود این سوابق خانوادگی و بالیدن در دامان چنین پدری در کنار تیزبینی، حضور در متن حوادث تاریخی و برخورد نزدیک با رجال مُصلح و مطّلع، مثل شهید مدرس، نواب صفوی، امام خمینی و همفکری و همکاری با آنها در مواقع حساس، موجب شد تا ایشان نسبت به زوایای پنهان تحولات معاصر، اطلاعات عمیق و دقیقی داشته باشد.

به نظر شما دشوارترین برهه از زندگی و مبارزات آیت‌الله لنکرانی در چه مقطعی است؟

در یک مقطع، عوامل انگلیس در ایران تلاش می‌کنند که آقای لنکرانی را از بین ببرند و لذا ایشان یک زندگی کاملاً مخفیانه را انتخاب می‌کند. در یکی از دست‌نوشته‌های موجود از ایشان که تقریباً مربوط به سال 1316-1317 است، می‌نویسد که مثلاً الآن من را در یک گونی در بین بارهایی که برای میادین و مغازه‌ها می‌بردند، مخفی کرده‌اند. خلاصه اینگونه جا به جا می‌شدند تا به دست عوامل خطرناک استعمار نیفتند.

بارزترین عرصه مبارزات سیاسی در دوران جوانی آیت‌الله لنکرانی چیست؟

جدی‌ترین عرصه‌ای که آقای لنکرانیِ جوان بر آن وارد می‌شود، بحث مقابله با قرارداد 1919م است. خانه ایشان از مراکز اصلی مبارزه با این قرارداد و مقابله با وثوق‌الدوله است که شهید مدرس هم حضور دارد. برخی معتقدند یکی از مشوق‌ها برای حضور جدی شهید مدرس در این تقابل، مرحوم آقای لنکرانی است. آن سال‌ها جزو مقاطع پرحادثه تاریخ معاصر ایران و منطقه است. استعمار انگلیس و قدرت‌های استکباری مثل فرانسه برای طرح «خاورمیانه جدید»، یعنی غرب آسیا، نقشه‌های هولناکی را کشیده بودند و عوامل مهم‌شان نظیر خانم «گرترود بِل»، «لورنس عربستان» و «چرچیل» همراه با باند صهیونیستی‌اش که در انگلیس مشغول تسخیر همه مناصب بودند، نقشه‌هایی شوم برای مملکت ما داشتند. در ایران هم بعد از ناکامی قرارداد 1919م، آن جریان صهیونیستی، کودتای 1299ش را ساماندهی کرد. در دل همه این اتفاقات ما نقش آفرینی مثبت مرحوم آقای لنکرانی را می‌بینیم. یکی از مسائلی که این مقطع در رابطه با نقشه خاورمیانه بزرگ رخ می‌دهد، نقشه تأسیس رژیم صهیونیستی است که از همان دوره دنبال می‌شود و ایران به عنوان یکی از پایگاه‌های اصلی حمایت از این نقشه، استفاده می‌شود. در برخی از مطبوعات آن دوره آمده است که یکی از اهداف انگلیس از انجام کودتا در ایران، استفاده از امکانات ایران برای کمک کردن به کشوری است که قرار است به زودی در منطقه خاورمیانه تأسیس شود. منظور رژیم نامشروع اسرائیل است. خلاصه ایران را به مرکز ترانزیت یهودی‌های منطقه، مثل یهودیان افغانستان و بغداد و روسیه و... تبدیل کردند! این رخدادها خیلی خطرناک بود. به این ترتیب «انجمن صيونيت ايران» تأسیس می‌شود که یکی از چهره‌های شاخص آن در ایران مسیو حییم/حایم است. این شخص عامل استعمار است و در یکی از اسنادی که منتشر کردیم آمده که به وثو‌ق‌الدوله نامه می‌نویسد که من پیرو سیاست انگلستانم و می‌دانم شما هم مرتبطید؛ اگر بپذیرید، با هم همکاری گسترده داشته باشیم.

