try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: سه شنبه, 18 مرداد, 1401

آثار علمی استادان

Send to friendSend to friend

الزامات و اصول اقتصاد مقاومتی در اسلام

نویسنده: امین فتحی

ناشر: انتشارات باغ رضوان

نوبت چاپ: اول/1395

 قیمت: 6000 تومان

اقتصاد مقاومتی اقتصادی است مردم‌بنیاد و دانش‌بنیان و متناسب با فرهنگ اسلامی و نیازهای اساسی کشور که درون‌زایی در عین برون‌زایی، پویایی در عین انعطاف‌پذیری، عدالت‌محوری در عین توجه به اصول علم اقتصاد و پایداری در برابر تکانه‌ها و عوامل تهدیدزا از ویژگی‌های بارز آن می‌باشد.

در این کتاب با استناد به ده‌ها آیه از قرآن کریم، مهم‌ترین دیدگاه‌های تفسیری و نقطه نظرات نظریه‌پردازان اسلامی و صاحب‌نظران اقتصادی و مجموعه بیانات مقام معظم رهبری در موضوع اقتصاد مقاومتی در سه فصل با عناوین:  1. معانی و مبانی بحث، 2.الزامات و اصول اقتصاد مقاومتی، 3. پیشنهاداتی در شیوه‌های اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی، ارائه شده است.

برخی از سر فصل‌های این کتاب عبارت است از: علم اقتصاد، مکتب اقتصادی، اقتصاد اسلامی، مکتب اقتصادی اسلام، اقتصاد مقاومتی و اعجاز اقتصادی قرآن، نقش دین در تمدن و فرهنگ انسانی و... .

 

مدل آرامش در اخلاق اسلامی

و معنویت‌های جدید

نویسنده:  دکتر حسین باقری

ناشر: دفتر نشر معارف

نوبت چاپ: اول/1395

 قیمت: 15500 تومان

در این کتاب که از هفت فصل تشکیل گردیده سعی شده با روش‌های مقایسه‌ای، نخست بدیل‌ها و الگوهای مکاتب دیگر به ویژه معنویت‌های نوپدید  نقد و بررسی شود و در نهایت مدلی پیشنهادی از آرامش مبتنی بر آیات و روایات اسلامی ارائه گردد.

سرفصل‌ها و مباحث این کتاب عبارت است از: فصل اول: آرامش در روان‌شناسی و مفاهیم متقابل آن(اضطراب، استرس و افسردگی). در انتهای این فصل راه‌کارها و تکنیک‌های کنترل اضطراب و اصول آرامش‌یابی و آرامش‌بخشی بیان گردیده است. فصل دوم: کلیاتی از معنویت‌های جدید(واژه‌شناسی، ویژگی‌ها، ریشه‌ها، عوامل جذابیت و آسیب‌شناسی). فصل سوم: آرامش در معنویت‌های جدید (معنویت اشو، معنویت ساتیا سای‌بابا، معنویت دالایی لاما، معنویت جیدو کریشنامورتی). فصل چهارم: آرامش در اخلاق اسلامی. فصل پنجم: عوامل ایجاد آرامش(عوامل آرامش اعتقادی و روانی، عوامل آرامش‌بخش زیستی و طبیعی). فصل ششم: موانع بقای آرامش. فصل هفتم: مقایسه و ارائه مدل بررسی گردیده و در پایان این فصل به نتیجه‌گیری می‌پردازد.

 

بررسی تطبیقی آرامش روانی

در قرآن و روانشناسی

نویسنده: دکتر مهرداد ویس کرمی

ناشر: دفتر نشر معارف

نوبت چاپ: اول/1395

 قیمت: 11500 تومان

در این کتاب تلاش شده تا علاوه بر رویکرد انتقادی، مباحث روان‌شناسی جدید و دیدگاه‌های ایجابی در حیطه‌های مشترک میان اسلام و روان‌شناسی مطرح گردد. این کتاب در جهت جامه‌عمل پوشاندن به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر اسلامی کردن دانشگاه‌های کشور است؛ زیرا آرامش روانی که در علم روان‌شناسی مطرح است، صرفاً از یک تعامل فیزیولوژیک خبر می‌دهد اما نگرش قرآن در این باره بسیار فراتر از تعادل فیزیولوژیک و مستلزم افزایش  ایمان، معرفت و قرب الهی است؛ لذا بررسی تطبیقی آرامش روانی در قرآن و روان‌شناسی ضروری به نظر آمد. در این نوشتار تأکید بر آرامش روانی، عموم و خصوص مطلق است؛ به این معنا که هر آرامش روانی، آرامش است اما هر آرامشی، آرامش روانی نیست.

فصول چهارگانه این کتاب عبارت است از فصل اول: جایگاه روان در روان‌شناسی نوین و نسبت آن با نفس و روح در قرآن. فصل دوم: تبیین آرامش روانی و نسبت آن در قرآن و روان‌شناسی. فصل سوم: نسبت عوامل و موانع اصلی آرامش در قرآن و روانشناسی. فصل چهارم: جمع‌بندی و نتیجه‌گیری.

