try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: شنبه, 27 مهر, 1398

پرسش، کلید نشاط و پژوهش

Send to friendSend to friend
نام نویسنده: 
اداره مشاوره و پاسخ

 


درآمد

از مسائل ضروری در دانشگاه‌ها، توجه به نیازهای دانشگاهیان به لحاظ فکری، اندیشه سیاسی، بایدها و نبایدهای اخلاقی، احکام و پاسخ‌گویی به پرسش‌ها و شبهات در این حوزه است. همچنین کوشش در جهت اسلامی کردن دانشگاه‌ها و مصونیت‌بخشی به محیط‌های علمی و نسل جوان، می‏طلبد اصل نیاز محوری مورد توجه جدی قرار گیرد و ضمن رصد نیازها و شناخت کم و کیف آنها، در صدد پاسخ‌گویی درست به آنها برآییم.

یکی از اهداف مهم و بلند طرح نیاز محوری، معطوف شدن فعالیت‌های کلاسی در دروس معارف بر اساس نیازهای جدی و پرسش‌های پربسامد و مکرر در خصوص موضوعات دینی است.

شیوه پرسش و پاسخ نیز می‌تواند یکی از روش‌های بسیار جذاب و بانشاط در تدریس معارف اسلامی باشد؛ زیرا دانشجو به طور صریح و آشکار و بدون هرگونه حاشیه‌پردازی، نیاز فکری، عقیدتی و اندیشه دینی خود را بیان می‌کند و استاد یا دیگر دانشجویان با مشارکت در ارائه مطالب، به طور ویژه به پاسخ‌گویی درباره آن نیاز اصلی و جدی، به گفت و گو با او می‌پردازند؛ از این‌رو، نشاط، فعالیت ذهنی، توانمندی و رشد فرهنگی و بالارفتن تحمل نظریه‌های رقیب و شکل‌گیری شخصیت، هویت علمی و بسیاری از فوائد دیگر، نتیجه این پرسش و پاسخ جدی و سالم می‌باشد که به حل یک مسئله علمی و اندیشه دینی می‌انجامد و کلاس یک طرفه و گاه خشک و خسته‌کننده به سمت پویایی حرکت خواهد کرد.

«اداره مشاوره و پاسخ» وابسته به «معاونت آموزشی و پژوهشی، استادان و دروس معارف اسلامیِ» نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، با بهره‌گیری از فرهیختگان حوزه و دانشگاه، زمینه‌ای فراهم ساخته تا اساتید و دانشجویان بتوانند به بانک بزرگ پرسش و پاسخ‌های دانشجویی (با بیش از بیست هزار سوال برگزیده دانشگاهیان) دسترسی پیدا کنند.

در این اداره علاوه بر تهیه و انتشار بیش از 50 جلد کتاب، 14 پایگاه تخصصی مجازی در موضوعات متناسب با دروس معارف، شامل پرسش و پاسخ‌های دانشجویی راه اندازی شده است.

فراهم سازی این امکانات، فرصت مناسبی را برای استادان ایجاد می‌کند تا موضوعات دارای اولویت و اهمیت را در میان دانشجویان به عنوان تحقیق کلاسی واگذار کنند و با مراجعه به پاسخ‌های موجود در بانک پرسش و پاسخ در سایت‌های موضوعی، مطالب لازم را به آسانی استخراج نموده، با چینش مناسب برای ارائه کنفرانس و یا مشارکت در گفت‌و‌گوی کلاسی آماده‌سازی کنند.

در ادامه ضمن آشنایی با مهم‌ترین فعالیت‌های «اداره مشاوره و پاسخِ» «مدیریت تأمین محتوای استادان معارف»، راه‌های دسترسی به این منابع با ارزش معرفی می‌گردد:

الف) فعالیت‌ها

پایگاه‌های مجازی

تاکنون بیش از چهارصد هزار پرسش دانشجویی در زمینه‌های قرآن و حدیث، کلام و دین پژوهی، اخلاق و عرفان، احکام، فلسفه احکام، مشاوره، تاریخ و سیره، سیاسی و اندیشه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، مهدویت، وهابیت، عرفان‌های نوظهور و ... به صورت پیامکی و اینترنتی پاسخ دهی شده است که این مجموعه پرسش‌ها و پاسخ‌ها، به تناسب هر موضوع، در یکی از پایگاه‌های اینترنتی ذیل جای گرفته است:

1. سایت‌های موضوعی پرسمان: www.porsemani.ir

 د‌سترسی آسان و همه جانبه به موضوعات اعتقاد‌ی، اخلاقی، سیاسی و تفریح و سرگرمی با رویکرد جلب مشارکت حداکثری دانشگاهیان، دارای امکانات مفید برای جستجو و درج پرسش‌های جدید. این مجموعه پایگاه‌ها عبارتند از:

 1-1. علوم و معارفِ قرآن www.quran.porsemani.ir

 قرآن‌شناسی، تفسیر آیات برگزیده، اعجاز قرآن، موضوعات مختلف قرآنی، قصه‌های قرآنی، پاسخ به شبهات قرآنی، احکام قرآنی، ... .

2-1. پیامبر و اهل‌بیت(ع) www.ahlebayt.porsemani.ir

 پیامبر و اهل‌بیت(ع) در قرآن، نظر اندیشمندان، تاریخ و سیره پیامبر و اهل‌بیت(ع)، احادیث و بیانات پیامبر و اهل بیت(ع)، اختصاصات پیامبر و اهل‌بیت(ع)، یاران و امام زادگان، پاسخ به شبهات، ... .

3-1. مهدویت www.mahdaviat.porsemani.ir

 به تفکیک مباحث ادوار پیش از ظهور، آستانه ظهور و پس از ظهور.

4-1. اندیشه سیاسی www.siasi.porsemani.ir

 نظام سیاسی اسلام، جمهوری اسلامی، ولایت فقیه، انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی، دفاع مقدس، جنگ نرم، جریان‌شناسی سیاسی، اصطلاحات سیاسی،... .

5-1. معارف www.maaref.porsemani.ir

 معرفت‌شناسی، خداشناسی، عدل‌الهی، نبی‌شناسی، وحی‌شناسی، امام‌شناسی، شیعه‌شناسی، انسان‌شناسی، جبر و اختیار، جهان‌شناسی، دین‌شناسی، ... .

6-1. اخلاق و عرفان www.akhlagh.porsemani.ir

 اخلاق معصومین(ع)، اخلاق فردی، اخلاق اجتماعی، اخلاق خانواده، اخلاق دانشجویی، آداب اسلامی شادزیستی، عرفان و معنویت، عبادت و دعا، شخصیت‌های اخلاقی و عرفانی، معرفی منابع، ... .

7-1. عرفان‌های نوظهور www.nozohor.porsemani.ir

 عرفان و معنویت نظری و عملی اسلامی، شبه عرفان‌های: یهودی، شرقی، آمریکایی، جریان‌های نوظهور داخلی، سحر و جادو، شخصیت‌ها و اعلام، کتاب‌شناسی، ... .

8-1. احکام و فلسفه احکام www.ahkam.porsemani.ir

 فلسفه و حکمت احکام، احکام دانشجویی، احکام فردی (تقلید و بلوغ، طهارت، نماز، روزه، نگاه، پوشش، معاشرت، ازدواج ...)، احکام اجتماعی، احکام خانواده، احکام پزشکی، احکام ویژه بانوان، موسیقی، سرگرمی و ورزش، غیرمسلمانان، احکام اخلاقی، اصطلاحات فقهی، ... .

9-1. روانشناسی و مشاوره www.moshavereh.porsemani.ir

 دانشگاه و مشاوره تحصیلی، مسائل دانشجویی ازدواج، خانواده، مهارت‌های زندگی، شادی و اوقات فراغت، مسائل جنسی، رسانه و موسیقی، اختلالات روان‌شناختی، معرفی منابع، ... .

10-1. حقوق زن www.hoghogh.porsemani.ir

زن در قرآن، زن در روایات، زنان الگو، زن در دیدگاه امام و رهبری و سایر بزرگان، زنان و خانواده، زنان و اشتغال، زنان و مشارکت‌های اجتماعی و سیاسی، زنان و حقوق قضایی، عفاف و حجاب، ... .