در این شرایط حساس، آیت‌الله لنکرانی چه نقشی را در مبارزه با «صهیونیسم» ایفا کرد؟

ببینید استعمار همه امکانات و عناصر خودش را در این زمان به کار گرفته بود تا به اهداف خودش در ایران و منطقه برسد. همچنین بر اساس قرارداد سایکس–پیکو، منطقه بین انگلیس و فرانسه تقسیم می‌شود و رفته رفته این غده سرطانی در قلب جهان اسلام نطفه‌اش بسته می‌شود و تحولات بعدی کمک می‌کند که به مرحله تولد و زایشِ شومش برسد. در اینجا است که می‌بینیم آیت‌الله لنکرانی در همه این مراحل با آن درگیر می‌شود.

فضای ایران حتی بعد از کودتای 1299ش به شدت ضد انگلیسی است و در این ضدانگلیسی شدن فضای ایران، شهید مدرس و آیت‌الله لنکرانی نقش اساسی را ایفا می‌کنند. در این دوران، مهاجرت علما از عراق به ایران را داریم و هنوز رضاخان نتوانسته همه مطبوعات آزاد را سرکوب کند و برخی مطبوعات منتقد منتشر می‌شود. در این فضا تقریباً هر روز در ایران، یک تجمع ضد انگلیسی و ضد استعماری و ضد صهیونیستی داریم. از سال 1302-1303 به برکت حضور بزرگانی مثل آیت‌الله لنکرانی، شاهد تکاپوهای ضد صهیونیستی در ایران هستیم که این هوشیاری و آگاهی در ایشان دیده می‌شود.

مرحوم لنکرانی برای تقابل با نقشه‌های انگلستان و خنثی‌سازی توطئه‌های صهیونیستی از چه شیوه‌ای استفاده می‌کرد؟

آقای لنکرانی علاوه بر رصدِ اوضاع، در دو حوزه با اینها مبارزه کرد. یکی زنده نگه داشتن و دمیدن در تنورِ مبارزات ضد استعماری در ایران است؛ آن هم در شرایطی که انگلیس در ایران کودتا کرده و عاملش رضاخان هر روز قدرت بیشتری می‌گیرد و هر صدای مخالفی را سرکوب می‌کند؛ مثلاً یک بار رضا‌خان به دفتر روزنامه ستاره می‌رود و مدیر آن را به باد کتک می‌گیرد و حتی دندان او را خُرد می‌کند؛ چون سفارت انگلیس به او گفته این روزنامه بر ضد ما می‌نویسد و باید با آن برخورد کرد. در شرایطی که رضاخان برای سرکوب کردن هر نوع حرکت ضد انگلیسی اینگونه پایِ کار ایستاده، می‌بینیم که در مقابل، آقای لنکرانی نقش اساسی را ایفا می‌کند. حتی متن سخنرانی‌های فردی نظیر آقای خالصی‌زاده که در آن ایام، سخنان او در مسجد شاهِ سابق، یکی از مراکز تهییجِ مردم برای مبارزه با تکاپوی استعمار در ایران و منطقه است را آقای لنکرانی می‌نوشته است. هرچند بعد از شهریور 20، به واسطه برخی سخنان و تحرکاتِ خالصی زاده، مناسبات اینها به هم می‌ریزد.

دومین حوزه مبارزاتی آقای لنکرانی، درگیری مستقیم با جریان صهیونیستی است. مقابله ایشان با مسیو حییم بسیار جدی است. حییم، مدتی نماینده کلیمی‌ها بود. تکاپوی او در جامعه کلیمی منجر به درگیری و دودستگی می‌شود. طیفی به عنوان کسی که خیلی تند و آتشین صحبت می‌کند، طرفدار او می‌شوند و طیفی طرفدار دكتر لقمان نهورای. به نظر من طیفی که طرفدار حییم هستند، شاید هنوز وجوه پنهان حییم و اقدامات او در راستای سیاست‌های انگلیس، برایشان کشف نشده است. درگیری در محله کلیمی‌ها در خیابان سیروس سابق (شهید مصطفی خمینیِ فعلی) رخ می‌دهد. در برخی منابع، این نزاع را در سطح درگیری مسلمانان با کلیمی‌ها مطرح می‌کنند در حالی که اصلاً ماهیت آن، اینگونه نیست بلکه نزاع مسلمانان با صهیونیست‌ها است؛ و البته به واسطه حضور حییم، بخشی از جامعه کلیمی هم وارد این ماجرا شد. پس به یک معنا اصلاً این نزاع، ماهیت مذهبی یا دینی بین اکثریت و اقلیت ندارد. در گزارش‌های شهربانی آمده است که در رأس مسلمانان فردی به نام شیخ حسین لنکرانی قرار دارد و در رأس کلیمی‌هایِ مقابل، یهودی‌ها هستند. اینجا اساساً ماهیت نزاع، تغییر می‌کند. آقای لنکرانی مسیو حییم را نشانه گرفته است.

