try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: پنجشنبه, 30 خرداد, 1398

آثار علمي اساتيد

Send to friendSend to friend
نام نویسنده: 
تدوين: سيدمهدي ميرمسيب

چشمه‌های آسمانی در فضائل اهل‌بیت(ع)

(ترجمه ینابیع‌المعاجز)                                                                                                                                 

نویسنده: سید هاشم بحرانی

مترجم: سید محمدعلی بدلا

ناشر: انتشارات نقش

 نوبت چاپ: اول 1391

 قیمت: 10000تومان

مؤلف این کتاب، در بخشی از مقدمه‌اش آورده است: «این کتاب، بهترین و والاترین فایده و دستاورد و نیکوترین گوهرها را در بر دارد و از کتاب‌های قابل اعتماد و اصول دقیق که از نوشته‌های بزرگان و علمای برجسته با روایات صحیح که متصل به ائمة معصومین(ع) است گرفته شده، پس این هدیه‌ای است برای برادران و نوری است که اهل ایمان، با آن روشنی می‌یابند و این را در بیست و یک بخش تنظیم کرده‌ام.»

برخی از بخش‌های این کتاب، که توسط محمد درودی، تصحیح و به قلم سید محمد علی بدلا به فارسی، ترجمه شده عبارت است از: در قرآن بیان هر چیزی هست؛ ائمه(ع) مصداق آیة عنده علم‌الکتاب هستند؛ گنجینه‌های علم الهی‌اند؛ خدا به آنان اسم اعظم عطا فرموده؛ همة علوم نزد آنان است؛ هر وقت بخواهند بدانند می‌دانند؛ با آن‌ها سخن گفته می‌شود؛ در دل آنان علم و دانش وارد شده؛ خداوند متعال آن‌ها را به وسیلة روح‌القدس تأیید فرموده؛ دارای فراستند؛ چیزی از امور برایشان مخفی نیست؛ اعمال مردم بر آنان عرضه می‌شود؛ به اتفاقات، بلایا و مرگ‌ها آگاهند؛ نام پادشاهان و مصحف فاطمه(س) نزد آن‌هاست؛ موضع سر خداوندند؛ و ... .

 

معماها و معارف قرآنی

نویسنده: امین الله جعفری

ناشر: فاتحان راه دانش

 نوبت چاپ: اول 1390

 قیمت: 2500 تومان

در مقدمه این کتاب، نویسنده مدعی است: از منظری جدید پیرامون معماها و معارف قرآنی مباحتی به صورت پرسش و پاسخ همراه با جواب‌های گویا و فشرده از منابع معتبر ارائه شده و از ذکر داستان‌های خیالی و بی فایده و گفتارها و احادیث جعلی پرهیز شده است.

این کتاب از هفت فصل تشکیل شده و در پایان هر فصلی سؤال و جواب‌هایی آمده است که برخی عناوین آن عبارت است از: فصل اول: شناخت قرآن؛ پیرامون شرح و تفسیر بسم الله الرحمن الرحیم توضیح دهید؟، کلمة قرآن به چه معنایی است؟ و... فصل دوم: معارف قرآنی؛ معنای صیب چیست؟، ملائکه چگونه توصیف می‌شوند؟و... فصل سوم: علوم قرآنی؛ نام‌های دیگر سوره فاتحه چیست؟، معنا و مفهوم حروف مقطعه یا فواتح سور چیست؟و... فصل چهارم؛ حقیقت بر و نیکی چست؟، حقیقت توکل چیست؟، وقار و آرامش قلب چیست؟ و... فصل پنجم: آفرینش انسان در قرآن؛ آدم از نظر انشقاق لغوی چگونه است؟، ابلیس که بود و چرا سجده نکرد؟و... فصل ششم: مسائل اجتماعی در قرآن؛ چرا ربا خواری تحریم شده است؟، آیا تفاوت حقوق زن و مرد در اسلام نوعی تبعیض است؟و... فصل هفتم: شخصیت‌ها و مکان‌ها در قرآن؛ صابئین چه کسانی هستند؟، امتیازات خانة کعبه چیست؟ و... .

 

توسعه‌گرایی و هویت فرهنگی در ایران معاصر

نویسنده: دکتر محمد جواد هراتی

ناشر: دفتر نشر معارف

 نوبت چاپ: اول1392

 قیمت: 6200تومان

نویسنده در این کتاب که از هشت فصل تشکیل شده در صدد است تا توسعه در ایران معاصر از دهه 1320 تا عصر حاضر ( دو دوره پهلوی و جمهوری اسلامی) و چالش‌های هویتی برآمده از آن را واکاوی کند. با توجه به رویکرد این کتاب به مقولة توسعه در ایران، روش و رهیافتی که می‌تواند در پیگیری فرضیه اصلی استفاده شود، ترکیبی است از رهیافت‌های تاریخی- ساختی در تبیین تاریخی اقدامات توسعه در ایران حاضر با استفاده از الگوهای برون‌زا و بروز چالش‌های هویتی و روش تحلیل مقایسه‌ای به منظور تحلیل و مقایسه سیاست‌های توسعه و چالش‌های هویتی در مقاطع مختلف تاریخی.

در این کتاب با استفاده از این دو روش، دو مقطع تاریخی مختلف ایران معاصر و شکل‌گیری سیاست‌های توسعه در آن‌ها در هشت فصل به صورت مقایسه‌ای و تطبیقی، تحلیل و بررسی شده و زمینه تبیین آن فراهم گردیده است.  این اثر به طور مشخص برنامه توسعه در عصر پهلوی دوم و عصر جمهوری اسلامی را با یکدیگر مقایسه نموده است.