 

عشق و دل‌بستگی

از منظر عرفان، اخلاق و تربیت اسلامی

نویسنده:  یاسین کمالی وحدت

ناشر: دفتر نشر معارف

نوبت چاپ: اول/1395

 قیمت: 13500 تومان

این کتاب که از چهار بخش و هر بخش از چند فصل تشکیل گردیده، ضمن تحلیل و تفسیر معنای عشق و محبت به بیان پیشینه عشق در میراث انسانی و اسلامی می‌پردازد. این اثر از دریچه روا‌‌ن‌شناسی و اسلامی و بررسی تطبیقی این دو ضمن ارائه اصل این دیدگاه، به آسیب‌شناسی مسئله عشق و دل‌بستگی پرداخته و با توجه به مشکلات و آسیب‌های پیش‌رو، پیشنهادهایی را جهت حل بحران‌های پدید آمده ارائه می‌دهد و تلاش می‌کند برخی دیدگاه‌های رقیب را با رویکرد معارفی و تأکید بر آموزه‌های قرآن، روایات و میراث اسلامی، به نقد بکشد و ضمن آگاهی‌بخشی به خواننده در این حوزه به جنبه‌های عملی این مسئله نیز توجه کند.

سرفصل‌های این کتاب عبارت است از: منشأ عشق و دل‌بستگی، عشق و دل‌بستگی و رابطه آن با مفاهیم مرتبط، درجات و مراتب عشق و دل‌بستگی، آثار و پیامدهای عشق و دل‌بستگی، عشق و دل‌بستگی در معارف اسلامی، عشق و دل‌بستگی در آیات، روایات و ادعیه، عشق و دل‌بستگی از نظر فقه و فقها، راه‌کارهای پیشگیری از عشق و دل‌بستگی مذموم و درمان آن، تحصیل عشق و محبت الهی.

 

 

اصول اخلاقی، تربیتی

ارتباط گفتاری در قرآن و حدیث

نویسنده: محمد حسن باجلان 

ناشر: دفتر نشر معارف

نوبت چاپ: اول/1395

 قیمت: 13000 تومان

این کتاب در چهار بخش ارائه گردیده است: بخش اول: مفهوم و جایگاه ارتباط گفتاری در قرآن و حدیث؛ تعریف واژگان تحقیق، تعریف مسئله و بیان سؤال‌های تحقیق، اهمیت و ضرورت تحقیق و اهداف و کارکردهای آن.  بخش دوم: اصول اخلاقی- تربیتی؛ نسبت و اصول اخلاق و تربیت، اصول وجودشناختی، معرفت‌شناختی و انسان‌شناختی، اصول موضوعه و تجربی. بخش سوم: ارتباط گفتاری؛ گونه‌های ارتباط گفتاری، اهمیت گفتار و ارتباط گفتاری(اهمیت نظری و کاربردی)، اهمیت ارتباط گفتاری با ملاحظه قرآن. بخش چهارم: اصول اخلاقی- تربیتی ارتباط گفتاری در قرآن و حدیت؛ این بخش از دو فصل تشکیل گردیده که عبارت است از: فصل‌اول؛ اصول مشترک در ارتباط‌های گفتاری، اصول ناظر به عوامل ارتباط گفتاری مؤثر و مفید(آداب و بایدها)، آزادی بیان؛ اول اندیشه وانگهی گفتار، آغاز گفتار با واژه‌های مهرآمیز و اعتمادآفرین، عدالت، اعتدال، مخاطب‌شناسی و تناسب، و.... فصل دوم؛ اصول ویژه ارتباط گفتاری با افراد و گروه‌های خاص.

 

نسخه شفاء

روش نوین در آموزش مفاهیم قرآن کریم(3جلد)

نویسندگان: ولی‌الله مهدوی‌فر و فائزه گرشاسبی

ناشر: نشر سیمیا هنر

نوبت چاپ: اول/1394

 قیمت دوره 3 جلدی: 20000 تومان

این کتاب که در مجموع از سه فصل آیات اعتقادی با 390 عنوان، آیات‌الاحکام با 33 عنوان و آیات اخلاقی با 108 عنوان تشکیل گردیده، سعی کرده با الگوبرداری از شیوه تدوین و تألیف تفسیر نور استاد قرائتی به تحلیل و مفهوم‌یابی برخی از آیات قرآن با تکیه بر سبک زندگی اسلامی بپردازد. آنچه می‌توان در این کتاب  به عنوان شیوه‌کار  بیان کرد عبارت است از: الف: جهت سهولت دستیابی به موضوع کلی آیات، عنوان یا مفهوم اصلی به عنوان موضوع آورده شده است. ب: سعی شده تا ترجمه آیات، سلیس و روان باشد، به گونه‌ای که قابل دفاع باشد. ج: جهت تسهیل در فهم قرآن به کلمات پر کاربرد و دشوار اشاره شده است. د: چنانچه آیه‌ای دارای شأن نزول یا روایت تفسیری باشد از کتب تفسیری یا روایی معتبر آورده شده است. ه: در پایان هر آیه و پس از استخراج و درج مقدمات مفهوم‌یابی سعی شده که آیات مشابه و همانند از نظر معنایی درج گردد. ز: مفهوم‌یابی به معنای تفسیر به رأی نیست زیرا تفسیر به رأی تحمیل نظر شخصی بر آیات الهی است.