try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: چهارشنبه, 25 فروردین, 1400

ما و تقلّب شاهانه!

Send to friendSend to friend
نام نویسنده: 
سید مجتبی مجاهدیان

 

درآمد

حضور رسانه‌های ارتباط جمعی مجازی، با سرعت چشمگیری در میان اقشار مختلف مردم، به ویژه نسل جوان، در حال گسترش است و در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اخلاقی و دینی تأثیرات بسیار عمیقی از خود برجای می‌گذارد. در این میان، نظام‌های رقیب و سرویس‌های اطلاعاتی آنها نیز با اطلاع از ضریب نفوذ بالای این رسانه‌ها، سعی دارند با ایجاد شبکه‌های اجتماعی مجازی و ماهواره‌ای و تعریف مأموریت‌های ویژه برای آنها، بر افکار عمومی تأثیر گذاشته، مقاصد خاص سلطه‌جویانه خود را به شیوه‌ای نوین پیش برند.

شبکه‌های معاند نظام جمهوری اسلامی نیز که با بودجه‌های پیدا و پنهان سرویس‌های بیگانه راه‌اندازی شده‌اند، با ارسال انبوه اخبار و تحلیل‌های جهت‌دار، سعی در انحراف افکار عمومی مردم ایران داشته و در مقاطع و رویدادهای مهم و حساسی مانند انتخابات، مذاکرات هسته‌ای و... می‌کوشند تا روح یأس و نا امیدی را در میان مردم، ترویج دهند.

در سال‌های اخیر نیز برخی از این شبکه‌های استعماری با صرف هزینه‌های هنگفت، با در اختیار گرفتن اسناد و آرشیوهای بسیار مهم خارجی و نفوذ به برخی آرشیو‌های داخلی و سوء برداشت و استفاده از شماری اسناد منتشرنشده، موفق شدند مستندهایی درباره تاریخ معاصر ایران و وقایع منجر به بروز انقلاب اسلامی سال 57 ایران ساخته و در فضای مجازی و ماهواره‌ای منتشر نمایند؛ که متأسفانه در آن مجموعه‌ها به شکل بسیار زیرکانه و حرفه‌ای، تاریخ معاصر کشورمان مورد تعرض و تحریف قرار گرفته است. از جمله این مستندها که پس از تبلیغات فراوان شبکه‌های ماهواره‌ای، از صفحه یکی از شبکه‌های وابسته به سرویس اطلاعاتی انگلستان (من و تو) پخش شد، مجموعه مستند «انقلاب 57» است.

معرفی مستند «انقلاب 57»

مستند «انقلاب ۵۷» مجموعه مستند 530 دقیقه‌ای در 5 قسمت است که نخست در بازه زمانی ۲۹ شهریور تا ۳ مهر 1393 از شبکه«من و تو» پخش شد و پس از آن به صورت گسترده در فضای مجازی منتشر گشت. این شبکه در ظاهر متعلق به مرجان و کیوان عباسی است و در باطن متعلق به فرح پهلوی و مورد حمایت مالی جامعه بهایی و فائقه آتشین (گوگوش) است. من و تو را میتوان از شبکه‌های اقماری بیبی‌سی فارسی دانست که با تقسیم کاری دقیق، استراتژی‎‎های تدوین شده را با شورای سیاستگذاری تقریباً یکسان پیاده میکند.

این شبکه، تاکنون مستندهای حرفهای «رضاشاه» با موضوع برآمدن و به قدرت رسیدن رضاخان، «از تهران تا قاهره» درباره واپسین روزهای محمدرضاشاه پهلوی، «۳۷ روز بختیار» نگاهی به زندگی آخرین نخستوزیر محمدرضاشاه و «انقلاب ۵۷» با موضوع آخرین سال‎‎های حکومت محمدرضاشاه پهلوی تا اتفاقات پس از انقلاب را ساخته که از ویژگی‌های بارز آن میتوان: استفاده از تصاویر آرشیوی قدرتمند، نریشن متن(سخنان روی تصاویر) ساده و در عین حال قوی و نام‎‎های انتخابی ساده و گیرا، نام برد.

مجموعه قسمت‌های مستند «انقلاب ۵۷» عبارتند از:

قسمت اول مستند انقلاب 57 به آخرین سال های حکومت شاه در ایران می پردازد؛ از جمله: وضعیت اقتصادی و اجتماعی و سیاسی ایران در دهه های 40 و 50، سفر شاه به آمریکا هم زمان با ریاست جمهوری جیمی کارتر در آبان 56، سفر کارتر به ایران، برکناری امیرعباس هویدا و نخست وزیری جمشید آموزگار، انتشار مقاله اطلاعات درباره امام خمینی(ره) و اعتراضات متعاقب آن در تبریز و دیگر شهرها.

قسمت دوم مستند، رویدادهای دیگری از تاریخ معاصر ایران را بررسی کرده است؛ از جمله: مرگ اسدالله علم وزیر دربار، ادامه اعتراضات پراکنده در ایران، برکناری ارتشبد نصیری رئیس ساواک، آتش‌سوزی سینما رکس آبادان و اینکه چطور حکومت مقصر این ماجرا معرفی شد، وقایع 17 شهریور 57 در میدان ژاله.

قسمت سوم مستند با فضای ناآرام سیاسی در پاییز 57 آغاز می شود. اعتراضات گسترده دانشجویی در سیزدهم آبان در دوره نخست وزیری شریف امامی، نطق شاه در تلویزیون که به «صدای انقلاب شما را شنیدم» معروف شد، سر کار آمدن کابینه نظامی پس از استعفای شریف امامی، اعتصاب مطبوعات و راهپیمایی‌های معروف تاسوعا و عاشورای سال 57 از جمله مسائلی است که در این قسمت بررسی می شود.

قسمت چهارم مستند با تصاویری تاکنون پخش نشده از روزهای منتهی به انقلاب همراه است. استعفای ارتشبد ازهاری پس از راهپیمایی‌های تاسوعا و عاشورا و اعتصابات گسترده، درخواست کمک از مخالفان قدیمی و شخص شاپور بختیار،خروج شاه از کشور در تاریخ 26 دی سال 57، اعتراض‌ها به ممانعت از ورود امام خمینی(ره) به تهران، و تلاش‌های بختیار برای برآورده کردن خواسته‌های انقلابیون در این قسمت بررسی شده‌اند.

قسمت پنجم و آخرین مستند با ورود امام خمینی(ره) به کشور آغاز می شود که سرآغاز 10 روز پرتنش و پرالتهاب در تاریخ معاصر ایران است.

نظر به نحوه پرداخت و تدوین رندانه این مجموعه فیلم‌های به اصطلاح مستند، و انتشار گسترده و وسیع این بسته هدفمند سیاسی در دنیای امروز ایران، از آنجا که این مجموعه با آمیختنِ مزوّرانه برخی حقایق با انبوه دروغ‌ها، سعی در پنهان کردن خیانت‌های بی‌شمار حکومت پهلوی و تطهیر آن دارد، نشریه معارف، ضمن بهره‌مندی از اساتید حوزه تاریخ معاصر ایران و نیز متخصصان رسانه‌های جمعی و نوین، به قدر بضاعت خود اقدام به بررسی و نقد تاریخی ـ رسانه‌ای این مجموعه نموده است؛ که در ادامه تقدیم می‌شود.

نشریه معارف