رفتار پخته روحانیت شیعه در مبارزات ضد استعماری در اینجا پیداست. بعدها که راجع به حییم تحقیق می‌کردم به برخی از منابع بهایی برخوردم که در میان کلیمیانی که به بهائیت پیوسته بودند، از «اسحاق شموئیل حییم» یاد می‌کرد! این فرد همان مسیو حییمی است که با مرحوم لنکرانی درگیر شده است. یعنی این فرد تقریباً سال 1917م به بعد، تغییر دین داد و به بهائیت پیوست! البته این مسئله با توجه به پیوند بهائیت با صهیونیست، خیلی عجیب نیست چون در موارد دیگر نیز شاهد این امر هستیم.

 با توجه به پیوستن مسیو حییم به بهاییت، مبارزه مرحوم لنکرانی با او، علاوه بر ابعاد ضد صهیونیستی، جنبه مبارزه با بهایی‌گری هم داشت؟

 بله. هرچند بیشتر جنبه ضد صهیونیستی دارد اما جنبه مواجهه با خطر بهاییت را هم دارد؛ چون باند حییم مثل سرهنگ پولادین و یاور روح‌الله خان، خیلی زود تصمیم به کودتا در ایران می‌گیرند.

به نکته بسیار مهمی اشاره کردید. یکی از ناگفته‌های زندگی آیت‌الله لنکرانی، نقش ایشان در کشف کودتای صهیونیستی یا به تعبیر بهتر صهیونیستی-بهایی در ایران است. لطفاً عملکرد مرحوم لنکرانی در کشف این کودتا و همچنین مقابله با توطئه مسیو حییم و سرهنگ پولادین را توضیح دهید.

بله. این یکی از ناگفته‌های تاریخی است که مرحوم استاد مُنذِر، به خوبی از زندگی آیت‌الله لنکرانی دریافته بود و خود آقای لنکرانی برایشان شرح داده بود. ماجرا این است که بعد از کودتای رضاخانی، تعدادی از مشروطه‌خواهانِ ازلی یا متهمان به بابیّت و ازلیّت، اطراف رضاخان جمع می‌شوند. حتی بعضی از برخوردهایی که بعداً رضاخان انجام داد، مثل بستن برخی مدارس از جمله مدارس بهایی‌ها، شاید به همین دسته اتفاقات برگردد. بهایی‌ها که در تقابل با ازلی‌ها بودند، احساس می‌کنند آنچه قرار بود با کودتا به دست بیاورند، دارند از دست می‌دهند و در حال تضعیف هستند؛ لذا مشغول به حذف این جریان می‌شوند. این درگیری همیشه هست. مثلاً شما بین حبیب ثابت و ابراهیم حکیمی هم این مسئله را می‌بینید. ثابت با صراحت، ابرهیم حکیمی و حتی تقی‌زاده و دیگران را به ازلی‌گری متهم می‌کند. البته ازلی بودن تقی‌زاده ثابت نشده ولی با ازلی‌ها ارتباطات گسترده‌ای داشته است.

به هر حال بهایی‌ها احساس می‌کنند که دور از دستشان خارج شده و بعد تصمیم می‌گیرند با یک کودتا، رضاخان را حذف کنند و دولت بهایی را در ایران مستقر کنند. معاون نظامی کودتا، یاور روح‌الله خان است. البته بعد واقعاً قضایا برعکس می‌شود و رضا خان رفته رفته ازلی‌ها را در ایران در تنگنا می‌گذارد و در مقابل به بهایی‌ها از جمله به همین سپهبد اسدالله صنیعی آجودان مخصوص محمدرضا پهلوی، میدان می‌دهد.

