try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: یکشنبه, 29 فروردین, 1400

کتاب‌شناختِ «روایت بهار» تازه‌های سبک و سیره کاربردی اهل‌بیت(ع) در دفتر نشر معارف

Send to friendSend to friend

درآمد

مجموعه چهارده جلدی «روایت بهار» (که تاکنون 6 جلد آن ـ برای هر معصوم(س)، یک جلد ـ به چاپ رسیده)، دست‌چین و بازنگارش حجت‏الاسلام والمسلمین حسین سیدی است.

روان‌شناسی معاصر می‌گوید: هر چه از موضوعی یا شخصیتی بیشتر بدانید، به آن علاقه‌مندتر می‌شوید. شخصیت هر فرد را از دو راه «حرف»ها و «رفتار»ها می‌توان شناخت؛ گرچه این دو، تنها قطره‌ای از دریای شخصیت آدمی است، نه تمامِ آن.

این مجموعه چهارده جلدی، ارائه کننده سیره کاربردی چهارده معصوم(ع) با هدف الگوسازی برای انسان معاصر، به ویژه نسل جوان/دانشجو است؛ که پژوهشگر ارجمند، آن را از میان 1000 منبع تاریخی و سیره‏نگاری معصومان(ع) اسخراج و تدوین نموده است.

دفتر نشر معارف پیش از این نیز، از این نویسنده و مترجم خوش قلم، کتاب «دو قطره اقیانوس؛ ترجمه دو خطبه بی‌نقطه و بی‌الف حضرت علی(ع)» و پنج کتاب داستانی «باران و کویر»، «ششمین باغبان اندیشه»، «هفتمین فصل شکفتن»، «نغمه‏ای در روزگار گرگ‌ها» و «سوار سبزپوش آرزوها» (همگی نوشته کمال السید، نویسنده توانای عرب) را درباره زندگی و زمانه ائمه معصومین(ع) منتشر کرده است.

در ادامه معرفی اجمالی شش جلد منتشر شده مجموعه «روایت بهار» تقدیم شما گرامیان می‌شود:

 

«همنام گل‌های بهاری»؛ نگاهی نو به زندگی و شخصیت پیامبر گرامی(ص)

(232 صفحه پالتویی، چاپ سی و هشتم، تیراژ تاکنون 230 هزار نسخه)

این کتاب جلد اول از مجموعه چهارده جلدی «روایت بهار» یا سیره کاربردی چهارده ‌معصوم(ع) است که اختصاص به پیامبر گرامی اسلام(ص) دارد و در دهه 80 شمسی، برنده جایزه کتاب سال حوزه علمیه قم شد.

این سیره کاربردی به بیش از صد موضوع مثل: سیمای ظاهری، سیمای باطنی، سبک زندگی فردی و اجتماعی و سیاسی، ارتباط با خدا، دیگران و طبیعت، توصیه‏های اجتماعی و سیاسی و نظامی و حتی محیط‌ زیست و حقوق مخالفان و حیوانات و... می‌پردازد.

از دیگر ویژگی‌های مهم این کتاب می‌توان به این موارد اشاره کرد: مراجعه به حدود 500 منبع برای نوشتن این اثر، در بردارنده حدود 900 پی‌نوشت برای اتقان مطالب، برخورداری از نثر لطیف و روان و موجز، و نیز رؤیت و تشویق شده از سوی مقام معظم رهبری .

 

«امیر گل‌ها»؛ نگاهی نو به زندگی و شخصیت امام علی(ع)

(248 صفحه پالتویی، چاپ نهم، تیراژ تاکنون 37000 نسخه)

«امیر گل‌ها» جلد دوم از مجموعه چهارده جلدی «روایت بهار» یا سیره کاربردی چهارده ‌معصوم(ع) است که اختصاص به امیرالمؤمنین علی(ع) دارد و کاندیدای جایزه کتاب سال ولایت شد.

از فصول و مباحث این کتاب می‌توان به این موارد اشاره کرد:

فصل اول: خویشتن. الف) سیمای ظاهری؛ خفتن؛ خندیدن؛ خوردن؛ نوشیدن؛ نشستن؛ بهداشت بدن؛ بهداشت محیط؛ پوشاک (جنس، رنگ، ...).

