try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: شنبه, 31 فروردین, 1398

خبر معارف

Send to friendSend to friend

توليد تي شرت‌هاي «حمله به ايران» در آمريكا
يكي از سايت‌هاي اينترنتي وابسته به جناح‌هاي تندرو كاخ سفيد و نئومحافظه‌كاران جمهوري‌خواه آمريكايي در يك عمل سياسي اقدام به انتشار تصاوير آخرين نمونه از لباس‌هاي اسپرت آمريكايي كه بر آنها واژه «تهاجم بعدي، ايران» حك شده، كرده است. اين گروه كه هم‌اكنون به عنوان حاكمان اصلي كاخ سفيد به حساب مي‌آيند همواره طرفدار حمله آمريكا به ايران بوده و حتي برخي از آنها حمله به عراق را نكوهش نموده بر ضرورت قرار دادن جمهوري اسلامي ايران به عنوان هدف اصلي آمريكا و اسرائيل در منطقه تاكيد دارند. آنان در تلاشي جديد به منظور آغاز دور جديدي از تهاجم تبليغاتي و رواني عليه كشورمان از طريق فروشگاهي به نام «كوين تريسي» انواع پوشاك مردانه، زنانه و بچه‌گانه را با تبليغ «تهاجم بعدي، ايران» به فروش مي‌رسانند.
نقل از بازتاب

پروژه افتتاح مدارس اسلامي در فرانسه اجرا مي‌شود
طي روزهاي اخير مسلمانان فرانسه در حمايت از پروژه ساخت يك مدرسه جديد اسلامي، در سراسر اين كشور دست به يك اجتماع همگاني زده و علاوه بر آنكه كمك‌هاي نقدي‌اشان را جمع‌آوري كردند، شعارهايي را نيز بر ضد قانون منع حجاب و حمايت از اين حركت اسلامي
سردادند. «رومينا فاسر»، رئيس مركز تحقيقاتي يكي از شهرهاي شمالي پاريس گفت: ما در حال حاضر در فرانسه مدرسه اسلامي به معناي واقعي نداريم ولي اگر قانون منع حجاب همچنان ادامه يابد جنبش‌احداث مدارس اسلامي را در سطح گسترده‌اي در فرانسه اجرا خواهيم كرد.
وي افزود: اين پروژه آنقدر قوي است كه رسانه‌هاي گروهي فرانسه را وادار كرد تا از آن به عنوان «جنبشي جديد» در ميان مسلمانان فرانسه كه 8% جمعيت اين كشور را تشكيل مي‌دهند، ياد كنند. به گفته گروه‌هاي اسلامي فرانسه تاكنون بيش از 810 دانش‌آموز مسلمان در فرانسه قرباني قانون منع حجاب شده و از مدارسشان اخراج شده‌‌اند.
نقل از سايت دبير خانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي

عبادي: جوانان تحصيلكرده، عمده‌ترين بيكاران ده سال آينده هستند
به گزارش خبرگزاري شبستان، مشاور رئيس‌جمهور و رئيس سازمان ملي جوانان گفت: جوانان داراي تحصيلات عاليه، بيشترين سهم را در افزايش نرخ بيكاري خواهند داشت و در اين ميان سهم دختران و زنان جوان بيشتر است.
دكتر رحيم عبادي گفت: علي‌رغم كاهش نرخ بيكاري در كشور، نرخ بيكاري جوانان طي ده سال آينده مهم‌ترين چالش كشور خواهد بود.
شايان ذكر است، براساس گزارش‌هاي ارائه شده توسط سازمان ملي جوانان، تا پايان برنامه چهارم در سال 1388، نرخ بيكاري جوانان به 3/17% و نرخ مشاركت اقتصادي جوانان از 41% به 48% خواهد رسيد.