یاور روح الله خان و سرهنگ پولادین نسبت به فرقه ضاله بهاییت گرایشاتی داشتند و حییم هم که بر اساس منابع خود بهایی‌ها، اول از کلیمی‌ها بوده اما دیگر بهایی شده و قصد کودتا دارد. در اینجا مرحوم آقای لنکرانی بین دو مساله نامطلوب باید یکی را انتخاب کند. یکی اینکه حزب صهیونیستی ـ بهایی کار را در دست بگیرد و دیگری اینکه همین رضاخان همچنان در قدرت باقی بماند. یعنی برای جلوگیری از به ثمر نشستن کودتای بهایی‌ها و جلوگیری از حاکمیتشان در ایران، آقای لنکرانی زهرِ حمایت از رضاخان را می‌نوشد و خبر کودتا را به او می‌دهد. این همان آقای لنکرانی است که اساساً با روی کار آمدن رضاخان از اول مخالف بود و با استعمار بر سر قرارداد 1919م درگیر شد؛ بعد در ماجرای کودتای 1299ش درگیر است و اساساً با سیاست رضاخان چه موقعی که سردار سپه بود و چه بعد از آن در جریان جمهوری‌خواهی، مخالف بود. اما اینجا می‌بیند که دیگر بحث متفاوت است و خیلی فراتر از خود رضاخان است. اینجا یک حزب ساخته استعمار می‌خواهد در ایران حکومت را به دست بگیرد و اگر به دست بگیرد حتی این ملاحظات ابتدایی رضاخان را هم نخواهد داشت. لذا آقای لنکرانی به اصطلاح دفع افسد به فاسد می‌کند. به همین جهت این کودتا توسط اقای لنکرانی لو می‌رود و بعد هم ظاهراً رضاخان، روح‌الله بهرامی را پیش آقای لنکرانی می‌فرستد تا به ایشان مژدگانی بدهد و خلاصه یک تقدیر مالی از آقای لنکرانی کرده باشد؛‌ اما آقای لنکرانی نمی‌پذیرد. بعد از اینکه بهرامی بر می‌گردد، رضاخان از او می‌پرسد که چی شد؟ بهرامی می‌گوید که شیخ نپذیرفت! در اینجا نقل می‌کنند که رضاخان آن سکه‌هایی که آقای لنکرانی پس فرستاده بوده را روی زمین می‌ریزد و همان‌طوری که روی زمین نشسته بود، مدتی با عصایش با این سکه‌ها بازی می‌کرده است! خُب این یک اقدامی بود که آقای لنکرانی برای نجات ایران انجام داده بود و بعداً هم درگیریش در مقاطع حساس با رضاخان همچنان ادامه داشت.

به نظر شما انگیزه آیت‌الله لنکرانی از نابودی این کودتا چه بود؟

من معتقدم آقای لنکرانی مردی سیاستمدار بود؛ یعنی واقعیت‌ها را می‌دید. اگر مثلاً امروز منافع کشور اقتضا کند از کسی دفاع کند که تا دیروز با او درگیر بوده، دفاع می‌کرد؛ هرچند که فردا به خاطر تغییر شرایط، ممکن بود باز با همین شخص سر منافع اسلام و کشور درگیر شود. اتفاقاً شهید مدرس هم این‌گونه بود. مثلاً شهید مدرس در یک برهه، به شدت با نخست وزیری مستوفی‌الممالک مخالفت می‌کند چون معتقد است که او برای مقابله با رضاخان، فردی شجاع و پرجوهره نیست. از طرفی با نخست وزیری قوام‌السلطنه موافقت می‌کند چون قوام می‌توانست جلوی رضا خان بایستد؛ البته به شرط اینکه مدرس هدایتش کند. اما برعکس در مقطع دیگری از رییس‌الوزرایی مستوفی‌الممالک حمایت می‌کند؛ چون دیگر شرایط در آن زمان اقتضا می‌کرد که از مستوفی برای اهداف کلان درباره کشور استفاده شود. ببینید آقای لنکرانی هم این رویه را داشت. برای فهم اندیشه سیاسی چهره‌های مهم روحانیت مثل آیت‌الله لنکرانی در این‌گونه موارد، باید قاعده «دفع افسد به فاسد» را ملاک عمل قرار داد. از نظر ایشان، رضاخان فاسد و حزب بهاییت افسد است یعنی اولی بد و دومی بدتر.

