try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: دوشنبه, 27 دی, 1400

آثار علمی اساتید

Send to friendSend to friend
نام نویسنده: 
تدوین : سیدمهدی میرمسیب

قرآن و انجیل متی

نویسندگان: بشیر سلیمی و سید محمد رضوی

ناشر: نور علی نور

نوبت چاپ: اول/1395

 قیمت:10000تومان

این کتاب، که از دو فصل تشکیل شده به بررسی مهمترین تعارض‌های قرآن و انجیل متی پرداخته و کوششی است در جهت مقایسه دو دین اسلام و مسیحیت با تکیه بر منابع دست اولی چون عهدین و قرآن و حدیث. فصل اول به معرفی و جرح و تعدیل و تاریخچه چهار انجیل رسمی جهان مسیحیت که عبارت است از: انجیل متی، مرقس، لوقا و یوحنا پرداخته است. فصل دوم که شامل چهار بخش است، به چهار تعارض مهم بین قرآن و انجیل متی که عبارت است از: 1. الوهیت عیسی(ع) و تثلیث، 2. شراب‌خواری حضرت عیسی(ع)، 3. معجزه‌های حواریون، 4. عیسی(ع) بر صلیب، پرداخته است. برخی از موضوعات فصل دوم از این قرار است: آیا جهان مسیحیت قائل به الوهیت عیسی(ع) و تثلیث است؟، پدر بودن خدا و معانی آن، عیسی(ع) پسر خدا و معانی آن، شراب در ادیان، حواریون از دیدگاه عهد جدید، برخی از معجزات حواریون، چگونگی مرگ حضرت عیسی(ع) از نظر انجیل متی.

 

همسایگی به سبک آفتاب

نویسنده: محمدجواد فلاح

ناشر: موسسه فرهنگی هنری دین و معنویت آل‌یاسین

نوبت چاپ: اول/1395

 قیمت:12000تومان

این کتاب که از سه فصل تشکیل گردیده در نظر دارد مسأله همسایگی را با رویکردی تحلیلی بررسی کند و با پرداختن به برخی از مصادیق جزیی و با هدف به تصویر کشیدن بخشی از سبک زندگی معصومین(ع)درباره جایگاه و اهمیت حیات اجتماعی و گزارشی از دیدگاه دینی و آموزه‌های روایی دیدگاه اولیای دین را ارائه نماید. سر فصل‌ها و برخی از موضوعات این کتاب عبارت است از: فصل نخست: ویژگی و معیارها، اهمیت زندگی اجتماعی، جایگاه الگوها، جایگاه سیره و سخن معصوم(ع)، ویژگی‌های الگویی معصوم در سبک زندگی مطلوب، ابعاد مختلف همسایگی و انطباق آن با الگوی صحیح سبک زندگی، معیارها و مصادیق همسایگی، آسیب‌شناسی و پیشنهادها. فصل دوم: بایسته‌های همسایگی، بایسته‌های اخلاقی، توجه به حقوق همسایه، آثار خوش همسایگی، پیامدهای همسایه آزاری. فصل سوم: آسیب‌ها وراهکارها و پیشنهادها.

 

امت‌های استقامت کننده

نویسنده: دکتر حبیب زمانی محجوب و همکاران

ناشر: زمزم هدایت

نوبت چاپ: اول/1395

 قیمت:15000تومان

در این کتاب که از سه بخش و هشت فصل تشکیل گردیده موضوع استقامت با رویکردی تاریخی بررسی شده است. در بخش اول کلیات و چهارچوب نظری و مبانی تحقیق، در بخش دوم امت‌های استقامت کننده و عوامل موفقیت آنها، شامل استقامت امت‌های پیش از اسلام، امت صدر اسلام، استقامت شیعه تا عصر غیبت صغری و در نهایت استقامت مردم ایران در انقلاب اسلامی و در بخش سوم به نتیجه‌گیری و ارائه پیشنهادها آمده است. سرفصل‌ها و برخی از عناوین این کتاب عبارت است از: دیدگاه اسلام و قرآن در باره فلسفه نظری تاریخ، سنت‌های عام و خاص الهی، برخی از سنت‌های مخصوص اهل باطل و اهل حق، امت حضرت نوح و اوضاع اجتماعی آن زمان، امت حضرت ابراهیم و فضای جامعه در آن زمان، رسول‌خدا؟ص؟ اسوه صبر و استقامت، رهبری پیامبر و اطاعت مسلمانان از رهبر، استقامت رمز ماندگاری شیعه.