11-1. لبخند و تلخند www.labkhand.porsemani.ir  و www.talkhand.ir

 دوبیتی و رباعی، نکات حکیمانه، هنر دینی، کاریکلماتور، گفت و شنود، نگارخانه، شعر طنز، نثر طنز، لطیفه و پیامک، ... .

12-1. وهابیت www.vahabiat.porsemani.ir و www.vahabiat.ir

 نقد وهابیت، پاسخ به شبهات وهابیت، تاریخ وهابیت، جنایات وهابیت، عوامل رشد وهابیت، فتاوای عجیب، وهابیت و تفرقه، وهابیت و تکفیر، مستبصرین، وهابیت از دیدگاه شیعیان و دیگر مذاهب و ادیان، ... .

13-1. ادیان و مذاهب www.adyan.porsemani.ir

 معناشناسی دین و مذهب، اسلام، مسیحیت، یهودیت، زرتشت، ادیان قدیم، ادیان شرق، بهائیت، شخصیت‌ها، گرایش‌های جدید، کتاب‌شناسی، اصطلاحات و مفاهیم، ... .

14-1.  پایگاه جامع نکات قرآنی www.nokateqoran.ir

 فضایی برای هم افزایی قرآن شامل: متن قرآن با قابلیت جستجو، تفاسیر شریف المیزان و نمونه با امکان جستجو، امکان درج و تبادل نظر درباره نکات قرآنی، امکان ارسال سؤال و دریافت پاسخ،  . ...

2. نشریه الکترونیکی پرسمان: www.porseman.org

 ارسال پرسش و پاسخ‌های برگزیده و مطالب دانشجویی، هر د‌و هفته یک‌بار برای بیش از چهل هزار مشترک دانشگاهی.

3. صفحه پرسش و پاسخ اختصاصی

از دیگر فعالیت‌های اداره مشاوره و پاسخ، ایجاد صفحه پرسش و پاسخ اختصاصی برای سایت دفاتر نهاد و گروه‌های معارف دانشگاه‌های کشور است. این صفحه، برای طرح نیازمحور و برگزاری شیوه پرسش و پاسخ در کلاس‌های معارف و دسترسی سریع‌تر و آسان‌تر دانشجویان دانشگاه‌ها به بانک بزرگ پرسش و پاسخ با حدود بیست هزار سؤال و جواب و دیگر امکانات این صفحه می‌باشد که به طور اختصاصی برای بیش از پنجاه دانشگاه و مرکز فرهنگی ایجاد شده و البته برای دیگر دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی نیز قابل ایجاد است.

ب) محصولات

1. کتاب‌ها

مجموعه‌ای از 50 عنوان کتاب با نام «پرسش‌ها و پاسخ‌های دانشجویی»، در زمینه‌های: خدا شناسی، قرآن شناسی، تاریخ و سیره، احکام، مشاوره، ... . هر کدام از کتاب‌های این مجموعه بارها تجدید چاپ شده است.

2.  لوح فشرده پرسمان

نسخه سوم این برنامه شامل بیش از بیست هزار پرسش و پاسخ و با این امکانات است: جستجوهای مختلف در متن و موضوع، یاد‌د‌اشت برد‌اری، چاپ متون، ... .

3. نرم افزار پرسمان همراه

 حدود پنج هزار پرسش و پاسخ برگزیده در نسخه جاوا و شش هزار در نسخه آندروید، ارائه شده است. امکانات این برنامه عبارتند از: جستجوی د‌ر متن و موضوع، دسترسی به فهرست نمایه‌ها، ارسال سؤال و پاسخ به صورت پیامک و ایمیل، امکان ذخیره‌سازی به صورت فایل متنی، و ....

 در پایان، برای کسب اطلاعات بیشتر یا هماهنگی برای ایجاد صفحه پرسش و پاسخ اختصاصی، با شماره 30001619 پیامک و یا با شماره تلفن 32110554 (025) تماس حاصل فرمایید.