86% جوانان معتقدند نماز عالي‌ترين شكل عبادت است
به گزارش خبرگزاري سينا، محمد سعيد ذكائي، مدير امور فرهنگي و اجتماعي و پژوهش‌هاي سازمان ملي جوانان گفت: براساس پيمايش ملي كه سازمان ملي جوانان انجام داده است، در حال حاضر 84% جوانان، پايبندي خود به اعتقادات مذهبي را اعلام كرده‌اند، 86% از جوانان اعتقاد دارند كه هيچ عبادتي جاي نماز را نمي گيرد و 50% نيز بر اين عقيده هستند كه خدمت به همنوعان مي تواند جاي عبادت را بگيرد.
ذكايي افزود: 87% جوانان ايراني نيز از اين كه مسلمان هستند به خود مي بالند و 79% اعتقاد دارند كه آدم‌هاي ديندار، كمتر دچار انحرافات اخلاقي مي‌شوند. مدير امور فرهنگي، اجتماعي و پژوهش‌هاي سازمان ملي جوانان گفت: 37% جوانان، خود را زياد و خيلي زياد مذهبي مي‌دانند، 51% تا حدي و 11% هم خود را خيلي كم مذهبي مي‌دانند، همچنين 65% جوانان در اين پيمايش، تقيد خود را به خواندن نماز زياد و خيلي زياد، 23% تا حدي و 11% كم و خيلي كم اعلام كرده‌اند. اين استاد دانشگاه، درباره ميزان گرايش جوانان جامعه به امور مذهبي در پنج سال آينده گفت: 9% جوانان بر اين اعتقاد بودند كه اين گرايش در آينده افزايش خواهد يافت، اما 72% بر اين اعتقاد هستند كه اين گرايش در آينده كم مي‌شود.

همايش ساليانه اسلام هراسي (اسلاموفوبيا) در آمريكا
از سوي شوراي روابط اسلامي آمريكا: همايش ساليانه «اسلام هراسي: علل و راه هاي چاره» 23 تا 25 ارديبهشت ماه سال جاري در واشنگتن برگزار مي‌شود. به گزارش خبرگزاري مهر، به نقل از سايت رسمي شوراي روابط اسلامي - آمريكايي، همايش «اسلام هراسي: علل و راه‌هاي چاره» محققان، عالمان، رهبران ديني، فعالان جامعه اسلام را گرد هم جمع مي‌كند تا موضوعات مربوط به اين پديده درحال رشد عليه مسلمانان در غرب را بررسي كنند. موضوعاتي كه در اين همايش بدان پرداخته مي‌شود عبارت است از: اسلام هراسي در رسانه‌ها، تأثير اسلام هراسي بر حقوق مدني و تصميم‌گيري، روابط اسلام و غرب در كشورهاي مسلمان، باورهاي نادرست درباره مسلمانان و مسيحيان در گفت و گوهاي عمومي، ارزيابي دوباره ارزش‌هاي ديني كه در جريان فكري غالب قرار دارند.

دينداران پايبند به عبادت، بيشتر عمر مي‌كنند
خبرگزاري فارس: محققان يك دانشگاه آمريكايي دريافتند دينداراني كه به طور منظم به مساجد و معابد مي‌روند، بيشتر عمر مي‌كنند.
دانشمندان دانشگاه آيوا با بررسي روزانه پانصد و پنجاه ديندار بالاي 65 سال در طي دوازده سال متوجه شدند از اين افراد كساني كه در برنامه عبادي خود با نظم بيشتري به عبادتگاه‌ها رفت و آمد دارند و در مناسك جمعي شركت مي‌جويند تا 35% بيشتر از دينداراني كه پايبندي كمتري به عبادت دارند، عمر مي‌كنند.

آيت‌الله سيستاني كانديداي دريافت جايزه صلح نوبل شد
اعضاي جامعه مسيحيان عراقي شهر ال كاجون، سان ديگو كه جزء كوچكي از اقليت‌هاي مسيحي عراق به شمار مي‌روند، درخواست اينترنتي خود را براي كانديد شدن آيت‌الله علي سيستاني براي جايزه صلح نوبل آغاز كرده‌اند.
به گزارش سي.‌ان.ان، بيش از شش هزار نفر از سراسر جهان، اين درخواست اينترنتي را امضا كرده و حمايت خود را از اين روحاني برجسته شيعه اعلام كرده‌اند. در اين درخواست اينترنتي آمده است: آيت‌الله سيستاني به تمام مسلمانان جهان نمونه خوبي از چگونگي در پيش گرفتن يك راه صلح‌آميز براي حل مسائل پيچيده اجتماعي و چالش‌هاي پيش رو ارائه كرده است، وي ترور را محكوم كرده و بر قانون تساوى افراد در برابر قانون و قابل رسيدگى بودن اعمال مأموران دولت در محاكم عمومى تأكيد كرده است.
هانا كالابات، يكي از نويسندگان اين درخواست در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: ما كلداني هستيم، اما بخشي از مردم عراق نيز هستيم. وي افزود: پس از اين كه عراق به اشغال نيروهاي آمريكايي درآمد، مشكلات ميان سني‌ها و شيعيان و همچنين ميان شيعيان به وجود آمد، اما ما مرد حكيم و دانشمندي داشتيم كه از خونريزي جلوگيري كرد و ما را از شر جنگ داخلي رهايي بخشيد. اين امر دليل اصلي درخواست كانديد شدن وي براي جايزه صلح نوبل است.
نقل از سايت مؤسسه گفتگوي اديان