 

پندار پنهان

(بررسی و نقد آثار و اندیشه‌های پائولو کوئلیو)

نویسنده: سید محمد موسویان

ناشر: دفتر نشر معارف

 نوبت چاپ: اول 1392

 قیمت:6600 تومان

پائولو کوئلیو رهبر یکی از فرقه‌های انحرافی عرفان‌های کاذب است. وی که در دوران نوجوانی به بی‌ایمانی روی آورده و با گرایش شدید به آثار مارکس و انگلس و علاقمندی به آنها همة باورهای مارکسیستی را زیر و رو کرده پس از فروپاشی نظام‌های مادی مارکسیسم و فرویدیسم، خلأ حاصل از معنویت و دین را در غرب به خوبی احساس کرده بر آن شده تا با استفاده از تکنیک قصه نویسی، نیاز فطری بشر به عرفان و معنویت را مرتفع سازد؛ اما او با ترفندی جدید و  استفاده از داستان و با ادبیاتی ساده، بر افکار و اندیشه‌های پوسیده مارکسیسم و فرویدیسم، لباس عرفان و معنویت پوشانیده و آن را به جهانیان عرضه می‌کند.

این کتاب که از چهار فصل تشکیل شده در صدد است به بررسی دقیق و تحلیل و تبیین عالمانه مبانی فکری و عقیدتی اندیشه‌های پائولو کوئلیو و سایر عرفان‌های‌های وارداتی و نقد منصفانه آن‌ها بپردازد؛ لذا زندگی پر فراز و نشیب، معرفی آثار، بررسی منابع فکری او که بیشترین سهم را در شکل‌گیری شخصیت، اندیشه و آثار وی دارد و همچنین به تحلیل، بررسی و نقد مهم‌ترین اندیشه‌های او پرداخته است. 

 

ولایت‌فقیه؛ پیشینه، ادّله و حدود اختیارات

نویسنده: علی کربلایی پازوکی

ناشر: دفتر نشر معارف

 نوبت چاپ: اول 1392

 قیمت:7400 تومان

این کتاب در صدد تحلیل، تبیین و بررسی پیشینه و ادلة عقلی و نقلی ولایت فقیه و محدوده اختیارات و راهکارهای اعمال ولایت ولی‌فقیه جامع‌الشرایط به عنوان مهم‌ترین محور حیات سیاسی شیعه در عصر غیبت است؛ لذا در این تحقیق که از شش بخش تشکیل شده این موضوع، شفاف‌سازی گردیده است. بخش نخست به بیان مفهوم و مبادی تصوری ولایت مطلقه فقیه می‌پردازد. بخش دوم به ذکر نظریات علمای بزرگ شیعی از ابتدای قرن چهارم هجری تا زمان حاضر در مورد محدودة اختیارات ولی‌فقیه جامع‌الشرایط اختصاص دارد. بخش سوم به بررسی ولایت‌فقیه در آثار امام خمینی(ره) می‌پردازد و در ادامه با تحقیق در مورد حکم حکومتی، مسئلة تغییر، گسست و یا تکامل دایرة اختیارات ولی‌فقیه جامع‌الشرایط را از دیدگاه امام خمینی (ره) بررسی می‌کند. بخش چهارم به بررسی ادلة عقلی و نقلی ولایت سیاسی فقیه جامع‌الشرایط در قرآن و روایات می‌پردازد. در بخش پنجم، مسئلة فقهی یا کلامی بودن ولایت‌فقیه و آثاری که بر هر کدام از دیدگاه‌ها مترتب است مورد تحقیق قرار گرفته است. و بخش ششم به بررسی اصول قانون اساسی در مورد ولایت‌فقیه اختصاص دارد.

 

هجرت فکری، فرهنگی

نویسنده: یدالله مرادی

ناشر: نور آوران سینا

 نوبت چاپ: اول 1391

 قیمت: 8000 تومان

این کتاب چهار فصلی به بیان دیدگاه‌های عمده پیرامون وقوع انقلاب اسلامی ایران و نقد و بررسی آنها می‌پردازد تا این فرضیه را به ارزیابی بگذارد که همة عوامل مؤثر در وقوع انقلاب زمانی به حد تحرک‌آفرینی و جنبش عمومی تبدیل شدند که جامعه ایرانی به یک بحران عمیق فکری، فرهنگی دچار شده بود. در این بحران، جریانات و حرکت‌های سیاسی و نظامی با اعتقادات متعدد وارد صحنه شدند تا بتوانند آرمان‌ها و خواسته‌های خود را محقق سازند که در نهایت جریان مذهبی، انقلابی، بومی توانست به بحران پیش آمده پاسخ مناسب ارائه داده و مقدمات سقوط رژیم پهلوی را میسر سازد.

نویسنده در فصل اول به بررسی دیدگاه‌های عمدة ارائه شده پیرامون انقلاب اسلامی و نقد آنها پرداخته، فصل دوم برای استدلال فرضیة خود ابعاد گوناگون آن را تشریح و به جریانات فکری، فرهنگی فعال جامعة آن روز و اهداف آن پرداخته است، فصل سوم به بومی بودن جریان اتقلابی، مذهبی که توانست هدایت و رهبری جامعة انقلابی ایران را بر عهده بگیرد و اهرم‌های بالقوه این جریان اشاره شده است، و در فصل چهارم به عنوان نتیجه‌گیری اثبات گردد که بحران فکری و فرهنگی ایجاد شده در سده چهاردهم هجری در ایران منجر به بروز و پیروزی انقلاب اسلامی گردید.