از جمله حلقه‌های مفقوده در تاریخ معاصر ایران و زندگی مرحوم لنکرانی، حزب ضاد-الف است. اولین بار این بحث را استاد مُنذِر طرح نمودند، اما با رحلت ایشان، بحث ناتمام ماند و هنوز در ‌هاله‌ای از ابهام باقی است. ماجرای حزب ضاد-الف و حضور شهید مدرس، آیت‌الله لنکرانی و رضاخان همراه رجال دیگر در این حزب در یک مدت کوتاه، چه انگیزه‌ها و پیامدهایی به دنبال داشت؟ لطفاً ضمن اشاره به ارتباط این جریان با ماجرای مسیو حییم، علت انحلال این حزب را بفرمایید.

حزب ضاد-الف تلاش خیلی مهمی است که آقای لنکرانی و شهید مدرس در این مقطع دارند. البته این تلاش به نتیجه‌ای که می‌خواستند منجر نشد. بعد از اینکه در ماجرای کودتای صهیونیستی گزینه بد (رضاخان) را انتخاب کردند، تلاش کردند گزینه بد را به نحوی در کنترل خودشان بگیرند. به نظرم این هوشمندانه‌ترین وجهِ رفتار سیاسی روحانیت شیعه است. لذا هم شهید مدرس و هم آقای لنکرانی همیشه تلاش داشتند رضاخان را از چنگ انگلستان در بیارورند. ظاهراً با وجود درگیری‌هایی که بین ازلی‌ها و بهایی‌ها در آن مقطع اتفاق افتاد، اینها قدری رضاخان را نسبت به حمایت همه جانبه انگلیسی‌ها ترسانده بودند و دچار تردید کرده بودند. آنها با استفاده از همین شرایط، با رضاخان مناسباتی را برقرار می‌کنند که البته این مناسبات از چشم انگلیسی‌ها دور نمی‌ماند. ظاهراً در دوره‌ای که شهید مدرس می‌خواست رضاخان را در کنترل خودش بگیرد، مستر هاوارد انگلیسی به سراغ او می‌آید تا این طرح را خنثی کند؛ و مُدام مدرس را برای مقابله با رضاخان تحریک می‌کند. شهید مدرس در پاسخ‌ هاوارد می‌گوید: «چی شد شما که تا دیروز رضاخان را روی کار آوردید، و حامی صد در صدش بودید اما الان خیلی به او گیر می‌دهید؟! بدانید که اگر امروز شما رضاخان را بگیرید، من دو دستی رضاخان را می‌چسبم و در خدمت منافع ایران قرارش می‌دهم.»

البته این اتفاق نیفتاد و متاسفانه رضاخان تا رفتتش از ایران، همچنان در خدمت منافع استعمار بود. شهید مدرس و آقای لنکرانی رجال دینی-سیاسی بودند و این کارشان یک طرح مهم بود که اگر می‌گرفت واقعاً می‌توانست ضربه هولناکی به انگلیس وارد کند. در راستای تحقق همین سیاست «حزب ضاد-الف» تاسیس می‌شود. «ضاد-الف» نام حزبی است که مخفّف «ضد استعمار» یا «ضد انگلستان» است.

اینها حتی با برخی سیاست‌های اصلاحی رضاخان هم همراهی دارند مثل «تأسیس بانک ملی» و «لغو کاپیتولاسیون» و به عبارت دقیق‌تر برخی این‌ها را در تشویق رضاخان به این کارها، موثر می‌دانند. این حزب و اقداماتش توسط باند «ایران جوان» به رهبری علی اکبر سیاسی و حزب «ایران نو» به رهبری تیمورتاش که هر دو در خدمت سیاست‌های انگلستان در ایران بودند، خنثی شد.

