try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: چهارشنبه, 25 فروردین, 1400

آثار علمی اساتید

Send to friendSend to friend

نگاهی به مسأله تحریف در قرآن

نویسنده: محمد کاظم پورحسین

ناشر: طلوع شرق

 نوبت چاپ: اول/ 1393

 قیمت: 6000 تومان

این کتاب، از سه فصل تشکیل شده است. فصل اول به کلیاتی در باره معنای لغوی و اصطلاحی تحریف می‌پردازد که از آن جمله است: تحریف به مدلول، تحریف موضعی، تحریف قرآنی، تحریف در لهجه، تحریف به تبدیل کلمه، تحریف به زیاده، تحریف به نقص، معنای تحریف از دیدگاه آیت‌الله خویی و علامه طباطبایی، قرآن و مسأله تحریف، و انواع تحریفات یهود. نویسنده در ادامه این فصل آیاتی که در زمینه تحریف وجود دارد و نظر علما و مفسران در ارتباط با آن آیات را بررسی کرده است.

در فصل دوم، دیدگاه قائلان به عدم تحریف، هشت دلیل برای عدم تحریف قرآن، استدلال محقق ثانی و سخن محدث نوری در زمینه عرضه احادیث بر قرآن، بیان گردیده است.

فصل سوم دیدگاه و مهمترین ادله قائلان به تحریف، نمونه‌هایی از تحریف به نقیصه از جمله: آیه رجم، آیه رغبت، آیه جهاد، آیه فراش، و ردیه علما و دانشمندان بزرگ آمده است و در پایان به نتیجه‌ای که از این تحقیق به دست می‌آید اشاره شده است.

برخی از منابع این کتاب عبارتند از: تفاسیر  مجمع‌البیان، المیزان، کشاف و..؛ فرهنگ‌ها و لغت‌نامه‌های مفردات، لسان العرب، مجمع البحرین و...؛ و کتاب‌های علوم قرآنی از جمله البرهان زرکشی، الاتقان سیوطی و صیانة القرآن من التحریف آیت‌الله معرفت.

 

تفسیر سوره یوسف

حکیم ابوالقاسم فردوسی

نویسنده: منصور کیانی

ناشر: راه‌نیکان

 نوبت چاپ: اول/ 1393

 قیمت: 20000تومان

نویسنده، در این کتاب داستان منظوم «یوسف و زلیخا» سروده حکیم ابوالقاسم فردوسی را به عنوان تفسیر سوره یوسف برشمرده و آن را تصحیح، تقدیم و تشریح کرده است. محقق، مقدمه‌ای 147 صفحه‌ای در این باره که آیا کتاب مذکور از حکیم ابوالقاسم فردوسی است یا منسوب به اوست، نگاشته و در آن تحت عنوان «احوال شخصیه فردوسی» به زیست‌نامه و زندگینامه این حکیم و شاعر بزرگ ایرانی پرداخته است. از مباحث این مقدمه عبارتست از: تمایل فردوسی به زردشتی، با فردوسی تا ژرفای توحید، معاد و روزشمار در شاهنامه، فردوسی شیعه امامی مذهب، اخلاق فردوسی، فردوسی و باستان‌گرایی و ایران‌ستایی، فردوسی و شاه‌پرستی، فردوسی و تیم فرهنگی پهلوی، پشیمانی از تألیف شاهنامه، منکرین قصه یوسف، استعمال کلمات عربی در قصه یوسف، شاهنامه افسانه است یا واقعیت؟، علت گمنامی قصه یوسف، مویدین قصه یوسف، قوت و ضعف منظومه یوسف، تخلص فردوسی، سبک و شکل بدیع منظومه یوسف و زلیخا، مقدمه در نظم کتاب و نعت پیامبر مستطاب، آغاز داستان یوسف و زلیخا و گزارش آن. در انتهای این مقدمه فهرست منابع مورد استفاده در کتاب نیز آمده است.

 

فاطمه(س) از نگاه علی(ع)

نویسنده: محمد محمدیان

ناشر: دفتر نشر معارف

 نوبت چاپ: اول/ 1393

 قیمت: 10000تومان

کتاب حاضر ترجمه «فاطمه(س) فی رؤی علی(ع)» است که سال‌ها پیش نیز به قلم همین نویسنده منتشر شده بود؛ با این تفاوت که در آن کتاب فقط سخنان امیرالمؤمنین(ع) نقل شده بود ولی در کتاب حاضر علاوه بر ترجمه روان سخنان حضرت علی(ع) تلاش شده است که با استفاده از آیات قرآن و احادیث رسول‌خدا و ائمه معصومان(ع) مطالبی ذیل سخنان آن حضرت تقدیم گردد که به فهم بهتر آن کمک نماید. این مطالب با عنوان «نکته‌ها» در هر فصل ذکر شده است.

بخشی از سخنان امیرالمؤمنین(ع) در زمینه ازدواج با حضرت زهرا(س) در جلد اول «حیاة امیرالمؤمنین(ع) عن لسانه» و بخش دیگر که مربوط به فدک و شهادت حضرت زهرا(س) است در جلد سوم آن کتاب گردآوری شده که این سه بخش با اندکی اصلاح در این کتاب آمده است و دیگر فصل‌ها نیز بر آن مطالب افزوده و به شکل حاضر تدوین شده است.

چرا فاطمه(س) را فاطمه(س) نامیدند؟، بانوی پاکی و عفاف، حفظ حریم‌ها بین زنان و مردان، حضور فاطمه(س) در مباهله، و فاطمیون در قیامت، از جمله موضوعات این کتاب است.