 

«خاطرِ نازکِ گل»؛ نگاهی نو به زندگی و شخصیت حضرت زهرا(س)

(276 صفحه پالتویی، چاپ دوم)

«خاطر نازک گل» جلد سوم از مجموعه چهارده جلدی «روایت بهار» یا سیره کاربردی چهارده ‌معصوم(ع) است که نگاهی نو به زندگی و شخصیت حضرت زهرا(س) دارد. این سیره کاربردی به بیش از 50 موضوع از سیمای ظاهری و باطنی و سبک زندگی فردی و خانوادگی حضرت تا فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی، دفاع از ولایت، خطبه‌های انقلابی و ماجرای فدک، ارتباط با خدا و... می‌پردازد.

از فصول و مباحث این کتاب می‌توان به این موارد اشاره کرد:

فصل سوم: دیگران؛ حضور در صحنه: الف) فعالیت‌های اجتماعی ب) فعالیت‌های سیاسی: ماجرای فدک، تحلیل خطبه فدک، موریانه تردید در منابع خطبه فدک؛ معرفی فشرده اسناد خطبه فدک.

 

«غنچه دلتنگ»؛ نگاهی نو به زندگی و شخصیت امام حسن مجتبی(ع)

(248 صفحه پالتویی، چاپ اول)

«غنچه دلتنگ» جلد چهارم از مجموعه چهارده جلدی «روایت بهار» یا سیره کاربردی چهارده ‌معصوم(ع) است که نگاهی نو به زندگی و شخصیت امام حسن(ع) دارد.

 از فصول و مباحث این کتاب می‌توان به این موارد اشاره کرد:

فصل سوم: دیگران. همزیستی: 1. بیماران 2. خاندان پیامبر(ص) 3. خدمتکاران 4. خویشاوندان 5. دشمنان 6. دوستان 7. دین‌باوران 8. ستمکاران 9. سخن‌چینان 10. شاگردان... .

در بخشی از مقدمه کتاب آمده است: «سلام بر لهجه مهربانِ آفتابِ مدینه! بر بارشِ بشارتِ بهار! بر غنچه‌‏زار آوای الهی در هیاهوی دنیازدگان! بر سینه ابری تو و چشمانِ بارانی‌ات! سلام بر زیبایی! سلام بر حَسن!»

 

«یک غنچه، صد زخم»؛ نگاهی نو به زندگی و شخصیت امام حسین(ع)

(418 صفحه پالتویی، چاپ اول)

«یک غنچه، صد زخم» جلد پنجم از مجموعه چهارده جلدی «روایت بهار» یا سیره کاربردی چهارده ‌معصوم(ع) است که نگاهی نو به زندگی و شخصیت امام حسین(ع)» دارد.

این سیره کاربردی به بیش از صد موضوع از زندگی و سیره حضرت می‌پردازد.

از فصول و مباحث این کتاب می‌توان به این موارد اشاره کرد:

در فصل اول(خویشتن)، در بخش مدیریت و برنامه‌ریزی می‌خوانیم: 1. مدیریت فنون نظامی: الف) رعایت تاکتیک‌های نظامی و مسائل امنیتی ب) نظم در سپاه و فرماندهی پ) حفظ روحیه نیروهای رزمنده ت) جلوگیری از زاری زنان ج) امام آغازگر جنگ نمی‌شد چ) کسب اطلاعات و اخبار.

 

«نیلوفر نیایش»؛ نگاهی نو به زندگی و شخصیت امام سجاد(ع)

(516 صفحه پالتویی، چاپ اول)

«نیلوفر نیایش» جلد ششم از مجموعه چهارده جلدی «روایت بهار» یا سیره کاربردی چهارده ‌معصوم(ع) است که نگاهی نو به زندگی و شخصیت امام سجاد(ع) دارد. این سیره کاربردی به بیش از 50 موضوع می‌پردازد که نویسنده برای نگارش آن‌ها، از 170 منبع تاریخی و سیره‌نگاری استفاده کرده است.

از فصول و مباحث این کتاب می‌توان به این موارد اشاره کرد:

فصل چهارم: طبیعت: آب (الف. باران ب. رودخانه)؛ آسمان؛ ابر؛ حیوانات؛ کوه؛ گل و گیاه؛ ماه؛ مسافرت؛ سوگ سرود؛ ... .