 

تحول و دلواپسی در تاریخ اسلام

نویسنده: دکتر محمدرضا کلان فریبایی

ناشر: میراث ماندگار

نوبت چاپ: اول/1394

 قیمت:16000تومان

این کتاب که از دوازده فصل و یک پیوست تشکیل گردیده، تحلیلی است بر حوادث تاریخ صدر اسلام. سرفصل‌ها و برخی از موضوعات این کتاب عبارت است از: فصل اول: کلیات و مفاهیم. فصل دوم: تحلیل اصول راهبردی در قلمرو توسعه دین اسلام. فصل سوم: فرایند تشکیل دولت در اندیشه سیاسی اسلام. فصل چهارم: کارگزاران فتوحات قهری. فصل پنجم: عوامل سامان‌بخش فتوحات قهری در مرکز، شمال‌شرقی و شرق. فصل ششم: فرآیند تاریخی فتوحات در آفریقا، اروپا و مدیترانه. فصل هفتم: فرآیند تاریخی فتوحات در مدیترانه، شرق اروپا و آسیا. فصل هشتم: دیدگاه مورخان مسلمان. فصل نهم: بررسی فتوحات قهری و مواضع امام علی(ع). فصل دهم: رهاورد و پیامدهای فرهنگی. فصل یازدهم: رهاورد و پیامدهای سیاسی. فصل دوازدهم: رهاورد و پیامدهای اجتماعی. پیوست‌ها: سیر تاریخی حاکمیت سیاسی در تاریخ اسلام.

 

ابلیس صوفیه

نویسنده: عزیز میکاییلی

ناشر: محقق اردبیلی

نوبت چاپ: اول/1395

 قیمت:8000تومان

این کتاب از چهار فصل تشکیل گردیده و موضوع آن نقد بی‌گناه انگاری ابلیس در مکتب تصوف، با تدبر در مکتب ثقلین است. نویسنده ابتدا به واژه‌شناسی ابلیس و شیطان پرداخته و سپس شیطان در نصوص ثقلین، قرآن و اهل‌بیت(ع) از جمله چیستی، وجود، ماهیت و ماده به وجود آورنده شیطان و نقش و جایگاه شیطان در جهان را ذکر کرده است. نویسنده در ادامه این مباحث را می‌آورد: وسوسه و تسلط شیطان، عمر شیطان، امتحان؛ شاکله عالم هستی، شیطان و قانون علیت، شیطان و توحید خداوند، آیا خداوند شیطان را گمراه کرد؟، آیا شیطان تنها نیروی یکه‌تاز در عالم هستی است؟، محدوده تسلط شیطان، و شیطان و صراط مستقیم. در فصل بعد ابتدا گزیده‌هایی از گفتار بزرگان صوفیه را در مورد ابلیس بیان داشته و در آخرین فصل به مقایسه و نقد آن نظرها با آیات قرآن کریم و فرمایشات اهل‌بیت(ع) پرداخته است.

 

در جستجوی راه

هشت گفتار پیرامون انقلاب اسلامی

نویسنده: سید محسن شفیعی

ناشر: نشر معارف

نوبت چاپ: اول/1395

 قیمت: 5500تومان

این کتاب مجموعه‌ای مرکب از هشت گفتار پیرامون مباحث و مسائل روز انقلاب اسلامی ایران با محوریت بیانات مقام معظم رهبری است که سال‌های 1391-1393 برای نسل جوان به ویژه دانشجویان و طلاب ایراد گردیده و پس از بازنگری، ویرایش و ذکر منابع در این کتاب ارائه شده است. پدیدآورنده اثر یادآور می‌شود که ضرورت و بایستگی انس و آشنایی عمومی و به ویژه ارتباط عمیق نخبگان و دانش‌پژوهان و آینده‌سازان ایران اسلامی با گفتمان ولایت از دیرباز دغدغه و دل‌مشغولی ایشان بوده است.

عناوین این کتاب عبارت است از: جایگاه ولایت در رهبری انقلاب اسلامی، ولایت؛ اعتقاد مبتنی بر عقلانیت و اعتماد مبتنی بر باور، انقلاب اسلامی و مقوله انتخابات، مذاکرات هسته‌ای و استکبارستیزی، انقلاب اسلامی و عرصه ادبیات، تحلیلی پیرامون مردم‌سالاری دینی، جهاد علمی و آینده پیش‌رو، وحدت امت اسلامی؛ ضرورتی انکارناپذیر.