 

درس‌نامه اخلاق اسلامی

نویسنده: عنایت‌الله شریفی

ناشر: دفتر نشر معارف

 نوبت چاپ: اول/ 1393

 قیمت: 8500تومان

این کتاب در دو بخش و هر بخش در چند فصل و در مجموع در هفده درس، برای تدریس درس اخلاق اسلامی «مبانی و مفاهیم»، بر اساس سرفصل‌های مصوب شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی تدوین شده است. نویسنده در صدد است کلیات و مبانی اخلاق اسلامی را در ضمن هفده درس، با عناوین ذیل ارائه کند: درس اول: ‌‌‌‌‌‌‌‌آشنایی با دانش اخلاق اسلامی، معناشناسی، تعریف اخلاق و علم اخلاق، اخلاق اسلامی. درس دوم: خداشناسی، آثار شناخت و معرفت خدا. درس سوم: انسان‌شناسی، مفهوم انسان‌شناسی، جایگاه و منزلت انسان در قرآن، هدفمندی زندگی انسان. درس چهارم: اخلاق و دین، تعریف دین و... و در بخش دوم فضائل و رذائل اخلاق اسلامی در ابعاد اخلاق بندگی، فردی و اجتماعی با عنوان مفاهیم اخلاق اسلامی. درس پنجم، ششم و هفتم: فضائل اخلاق بندگی(1 و 2 و 3). درس هشتم: رذائل اخلاق بندگی. درس نهم، دهم و یازدهم: فضائل اخلاق فردی(1 و 2و 3). درس دوازدهم: رذائل اخلاق فردی. درس سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم: فضائل اخلاق اجتماعی(1 و 2و 3). درس شانزدهم و هفدهم: رذائل اخلاق اجتماعی(1و 2).

 

تطور عاشورا نگاری در منابع اهل سنت

 از آغاز تا پایان عصر سبط ابن‌جوزی

نویسنده: علی خلیلی صیفار

ناشر: دفتر نشر معارف

 نوبت چاپ: اول/ 1393

 قیمت: 7000تومان

این کتاب تلاش دارد تا تطور عاشورانگاری در هیجده منبع از منابع اهل سنت را از آغاز تا پایان عصر سبط بن‌جوزی، بررسی نماید؛ که در پنج فصل به سامان رسیده است. بررسی گرایش‌های مورخان، ساختار و سبک مورد استفاده آنان، ارزیابی اهمیت منابع عاشورانگاری اهل سنت در میان تاریخ نگاران و مؤلفه‌های مورد توجه آنان در حادثه عاشورا و نقش اسناد در عاشورانگاری از مواردی است که نگارنده این کتاب به آن پرداخته است.

فصل اول این کتاب که به کلیات اختصاص دارد، شامل موضوعاتی است از جمله: تبیین موضوع، ضرورت و اهداف و روش تحقیق، روش جمع آوری اطلاعات، فرضیه و پیشینه تحقیق، بررسی منابع تحقیق. فصل دوم تا چهارم به تطور عاشورا نگاری در منابع اهل سنت از قرن دوم تا ششم با موضوعات: مقتل الحسین(ع) ابومخنف، ترجمة الامام الحسین بن علی و مقتله واقدی، الامامة و السیاسة دینوری، انساب الاشراف بلاذری، الاخبار الطوال دینوری، تاریخ طبری، الفتوح ابن اعثم، العقد الفرید ابن عبد ربه، المحن تمیمی، مروج الذهب مسعودی، المعجم الکبیر طبرانی، البدء و التاریخ مقدسی، نورالعین اسفراینی، تجارب الامم ابن مسکویه، تاریخ مدینة دمشق ابن عساکر، مقتل الحسین(ع) خوارزمی، الکامل ابن اثیر، تذکرة الخواص ابن‌جوزی، می‌پردازد.

 

اندیشه سیاسی امام خمینی (ره)

و نسل سوم انقلاب اسلامی ایران

نویسنده: علی اکبری معلم

ناشر: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

 نوبت چاپ: اول/ 1393

 قیمت: 19000تومان

این کتاب، میزان آشنایی نسل سوم انقلاب اسلامی ایران را با اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) با روش پیمایش، مورد بررسی قرار داده است.

نویسنده در این کتاب که از یک مقدمه و چهار فصل تشکیل شده با توجه به اعتقاد امام خمینی(ره) به الگوی تقسیم سه بعدی اسلام، اندیشه سیاسی ایشان را در سه قسم فلسفه سیاسی، فقه سیاسی و اخلاق سیاسی، تبیین کرده و پس از مشخص کردن جامعه آماری با روش پیمایش و ابزار پرسش‌نامه و با کمک نرم افزار SPSS و تکنیک‌های آماری، میزان آشنایی طلاب و دانشجویان را با اندیشه سیاسی امام(ره) تحلیل نموده است.

برخی از عناوین این کتاب عبارت است از: فصل اول؛ اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)، مبانی و مفاهیم. فصل دوم؛ روش شناسی. فصل سوم؛ تجزیه و تحلیل داده‌ها. فصل چهارم؛ نتیجه گیری و پیشنهادها.

برخی از نوآوری‌های این کتاب عبارت است از: شاخص‌بندی اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) در ابعاد مختلف؛ بهره‌گیری از الگوی تقسیم سه بعدی اسلام؛ تبیین تفکر منظومه‌ای و هدفمند امام با بهره‌گیری از حکمت متعالیه؛ و پرداخت جامع و روان از اندیشه امام خمینی(ره).