try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: پنجشنبه, 30 خرداد, 1398

آثار علمی اساتید

Send to friendSend to friend

 

صحیفه سجادیه با اشاراتی به بهداشت روانی

نویسنده: دکتر مهدی احمدی فراز

ناشر: دفتر نشر معارف

 نوبت چاپ: اول/ 1392

 قیمت: 11400 تومان

از جمله جلوه‌های عمیق و دقیق صفحات صحیفهݘ سجادیه، ترسیم بهداشت روانی و تعلیم راهکارهای آن است که انسان امروز به ویژه جامعه دینی، بیش از پیش به آن نیازمند است؛ تا بتواند بحران‌ها و آسیب‌های معنوی و روانی خود را در پرتو آن التیام بخشد. بنا بر این نویسنده در این کتاب سعی کرده تا با نگاهی علمی- روان‌شناختی به تحلیل و تبیین آموزه‌های ناب صحیفه سجادیه در ارتقای بهداشت روانی بپردازد. به این منظور  در این کتاب، به مسئله و ضرورت نیایش در زندگی انسان پرداخته شده و نگرش صحیح به دعا و تأثیرات متعدد نیایش بر سلامت روان بیان گردیده است.

این کتاب، در 54 بخش با سبکی خاص به رشته تحریر در آمده که در هر صفحه، یک بند از نیایش صحیفه سجادیه با اشاراتی به بهداشت روانی، مورد تحلیل قرار گرفته اما این تحلیل به خاطر محدودیت‌های متعدد، به صورت موجز بیان گردیده؛ زیرا هدف اصلی، ایجاد نگرش بدیع به دعا بوده است. برخی از موضوعات این کتاب عبارت است از: دین برای انسان، تعریف دین و آثار دینداری، تاریخچه سیر تحولات رابطه دین و بهداشت روانی، نیایش، نگرش جامع به دعا، دعا از دیدگاه امام علی(ع)، دعا از منظر علما و محققان، و...  .

تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران

نویسنده: مهتاب شورمیج

ناشر: جیسا

 نوبت چاپ: اول/ 1392

 قیمت: 000/10 تومان

نویسنده این کتاب را به دلیل اهمیت بحث و نیاز روز در باره جایگاه اسلام و قرآن در تکوین فرهنگ و تمدن اسلامی به نگارش آورده است. نگارنده اذعان می‌دارد پس از بررسی پیرامون این موضوع در یافته که تدوین کتابی به منظور بیان و روشن کردن جایگاه و نقش قرآن و اسلام در فرهنگ تمدن انسانی تا چه اندازه لازم و کارآمد می‌باشد.

 این کتاب که بر اساس موضوعات و سرفصل‌های مصوب مرکز برنامه‌ریزی تدوین متون درسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تهیه و تنظیم گردیده، از 14 فصل تشکیل شده که برخی از  سرفصل‌های آن عبارت است از:  مباحث پایه و واژه شناسی، تمدن اسلامی و زمینه‌های شکل‌گیری، تمدن اسلامی و نهضت علمی، علل و عوامل اعتقادی، فرهنگی و اجتماعی پیدایش و شکوفایی تمدن اسلامی، تأثیر فرهنگ و تمدن‌های پیشین در پیدایی تمدن اسلامی، تمدن اسلامی و هنر، نهادهای سیاسی_ اجتماعی در تمدن اسلامی، نهادهای آموزشی_ علمی در تمدن اسلامی، نهضت شکوفایی علمی در علوم غیر اسلامی، نهضت شکوفایی علمی در علوم اسلامی، و... .

جریان‌شناسی تاریخ صدر اسلام

نویسنده: دکتر حبیب زمانی محجوب

ناشر: زمزم هدایت

 نوبت چاپ: اول/ 1392

 قیمت:  7000 تومان

این کتاب که در 7 فصل تهیه و تنظیم شده سعی دارد علاوه بر قرآن و نهج‌البلاغه (به عنوان مهمترین منابع و مصادر دینی) از منابع و مآخذ کهن تاریخی و برخی مطالعات و تحقیقات جدید نیز  بهره گیرد؛ و افزون بر این در تحلیل بخش‌هایی مانند وقایع دوران حضرت علی(ع) و دوران امام حسین(ع) از سخنان گهربار مقام معظم رهبری هم  استفاده گردد.

سرفصل‌های این کتاب عبارت است از: فصل اول؛ تبیین اوضاع سیاسی، اجتماعی و مذهبی جزیرة العرب در آستانه بعثت پیامبر اعظم(ص). فصل دوم، جریان‌شناسی دوران مکی پیامبر(ص) و مسائل تاریخی این دوره تا هجرت مسلمانان از مکه به مدینه. فصل سوم، معرفی و بررسی عملکرد جریان‌های دوران مدنی پیامبر (ص)که در آن جریان‌هایی مانند مهاجران، انصار، یهودیان و منافقان مورد بررسی قرار گرفته است. فصل چهارم, دوران خلفای سه‌گانه و عملکرد آنها. فصل پنجم، دوران خلافت حضرت علی(ع) و معرفی جریان‌های دوران حکومت آن حضرت. فصل ششم، وقایع دوران امام حسن(ع). فصل هفتم، دوران امام حسین(ع)، واقعه عاشورا و عبرت‌های آن.