عمر این حزب از زمان تاسیس تا انحلال چه قدر بود؟

حدوداً عمر آن، بیشتر از یک سال و نیم نیست. البته این حزب خیلی قدرتمند عمل می‌کند و در مجلس نیز عواملی دارد. از همه طیف‌هایی که به نحوی با سیاست انگلستان مخالفند، افرادی را به خدمت خود می‌گیرد و حتی سعی دارد اعضای حزب «ایران نو» و «ایران جوان» را هم جذب کند و آنها را از وابستگی به استعمار و ضدیت با دین نجات دهد؛ که متاسفانه به نتیجه نمی رسد.

انگلستان در این یک سال و نیم چه واکنشی را نشان داد و چه سیاست‌هایی در برابر «ضاد-الف» اتخاذ کرد؟

عوامل انگلستان در حاکمیت پهلوی مخصوصاً تیمورتاش، تمام تلاششان را می‌کنند؛ مثلاً منع امر به معروف و نهی از منکر که در دولت مخبرالسلطنه اتفاق می‌افتد، نوعی پاتک به این حزب و آقای مدرس و آقای لنکرانی است.

از اعضای اصلی حزب ضاد-الف، علاوه بر رضاخان، شهید مدرس و آیت‌الله لنکرانی، حاج آقا نورالله اصفهانی هم هست؟

فکر نمی‌کنم؛ اما با اینها در ارتباط است. مثلاً نامه‌ای که شهید مدرس به حاج آقا نورالله برای اعلام حمایت از نهضت ایشان می‌نویسد، به نحوی تکمیل تکاپوی مقابله با تیمورتاش است.

 اینکه می‌گویند تیمورتاش این حزب را به هم زد، لابد با هماهنگی رضاخان این کار را انجام داده است.

بله، اگر رضاخان نمی‌خواست که او نمی‌توانست. رضاخان در حقیقت با شهید مدرس و آقای لنکرانی خیانت کرد و نهایتاً به انگلستان وفادار ماند. حتماً انحلال آن حزب با هماهنگی رضاخان و تیمورتاش بود؛ لذا تیمورتاش بعد از این واقعه در کشور قدرت زیادی گرفت که شاید مزد این اقدام بود. تیمورتاش نفر دوم کشور شد و رضاخان همه جا می‌گفت حرف او یعنی حرف من!

با انحلال ضاد-الف چه کسانی مورد تعقیب قرار گرفتند؟

بعد از فرمان انحلال ضاد-الف، شهید مدرس از مجلس حذف می‌شود و ضمن دستگیری، اتفاقات بعدی برایشان رخ می‌دهد. اصولاً کسانی که در این حزب تاثیرگذار بودند، مثل آقای لنکرانی مغضوب حکومت پهلوی بوده و فشار روی آنان زیاد می‌شود. حتی عمیدی نوری با اینکه همسویی‌هایی را با اینها نشان می‌دهد، اما همیشه در دوره رضا خان و محمدرضا شاه مورد غضب است. اینها دیگر موقعیتی در ایران پیدا نمی‌کنند و همیشه علامت سوالی روی آنان قرار دارد.

در پایان اگر نکته خاصی درباره آیت‌الله شیخ حسین لنکرانی دارید، بفرمایید.

زندگی و خدمات آیت‌الله لنکرانی اولاً هنوز به صورت کامل، واکاوی و تبیین نشده و ثانیاً برای افرادی که در عرصه سیاست و مبارزات انقلابی فعالند، بسیار درس‌آموز است؛ همچنین برای نسل جوان ما در تحلیل عمیق و دقیق رویدادهای تاریخ معاصر ایران و شناخت سبک رفتاری علمای شیعه در عرصه سیاست مفید است که ببینند اینان چگونه از تمام ظرفیت‌شان برای صیانت از تشیع و استقلال ایران استفاده کردند. با این کار، سوء برداشت‌ها و تحلیل‌های نادرست راجع به روحانیت کنار می‌رود. اگر به تعبیر حضرت امام؟ره؟، تاریخ مشروطیت و تاریخ پهلوی را همان جریان سکولار -که همسوی سیاسی یا فرهنگی با پهلوی بودند- نوشتند، ما در بازنگری تاریخ معاصر ایران، به تجربه و فعالیت امثال مرحوم لنکرانی سخت نیازمندیم.