دفتر هم‌انديشي استادان و نخبگان دانشگاهي
شبستان: دفتر هم انديشي استادان و نخبگان دانشگاهي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري با توجه به دستور رهبر انقلاب اسلامي، با هدف تقويت برنامه‌ريزي و مديريت برنامه‌هاي ديني، فرهنگي و معنوي در كليه دانشگاه‌ها به فعاليت پرداخته است. دفتر هم‌انديشي استادان كه يكي از بخش‌هاي اين نهاد است و در حال حاضر زير مجموعه معاونت آموزشي و پژوهشي نهاد مي‌باشد، از سال 1380 فعاليت خود را آغاز كرده است. از اهداف مهم ديگر هم‌انديشي مي‌توان به موارد ذيل اشاره كرد:
1. ايجاد تعامل و تفاهم فرهنگي و فكري در سطح اعضاي هيأت علمي دانشگاه‌ها
2. دستيابي به ديدگاه‌ها و نظرات تخصصي استادان در زمينه مسايل اجتماعي، فرهنگي و ...
3- همسو كردن استادان حوزه و دانشگاه، در جهت تحكيم پايه‌هاي نظري، روش‌هاي علمي و كاركردي نظام
وظايف مهم دفتر هم‌انديشي عبارتند از:
1. تهيه طرح جامع هم‌انديشي استادان دانشگاه‌هاي سراسر كشور، متناسب با تخصص‌ها و زمينه‌هاي پژوهش آنان
2. برنامه‌ريزي و تعيين روش‌هاي مطلوب ارتباط با گروه هاي علمي و هيأت علمي به منظور تعامل فكري رشد ديني
3. شناسايي چهره‌هاي برتر دانشگاهي در زمينه‌هاي فرهنگي، ديني و علمي براي حل مسائل و شناسايي كارهاي علمي، فرهنگي و تقدير از صاحبان آنان
4. تشكيل جلسات هم‌انديشي در دانشگاه‌ها با حضور استادان حوزه و دانشگاه

سرخط
*مؤسسه گفتگوي اديان: دكتر حامد ناجي، استاد فلسفه اسلامي دانشگاه اصفهان: تحقيقات نشان مي‌دهد كه در نيم قرن اخير ۱۷۳ دين جديد در سراسر جهان تأسيس شده‌اند كه شاخصه و دغدغه اصلي آنها مسائل عرفاني است.
*خبر گزاري شيعه: مدير اجرايي مؤسسه شيعه‌شناسي قم با اشاره به راه‌‌‌اندازي رشته شيعه ‌شناسي در دانشگاه‌هاي كشور گفت: اين رشته كه در حال حاضر براي دانشگاه قم در نظر گرفته شده است از سال آينده به جذب دانش‌‌پژوه از ميان طلاب خواهد پرداخت.
*مؤسسه گفتگوي اديان: زنان و مردان سپيدپوش زرتشتي با حضور در آتشكده گردهم مي‌آيند و براي امام حسين(ع) و يارانش به سوگواري مي‌پردازند و غذاي تذري طبخ ميكنند. آنها امام‌حسين(ع) را داماد ايرانيان مي‌دانند و به او افتخار ميكنند.
*خبر گزاري مهر: پاپ ژان پل دوم در آخرين كتاب خود كه «حافظه و هويت: گفت و گو در ميان هزاران سال» نام دارد، آسان‌گيري اخلاقي غرب، تحليل بردن جامعه با طلاق، روابط آزاد، سقط جنين، اتانازي و سوء‌استفاده‌هاي ژنتيكي را مورد سرزنش قرار داده و آورده است: جامعه غرب، جامعه‌اي بي‌خدا و ضد انجيل است.