تفسیر موضوعی نهج‌البلاغه

(برگرفته از آثار علامه جعفری)

نویسنده: کریم فیضی

ناشر: دفتر نشر  معارف

 نوبت چاپ: اول/ 1393

 قیمت: 5400 تومان

مأخذ اصلی این کتاب که از 17 فصل تشکیل شده، مجموعه 27 جلدی ترجمه و تفسیر نهج‌البلاغه علامه محمدتقی جعفری است. البته در خصوص شخصیت حضرت علی(ع) و خود نهج‌البلاغه از کتاب تفسیر، نقد و تحلیل مثنوی، اثر آن مرحوم نیز استفاده گردیده است.

از آنجا که تفسیر نهج‌البلاغه ایشان بسیار مفصل است در این اثر جانب اختصار برگزیده شده است. در  انتخاب خطبه‌ها و تبویب مباحث، بیشتر  بر جنبه‌های عملی و کاربردی تأکید گردیده و  با توجه به اینکه نوشته‌های علامه جعفری عموماً خالی از  دشوار خوانی برای مخاطب نیست، در این کتاب بدون هیچگونه دخل و تصرفی در محتوای دیدگاه‌های ایشان سعی شده از ویرایشی که متن و محتوا را آسان کند استفاده گردد. برای عمومی شدن مطالب و مباحث کتاب، بیشتر بحث‌های تخصصی و فنی از متن کتاب زدوده شده ولی در پایان هر فصل، آدرس بحث‌های قابل استفاده  ذکر گردیده و در پایان هر فصل جهت دقت در مطالعه، چندین پرسش عمومی طرح شده است.

مسئولیت‌شناسی

نویسنده: رضا باقی زاده

ناشر: زائر آستان مقدس

 نوبت چاپ: اول/ 1393

 قیمت: 8000 تومان

در این کتاب که از دو بخش و 11 فصل تشکیل شده به بررسی مفهوم و ابعاد مختلف مسئولیت و مسئولیت‌پذیری و جایگاه مهم آن در جوامع انسانی و تبیین وظیفه انسان در حوزه‌های مرتبط با شناخت، حق، تعهد و تکلیف پرداخته شده و مسئولیت‌های معنوی و الهی و همچنین مسئولیت‌های دنیوی و انسانی را مورد بحث قرار داده است.

بحث از مسئولیت‌شناسی و عمل به آن از مباحث میان رشته‌ای است که از طرفی به حوزه اخلاق مربوط می‌شود و از طرفی دیگر مربوط به علوم اجتماعی و رفتاری و از جهتی بحث کلامی و فلسفی است.

دامنه این مسئولیت‌ها مشتمل بر وظایف و تعهدهای فردی، اجتماعی، فرهنگی و الهی است که سعی شده هر یک از موارد مذکور با بررسی آیات قرآن و کلام اهل‌بیت(ع)و نقل سیره بزرگان و دانشوران برای خوانندگان به نمایش گذاشته شود. به عبارتی دیگر، این مباحث آشنایی با سبک زندگی اسلامی است که عمل به آنها می‌تواند انسان را به سعادت نهایی برساند.

ولایت الهیه امیرالمومنین(ع)

نویسنده  دکتر غلامرضا مدبر عزیزی

ناشر: انتشارات سخن گستر

 نوبت چاپ: اول/ 1393

 قیمت: 28000 تومان

امام علی‌بن ابیطالب(ع) بی‌شک، آیت عظمای حق و معجزه شگفتی آفرین الهی و راز ناشناخته عالم وجود است. یکی از موارد شگفتی آفرین در زندگی امام علی(ع) تعابیر بسیار بلند و سنگینی است که در توصیف و معرفی آن حضرت بر زبان خود ایشان و گاهی از زبان پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع)  دیده و شنیده شده است که پذیرش و فهم و هضم آن شاید حتی برای بعضی از شیعیان هم قدری دشوار باشد. این تعابیر بیشتر ناظر بر مقام ولایت کلیه الهیه آن حضرت و وجود نوری امیرالمومنین(ع) در هرم هستی است. نگارنده در این کتاب از این منظر که مرتفع‌ترین افقی است که می‌توان از آن نظرگاه حضرت علی(ع) و اوصاف و کرامات و موضع‌گیری‌های آن ولی مطلق الهی را مورد ملاحظه قرار داد به این موضوع پرداخته است.

نویسنده این کتاب را در هفت فصل کلی به سامان رسانده است که عبارتند از:  فصل اول: هرم هستی؛ فصل دوم: مقام تواضع و فقر و فنای امام علی(ع)؛ فصل سوم: مقام توحید امام علی(ع)(سیر در مراتب توحید تا مقام ولایت)؛ فصل چهارم: مقام ولایت امام علی(ع)؛ فصل پنجم:بازتاب انوار ولایت الهی؛ فصل ششم: ولی مطلق الهی؛ فصل هفتم: بازتاب جاودانه امامت امیرالمؤمنین(ع).